Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 września 2021 r.
11:43

Niezwykłe odkrycie na Zamojszczyźnie. Schody do kapliczki były zrobione z macew

1 2 A A

Nie wiadomo, ile czasu wierni idący do kapliczki Matki Boskiej korzystali ze schodów ułożonych z fragmentów macew. Takiego odkrycia, w miejscowości niedaleko Komarowa (powiat zamojski), dokonali właściciele posesji, którzy chcieli uporządkować sąsiedztwo kapliczki. Macewy pochodzące z XIX wieku trafiły na kirkut w Komarowie Osadzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak relacjonuje konserwator zabytków, w czasie robót związanych z wymianą starych schodów, prowadzących do jednej z kapliczek, parafianie z Janówki Wschodniej (gmina Komarów Osada) zobaczyli na odwrotnej stronie kamiennych płyt, jakieś znaki. Służby konserwatorskie rozpoznały fragmenty macew, pochodzących najprawdopodobniej z cmentarza żydowskiego w Komarowie.

„Tu pochowany mąż zacny i prawy, uczony, nasz nauczyciel Kalman, syn spoczywającego, uczonego, naszego nauczyciela Jehudy Lejba, pamięć jego niech będzie błogosławiona. Niech będzie dusza jego związana w woreczku żywych” – głosi napis na jednej z odzyskanych nagrobków. To macewa mężczyzny zmarłego 22 marca 1885 roku. Dwa kolejne fragmenty są z podobnego okresu.

– Mam wielki szacunek do mieszkańców, którzy w poczuciu odpowiedzialności powiadomili o znalezisku służby i macewy trafiły tam, gdzie powinny się znaleźć. Nie zniszczyli ich, nie udali, że nic się nie stało – mówi Stanisław Siek, sekretarz gminy Komarów Osada. – Bardzo dobrze, że wszystko zostało załatwione dokładnie tak, jak być powinno. O macewach dowiedział się proboszcz i konserwator zabytków, który wskazał, jak należy je przetransportować i umieścić na terenie kirkutu. Nie możemy zapominać o naszej przeszłości. Bez względu na to, czy chodzi o cmentarz żydowski, rzymsko-katolicki czy prawosławny takie miejsca powinny być uszanowane – dodaje Stanisław Siek.

Pracownicy gminy brali udział w akcji zabezpieczania znaleziska i transporcie.

– Mówili, że może kapliczkę ustawiono po bitwie pod Komarowem, na znak, że przegoniono bolszewików, ale nie wiem dokładnie. Jest na naszym polu, dziadek Franciszek ją stawiał. Skąd się wzięły macewy, nie wiem, ani nie słyszałem. Pewnie za Niemców, no bo kiedy – mówi Marek Małys, który teraz jest właścicielem posesji z kapliczką z figurą Matki Bożej. To on uznał, że schody są w fatalnym stanie i czas położyć kostkę. Relacjonuje, że w czasie wojny okupant kazał kapliczkę rozebrać, jej elementy leżały w innym gospodarstwie. Dopiero po wyzwoleniu dziadek pana Marka, z pomocą sąsiadów, stawiał ją ponownie. Pan Marek maluje kapliczkę co roku przed majowymi procesjami polnymi i mszą w intencji urodzaju.

– Bardzo nas pięknie ochrania. Wszędzie w okolicy gradobicia, u nas też zapowiadali, ale nigdy nic złego się nie stało – zapewnia gospodarz.

Komarów przed II wojną światową

Pamiętający XVII wiek kirkut w Komarowie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku dawny mieszkaniec Komarowa, Moris Trost z Frankfurtu nad Menem, zainicjował prace renowacyjne, pojawiło się ogrodzenie, upamiętniono Żydów, którzy zginęli rozstrzelani przez hitlerowców w komarowskim getcie w 1942 r. oraz zamordowanych przez hitlerowców w Siemnicach k. Rachań. Inicjator tych prac zgromadził tu też macewy i ich fragmenty odzyskane w Komarowie oraz sąsiednich miejscowościach.

– Nie pamiętam, żeby od tamtego czasu znajdowano u nas macewy. Te z Janówki Wschodniej są pierwsze. Przynajmniej nic w gminie o innych znaleziskach nie wiemy – dodaje sekretarz.

W okresie międzywojennym Żydzi stanowili około 60 proc. mieszkańców Komarowa. Pod zarządem gminy, oprócz kirkutu, znajdowała się synagoga oraz rzeźnia rytualna. W osadzie funkcjonowały żydowskie partie i instytucje prowadzące działalność kulturalno-oświatową.

Korzystałam z informacji sztetl.org.pl. Inskrypcje na macewach w tłumaczeniu prof. Andrzeja Trzcińskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

Delegatura Kuratorium Oświaty w Zamościu przy ul. Lwowskiej

Dyrektor kuratorium poszukiwany. Nieźle płacą

Piątek 14 czerwca to ostatni dzień na zgłoszenie się do konkursu. Kuratorium Oświaty w Lublinie szuka dyrektora dla swojej delegatury w Zamościu.

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

Obecna sytuacja prawna frankowiczów — czy aby na pewno lepiej?

W ciągu ostatnich lat polskie sądy zajmowały się dziesiątkami tysięcy spraw dotyczących tzw. frankowiczów przeciwko bankom. Liczba ta stale rośnie dzięki korzystnym wyrokom TSUE czy Sądu Najwyższego. Do walki zachęcają też kolejne wygrane sprawy. Jak wygląda obecna sytuacja prawna frankowiczów i czy rzeczywiście są oni na coraz lepszej pozycji do odzyskania swoich pieniędzy?

Zarząd Powiatu Biłgorajskiego w obecnym składzie (od lewej): Bartłomiej Świtała, Andrzej Szarlip, Beata Strzałka, Tomasz Rogala, Jan Małysza
Biłgoraj

O jednego za dużo? Wojewoda bada skład zarządu powiatu

Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu. Tych etatowych na obecną kadencję w powiecie biłgorajskim wybrano dwóch. I to wzbudziło zaniepokojenie służb wojewody lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium