Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 czerwca 2011 r.
15:03
Edytuj ten wpis

ESK 2016: Pięć miast i jeden zwycięzca. Werdykt we wtorek

0 11 A A
Happening na pl. Litewskim (Archiwum)
Happening na pl. Litewskim (Archiwum)

Już we wtorek dowiemy się, które z pięciu polskich miast otrzyma tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 . Tytuł ten przyzna 13-osobowa Komisja Selekcyjna. Jak prezentują się poszczególni kandydaci?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin

Podkreśla młodość ducha, akademickość, ale i bogatą, wielowiekową historię, w której przeplatały się różne kultury. Akcentuje m.in. liczną obecność Żydów w przedwojennym mieście. Teraz, gdy ich już nie ma, umiejętnie kultywuje pamięć o zburzonej części miasta i o jego mieszkańcach. Zwraca też uwagę na swoje związki ze Wschodem i sytuuje się jako ważny ośrodek współpracy ze wschodnimi kulturami, religiami i nacjami.

Kontenerowe centra animacji

W pierwszej aplikacji pisze m.in. o tworzeniu Akademii Teatru i Kultury Alternatywnej, która ma być szkołą artystyczną dla młodych reżyserów i animatorów kultury, w planach jest też Centrum Arteterapii dla pełno- i niepełnosprawnych, Centrum Zabawy Wiedzą w gmachu Dworca Północnego, uniwersytet polsko-ukraiński, na który – jak wszystko wskazuje – raczej się nie doczekamy. W aplikacji wspomina się też o "kontenerowych centrach animacji”, gdzie małe grupy animatorów tworzyłyby dla siebie bazę.
Miasto silnie akcentuje związki z okolicznymi wsiami bez ogródek przyznając, że nadal jest to dla wielu temat trochę wstydliwy. Chce być miejscem dialogu między "miejskością” i "wiejskością”. Aplikacja zakłada także zagospodarowanie wolnych miejskich przestrzeni przez artystów.

Jak chce być postrzegany Lublin? Jako "Miasto w dialogu”, czyli miejsce rozmów między religiami, kulturami, narodami i grupami społecznymi. Miasto podkreśla też swój akademicki charakter i jego wkład w tworzenie swej tożsamości wynikający m.in. ze współpracy środowisk naukowych i kulturalnych.

Potrzebujemy szansy

Miasto zebrało ponad 600 projektów wydarzeń od mieszkańców i zwraca uwagę na ich zaangażowanie. – Mamy do zrobienia wielką sprawę, potrzebujemy tylko szansy. Stąd taka determinacja w walce o ten tytuł – mówi Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny projektu ESK.

– W 2007 roku myśleliśmy, że Urząd Miasta zrobi wszystko własnymi siłami. Dziś podchodzimy do tego inaczej. Ten proces udało się w 100 proc. uspołecznić – podkreśla Włodzimierz Wysocki, zastępca prezydenta miasta.

Lublin zwraca uwagę także na swoją przyjazną wielkość pozwalającą na lepsze zapełnienie przestrzeni kulturą i stworzenie jeszcze silniejszego poczucia jej obecności na każdym kroku.

Gdańsk

Startuje pod hasłem "Wolność Kultury, Kultura Wolności”. W swych głównych tezach słowo "wolność” odmienia przez wszystkie przypadki, odwołuje się do "Solidarności”, ale zastrzega, że "Gdańsk to nie pomnik, to ludzie”. Kilkakrotnie podkreśla, że chce uniknąć trwałego zaszufladkowania jako historyczny symbol.

– Chcemy wyjść od tożsamości miasta i od dziedzictwa związanego z najnowszą historią, by mówić o rzeczach ważnych dla całej Europy – podkreśla Sławomir Czarnecki, rzecznik gdańskiego biura ESK 2016.

Dwa wątki

Gdańsk koncentruje się na dwóch wątkach. Pierwszy to działania kulturalne w dzielnicach, czego przykładem są imprezy związane ze sztuką uliczną. Na Zaspie powstaje galeria malarstwa monumentalnego. Drugi to europejski wymiar terenów po stoczni.

– Powstaje tu Europejskie Centrum Solidarności, już jest niezależny Instytut Sztuki Wyspa, który organizuje festiwal alternatywny. Chcemy rozwijać kulturę w tym miejscu. Będzie tu też nowa dzielnica i podpisano właśnie list intencyjny między inwestorami wchodzącymi na teren stoczni, samorządem i działającymi tu artystami, by ważna dla całej Europy przestrzeń nadal coś znaczyła – dodaje Czarnecki.

Gdańsk podkreśla też, że położenie na przecięciu szlaków handlowych czyni miasto pomostem między Polską a Europą. Chce łączyć kulturę i nowoczesne technologie. Kładzie nacisk na różnorodność kulturową i religijną.

43 projekty

Tak jak w Lublinie, tak i tam przeprowadzono otwarty nabór pomysłów na wydarzenia, które warto ująć w finałowej aplikacji. Wpłynęły 43 projekty, uznanie jurorów zdobyło 9. W grudniu zeszłego roku na zlecenie samorządu przeprowadzono badania opinii publicznej: 74 proc. mieszkańców wierzy, że Gdańsk zostanie ESK.

Warszawa

Warszawa mówi o integracji dwóch brzegów Wisły, czyli biedniejszej i bogatszej części miasta. Chce też stworzyć nad brzegami rzeki promenady, lokale gastronomiczne, instytucje kultury.

Mamy doświadczenie

Zapowiadane są wycieczki do niekonwencjonalnych miejsc i współpraca z niszowymi pasjonatami i subkulturami. Podkreśla się wolę zagospodarowania wolnych przestrzeni poprzez organizację imprez kulturalnych, czy też tworzenie różnych instalacji artystycznych.
Warszawa chwali się też doświadczeniem w organizacji dużych wydarzeń: od dwusetnej rocznicy urodzin Chopina w 2010 roku, poprzez polską prezydencję w UE w 2011 roku, po Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w roku 2012.
– Warszawa jest jedyną europejska stolicą, która w śródmieściu ma dwa stadiony sportowe – zaznacza Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydenta miasta ds. ESK.

"Jesteśmy dobrze zorganizowani i hołdujemy perfekcji” – czytamy w pierwszej aplikacji. Jej autorzy zwracali też uwagę na to, że stolica jest obecnie najbardziej kosmopolitycznym miastem w Polsce z rosnącymi mniejszościami Chińczyków, Wietnamczyków i imigrantów z Afryki.

Zmienimy wizerunek

Dla Warszawy ESK ma być też szansą na zmianę wizerunku, który przesadnie pozytywny nie jest.
W pierwszej aplikacji była też mowa o programach lojalnościowych dla konsumentów kultury, o ułatwieniach dla niepełnosprawnych, które mają się pojawić we wszystkich placówkach i wteszcie o koordynacji świąt ulic i lokalnych festynów oraz o systemie grantów dla młodych artystów i woli przyciągania nowych.

Katowice

Miasto ogrodów – to hasło przewodnie starań Katowic o tytuł ESK. I, jak zapewniają w katowickim biurze ESK, nie są to tylko puste hasła. Jeden z bardziej malowniczych projektów to Super Ogród, czyli sadzenie ogrodów na balkonach "Superjednostki”, największego bloku na południu Polski.

Ogródek dla każdego

– Każdy z mieszkańców Katowic może zostać opiekunem jednego ogródka. Wystarczy ufundować cztery skrzynki z kwiatkami, które dostaną mieszkańcy "Superjednostki” – mówi Piotr Zaczkowski, dyrektor biura ESK Katowice 2016.

Do tej pory udało się w ten sposób ukwiecić 300 balkonów. Eksperci, którzy odwiedzili miasto w środę, mogli też zobaczyć jak centrum miasta tonie w słonecznikach, bo tego dnia rozdano 10 000 kwiatów.

Katowice chcą zaprosić mieszkańców do przebywania w przestrzeni publicznej i "wspólnej pracy dla jej rozkwitu”. Jest też plan stworzenia internetowej bazy pomysłów i umiejętności. Miasto chce wspierać przemysł kreatywny, tworzyć kluby ESK w całej aglomeracji górnośląskiej. Podobnie jak w Lublinie, w przygotowanie aplikacji zaangażowało się wielu młodych ludzi z różnych środowisk. – To oni są siłą napędową tego projektu – podkreśla Zaczkowski.

