Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2007 r.
16:41
Edytuj ten wpis

Kartoflaki i ważne idee

W starym, przedwojennym budynku szkoły jest zimno i kafle z pieca gdzie niegdzie odpadają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Oszczędzamy - stwierdza rzecz oczywistą dla tutejszych Andrzej Kosek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i prezes Towarzystwa Regionalnego. - Teraz mamy tu siedzibę, a że spotykamy się raz na jakiś czas, to nie ma potrzeby palić bez przerwy.

Ale jutro w Woli Osowińskiej będzie gwarno. A może nawet tłoczno. Swój udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego zapowiedziało - uwaga! - 133 uczestników z całego regionu.

Będzie się działo

- Będzie mnóstwo ludzi - mówi Teresa Bernat.
W niewielkiej sali, gdzie na ścianach wiszą znakomite, naiwne obrazy tutejszej malarki Heleny Deleżuch, wokół stolika odświętnie nakrytego siedzą członkowie Towarzystwa Regionalnego. Paruje gorąca herbata i pachną domowe pączki.
- Konkurs będzie w szkole. Tam są lepsze warunki - mówi Danuta Malesa. - Co prawda, my niewiele będziemy widziały, bo cały czas przy garach - śmieje się, a reszta kobiet jej wtóruje.
- Tak, z roku na rok przyjeżdża coraz więcej osób. To pewnie przez te kartoflaki - ktoś rzuca żartem. - Poprzednim razem ulepiłyśmy ich dobrze ponad tysiąc.
- I będzie groch z kapustą - dodaje Teresa Bernat.
- Koło Łukowa na kartoflaki mówią zajebańce, ale proszę tego nie pisać - ze śmiechem wzbrania się Andrzej Kosek.
Wacław Tuwalski, którego obrali na patrona konkursu, był po prostu nauczycielem. Przedwojennym. Z charyzmą. Tu uczył nie tylko przedmiotów obowiązkowych, ale i higieny, ogrodnictwa, życia społecznego. Zainicjował budowę szkoły, przy której społecznie pracowała cała wieś. Tuwalski był też regionalistą: zbierał i notował ludową poezję, obrzędy, nuty, pieśni, zwyczaje.

Jest idea

- W rocznicę jego śmierci odbywa się konkurs poezji i prozy ludowej - wyjaśnia Krystyna Kożuch. - Uważamy, że to istotne dla podkreślenia i wzmocnienia naszej tożsamości. Szczególnie wśród młodzieży.
- Tak, to bardzo ważna rzecz - potakuje Danuta Malesa. - Choć, oczywiście, niektórzy się zastanawiają, czy młodych to jeszcze obchodzi.
- Czy w ogóle kogoś to obchodzi? I czy taka promocja regionu jest potrzebna. Kto tu przyjedzie oglądać kołowrotek w chłopskiej izbie? - padają pytania. - No, jeszcze na kartoflaki z soją, to może ktoś prędzej przyjedzie...
- Jak to - irytuje się Kosek. - A dlaczego organizuje się festiwal w Kazimierzu? Bo jest idea - odpowiada sam sobie. - My też taką mamy. I wiemy, że nie jesteśmy wieczni, i chcemy coś po sobie zostawić. A co jest trwalsze niż kultura i tradycja? A na potrawy regionalne to znam lepszy sposób promocji - dorzuca i opowiada, jak pewnego razu z wizytą przyjechał jeden z wojewodów. Oczywiście, były kartoflaki z soją polane świeżutkimi skwareczkami. Z wrażenia lub tremy pani roznoszącej danie zadrżała ręka i tłuściutkie pierogi zsunęły się na nieskazitelny garnitur wojewody.
- Ręczę, że on do końca życia zapamięta sobie tę potrawę regionalną - śmieje się Kosek. - I proszę, jaka promocja.
Ale nie ma się co śmiać: ta potrawa w Muzeum Wsi Lubelskiej dostała nagrodę.
.

Nasze miejsce

Paweł Orłowski, nauczyciel historii w tutejszej szkole, za chwilę wybiera się na lekcje. Po studiach wrócił w rodzinne strony. Z wyboru. Fakt, że jest tu izba regionalna, konkursy poezji ludowej, że kultywuje się obrzędy i tradycje, uważa za naturalny. Sam jest bardzo młody, ale twierdzi, że wiedza o swoim miejscu na ziemi jest niezbędna. Nawet, jeśli ktoś ma zamiar wyjechać do Irlandii.
- Nie mam dzieci, więc nie muszę się tłumaczyć, czy wpoiłem im to przekonanie i czy będą regionalistami tak jak ja - mówi półżartem. - Na razie z satysfakcją zauważam, że moi uczniowie nie odcinają się od korzeni.
Panie mają już dorosłe dzieci, które ułożyły sobie życie poza Wolą Osowińską.
- Wystarczy, że ja jestem regionalistą. Ktoś musi dzieciaki wychowywać - Kosek mówi o żonie, ale zaraz dodaje, że ona też działa bardzo aktywnie, pomaga, a dzieci startują w sobotnim konkursie. - Marzy mi się, żeby o tym naszym konkursie zrobiło się głośno. W Białym Dunajcu, jak robią podobny, to przyjeżdżają ludzie z pierwszych stron gazet. Kogo by do nas zaprosić? Kto by przyjechał? - martwi się na zapas. - Może aktorzy, ale czy z lubelskiego teatru, a może z jakiegoś serialu?
Paweł Orłowski żegna się: musi iść na lekcje, a panie do swoich zwyczajnych, codziennych obowiązków: do pracy zawodowej, w gospodarstwie i przy wnukach. W Towarzystwie Regionalnym są ludzie różnych zawodów - pracownik GS i organista, sprzedawczyni i nauczyciele, rolnicy. I dla każdego obowiązek wobec swojej małej ojczyzny jest jednakowo ważny

Pozostałe informacje

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Gdzie szukać pomocy medycznej w święta i dni wolne? Lubelski NFZ przypomina

Okres świąteczny to czas odpoczynku i spotkań z najbliższymi. Niestety, nawet w tym wyjątkowym czasie mogą przydarzyć się nagłe dolegliwości zdrowotne – od gorączki po ból brzucha. Lubelski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie można uzyskać pomoc medyczną poza standardowymi godzinami pracy przychodni.

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin pokonał na własnym torze Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Po pogromie w Zielonej Górze Orlen Oil Motor po raz pierwszy w tym sezonie wystąpił przed własną publicznością. Bartosz Zmarzlik i spółka byli zdecydowanymi faworytami do pokonania Krono-Plast Włókniarza Częstochowa. I z tego zadania świetnie się wywiązali, choć i gościom po tym spotkaniu należą się słowa uznania.

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!
ZDJĘCIA
galeria

Co za emocje przy Z5! Tak kibice dopingowali żużlowców!

Kibice Motoru Lublin znów pokazali klasę. Stadion zamienił się w żółto-biało-niebieskie morze. Zobaczcie jak kibicowaliście przy Z5 i szukajcie się na zdjęciach!

Start łatwo ograł Dziki
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie miał problemów z rozbiciem warszawskich Dzików

Wojciech Kamiński nie był zadowolony po porażce w Zielonej Górze i chyba pozytywnie wpłynął na swoich podopiecznych. Ci w sobotnim meczu z Dzikami Warszawa grali bardzo dobrze i pewnie wygrali 86:69.

Bez fajerwerków, ale z trzema punktami. Motor wygrał z Widzewem
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Bez fajerwerków, ale z trzema punktami. Motor wygrał z Widzewem

Rewanż za porażkę z pierwszego meczu? Jest. Rehabilitacja za ostatnie spotkanie z Lechem? Też jest. Motor zrealizował swoje plany na „świąteczną” kolejkę i w sobotę ograł w Łodzi Widzew 2:1.

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Awaria na kolei. Wstrzymany ruch na stacji Lublin. Nawet 3-godzinne opóźnienia

Nieprzejezdna jest stacja kolejowa Lublin. Powodem jest awaria urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

Kontrole z ziemi i powietrza. Efekt? 100 mandatów i zabrane 40 dowodów rejestracyjnych

W piątek lubelscy policjanci z powietrza oraz ziemi sprawdzali czy kierowcy ciężarówek jeżdżą zgodnie z przepisami. Efekt? 200 kontroli, połowa z nich zakończona mandatami, a także odebraniem dowodów rejestracyjnych.

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [zapis relacji na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - Krono-Plast Włókniarz Częstochowa [zapis relacji na żywo]

Zapraszamy do śledzenia relacji z pierwszego domowego meczu Orlen Oil Motoru w PGE Ekstralidze w tym sezonie. O godzinie 18 lubelskie "Koziołki" podejmą Krono-Plast Włókniarza Częstochowa

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę drugiego gola dla Avii

Prezent od bramkarza, Avia lepsza od Podlasia

Avia poszła za ciosem. Po wysokiej wygranej w Dębicy tym razem żółto-niebiescy rozstrzygnęli na swoją korzyść derby z Podlasiem Biała Podlaska. Gospodarze bez większych problemów pokonali rywali 2:0.

Motor chce się zrewanżować Widzewowi za domową porażkę 3:4

Udany rewanż beniaminka. Widzew Łódź - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

W drugim starciu Motoru Lublin z Widzewem Łódź fajerwerków nie było, ale piłkarze Mateusza Stolarskiego zgarnęli trzy punkty po wygranej 2:1.

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny

Oderwali się od świątecznych przygotowań i wybiegli do parku Saskiego. W Wielką Sobotę pobiegli w Lublinie 231 parkrun.

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Święta to idealny moment, by choć na chwilę zwolnić tempo i nacieszyć się spokojem. Ale ile można siedzieć przy stole. Warto wykorzystać ten czas na spacer.

Wielkanoc na talerzu: jaja, żur, a także kaczka

Wielkanoc na talerzu: jaja, żur, a także kaczka

Na wielkanocnym stole rządzą jajka, biały barszcz lub żurek i domowe wędliny. Świąteczny obiad ma uroczysty charakter, dlatego wybraliśmy rosół z kołdunami, sznycel wiedeński oraz grillowaną gruszkę na deser. Albo sękacz z tortownicy

Mateusz Jędrasik otworzył wynik meczu Orlęta - Stal

Za błędy trzeba płacić. Orlęta Spomlek przegrały ze Stalą Kraśnik

Mają czego żałować piłkarze Orląt Spomlek. Drużyna trenera Roberta Chmury popełniła kilka kosztownych błędów w meczu z liderem – Stalą Kraśnik i chociaż napsuła faworytowi sporo krwi, to przegrała 2:3.

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym
ZDJĘCIA
galeria

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym

W Wielką Sobotę plac Caritas Archidiecezji Lubelskiej zamienił się w miejsce nie tylko modlitwy i świątecznego posiłku, ale przede wszystkim – wspólnoty. Przy wielkanocnym stole usiadły osoby samotne, seniorzy, uchodźcy. Dla wielu z nich to była jedyna okazja, by z kimś podzielić się jajkiem i... nadzieją.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium