(fot. Radosław Szczęch / archiwum)
Pięć osób zasłużonych dla Puław otrzyma honorowe odznaki. Wyróżnienia otrzymają: Zbigniew Kozak, Joanna Nowakowska, Jadwiga Orlewska, Lilia Sola i Edward Ślusarczyk. Większość z nich to twórcy ludowi. Decyzję w tej sprawie radni podejmą jeszcze w tym tygodniu.
Z wnioskami o uhonorowanie wymienionych osób do rady miasta wystąpił dyrektor Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” oraz Towarzystwo Przyjaciół Puław. Rozpatrzyła je następnie specjalna komisja, która zarekomendowała przyznanie odznaczeń. Teraz pora na radnych, którzy stosowną uchwałę w tej sprawie podejmą w najbliższy czwartek.
Kim są osoby wskazane do odznaczenia? Zbigniew Kozak to członek Klubu Twórców Ludowych, rzeźbiarz i poeta, uczestnik i laureat szeregu konkursów literackich, przeglądów artystycznych itp. W 2013 roku napisał książkę dla dzieci pt. „Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki”, którą wydała gminna biblioteka w Końskowoli. Za swoją działalność wielokrotnie nagradzany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP.
Joanna Nowakowska to kolejna przedstawicielka Klubu Twórców Ludowych, mistrzyni plecionkarstwa wiklinowego, wycinanek i koronek. Uczestniczka wielu kiermaszów sztuki ludowej, pokazów dla dzieci i młodzieży i przeglądów artystycznych itp. Uczestniczka i laureatka konkursów rękodzielniczych „Artystyczna Twórczość Wsi”. Nagrodzona m.in. odznaką honorową „Zasłużonej dla Kultury Polskiej”.
W puławskim KTL-u prężnie działa także Lilia Sola, była prezes tej organizacji, która od lat rozwija się w dziedzinie wycinanek oraz poezji ludowej. W swojej twórczości skupia się przede wszystkim na plastyce obrzędowej i dekoracji wnętrz. Tworzy m.in. ozdoby choinkowe, wianki, bukiety, czy obrazy malowane na szkle. Zajmuje się również pisaniem wspomnień, opowiadań i wierszy. W przeszłości tworzyła również ilustracje do bajek dla dzieci.
Środowisko twórców ludowych reprezentuje również Jadwiga Orlewska, która prowadziła m.in. Teatr Lalek oraz stałą galerię sztuki ludowej w „Domu Chemika”. Organizatorka szeregu warsztatów artystycznych, prezentacji i corocznych wystaw w POK. To promotorka ludowej twórczości oraz jurorka szeregu konkursów recytatorskich poezji ludowej i religijnej. Założycielka zespołów ludowych „Prządki” i „Herody”.
Ostatnim z wyznaczonych do odznaki jest Edward Ślusarczyk, były pracownik IUNG, który zajmował się m.in. badaniem gleb oraz ochroną środowiska w otoczeniu Zakładów Azotowych w Puławach oraz kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. Autor wielu prac naukowych, ekspertyz i opinii. Do 1981 roku należał do PZRP. W trakcie stanu wojennego był już w „Solidarności” oraz w Komitecie Pomocy Internowanym. Pod jego kierownictwem Towarzystwo Przyjaciół Puław wydało szereg cennych opracowań (jak Studia Puławskie) poświęconych m.in. puławskiej przyrodzie, historii miasta, czy ekologii.