Miasto chce też pozbyć się łatki ośrodka przemysłowego. To, co dotąd było industrialne, dziś ma służyć innym celom, m.in. kulturze. Na terenie kopalni "Katowice” stanie nowy gmach Muzeum Śląskiego, Tomasz Konior zaprojektował gmach nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej, nowe inwestycje planowane są też na uniwersyteckim kampusie.

Pewni zwycięstwa

Stolica górnego Śląska podkreślają swoje muzyczne "dziedzictwo”. – W Katowicach muzyka zawsze był silna. Mamy dwie znane orkiestry, a ambasadorem naszego projektu jest Wojciech Kilar – mówi Zaczkowski. Katowice uważają się za czarnego konia konkursu. Mają poparcie Krakowa, który jako jedyne polskie miasto był już ESK. – Na giełdzie mówi, się, że to my wygramy. Lublinowi, życzę zaszczytnego drugiego miejsca.

Wrocław

"Przestrzenie dla piękna” – tak miałoby brzmieć hasło ESK 2016 miasta, które chwali się Panoramą Racławicką i Dzielnicą Tolerancji. Wrocław podkreśla, że zawsze był i nadal jest miejscem spotkań narodów. Miasto, które po wojnie na nowo musiało budować tożsamość, dziś chce być postrzegany jako miasto europejskie.

Obligacja Kulturalna

Poprzez tzw. Obligację Kulturalną miasto chce wciągnąć w obieg kultury ludzi młodych, bezrobotnych, a także starszych i niepełnosprawnych. To dokument podobny do karty kredytowej, uprawniający do znacznych zniżek.

We Wrocławiu powstać ma Inkubator, czyli instytucja ułatwiająca start i rozwój młodym artystom (poprzez przyznawanie stypendiów). Nowatorskim pomysłem jest otwarcie dla działań artystycznych przestrzeni kościelnych w 2016 roku. Projekt miałby być realizowany we współpracy m.in. z gminą żydowską i muzułmańską.

Eksperci, którzy we Wrocławiu gościli w czwartek, zobaczyli m.in. Rynek, Dzielnicę Czerech Wyznań, synagogę Pod Białym Bocianem i remontowaną właśnie Halę Stulecia. Ważnym punktem ich wizyty było Nadodrze.

– To dzielnica w trakcie intensywnej rewitalizacji. Jest wiele rzeczy, które chcielibyśmy zrobić tu inaczej i dlatego tytuł ESK jest nam tak potrzebny – mówi Grzegorz Maryniec z wrocławskiego biura ESK.

Plakaty i ulotki

Wrocław chce stawiać nowe rzeźby i eksponować prace malarskie na 120 ślepych ścianach. Proponuje też otwarte warsztaty projektowania wnętrz, by ludzie sami mogli przekształcać swoje prywatne, domowe przestrzenie. W pierwszej aplikacji wytknięto mu słaby kontakt z mieszkańcami. Dlatego teraz wrzucono ulotki do kilkudziesięciu tysięcy skrzynek, a w całym mieście rozwieszono plakaty. Mieszkańcy zgłosili ponad 600 projektów kulturalnych.

– Za naszymi staraniami o tytuł ESK nie stoi tylko grupka intelektualistów, ale zwykli mieszkańcy – podkreśla Maryniec.

Pozostałe informacje

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Karpatami Krosno, piłkarze Orląt Spomlek musieli pogodzić się ze spadkiem do IV ligi. Powód? Wygrana Podhala Nowy Targ z Sokołem Sieniawa. Biało-zieloni mimo wszystko starali się pokonać rywala z Podkarpacia. Prowadzili od 35 minuty jednak w dramatycznych okolicznościach przegrali 1:2.

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Tym razem skromnie wygrała drużyna Ireneusza Zarczuka. Janowianka szybko strzeliła gola w spotkaniu z Górnikiem II Łęczna, ale skończyło się „tylko” wynikiem 1:0. Tym samym gospodarze zmniejszyli straty do lidera – Lewartu Lubartów zaledwie do jednego punktu. Rywale grają jednak swój mecz w niedzielę, ze Stalą Kraśnik.

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Wieczysta Kraków w sobotę wieczorem zapewniła sobie awans do II ligi. Drużyna Sławomira Peszki pokonała Świdniczankę 1:0. Korki od szampanów w „Grodzie Kraka” wystrzeliły jednak dopiero kilka godzin później, bo swój mecz przegrała druga w tabeli Siarka Tarnobrzeg, która uległa Wisłoce Dębica 1:2.

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Łada szybko odpowiedziała na porażkę w Janowie Lubelskim. Drużyna Pawła Babiarza w sobotę koncertowo rozpoczęła mecz z Lublinianką. Między 15, a 27 minutą gospodarze zdobyli trzy gole. I chociaż po przerwie mieli sporo problemów, to wygrali 3:1.

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat
LUBLIN
galeria

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat

Z okazji 60-lecia istnienia wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Lubelska przygotowała specjalny… mural. Na uroczystości rocznicowe stawili się nie tylko pracownicy i wykładowcy, ale też studenci i absolwenci z całej Polski.

Salut Artyleryjski w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino
galeria

Salut Artyleryjski w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino

W Lublinie uczczono wydarzenia z 18 maja 1944 roku pod Monte Cassino. To właśnie wtedy żołnierze 2.Korpusu Polskiego zdobyli klasztor na Monte Cassino. Tym samym umożliwiło Aliantom przełamanie Niemieckich linii obronnych we Włoszech i otwarcie drogi do wyzwolenia Rzymu. Polacy pokonali przeciwnika, przełamując pozycje, które przez prawie pół roku były niemożliwe do zdobycia dla wojsk alianckich. Z tej okazji w samo południe został oddany Salut Artyleryjski z historycznej armaty przeciwlotniczej Bofors z Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie.

Tak było na ostatniej imprezie w Helium! Zobaczcie zdjęcia.
foto

Tak było na ostatniej imprezie w Helium! Zobaczcie zdjęcia.

Podczas ostatniej imprezy w Helium Club miał miejsce powrót lat 2000, gdy Beyoncé, Usher, Destiny's Child i inni rządzili listami przebojów! To była prawdziwa moc przebojów. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Piknik historyczno-wojskowy w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie

W sobotę w Szkole Podstawowej nr 57 w Lublinie, odbył się piknik historyczno-wojskowy z okazji 80. Bitwy o Monte Cassino. Podczas wydarzenia zaprezentowały się grupy rekonstrukcyjne, przy których odbył się pokaz artylerii, broni palnej i białej.

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem
Janów Podlaski

"Turyści nie są w stadninie intruzami". Gmina chce współpracować z nowym prezesem

Nowy wójt gminy Janów Podlaski chce ściślej współpracować ze stadniną. Szansą może być turystyka. A okazją do tego z pewnością będzie sierpniowa aukcja Pride of Poland. Za kilka dni upubliczniona będzie lista koni aukcyjnych.

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

IMGW ostrzega przed burzami i wysokim stanem wód

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla części województwa lubelskiego. Chodzi o południową część regionu.

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”
Tomaszów Lubelski

Jechał pod wpływem alkoholu, bez uprawnień i na „podwójnym gazie”

Dzisiejszej nocy w miejscowości Bełżec, podczas trwania Ogólnopolskiej Akcji „PRĘDKOŚĆ” tomaszowska drogówka zatrzymała do kontroli kierowcę Volvo, który przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Bialscy policjanci zatrzymali dilera. Trafił już do aresztu

Przed weekendem bialscy kryminalni ustalili, że 37-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej posiada przy sobie znaczne ilości narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na terenie miasta. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy.

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

Jesteśmy nieco rozczarowani czyli opinie po meczu Wisły Grupy Azoty Puławy z GKS 1962 Jastrzębie

W piątkowy wieczór Wisła Grupa Azoty Puławy bezbramkowo zremisowała na wyjeździe z GKS 1962 Jastrzębie i wciąż nie może być w pełni pewna pozostania w eWinner Drugiej Lidze, choć cel wydaje się być jak najbardziej do osiągnięcia. Jak mecz podsumowali trenerzy obu ekip?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium