Tegoroczni maturzyści mają jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji o wyborze kierunku studiów. Rekrutacja trwa, ale lubelskie uczelnie największego zainteresowania spodziewają się w lipcu, po ogłoszeniu wyników egzaminów maturalnych
Jako pierwszy, 1 kwietnia nabór rozpoczął Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Największa uczelnia w Lublinie uczelnia na razie nie informuje o najpopularniejszych kierunkach.
Terminy i popularność
– Tegoroczne zainteresowanie kandydatów podjęciem kształcenia na naszej uczelni jest porównywalne do analogicznego okresu roku ubiegłego. Tradycyjnie, największego boomu rekrutacyjnego i ruchu w systemie obsługi rekrutacji spodziewamy się po otrzymaniu przez młodzież wyników egzaminu maturalnego – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy uniwersytetu. Zaznaczmy, że maturzyści maturalne rozstrzygnięcia poznają 5 lipca.
Nabór na większości kierunków na UMCS potrwa do 9 lipca.
Do końca czerwca czas na rejestrację mają kandydaci na kierunki, na których obowiązuje egzamin wstępny lub rozmowa kwalifikacyjna. Pierwsze listy rankingowe zostaną ogłoszone 19 lipca.
O podobnym poziomie zainteresowania do ubiegłego roku mówią także przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – Już po wstępnych rejestracjach kandydatów możemy stwierdzić, że nie będzie znaczącej zmiany co do popularności kierunków, które co roku cieszą się dużym zainteresowaniem – mówi Wojciech Wiseł, koordynator zespołu prasowego na najstarszej lubelskiej uczelni. I wymienia m.in.: psychologię, administrację i filologię angielską. – Cieszy duże zainteresowanie w systemie informatycznym naszymi nowościami, a więc kryminologią i położnictwem.
Rekrutacja na KUL potrwa do 8 lipca.
Kartografia i architektura
Niespełna trzy tygodnie temu z naborem wystartował Uniwersytet Przyrodniczy.
– Na chwilę obecną widzimy, że kandydaci rejestrują się na wszystkie kierunki studiów. Najwięcej rejestracji mamy tradycyjnie na nasze najbardziej popularne kierunki studiów: weterynarię, geodezję i kartografię, dietetykę czy behawiorystykę zwierząt. W tym ostatnim przypadku obserwujemy również spore zainteresowanie studiami niestacjonarnymi – mówi Agnieszka Wasilak z UP.
Rekrutacja na uczelni przyrodniczej potrwa do 11 lipca. Dwa dni później zostaną ogłoszone wyniki, a następnie zakwalifikowani kandydaci będą mieli trzy dni na dostarczenie odpowiednich dokumentów. W dniach 22-23 lipca pojawi się komunikat o zwolnionych miejscach, na które będą przyjmowane osoby z listy rezerwowej.
Od 17 maja trwa rejestracja kandydatów na studia na Politechnice Lubelskiej.
– W ciągu dziesięciu dni zapisów przyjęliśmy blisko 400 zgłoszeń. Najwięcej osób aplikowało na kierunki, z których Politechnika Lubelska słynie od lat, jak informatyka, budownictwo, architektura, czy finanse i rachunkowość – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. Rekrutacja potrwa do 9 lipca.
Wyjątkiem jest architektura, gdzie zapisy skończą się 20 czerwca ze względu na zaplanowane na 6 i 7 lipca obowiązkowe egzaminy z rysunku, od których zależą losy dalszego postępowania rekrutacyjnego.
800 zgłoszeń
Najpóźniej, bo 18 maja, nabór dla wszystkich kandydatów rozpoczął Uniwersytet Medyczny. Rejestracja potrwa do 12 lipca.
– W tej chwili mamy ponad 800 zgłoszeń na wszystkie kierunki – informuje Krystyna Walkowska, kierownik Działu Jakości Kształcenia na medycznej uczelni. I dodaje: – Spodziewamy się, że większość chętnych zacznie się rejestrować po poznaniu wyników matur, zwłaszcza w przypadku najbardziej popularnych kierunków, jak medycyna i stomatologia.