Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 czerwca 2010 r.
14:59
Edytuj ten wpis

1000 kilometrów kłopotów, za "kilka lat" wszystkie drogi będą idealne

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Jeszcze tylko kilka lat cierpliwości i główne drogi w naszym województwie będą równe jak stół. Nim jednak do tego dojdzie, musimy się uzbroić w cierpliwość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilka dni temu światło dzienne ujrzał raport o stanie sieci dróg administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Lublinie.

– Na 1003 kilometry dróg będących w gestii lubelskiego oddziału GDDKiA, 58 proc. jest w stanie dobrym, 22,2 proc. jest w stanie niezadowalającym i 19,3 w złym. Takie wyniki nie są niczym szczególnym w skali kraju I lokują nas pośrodku stawki wśród wszystkich regionalnych dyrekcji – mówi Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy GDDKiA oddział w Lublinie. W liczbach bezwzględnych wygląda to bardziej obrazowo.

W stanie dobrym jest 580 kilometrów dróg.
Niezadowalającym: 220 kilometrów.
Złym: 190 kilometrów.

Stare i dziurawe

Dla porównania, na terenie Polski na 17 749 km dróg krajowych w stanie dobrym jest 10 582 km (59,6 proc.), w niezadowalającym 3813 km (21,5 proc.), a w stanie złym 3353 km (18,9 proc.).

Województwo lubelskie jest, niestety, zaniedbane pod kątem inwestycji drogowych. Większość szlaków administrowanych przez GDDKiA posiada nawierzchnie jeszcze sprzed 2000 roku. Poza remontami bieżącymi, na tych drogach nie prowadzono gruntownych remontów. Przykładów jest wiele: droga nr 63 z Radzynia do Wisznic i dalej w kierunku granicy, odcinek "19” od Lubartowa do Kraśnika, duża część drogi z Lublina na Warszawę, dwupasmówka do obwodnicy Piask i spore fragmenty drogi 74 Annopol–Kraśnik–Janów Lubelski–Zamość–Hrubieszów. A jeszcze kolejne zimy dodatkowo degradują te szlaki.

Zima kosztuje 18 000 000

Nie od dziś wiadomo że zimy są największą zmorą drogowców. To właśnie wtedy nawierzchnia cierpi najbardziej, szczególnie na drogach krajowych, obciążonych ciężkim transportem. A tegoroczna zima była szczególnie trudna.

– Duże opady śniegu, niskie temperatury, wiosenne rozmarzanie i zamarzanie podłoża spowodowały liczne przełomy. Największe zniszczenia zima poczyniła na odcinkach dróg oczekujących na remonty: "19” od Lubartowa do Kraśnika i 74 w okolicach Annopola – wylicza Krzysztof Nalewajko. Równie duże spustoszenia poczyniła zima na drodze 74, na odcinku Janów Lubelski –Frampol–Szczebrzeszyn–Zamość. – W tym roku akcja zima kosztowała GDDKiA ponad 18 mln zł – dodaje Nalewajko.

Bezpieczeństwo

W roku 2009, w porównaniu z poprzednim rokiem, znacznie zmniejszyła się natomiast liczba wypadków i ofiar śmiertelnych. W 2008 roku na drogach administrowanych przez GDDKiA oddział w Lublinie doszło do 561 wypadków, w których zginęło 130 osób, a 745 odniosło obrażenia. W 2009 roku odnotowano 494 wypadki z 97 ofiarami śmiertelnymi i 679 rannymi. Według danych z raportu, największa liczba wypadków w przeliczeniu na jeden kilometr drogi ma miejsce w Zagrodach (40), Bogucinie (36,7), Tomaszowie Lubelskim (40), Łuszczowie (35) i Łukowie (33,3). – Spadek jest znaczny, co podważa wyniki EuroRAP, który wskazywał, że lubelski fragment "17” należy do najbardziej niebezpiecznych w kraju – dodaje Nalewajko.

EuroRAP powstał przy udziale naukowców z Politechniki Gdańskiej, ekspertów Polskiego Związku Motorowego i Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej. To mapa ryzyka na drogach krajowych w Polsce w latach 2006–2008. Mapa powstała w ramach realizacji Europejskiego Programu Oceny Ryzyka na Drogach EuroRAP. – Nasza opinia jest odmienna. Z danych wynika, że systematycznie spada liczba wypadków. Oczywiście, dalsza poprawa sytuacji, to kwestia inwestycji w nowe drogi i wzrostu świadomości kierowców. Nad tym pierwszym już mocno pracujemy – zapewnia Nalewajko.

Plac budowy

Stąd przed nami wielkie nadrabianie zaległości. W tym roku inwestycje drogowe będą widoczne. – Trwają prace przy remoncie 10-kilometrowego odcinka drogi nr 48 pomiędzy Moszczanką a Kockiem, kończy się też remont wylotu "19” z Janowa Lubelskiego w kierunku Rzeszowa (2,6 km). 10 czerwca otwarte zostaną oferty na przebudowę dwóch kolejnych odcinków dróg: 74 pomiędzy Annopolem i Gościeradowem (7,7 km) oraz 82 w Łęcznej (1,3 km). Prace na wszystkich tych zadaniach zostaną zakończone w październiku – wymienia rzecznik GDDKiA.

W listopadzie kierowcy skorzystają też z budowanej właśnie obwodnicy Kraśnika (5,3 km) w ciągu drogi krajowej nr 74. Trwają prace przy budowie obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej (7,9 km). – W tym roku także ruszy budowa najbardziej oczekiwanej przez kierowców Lubelszczyzny trasy, ekspresowej S17 od Kurowa do Piask – w sumie blisko 70 km. W blokach startowych czekają kolejne inwestycje: na "17” obwodnica Tomaszowa Lubelskiego (9,6 km), na "12” II etap obwodnicy Puław (12,1 km), a na drodze nr 74 obwodnice Frampola, Hrubieszowa i Gorajca. Opracowywana jest dokumentacja dla S19 oraz S12 i S17 od Piask do granicy państwa.

Biznes już czeka

Na inwestycje drogowe czeka – po za kierowcami – przede wszystkim środowisko lubelskich przedsiębiorców. – Problemy z komunikacją odstraszają od Lublina potencjalnych inwestorów. Jeżeli z Okęcia do Lublina jedzie się dłużej, niż leci z Warszawy do Frankfurtu, to o czym my mówimy? – pyta Grzegorz Dębiec, wiceprezes Forum Pracodawców w Lublinie. – To nie jest tylko sprawa drogi Lublin – Warszawa. Podobnie wygląda to na drogach w kierunku Radomia, Janowa Lubelskiego. Drogi są niebezpieczne, za wąskie i zbyt dziurawe. Każdy, kto przejedzie tę trasę, łapie się za głowę.

Pozostałe informacje

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium