Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 sierpnia 2001 r.
15:14
Edytuj ten wpis

Groby podchodzš do okien

0 0 A A

Groby na lubartowskim cmentarzu wzniesiono tylko kilkanaœcie metrów od domów, o wiele bliżej niż pozwala na to 50-metrowa strefa ochronna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Może tam będš przechowywane ziemniaki albo skarby. Wolno mi – tak lubartowski proboszcz napisał do wojewódzkiego konserwatora zabytków o przeznaczeniu pustego jeszcze grobowca. Postawiono go tuż przy innych grobach, na miejscu jednego z przęseł cmentarnego ogrodzenia.
Zabytkowe ogrodzenie rzymskokatolickiego cmentarza w Lubartowie jest stopniowo rozbierane. Kilkadziesišt metrów dalej powstaje nowy, równoległy do poprzedniego, ponaddwumetrowy mur. Od dawna stoi już ogrodzenie frontowe wzdłuż ul. Szaniawskiego. Cmentarz będzie wkrótce połšczony z przylegajšcymi działkami wspólnym ogrodzeniem. Dla mieszkańców sšsiadujšcej z nekropoliš ul. Moniuszki oznacza to tylko jedno: proboszcz chce powiększyć cmentarz, przez co nowe groby będš budowane znacznie bliżej od ich domów niż dotychczas. Bojš się, że dojdzie do tego, co się stało na drugim końcu ulicy, gdzie grobowce od najbliższych zabudowań mieszkalnych dzieli zaledwie kilkanaœcie metrów.
Ksišdz Andrzej Tokarzewski, proboszcz parafii œw. Anny w Lubartowie, nie ukrywa, że na grodzonej działce planuje poszerzenie cmentarza. – W planach miejskich jest to plac przeznaczony pod cmentarz – mówi. – Teraz prowadzę budowę ogrodzenia i mam do tego prawo. Cmentarz powstanie po uzyskaniu pozwolenia władz.
Jak w krematorium
Od kilku lat w Lubartowie jest cmentarz komunalny, ale nikt nie chce na nim chować swoich bliskich, dopóki można kupić grób na starym cmentarzu w centrum miasta. Na kilkuhektarowym ogrodzonym terenie do tej pory pochowano tylko trzech zmarłych.
Spory dotyczšce rozbudowy cmentarza pomiędzy mieszkańcami ulicy Moniuszki a proboszczem parafii œw. Anny trwajš od połowy lat 80., od kiedy zaczęło się zanosić, że wkrótce zabraknie miejsca na chowanie zmarłych. Mieszkańcy skarżš się, że sšsiedztwo cmentarza jest ucišżliwe.
– My tu żyjemy jak w krematorium, palš się znicze i pryzmy œmieci. Cišgłe słuchanie za płotem żałobnych pieœni i płaczów też nie jest przyjemne – mówi mieszkanka ul. Moniuszki. – Jak kupiec na mój dom dowiedział się, że cmentarz będzie poszerzany w moim kierunku, to powiedział, że nie chce go nawet za darmo.
Stary mur cmentarza dzieli od najbliższych domów położonych przy ul. Moniuszki około 60 metrów, czyli nawet więcej niż zgodnie z ministerialnym rozporzšdzeniem wynosi cmentarna strefa ochronna. Nowy budowany jest już 25 metrów od zabudowań. Ma ponad dwa metry wysokoœci i 70 cm szerokoœci. Łšczy z cmentarzem działki, które należš do parafii i w planie zagospodarowania przeznaczone sš pod cmentarz.
To tylko mur
Najpierw powstały przęsła wzdłuż parafialnej działki przy ul. Szaniawskiego, które przedłużały frontowš częœć cmentarnego ogrodzenia. Prace rozpoczęły się jeszcze w 1994 roku, ale szybko zostały wstrzymane przez nadzór budowlany. Budowa ogrodzenia od strony ulicy wymagała zezwolenia, a takiego proboszcz nie miał. Okazało się też, że częœć ogrodzenia stanęła na drodze publicznej, która wówczas do parafii nie należała. Parafia została jej właœcicielem dopiero przed rokiem, kiedy zamieniła się z Urzędem Miejskim na działki. Ogrodzenie z czasem zostało dokończone, a o odpowiednie dokumenty proboszcz postarał się dopiero na wiosnę tego roku.
Ponownie nadzór budowlany pojawił się przy cmentarzu w styczniu tego roku. Mieszkańcy poskarżyli się, że proboszcz już na dobre zabrał się do poszerzenia cmentarza o kolejne działki, bo równolegle do starego cmentarnego ogrodzenia i znacznie bliżej od ich domów zaczšł powstawać mur. Nadzór przyznał, że na rozbudowę cmentarza potrzebne jest pozwolenie budowlane. Jednakże najnowszego przedsięwzięcia parafii nie uznał za powiększanie cmentarza, lecz za budowę zwykłego ogrodzenia, które stawiane jest wewnštrz własnej działki i nie wymaga zgłoszenia w wydziale architektury.
– Wykonywanie ogrodzenia wewnštrz działki może zmierzać do poszerzenia cmentarza z naruszeniem strefy ochronnej – przyznał w odpowiedzi na skargę Wiesław Bocheńczyk, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Lublinie. – Jednakże nie możemy interweniować tam, gdzie jeszcze nie doszło do budowy obiektów wymagajšcych pozwolenia bšdŸ zgłoszenia.
Zastrzeżenia do niektórych parafialnych przedsięwzięć miał natomiast wojewódzki konserwator zabytków w Lublinie. Konserwatorskš ochronš cmentarz nie jest objęty, pod jego opiekš sš przyległe parafialne działki. Konserwator wytknšł, że bez jego zgody wznoszone sš ogrodzenia i rozbierany stary mur. Podczas kontroli na przycmentarnej działce wykonywany był wykop. Pracownicy służby ochrony zabytków zauważyli, że leży w nim czaszka. Roboty wstrzymano. Ponadto w miejscu jednego z przęseł starego ogrodzenia wybudowano już grobowiec. Proboszcz tłumaczył, że jedynie porzšdkuje i niweluje teren, a cmentarza bezprawnie rozbudowywać nie będzie. Zobowišzał się, że zalegalizuje rozpoczęte roboty.
Naruszona strefa
– Kiedyœ pod skargami podpisywało się po kilkadziesišt osób, teraz ludzie machnęli rękš, bo nie wierzš, że można z księdzem wygrać – mówi jedna z ostatnich mieszkanek ul. Moniuszki, która jeszcze oficjalnie występuje przeciwko zamierzeniom proboszcza.
Przy drugim końcu ul. Moniuszki, położonym od strony torów kolejowych, groby oddalone sš od domów tylko o około 20 metrów. – W goršce dni nie można przed domem usiedzieć – twierdzi mieszkajšca tam kobieta.
Chodzi o częœć cmentarza, która zaczęła być rozbudowywana od połowy lat 80. na działkach kupionych przez parafię od rolników. Mieszkańcy protestowali wówczas przeciw tej rozbudowie, ale w końcu wycofali skargi. – Obiecano nam, że groby będš budowane co najmniej 50 metrów od domów – wspomina jeden z nich.
Groby wzniesiono jednak również tuż przy cmentarnym murze, kilkanaœcie metrów od niektórych domów. Właœciciel jednej z działek, który zamierzał na niej zbudować nowy dom, w wydanej przez Urzšd Miasta decyzji lokalizacyjnej dowiedział się, że na jego własnoœci rozcišga się strefa ochronna cmentarza i domu nie może budować gdzie chce, ale w œciœle wyznaczonej odległoœci od grobów.
Na jego wniosek lubartowski nadzór budowlany zbadał, czy parafia ma pozwolenie na rozbudowę tej częœci cmentarza i czy przebiega ona zgodnie z jego warunkami. – Ustaliliœmy, że parafia ma pozwolenie na rozbudowę cmentarza, które zostało wydane w 1987 roku – mówi Alina Sawicka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Lubartowie, przyznajšc, że nie została jednak zachowana przewidziana w dokumentacji 50-metrowa odległoœć grobów od zabudowań mieszkalnych.
Nadzór budowlany umorzył w tej sprawie postępowanie. Nie będzie też interweniował przeciwko budowie kolejnych grobów powstajšcych zbyt blisko domów.
– Pozwolenie dotyczy cmentarza jako całoœci, budowa poszczególnych grobów nie wymaga odrębnych pozwoleń czy zgłoszeń. Nie jesteœmy władni do wstrzymania pochówków – tłumaczy A. Sawicka, uważajšc, że kompetencje do podjęcia ewentualnych działań w tej sprawie ma sanepid.
W rozbudowywanej obecnie częœci cmentarza zostało miejsce na kilkadziesišt grobów. Wystarczy to na rok. Potem parafia chce chować zmarłych na działkach, wokół których teraz budowane jest ogrodzenie.
– Jak nikt nie powstrzyma proboszcza i postawi nam groby pod oknami, to wystšpię o odszkodowanie – zapowiada już jedna z właœcicielek sšsiednich domów. – Ja się w strefie ochronnej nie budowałam.

Pozostałe informacje

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Koalicja Obywatelska zdecydowała. Poznaliśmy kolejnego kandydata na prezydenta

Rafał Trzaskowski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską w wyborach na prezydenta w przyszłym roku. Zdecydowanie pokonał swojego politycznego kolegę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium