Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2009 r.
17:49
Edytuj ten wpis

Jazda wychodzi bokiem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 2 A A

Po co jeździć prosto: to nuda. Jazda bokiem w obłokach palnej gumy z opon, to jest fun - mówią drifterzy. Krajowa czołówka tego sportu już w ten weekend zawita do Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mieszkańcy bloków przy torze w ten weekend raczej nie zaznają ciszy. Już teraz mogą utykać okna watą, bo na Torze Lublin zostanie rozegrana tegoroczna runda Super Drift Series. 20 czerwca przy ulicy Zemborzyckiej 85 spotka się polska elita drifterów.

Punkty za wychylenie

Licencjonowani zawodnicy po raz drugi w historii będą rywalizowali na lubelskim obiekcie. Rok temu impreza została zdominowana przez deszczową pogodę.

- Miejmy nadzieje, że w tym roku lubelska aura będzie łaskawsza. Dzień przed otwarciem bram dla publiczności odbędą się oficjalne treningi - zapowiada Marek Wyrzykowski z Automobilklubu Wschodniego, współorganizatora imprezy (wraz z Polską Federacją Driftingu).

A już sobotę, przy publiczności, zostaną rozegrane eliminacje do "Top16” i bardzo widowiskowe finały.

- W czasie eliminacji każdy z zawodników zaprezentuje swoje umiejętności panowania nad autem w kontrolowanym poślizgu w trzech punktowanych przejazdach. Wynik najlepszego z nich zadecyduje, czy znajdzie się w najlepszej szesnastce i wystartuje w finałach - tłumaczy szczegóły Wyrzykowski. - Kryteria oceniania przejazdów to prędkość wejścia w zakręt i jej utrzymanie podczas całej trasy przejazdu, kąt wychylenia auta względem własnej osi i prawidłowa linia przejazdu oraz ogólne wrażenie, jaki przejazd zrobi na składzie sędziowskim.

Ty gonisz mnie, a ja ciebie

W finałach kierowcy zostaną pogrupowani w pary. W każdym z przejazdów do podziału będzie 10 punktów. - Więcej zdobędzie ten kierowca, który "uciekając” będzie jechał na tyle szybko, aby nie pozwolić się dogonić przy jednoczesnym utrzymaniu jak największego kąta wychylenia w poślizgu lub "goniąc” będzie cały czas "siedział na zderzaku” poprzedzającego go konkurenta. W drugim biegu kierowcy zamieniają się kolejnością, a dalej przechodzi ten, który będzie miał wyższy wynik dwubiegu - dodaje Wyrzykowski.

Brzmi to trochę dziwacznie, ale wygląda rewelacyjnie; to najatrakcyjniejsza faza zawodów. Maszyny pędzą bokiem bardzo blisko siebie; zdają się przeczyć prawom fizyki. Spod kół wydobywają się kłęby dymu, a każdy błąd może zakończyć zabawę.
Przy prędkościach rzędu 120-130 km/h przy wejściu w pierwszy zakręt może wydawać się to bardzo niebezpieczne, szczególnie, że nitkę toru kierowcy oglądają przez boczną szybę, jednak bez obaw: to profesjonalni zawodnicy.

- Chętni kibice będą mogli poczuć emocje na własnej skórze podczas "Drift Taxi”. Powiem, że świat przez boczną szybę wygląda nieco inaczej - kończy z uśmiechem Marek Wyrzykowski.
Samochód musi być mocny

W drifcie liczy się nie tylko ogromna moc pojazdu, ale przede wszystkim technika kierowcy. - Nierzadko kierowcy dysponujący samochodami o większej mocy, przegrywają ze słabszymi. Bo liczy się technika i fantazja - dodaje Grzegorz Chmielowiec, jeden z najlepszych lubelskich drifterów, dobijający się do czołówki tego sportu.

Ale pewne rzeczy są niezbędne. Na początek mocne auto z napędem na tylną oś. - "Żelazo” musi mieć tylny napęd. To jest podstawa, tak jak minimum 150 koni. Ale żeby walczyć, trzeba już mieć co najmniej o sto więcej. Do tego trzeba dorzucić ekstremalnie mocne, najlepiej spiekane sprzęgło, odpowiednią skrzynię biegów i hydrauliczny hamulec ręczny - wylicza Chmielowiec. - Bardzo ważnym elementem jest szpera, czyli blokada mechanizmu różnicowego lub most zespawany na sztywno. No i, oczywiście, sztywne sportowe zawieszenie, felgi i duuuużo opon.
Najczęściej spotykane samochody w driftingu to nissan skyline, 200SX, wszelkiej maści BMW, toyota supra i mazda RX-7.

Czy to ostatni raz?

Ale nie wszystkim podoba się drift. A właściwie miejsce rozgrywania zawodów - od kilku lat trwa konflikt między mieszkańcy pobliskich bloków a Polskim Związkiem Motorowym, właścicielem toru.

- Mieszkańcom najbardziej przeszkadza właśnie drift, bo jest najgłośniejszy. Podczas zawodów będzie dokonany pomiar hałasu - mówi Waldemar Czerniak, prezes lubelskiego PZM. - I być może będą to ostanie takie zawody w Lublinie. Szkoda…

Drifterzy w Lublinie

20 czerwca na torze "Lublin” przy ul. Zemborzyckiej 85 odbędzie się 3 runda Drift Cup by PFD - Super Drift Series. Licencjonowani zawodnicy w piątek 19 czerwca odbędą treningi (dzień bez publiczności). W sobotę 20 czerwca już przed publicznością odbędą się eliminacje, a po nich przejazdy finałowe. Pierwsze jazdy o 10.30. Koniec zawodów o 17. O miejsca na podium kierowcy walczyć będą w systemie pucharowym w parach. Na razie, po dwóch rundach SDS na szczycie tabeli znajduje się Paweł Trela (nissan 200SX).

Pozostałe informacje

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot
zdrowie

Rak jelita? W lubelskim centrum guzy wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy
filatelistyka

Lubelska medalistka olimpijska trafiła na znaczek pocztowy

Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący historyczny sukces Aleksandry Mirosław. Lublinianka w tym roku zdobyła złoty medal olimpijski we wspinaczce na czas. Potret medalistki ozdobi 126 tysięcy znaczków.

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne w praktyce – jakie jest znaczenie rozrzutników obornika?

Nawożenie organiczne odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu żyzności gleby, poprawie jej struktury oraz dostarczaniu roślinom niezbędnych składników odżywczych. Współczesne rolnictwo, bazujące na zrównoważonych praktykach, wymaga jednak nie tylko stosowania naturalnych nawozów, ale także wykorzystania technologii, które maksymalizują ich efektywność.

Nowa inwestycja Stock Polska w Lublinie
Dużo zdjęć
galeria

50 milionów euro już płynie w lubelskim Stocku. Nowa instalacja otwarta

10 basenów olimpijskich pełnych czystego spirytusu, a każdy o pojemności 3,5 miliona litrów – taka jest zdolność produkcyjna nowej instalacji do produkcji czystego spirytusu w lubelskim zakładzie Stock Polska. Choć nowa aparatura działa od pewnego czasu, dzisiaj oficjalnie nożyce poszły w ruch i wstęga opadła.

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Kradli samochody. Lubelscy złodzieje trafią do aresztu

Nawet 10 lat więzienia grozi trzem mężczyznom zamieszanych w kradzieże aut. Złodzieje upatrzyli sobie niemieckie i japońskie marki.

Plany inwestycyjne Bychawy i Bełżyc na przyszły rok są imponujące.

Mniejsze nie znaczy gorsze. Co planują miasta powiatu lubelskiego?

Małe miasta mają mniej pieniędzy, ale ich ambicje pozostają wysokie. Tak też jest w Bychawie i Bełżycach, gdzie nie brakuje pomysłów. Jakie inwestycje przewidują władze tych miast?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

Co dalej z Centrum Monitoringu i Zarządzania Kryzysowego w Lublinie?

W kwietniu zapowiedziano jego powstanie, a rada miasta zgodziła się na przyjęcie darowizny od wojewody. Darowizną był teren wraz z budynkiem dawnej przychodni MSWiA. To tam ma powstać centrum, z którego operować będą wszystkie służby w mieście. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest inwestycja.

Szukacie imprezy w eleganckim stylu? Fundacja Abraham D Ministry zaprasza do udziału w Gali Dziękczynnej!

Międzykulturowy wieczór w CSK w Lublinie

Sztuka, moda, muzyka i smaki świata – wszystko to czeka na uczestników sobotniej Gali Dziękczynnej organizowanej z okazji 2. rocznicy działalności Fundacji Abraham D Ministry. Jak przedstawia się program tego wydarzenia?

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

Kiedy remont Trybunału Koronnego? Miasto stara się o pozwolenie

W kwietniu 2023 roku miasto Lublin ogłosiło, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w centrum Starego Miasta – Trybunał Koronny – przejdzie remont i przebudowę. Niedawno złożono wniosek o pozwolenie na realizację prac wewnętrznych, a to kolejny etap przygotowań do rozpoczęcia kompleksowego remontu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium