Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 maja 2012 r.
10:46
Edytuj ten wpis

Apis Lublin ma 80 lat. Polacy nie doceniają miodu

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 5 A A
Radosław Janik (Jacek Świerczyński)
Radosław Janik (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Radosławem Janikiem, prezesem zarządu już 80-letniej Spółdzielni Pszczelarskiej "Apis” z Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• 80 lat temu, 18 maja 1932 roku, grupa lubelskich pszczelarzy założyła Apis. Co leżało u podstaw założenia spółdzielni?
– Bieda. W latach 30-tych minionego wieku trwał, podobnie jak teraz, kryzys. Producenci miodu mieli problem ze zbytem "płynnego złota”. Receptą na kłopoty była spółdzielnia. Zresztą przed II Wojną Światową była to bardzo popularna forma zrzeszania się polskich rolników czy producentów żywności. Okres tworzenia spółdzielni zbiegł się w czasie z najbardziej krytycznym stanem gospodarki krajowej od chwili odzyskania niepodległości. Pomimo tego, od początku celem założycieli spółdzielni było urządzenie miodosytni i produkcja na skalę światową miodów pitnych, co w tamtych czasach było wielkim wyzwaniem.

• Ten cel, patrząc z perspektywy 80 lat, Apis osiągnął. Jesteście liderem w produkcji miodu pitnego.
– Warto podkreślić, iż miody pitne są jedynymi polskimi alkoholami zarejestrowanymi w Komisji Europejskiej w kategorii "Gwarantowana Tradycyjna Specjalność”, a Spółdzielnia Pszczelarska "Apis” jest pierwszym producentem, który pozytywnie przeszedł certyfikację uprawniającą do zamieszczania tego znaku na etykiecie miodu pitnego, którym jest trójniak "Staropolski Tradycyjny”. Rocznie wytwarzamy blisko milion litrów półtoraka, dwójniaka, trójniaka i czwórniaka. Nasze miody znane są smakoszom na całym świecie. Na rynki unijne i rynki eksportowe trafia kilkanaście procent całości sprzedaży. Do odbiorców zagranicznych należą m.in. takie kraje jak: USA, Niemcy, Belgia, Szwecja, Włochy, a od niedawna także Japonia i Wielka Brytania.

• Ale nie tylko miody pitne produkujecie?
– Także miód spożywczy w kilkunastu gatunkach, propolis, mleczko pszczele, węzy, czyli zaczątki plastrów. Warto też podkreślić, że najwyższej jakości surowiec pozyskujemy od naszych, chyba najlepszych w świecie, pszczelarzy. Gros z nich działa na terenie Lubelszczyzny. Otaczamy ich stałą opieką specjalistów z Instytutu Pszczelarskiego czy PIWET Puławy.

• "Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni ziemi, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia” powiedział Albert Einstein. Miał rację?
– Święte słowa. Pszczoły są w pewnym sensie demiurgiem życia. To one odpowiadają za zapylanie roślin. A jeżeli nie będzie pszczół, nie będzie roślin, wyginą zwierzęta, potem przyjdzie czas na człowieka. Słowem: bez pszczół ludzie nie mają większych szans na przeżycie, bo 90 proc. drzewek owocowych zapylają pszczoły. Wprawdzie w Chinach były próby sztucznego zapylania, ale skuteczność była na poziomie 30 proc. Pszczoły są niezastąpione.

• Obserwujemy jednak masowe ginięcie całych rojów.
– Niestety straty w pszczelarstwie, a szczególnie w USA, są ogromne. Odpowiada za to, tak zwany zespół colony collapse disorder CCD, którego na razie nikt nie potrafi wytłumaczyć. Całe roje umierają w samotności. Jest to wielki problem, z którym przyjdzie się nam zmierzyć. Na razie jednak nasza część kraju nie jest nim dotknięta na skalę masową.

• Wróćmy na Lubelszczyznę: miód z naszego regionu należy do najlepszych w kraju. Dlaczego?
– To jest jeden z nielicznych pozytywnych efektów zapóźnienia rozwoju ekonomicznego naszego regionu. Lubelscy rolnicy stosują najmniej chemii w kraju, w przeliczeniu na hektar. Dlatego mamy największy odsetek upraw ekologicznych, uwielbianych przez pszczoły. Przypomnę także, że Lubelszczyzna to także jedyne w naszej "galaktyce” Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Mamy zatem ekologiczne użytki, kadry, tradycje, wiedzę i ogromne doświadczenie w produkcji miodu. Grzechem byłoby tego nie zdyskontować.
• Polacy jednak nie lubią miodu. Spożycie "płynnego złota” w naszym kraju jest niewielkie.
– Statystyczny rodak rocznie zjada 60 deko miodu. Podczas gdy nasz sąsiad zza Odry czy nieco dalszy znad Sekwany, co roku spożywa 3,5 kilograma miodu. Rodacy nie doceniają walorów smakowych, leczniczych i medycznych miodu. Przypomnę tylko, że miód to doskonałe źródło energii w postaci dobrze przyswajalnej glukozy oraz źródło witamin i minerałów niezbędnych do zdrowego funkcjonowania organizmu. Nie załamujemy jednak rąk i prowadzimy szeroką kampanię edukacyjną, mające na celu pobudzenie mody na miód, który jest po prostu "cool”. W działaniach marketingowych zawsze podkreślamy nasze lubelskie korzenie.

• Jednak waszą specjalnością są miody pitne.
– Nie da się ukryć, że miód pitny jest na nowo odkrywany przez mieszkańców naszego kontynentu. Staropolskie receptury i najnowocześniejsze standardy jakości produkcji – tak można określić przenikanie się tradycji ze współczesnością. A co ciekawsze, miód pitny przestaje być postrzegany, jako delikatny napitek li tylko pory zimowe czy jesiennej. Sprawdza się także w letnich drinkach z kostka lodu i miętą. Doskonale orzeźwia w letnie wieczory. Wielokrotnie sprawdzone…

• Nie ma jednak, co ukrywać, że kryzys dotyka także branże miodu i miodosytników. Podobno na celowniku macie teraz Bliski Wschód?
– Arabowie uwielbiają miód. Uczestniczyłem w rządowej wizycie premiera Tuska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Efekty są obiecujące, bo arabscy kontrahenci są bardzo zainteresowani naszym miodem, szczególnie rzepakowym. Jest to duży perspektywiczny, a co najważniejsze, bogaty rynek.
O APISIE

Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie uznana została za jedną z najbardziej dynamicznych firm naszego regionu i otrzymała nagrodę w konkursie "Lubelski Orzeł Biznesu” organizowanym przez Lubelski Związek Pracodawców. APIS może poszczycić się też znakiem "Marka Lubelskie”.

O PSZCZOŁACH

rodzina błonkówek z podrzędu żądłówek; ok. 3 tys. gatunków (w Polsce ok. 500); zamieszkują głównie stepy Azji Środkowej, północną Afrykę, Amerykę Północną i Środkową, Europę Środkową; średniej wielkości (3-30 mm dł.), silnie owłosione, żywo ubarwione (często brązowe z żółtym i czerwonym rysunkiem). Zbadano, że pszczoła wracając do ula z nektarem i obnóżem pyłku, dźwiga ciężar równy połowie wagi jej ciała. A dziennie wykonuje nawet kilkanaście takich lotów.
Na wytworzenie 1 kg miodu robotnice (rodzina pszczela składa się z królowej, trutni i robotnic) muszą zebrać nektar z kilku milionów kwiatów oraz poddać ten nektar, już w ulu, szeregowi zabiegów.

O MIODZIE

Krystalizacja miodu
Stan stały (skrystalizowany) jest naturalną, prawidłową strukturą miodu. Miody nektarowe krystalizują od kilku dni (miód rzepakowy), do kilku tygodni. Tylko miód akacjowy i miody ze spadzi iglastej pozostają w stanie patoki (płynne) około roku. Skąd zatem w sklepach, czy u pszczelarza na targowisku, można kupić miód w stanie ciekłym o każdej porze roku? Miód w naczyniach zbiorczych (beczki, konwie), został poddany dekrystalizacji, dla łatwiejszego konfekcjonowania (słoikowania). Niestety, często został przegrzany i utracił wiele cennych składników, w tym aminokwasy i witaminy. W domu, dla łatwiejszego nabierania ze słoika, smarowania bułki czy chleba, miód z powodzeniem można wyluzować w kąpieli wodnej. Słoik z miodem wkładamy do większego naczynia z wodą, podgrzewamy, pomieszamy łyżką dla równomiernego podgrzania. Miód powinien uzyskać jednorodną gęstą masę (a nie rzadką, krystaliczną ciecz), jego temperatura nie może przekroczyć 40 stopni.

Pozostałe informacje

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Pociski moździerzowe i mina przeciwpiechotna znalezione w ziemi

Dwie interwencje dotyczące niewybuchów z czasów II wojny światowej mieli w tym tygodniu puławscy policjanci.

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie Laserowe: Włoska Innowacja Rewolucjonizująca Przemysł Produkcyjny

Znakowanie laserowe: włoska innowacja rewolucjonizująca przemysł produkcyjny dzięki wiodącej na świecie firmie Lasit

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Książka, czyli idealny prezent dla dziecka

Znalezienie odpowiedniego prezentu dla dzieci zawsze jest ogromnym wyzwaniem. Oczywiście najlepszym, co możemy podarować najmłodszym, jest wspólnie spędzony czas. Szczególnie ten, który pozwala na kolekcjonowanie wspomnień i rozmowę. Bliskość ukochanej osoby i skoncentrowanie swojej uwagi wyłącznie na najmłodszym członku rodziny daje ogromne poczucie bezpieczeństwa. Okazją do tego może być wspólne czytanie książki. Sprawdź, co sprawia, że książki dla dzieci są ponadczasowym rozwiązaniem i czemu warto je wybrać zamiast kolejnej zabawki.

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki zginął na służbie. Ostatnie pożegnanie 35-letniego policjanta

Mateusz Biernacki, policjant stołecznej komendy, który zginął w tragicznych okolicznościach na służbie zostanie pochowany w Białej Podlaskiej. Pogrzeb odbędzie się w piątek.

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

Naprawa sprzętu AGD w autoryzowanym serwisie? Możliwości naprawy urządzeń Electrolux w Gdyni

W dzisiejszych czasach, sprzęt AGD odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, zapewniając komfort i wygodę w naszych domach. Od pralek, przez lodówki, aż po zmywarki, niezawodność tych urządzeń jest niezbędna dla płynnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. Jednak co zrobić, gdy nasze urządzenie przestaje działać? Odpowiedź znajduje się w autoryzowanych serwisach, które oferują profesjonalne naprawy, dając urządzeniom drugie życie.

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Język angielski online dla dorosłych - zacznij naukę w każdym wieku

Czy zdarza Ci się myśleć, że na coś jest już za późno? Może gdzieś głęboko nosisz w sobie przekonanie, że nauka języka angielskiego jest dla młodszych, bardziej "otwartych umysłów"? Prawda jednak jest zupełnie inna. Czas przestać sobie wmawiać takie przekonania. Każdy z nas, bez względu na wiek, ma w sobie potencjał, aby się rozwijać, otwierać na nowe doświadczenia i z dumą odkrywać nieznane. Nauka języka angielskiego to nie tylko zdobywanie nowej umiejętności, ale też sposób na ożywienie, rozbudzenie wyobraźni, wyjście poza codzienność i odkrycie nowych możliwości. I co najważniejsze – nigdy nie jest za późno. Nigdy nie jest za późno na aktywność.

Czy ametyst przynosi szczęście?

Czy ametyst przynosi szczęście?

Ametyst to jeden z najpiękniejszych i najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, który od wieków zachwyca ludzi swoim głębokim, fioletowym odcieniem. Jest to odmiana kwarcu, której barwa wynika z obecności żelaza oraz promieniowania jonizującego. Ametyst występuje w różnych odcieniach fioletu – od delikatnych, jasnych tonów po intensywne, ciemne barwy. Kamień ten jest wykorzystywany przede wszystkim w jubilerstwie do tworzenia wyjątkowej biżuterii, takiej jak naszyjniki, bransoletki, kolczyki czy pierścionki. Biżuteria z ametystu jest nie tylko piękna, ale również symboliczna – od wieków przypisuje się jej różne właściwości duchowe i energetyczne. Ametyst w biżuterii doskonale komponuje się z innymi kamieniami, złotem czy srebrem, a jego szlachetny wygląd sprawia, że jest idealnym wyborem zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni prawomocnie skazani za aferę przetargową

Apelacje odrzucone. Urzędnicy i biznesmeni z Białej Podlaskiej zostali prawomocnie skazani w aferze przetargowej. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał właśnie wyrok bialskiego wymiaru sprawiedliwości.

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Najbardziej ikoniczne samochody – kultowe modele cenione przez miłośników motoryzacji

Czy istnieje jakiś niezawodny sposób, aby stworzyć kultowe auto? Na pewno można zrobić to „po włosku” – wystarczy popatrzeć na modele marek takich jak Ferrari, Lamborghini czy Maserati. Mocny silnik, znakomite właściwości jezdne oraz niesamowite, aczkolwiek niepraktyczne nadwozie to zdecydowanie skuteczna metoda. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba tworzyć supersamochodu wartego miliony, aby zbudować ikonę motoryzacji.

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku autobus pojedzie inaczej. Zmiana trasy jednej linii

Od poniedziałku (2 grudnia) autobus linii 35 pojedzie inną trasą. To odpowiedź na wniosek Gminy Miejskiej Świdnik.

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta
film

Najlepsi nagrodzeni. Gala Rolnik Roku 2024 rozstrzygnięta

Ponad 100 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2024”, która odbyła się w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zobaczcie co mówili najlepsi. Zapraszamy do oglądania naszej relacji z wydarzenia.

Sześć piłkarek MKS FunFloor znalazło się w kadrze reprezentacji Polski

Osiem zawodniczek MKS FunFloor Lublin wystąpi w mistrzostwach Europy. Dzisiaj Polska gra z Francją

Aż osiem szczypiornistek MKS FunFloor Lublin wystąpi w rozpoczynających się w czwartek mistrzostwach Europy. Polska także dzisiaj otworzy turniej. Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych będzie Francja (godz. 20.30). Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie Eurosportu 1 oraz w internecie na platformie Max.

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Wypadek na jednej z ulic Lublina. Tworzą się korki

Poranne zderzenie trzech aut na ulicy Kunickiego w Lublinie. Tworzą się korki, komunikacja miejska może kursować z opóźnieniem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium