Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 lutego 2022 r.
8:07

Wycinka w kraśnickim lesie. Mieszkańcy rozczarowani po spotkaniu

(fot. Urząd Miasta Kraśnik)

Rozmowa z Michałem Kosikowskim, zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Po piątkowym spotkaniu mam wrażenie, że uczestniczący w nim mieszkańcy wyszli nieco zawiedzeni i rozczarowani. A to z tego powodu, że dowiedzieli się, że obowiązujący Plan Urządzania Lasu nie za bardzo można zmienić, dokonać korekty tego co wcześniej zostało zaplanowane. Czy rzeczywiście tak jest?

– Tak dokładnie jest. Plan Urządzenia Lasu, który jest sporządzany na 10 lat jest zatwierdzany przez ministra środowiska. Ustawa o lasach dopuszcza pewien wyjątek w jakim przypadku Plan Urządzenia Lasu może być aneksowany i ten argument był przedstawiony na spotkaniu piątkowym. Również musi być zgoda organu zatwierdzającego.

• Czyli w przypadku kraśnickiego lasu żadne przesłanki nie zachodzą?

– Nie, nie ma takich przesłanek, ponieważ w tym przypadku nie mamy do czynienia ze szkodami i klęską żywiołową. Prowadzimy normalną gospodarkę leśną, która została określona w Planie Urządzenia Lasu. Dodam, że ten plan był konsultowany z różnymi instytucjami, także samorządowymi, jeszcze przed jego wejściem w życie.

• Co wobec tego mogą zrobić mieszkańcy? Mają jakieś możliwości, żeby mieć wpływ na skalę wycinki?

– Na pewno mogą wziąć udział w konsultacjach dotyczących nowego Planu Urządzenia Lasu. Ich sugestie będą brane pod uwagę. Muszą zaufać również leśnikom i ich wykształceniu, którym również leży na sercu dobro lasu. Prowadzone działania gospodarcze mają na celu powstanie nowego, młodego pokolenia lasu bardziej bioróżnorodnego i odpornego na zmiany klimatu. Las zawsze będzie w tym miejscu w różnym wieku, chyba że zostanie zmienione przeznaczenie tego gruntu.

Nasze działania już zostały zmodyfikowane przy realizacji obecnych prac, poprzez pozostawienie na części powierzchni pojedynczych drzew tzw. ,,nasienniki”, które mają za zadanie obsiew młodego pokolenia lasu, zamiast sadzić przez człowieka. Nie planujemy prowadzić wycinek przy samej granicy lasu z miastem w ramach użytkowania rębnego lasu w skali powierzchniowej. Planujemy zostawić taki pas zwany ,,ekotonem”, otuliną wokół miasta. I trochę inaczej to miejsce zagospodarujemy. Posadzimy gatunki cienioznośne drzew jak jodła i buk, żeby złagodzić przejście pomiędzy aglomeracją a lasem.

• Do kiedy potrwa obecna wycinka?

– Rozpoczęte obecnie prace w ramach użytkowania rębnego zakończymy w ciągu kilku dni.

• Czy jeszcze w tym roku jest planowana jakaś wycinka lasu w pobliżu Kraśnika?

– Nie planujemy w tym roku cięć w ramach użytkowania rębnego w sąsiedztwie miasta Kraśnik. W tym roku cięcia odnowieniowe były planowane tylko na jednej powierzchni 1,92 ha. Stanowi to zaledwie 0,015 proc. (w odniesieniu do całej powierzchni lasów znajdujących się w zarządzie Nadleśnictwa Kraśnik – red.). Planujemy prowadzić jeszcze cięcia sanitarne, polegające na usuwaniu drzew uschniętych, martwych, czy też tych, które się wywróciły, ewentualnie drzewa zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców i zabudowaniom. I to będzie prowadzone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta.

• Do sprawy włączyła się Polska 2050 na czele z panem senatorem Jackiem Burym, który skierował pismo m.in. do przewodniczącego Rady PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej, jest to niezależna, pozarządowa organizacją non-profit. Jej głównym celem „jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywaną przez jednostki niezależne”). W piśmie pan senator pisze: W związku z intensywną wycinką lasu w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Kraśnik prowadzoną przez Nadleśnictwo Kraśnik począwszy od miesiąca lutego 2022 r. uprzejmie zwracam się do pana z zapytaniem o prawomocność wykonywanych cięć oraz zgodność z posiadanym przez Nadleśnictwo Kraśnik certyfikatem nadanym przez państwa organizację certyfikującą gospodarkę leśną”. Czy jest zagrożenie, że Nadleśnictwo może ten certyfikat stracić?

– Certyfikacja opiera się na realizacji zaplanowanych prac zgodne z obowiązującymi przepisami jak też zapisami Planu Urządzenia Lasu. Powstrzymam się z komentarzem do czasu zajęcia stanowiska w tej sprawie przez jednostkę certyfikującą.

Michał Kosikowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kraśnik

Niepokój i obawy mieszkańców

Tydzień temu (w piątek) w galerii „Trójka” w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku odbyło się spotkanie przedstawicieli Nadleśnictwa Kraśnik z udziałem burmistrza Kraśnika i niektórych radnych a także mieszkańców na temat kraśnickiej wycinki. Las w dzielnicy fabrycznej miasta jest często uczęszczanym miejscem. To popularne miejsce zarówno dla rowerzystów jak też biegaczy, osób chodzących z kijkami jak też spacerowiczów.

Burmistrz interweniuje

W środę na temat wycinki lasu z nadleśniczym Nadleśnictwa Kraśnik Adamem Kornatem, rozmawiał burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk. „W najbliższych dniach rębnia ta zakończy się i nie będzie już w tym roku kontynuowana” – napisał burmistrz na Facebooku. „W przyszłości Nadleśnictwo nie będzie też prowadzić powierzchniowych wycinek w bezpośrednim sąsiedztwie miasta, ograniczając teren wycinki, aby przy mieście udało się stworzyć ekoton. Część drzew, które pierwotnie były planowane do wycięcia, zostaną pozostawione do obsiania. Jeśli do niego nie dojdzie, to nie usuwając tych drzew Nadleśnictwo dokona jesienią nasadzeń.

Uzgodniliśmy, że miasto włączy się w akcje sadzenia nowych drzew. Będziemy też zachęcać mieszkańców do uczestnictwa w takich inicjatywach. Włączymy się także jako samorząd do prac nad nowym Planem Urządzenia Lasu, zaś Nadleśnictwo deklaruje, że jest otwarte na opinie i uwagi od mieszkańców. Dotyczy to także opracowania i wyznaczenia tras rekreacyjnych i edukacyjnych w okolicy miasta.

Kończąc wpis burmistrz zapowiedział, że „o tych i innych sprawach związanych z terenami leśnymi wokół Kraśnika” będą jeszcze kolejne rozmowy „w siedzibie Nadleśnictwa w przyszłym tygodniu”.

W lesie

W sprawę wycinki lasu włączyły się także osoby związane z formacją Polska 2050. Wśród nich jest Milena Kozak-Chrzanowska, członkini zarządu regionalnego i Paweł Kurek, członek trójki politycznej w województwie lubelskim, Rady Ogólnopolskiej Stowarzyszenia Polska 2050 i kraśnicki radny, którzy w ostatnim czasie kilka razy byli w lesie.

W piśmie, które 16 lutego skierowali do Nadleśnictwa Kraśnik padają pytania m.in. o to, „na jakiej podstawie rozpoczęto w okresie przedwiośnia i wiosny prowadzenie cięć rębnych”. Ich zdaniem „racjonalna gospodarka leśna to w przypadku tego lasu fikcja”. „Udało się zgromadzić obszerny materiał foto i video dokumentujący przeznaczone do wycięcia drzewa z dziuplami lęgowymi, gniazdami ptasimi, ścięte drzewa dziuplaste. Wycinka jest prowadzona w miejscach występowania chronionych gatunków epifitów (mszaków i porostów). Pielęgnacja młodników praktycznie nie istnieje, a opowieści o sadzeniu dębów i klonów okazały się monokulturą sosny” – czytamy w informacji przesłanej mediom.

W związku z tym Polska 2050 Lubelskie zwróciła się do „Nadleśnictwa Kraśnik o egzekwowanie Standardu FSC (zwłaszcza zaniechanie wycinki drzew dziuplastych) oraz wyznaczenie lasów HCVF 1.2 Ostoje zagrożonych i ginących gatunków w miejscach występowania chronionych gatunków epifitów (mszaków i porostów). Stowarzyszenie wnioskuje o udostępnienie szkicu przedrębnego w celu weryfikacji rozpoznania na gruncie elementów biocenotycznych a także informuje firmę certyfikującą RDLP w Warszawie - Bureau Veritas o kolizji prac leśnych ze Standardem FSC. W tej sprawie zostały skierowane już pisma – przez senatora Jacka Burego do Krzysztofa Jodłowskiego, przewodniczącego Rady PEFC Polska i do Forest Stewardship Council - Oddział w Polsce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium