Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 grudnia 2007 r.
17:25
Edytuj ten wpis

Drewniany święty co rozdaje prezenty

0 0 A A

Święty Mikołaj ma 300 lat, mieszka w Piłatce, małej wsi nieopodal Janowa Lubelskiego i nie roznosi żadnych prezentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trzeba się po nie zgłosić osobiście. I wcale nie są za darmo.

Mikołaj stoi w nowej murowanej kapliczce. Pozostałości po starej, drewnianej, zostały kilka lata temu spalone, a popiół i drzazgi rozrzucono po okolicznych polach. - Zgodnie z nakazami księdza. To przecież było poświęcone drewno, nie mogliśmy go tak po prostu wyrzucić - wyjaśnia Jan Mazur.

Wszyscy wyszykowani

Najstarsi mieszkańcy Piłatki nie pamiętają, skąd się wzięła u nich figura św. Mikołaja. Ale pamiętają, że jako dzieci chodzili pod kapliczkę... po prezenty. 6 grudnia był najbardziej wyczekiwanym dniem w roku. Kiedy zrobiło się ciemno, z domów wychodziły dzieci. Gdy nie było śniegu i noc była czarna, drogę do kapliczki oświetlały sobie naftowymi lampami. Skrzypiała furtka w płocie okalającym drewnianą starą kapliczkę w które stał jeszcze starszy święty Mikołaj. W świetle naftowych płomyków widać było paczuszki. Matki rozdawały je maluchom.

- Nie było nic bardziej emocjonującego. Wszyscy wyszykowani jak do kościoła i ta niezwykła atmosfera. To już tyle lat temu, a ja ciągle pamiętam - wspomina Czesława Szczepańska. Pani Czesława jako dziecko mieszkała w Piłatce. Zaraz po wojnie jej rodzina zmieniła adres. Teraz ma gospodarstwo w Jaszczowie pod Łęczną. Ale chodzenie do świętego po prezenty wspomina do dziś.


Czapki i szaliki

- Ile mogłam mieć: cztery, pięć lat? - opowiada pani Czesława. - Co było w tych zawiniątkach? Cukierki, które kupowała mama i ciasteczka, które sama piekła.

Wszyscy byli biedni, więc dzieci dostawały robione na drutach rękawiczki, jakieś czapki i szaliki. Zabawki? Bardzo rzadko. Pamiętam młodszego brata, który dostał drewnianą bryczkę i konie... Jaki był dumny i szczęśliwy - pani Czesława kilka lat temu z rodziną wybrała się do Piłatki w odwiedziny do niezwykłego Mikołaja.

Kapliczka stoi u Jana Mazura. Trzy lata temu figura świętego została przeniesiona do nowej, murowanej. I zamiast w lipach i bzach stoi za płotem. - Nie mam pojęcia skąd się ta figura wzięła. Może dziadek gdyby żył, to by coś powiedział, bo to jego gospodarstwo było, ja tu od 10 lat mieszkam - mówi Jan Mazur, wnuk Jana Mazura i prawnuk Jana Mazura. - Stara kapliczka była już bardzo zniszczona, to wymurowaliśmy nową. O prezentach pod Mikołajem nie słyszałem, ale ze światłem do dziś ludzie przychodzą. Czasami do samej Wigilii lampki się palą. Trzeba pytać starszych we wsi, może oni coś będą pamiętać.


Wyścig ze światełkiem

- Stara wymieniona kapliczka miała jeszcze starszą poprzedniczkę. Taka okopcona była i chyba się paliła kilka razy, bo jak ludzie światło stawiali to łatwo o pożar. Ala skąd figura i dlaczego jest we wsi, choć kościoła pod tym wezwaniem nie ma, to nie wiem - zastanawia się Janina Daśko, której ojciec jest najstarszym mieszkańcem Piłatki. Pan Marian ma blisko 90 lat i też nie pamięta historii świętego. Jego zdaniem, ma ze 300 lat.

Pani Janina chodziła ze światełkiem do kapliczki Mikołaja, ale prezentów tam nie dostawała. - Biegło się z lampką. Po powrocie pod poduszką czekał prezent. Taki był efekt tych spacerów i tych lampek - śmieje się. I dodaje, że większą moc miały lampki robione własnoręcznie a nie te ze sklepu. Mama pani Janiny w musztardówkę albo mały słoiczek lała stopione masło, a knotem był leszczynowy patyczek.

Wśród mieszkańców Piłatki do dziś panuje przekonanie, że kto pierwszy zapali światełko przy kapliczce, temu będzie się wiodło przez cały rok. Dlatego sąsiedzi wręcz prześcigają się, który pierwszy tuż po północy zapali swoją lampkę.

- Tylko raz mi się udało i byłem pierwszy - wspomina Edward Mazur, ojciec Jana Mazura. - Wyglądałem przez okno i patrzyłem na zegarek. Jak tuż po północy zobaczyłem, że sąsiad wychodzi z domu, to szybko pobiegłem zapalić swoją świeczkę. Nie narzekam, cały rok był spokojny.

Pozostałe informacje

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

Parking przy ul. Partyzantów, popularnie zwany w Zamościu „przy PZU”, podobnie jak ten w sąsiedztwie Parku Miejskiego są płatne przez 6 miesięcy w roku

Darmowe parkingi odkorkują Starówkę?

Będzie więcej darmowych miejsc parkingowych w sąsiedztwie Starego Miasta w Zamościu? Z taką propozycją wyszedł przewodniczący osiedla. Prezydent nie powiedział „nie”. Zniesienie opłat, oznaczałoby jednak stratę niemałych pieniędzy.

Do pożaru doszło nocą z poniedziałku na wtorek

Pożar od paneli słonecznych. Spaliło się poddasze

Przez 2 godziny 23 strażaków gasiło minionej nocy pożar na jednym z osiedli w Zamościu. Zapaliły się panele słoneczne, ogień strawił sporą część poddasza.

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Czy montaż kominka jest trudny i wymaga pozwolenia?

Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.

Julian Kot dzielnie walczył na czwartym etapie Orlen Wyścigu Narodów

Bardzo dobra jazda Juliana Kota w Orlen Wyścigu Narodów

Tegoroczny Orlen Wyścig Narodów był wyjątkowym dla kibiców w województwie lubelskim. Nasz region był bowiem bardzo mocno reprezentowany w tych najważniejszych zmaganiach orlików w naszym kraju. Impreza organizowana przez LangTeam w tym roku zresztą wykroczyła poza Polskę.

Waldemar Robak

Najpierw kontrola. Później resort kultury odwołał dyrektora szkoły muzycznej

Waldemar Robak nie jest już dyrektorem szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej. Ze stanowiska odwołało go ministerstwo kultury.

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium