Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 sierpnia 2011 r.
15:07
Edytuj ten wpis

Letnie warsztaty fotograficzne w Lublinie. Zoom na bohatera

19 sierpnia, początek warsztatów na placu Litewskim: Wiktoria, dwie Klaudie, Piotr, Dominika, dwóch
19 sierpnia, początek warsztatów na placu Litewskim: Wiktoria, dwie Klaudie, Piotr, Dominika, dwóch

Trzeba drogą internetową znaleźć 16 uczniów z lubelskich i podlubelskich szkół, który interesują się fotografią. Lub chcą się nią zainteresować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trzeba im zorganizować zajęcia, na których poznają techniki, style i sposoby patrzenia przez obiektyw. Dać im proste zadania fotoreporterskie na ulicy, omówić efekty. Młodzi mają się też zastanowić i zaproponować, kto mógłby być lokalnym bohaterem fotoreportażu i fotocastu (forma łączenia fotografii z filmem – przyp. red.). Efekty pokazujemy na wystawie. Wszystko trwa od czwartku do środy. I tak właśnie było.

Zoom na realizację

Jest wtorek, późny wieczór. W pomieszczeniach Stowarzyszenia Homo Faber przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie kilkanaście młodych osób z nosami w laptopach. Na jednym zdjęcie blondynki, która siedzi przy wejściu do Ogrodu Saskiego. Zasłania ją obraz, portret psa. – Ten szyld KFC pokazałaś specjalnie? Ma być przeciwieństwem tego, co ona robi? A tak nie będzie lepiej? – pyta Janusz Ratecki z Łodzi, jeden z organizatorów projektu.

Autorka kiwa głową i przygląda się jak z jej poziomego kadru znikają boki. Zostaje pionowe zbliżenie dziewczyny, centralnie skadrowanej na tle bramy parkowej.

Dookoła fruwają gazety, którymi wyklejane są ściany i zasłaniane okna. Wiszą już pierwsze zdjęcia. Praca nad kadrowaniem trwa w pomieszczeniu, które w kilka godzin ma się zamienić w galerię. – Robimy zbliżenie ale zostawiamy w tle druga osobę, co? – Mhm – mruczy autorka.

W tle słychach szczęk przycinarki do papieru. Trwa produkcja ulotek zapraszających na wernisaż.
– Sami wszystko robiliśmy, jedna osoba napisała tekst, ktoś inny dodał czarny pasek, kolejny rysunek i tytuł – mówi Krzysiek Janiak. – Tak jest najfajniej, jak się samemu coś zrobi.

Zoom na uczestnika

– Wybrałem już ze 20 zdjęć, z ilu? A ze 132 – uśmiecha się Adam Stępniak, i otwiera folder ze zdjęciami na których widać miejskiego klikona Stefana Grzyba. – To była moja propozycja na bohatera projektu i bardzo się cieszę, że ją realizowaliśmy. To niezwykły człowiek, historia miasta. Trzy dni się spotkaliśmy z panem Stefanem. Są zdjęcia z domu gdzie kiedyś mieszkał, pokazał nam swoją szkołę, byliśmy z nim w katedrze w czasie mszy z okazji 90. urodzin biskupa Pylaka.

Adam pytany czy można się nauczyć robienia zdjęć odpowiada bez zastanowienia. – Nie. Można się uczyć bardzo wiele lat robić zdjęcia – tłumaczy i zaznacza, że fotografia to nie jest jego główna pasja. Najważniejszy jest rower. – A dzięki warsztatom poznałem czterech panów z Piły, którzy przyjechali na rowerach do Lublina.

Adam w ramach pierwszych zajęć warsztatowych musiał sfotografować jakiegoś rowerzystę i z nim porozmawiać. Trafił na mieszkańców Piły. – Nie miałem oporów, żeby do nich podejść, lubię rozmawiać z ludźmi. Nie znoszę pozowanych zdjęć, architektury, przyrody. Lubię ludzi. Ale dopiero, kiedy im opowiedziałem o sobie, co robię, to się lepiej fotografowało. Specjalnie przejechali zacienioną Jezuicką. Mam na nich namiary, dostaną foty.
Zoom na bohatera

– Ja tu mam często i TVN i Polsat. Przyjeżdżają, to się zawsze jakiejś wypowiedzi udzieli. Ten zakład jest okazały, nie jakaś dziura. a pamięta dawne czasy. Co się miałem nie zgodzić na zdjęcia – mówi Kazimierz Pietrzyk.

Pan Kazimierz jest krawcem i od czterdziestu lat prowadzi Usługi Krawieckie Miarowe Damsko-Męskie przy ul. Kowalskiej 8. Jedna z grup była w jego pracowni. Ich bohaterem był bohater zbiorowy: rzemieślnicy i ich ginące zawody.

– Za socjalizmu się pracowało i za kapitalizmu się pracuje. A młodzi fotografowie? Ja mam do czynienia z klientami, to, co za kłopot fotografowie. No i nie byli długo. Na wystawę pewnie wyślę syna. Nie, nie jest krawcem, nie wszystkim może być tak dobrze, że są krawcami. Będzie się męczył jako prawnik – dodaje pan Kazimierz i poprawia wiszącą na szyi miarę krawiecką.

Zoom na uczestnika

– Pierwszy aparat dostałam na komunię. To był prezent od rodziców, nawet nie wiem dlaczego aparat. Ale pamiętam, że goście jeszcze siedzieli przy stole, a ja już w ogrodzie byłam z aparatem – opowiada Klaudia Giza. – Fotografuję znajomych, czasami robię zdjęcia "patrzcie tu byłam”. Ale i takie nad którymi pracuję. Już wiem, że dobre zdjęcie to nie znaczy to samo, że koleżanka ładnie na nim wygląda. O warsztatach powiedziałam mi mama, znalazła w Internecie informację. Pierwsze zadanie było trudne, bo miałam temat "taksówkarz” i kilku się nie chciało zgodzić. Ale znalazłam panią. Nawet nie wiedziałam, że są taksówkarki. Opowiedziała mi o swojej pracy i nawet bardziej jej słuchałam niż robiłam zdjęcia. Miała bardzo piękne oczy i mam nadzieję, że to uchwyciłam.
Zoom na projekt

Letnie Warsztaty Fotograficzne pod hasłem "Zoom na bohatera” odbywały się w ramach projektu Polska Doc. Zorganizowane zostały przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę” (Warszawa) i Stowarzyszenie Homo Faber (Lublin). Opiekunami 16 uczestników byli: Marta Sienkiewicz, Anna Dąbrowska, Anna Majewska i Janusz Ratecki. Wystawę można oglądać przy Krakowskim Przedmieściu 39 do końca sierpnia i na http://hf.org.pl

Zoom na uczestnika

– Zwykle ludzie myślą, że schronisko, to klatka, zwierzak w klatce, klatka, zwierzak. A tam w jednym boksie jest po kilkanaście psów, kilka kotów. Niesamowite, że tak wygląda schronisko – mówi Krzysiek Janiak, który pracował w tej samej grupie co Klaudia i fotografował bohatera zbiorowego: wolontariusze ze schroniska.

– Oni mają niesamowicie ciężką pracę. Sprzątają klatki, zajmują się zwierzętami. Widzieliśmy jak jedna dziewczyna próbowała wyprowadzić z boksu psa na smyczy, bo miał być adoptowany i pozostałe zwierzęta nie pozwalały.

Krzysiek pytany o zalety takich warsztatów twierdzi, ze największym atutem są zajęcia praktyczne. – Żadne wykłady, prezentacje, tylko bierzemy aparaty i idziemy na zdjęcia, to jest najlepsze. Tego doświadczenia nikt mi nie odbierze, a po za tym znamy się tydzień, a jest fajna więź między nami. Ja to na prawdę czuję.

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium