Od 7 do 9 września Lublin stanie się kulinarną stolicą Polski. W programie IV edycji Europejskiego Festiwalu Smaku, który potrwa od 7 do 9 września na Starym Mieście w Lublinie, jest ponad 60 wydarzeń.
Czarodzieje smaku
Na Scenie Smaku, ustawionej na placu Po Farze każdego dnia będzie można obejrzeć kulinarny pokaz gwiazdy festiwalu. W piątek, 7 września, o godz. 18.30 zobaczycie Pawła Lorocha z "Pytania na śniadanie”, który wraz z Agnieszką Filiks z restauracji "Siwy dym” w Celejowie w garnkach i patelniach wyczaruje prowansalskie smaki.
W sobotę, 8 września, o 18.30 w głównym pokazie festiwalu zobaczycie Jeana Bosa, królewskiego kucharza z Brukseli, który pokaże, na czym polega kuchnia molekularna. Jego pokaz jest bardzo widowiskowy, Bos używa do przyrządzania dań ciekłego azotu, a doznania smakowe są nie do opisania.
W niedzielę, 9 września, o godz. 15.15 Zbigniew Łęgowski będzie częstował was potrawami z baraniny.
Zaułek serów i win
Na tegoroczną edycję festiwalu powinni koniecznie wybrać się miłośnicy serów. Sery pojawią się na wielu stoiskach Jarmarku św. Jacka. Będą białe sery zagrodowe, sery żółte, sery pleśniowe, sery kozie oraz oscypki. – Przywiozę prawdziwe sery owcze, będę podawał je na zimno i na gorąco – mówi baca Wojciech Komperda, który ma bacówkę na Polskim Spiszu, na wierchu Majerz na terenie Czorsztyna, który leży w Pienińskim Parku Narodowym.
W sobotę, 8 września, na odnowionym placu przed Teatrem Andersena, który zamieni się w zaułek serów i win – pojawią się serowarzy z naszego regionu. Będzie można skosztować i kupić wyjątkowe sery, które produkowane są w bardzo krótkich seriach. Serowarom będą towarzyszyć winiarze ze Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, którzy będą częstować lokalnym winem, opowiadać o winoroślach, radzić, jak założyć małą winnicę.
5000 pierogów
Miłośnicy pierogów powinni pojawić się przed Sceną Smaku w niedzielę, 9 września, o godz. 13. Mistrzowie kuchni zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskich Kucharzy i Cukierników ugotują 5 tysięcy pierogów.
– W tym roku nasze pierogi będą miały prowansalską duszę. Różne sery, zioła, wędliny długodojrzewające sprawią, że będziecie mogli spróbować pierogów w nieznanych smakach. Dla zwolenników tradycyjnej kuchni ulepimy ruskie, pierogi z kaszą i serem oraz pierogi na słodko – mówi Andrzej Malinowski, prezes stowarzyszenia.
'
Będą pierogi z wody, pierogi podsmażane i panierowane. Ale to jeszcze nie wszystko. Pierogi pojawią się także na pokazach miast i gmin. Oraz na Jarmarku św. Jacka, na którym pojawią się Karaimowie z Trok, którzy będą częstować was kibinami, smażonymi pierogami z mięsem.
Manufaktura smaku i Święto Chleba
Najlepsi artyści sztuki piekarniczej wraz z Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie pokażą trzy rodzaje nowego pieczywa, idealnego do serów, oliwy i wina.
– Zaprezentuję, jak można upiec lubelską ciabattę pachnącą ziołami. Oraz focaccię, cienkie placki, podawane na gorąco, które można maczać w oliwie czy gulaszach – mówi Agnieszka Grela.
Sensacyjnie zapowiada się wypiek placka z ziołami, serem i boczkiem, który ma szansę zrobić w Polsce karierę równą cebularzowi.
Przez całą niedzielę, 9 września, na placu Zamkowym będzie trwało Święto Chleba z pokazami, kiermaszem i koncertami, powinni tam wybrać się miłośnicy dobrego chleba, który podawany będzie z wieloma smakowitymi dodatkami.
Miód i potrawy z kwiatów
W tym roku na festiwalu pojawią się dwa nowe smakowe pasma. Każdego dnia na Scenie Smaku zobaczycie pszczelarzy, którzy wraz z restauracją "Zielony talerzyk” przygotują potrawy z miodem w roli głównej.
Nowością będą potrawy z kwiatów. – To bardzo modny trend w kuchni europejskiej, pokażę, jak mogą smakować kwiaty cukinii – mówi Elżbieta Cwalina z restauracji Hades-Szeroka, która poprowadzi jeden z kwiatowych pokazów.
Kulinarnych ekstrawagancji z kwiatami będzie więcej. Kucharze z restauracji Old Pub wyczarują potrawy z ogórecznikiem.
Dokładny program festiwalu, organizowanego przez województwo lubelskie, miasto Lublin i Kresową Akademię Smaku jest dostępny na stronie: www.europejskifestiwalsmaku.pl