Montaż kominka wpływa na wygląd wnętrza, a także na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do jego instalacji pojawia się wiele pytań, w tym dwa zasadnicze: czy montaż kominka jest trudny i czy jego przeprowadzenie wymaga pozwolenia? Zagadnienie budzi wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które dopiero rozważają to rozwiązanie.
Proces montażu kominka – jak wygląda?
Montaż kominka to bardzo ważny etap podczas budowy domu, który warto zaplanować już na etapie projektowania. Dzięki temu unikniesz potencjalnych komplikacji dotyczących wybudowania komina czy doprowadzenia powietrza z zewnątrz. W przypadku już postawionego domu jest to zdecydowanie trudniejsze.
Kominki Lublin z uwzględnieniem powyższej wskazówki montowane są w kilku krokach:
- przygotowanie podłoża – może obejmować wykonanie fundamentów lub przygotowanie podkładu pod wkład kominkowy;
- zakup wkładu kominkowego – dobierz go do swoich preferencji i na podstawie przygotowanego projekt;
- instalacja kanału kominowego – należy zainstalować kanał kominowy, który odprowadzi spaliny na zewnątrz. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz przestrzeganie wszystkich norm bezpieczeństwa;
- montaż kominka – po przygotowaniu podłoża można zająć się montażem kominka. Proces obejmuje zamontowanie podstawy kominka, wkładu kominkowego i ewentualnych elementów dekoracyjnych, takich jak fronty czy obramowanie;
- podłączenie do systemu odprowadzania spalin – kominek musi być odpowiednio do niego podłączony, żeby zapewnić skuteczne usuwanie spalin na zewnątrz budynku.
Po zakończeniu montażu konieczne jest sprawdzenie, czy działa on prawidłowo i spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Budowa kominka – czy wymagane jest pozwolenie?
Zgodnie z artykułem 29. Prawa budowlanego prace budowlane mogą być prowadzone na mocy zgłoszenia lub pozwolenia na budowę – w zależności od ich rodzaju i charakteru. W przypadku montażu kominka w Lublinie należy wziąć pod uwagę kilka czynników, do których należą rodzaj i charakter planowanej instalacji, lokalne przepisy budowlane oraz wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej.
Na podstawie tego samego artykułu ust. 1, budowa kominka w domu wymaga zgłoszenia, a nie uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę – o ile zostaną spełnione odpowiednie warunki. Jeśli obszar oddziaływania kominka mieści się w całości na terenie, na którym został zaprojektowany, oraz jeżeli budowa nie przekracza norm określonych dla wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub ich części, będzie wymagane jedynie zgłoszenie.
Należy wiedzieć, że montaż kominka opalanego drewnem jest możliwy tylko w wybranych rodzajach budynków. Dotyczy to zarówno tych z otwartym paleniskiem, jak i z zamkniętym wkładem kominowym. Chodzi o domy jednorodzinne, niskie budynki wielorodzinne oraz budynki mieszkalne w zabudowie gospodarczej. Warto podkreślić, że planowanie montażu takiego kominka wymaga uzyskania zgody od starostwa powiatowego.
Jeśli natomiast chcesz postawić nowy kominek z wkładem zamykanym na miejscu starego, wymagane jest zgłoszenie.
Czy montaż kominka jest trudny?
Dla osób bez odpowiedniego doświadczenia i umiejętności z zakresu “budowlanki” montaż kominka może być trudny. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w montażu kominków. Fachowcy mają niezbędne doświadczenie, a także narzędzia i wiedzę na temat przepisów oraz norm bezpieczeństwa.
Jeśli zdecydujesz się na współpracę z ekipą Kominox, możesz mieć pewność, że zamontowanie kominka do gotowej instalacji zajmie im niewiele czasu.
W budynkach, w których kominek ma uzupełniać system grzewczy, jest możliwość przeprowadzenia jego montażu w ramach systemu rekuperacji. Przygotowanie takiego systemu wymaga zmodernizowania instalacji oraz przeprowadzenia pomiarów, aby zagwarantować optymalne działanie całego systemu grzewczego.