Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Polska
• 22 grudnia - Grzegorz Ciechowski
Był kompozytorem, autorem tekstów, liderem legendarnej formacji Republika.
Wydawał również płyty jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa.
Współpracował z młodymi muzykami i wspierał nowe talenty, m.in. Justynę Steczkowską.
Skomponował muzykę do wielu filmów reklamowych i fabularnych: "Zero życia”, "Obywatel Świata”, "Stan strachu” i do "Wiedźmina”.
• Noc z 17 na 18 stycznia - Helena Majdaniec
Była piosenkarką bardzo popularną w latach 60., solistką zespołu "Czerwono-Czarni”, a potem, przez kilka lat, "Niebiesko-Czarni”.
Śpiewała piosenki z repertuaru Neila Sedaki, Helen Shapiro. Wraz z zespołem "Niebiesko-Czarni” wystąpiła w paryskiej Olimpii.
Potem na dłużej wyjechała do Francji, występując w paryskich kabaretach. Lansowała modę a la russe - kultura wschodnia była jej bliska, gdyż rodzina Majdaniec pochodziła z kresów.
• 4 maja - Stanisław Niwiński
Zagrał w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. "Stawka większa niż życie”, "Chłopi”, "Czarne chmury”, "Karino”), występował też na scenach teatralnych - w Kielcach, Poznaniu, Katowicach i Warszawie.
Na deskach teatralnych zagrał główne role w "Weselu” Wyspiańskiego, "Kordianie” Słowackiego, "Dziadach” Mickiewicza i "Hamlecie” Szekspira. Zmarł w wieku 70 lat.
• 6 maja - Bronisław Pawlik
Pochodził z Krakowa, gdzie spędził okupację, pracując na kolei.
Początkowo grał w teatrach Gdańska i Łodzi, a w początkach lat 50. trafił do Warszawy.
W ciągu pół wieku przeszedł przez wszystkie najsłynniejsze zespoły stołeczne, był w Narodowym, Polskim, Powszechnym i Ateneum. Przez ostanie 13 lat występował w Teatrze Współczesnym.
W chwili śmierci miał 76 lat.
• 3 lipca - Łucja Prus
Znana piosenkarka zmarła w wieku 60 lat. Debiutowała na początku lat 60. Była wykonawczynią estradowych programów poetyckich, muzyki teatralnej i filmowej, gwiazdą programów telewizyjnych (m.in. Listów śpiewających Agnieszki Osieckiej). Pięciokrotnie wygrała festiwal w Opolu. Jej najpopularniejsze przeboje to: "Dookoła noc się stała”, "Nic dwa razy się nie zdarza”, "Jej portret”, "W żółtych płomieniach liści”.
• 15 lipca - Marcel Kochańczyk
Reżyser i scenograf, jeden z najwybitniejszych i najaktywniejszych twórców teatralnych swego pokolenia od 17 lat związany był z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, współtworzył jego linię repertuarową, realizując wielkie inscenizacje musicalowe. Reżyserował w teatrach w Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, a także w Niemczech i Anglii. Ceniony był przez aktorów za konkretność i zdecydowanie w pracy.
• 17 sierpnia - Edward Dziewoński
Aktor i reżyser, twórca kabaretu "Dudek”, którym kierował przez 10 lat. Wcześniej występował w legendarnym Kabarecie Starszych Panów, odtwarzając rolę hrabiego Kocio i Kuszelasa.
Bezpośrednio po wojnie występował w Teatrze Syrena, a w kinie w "Zakazanych piosenkach” (1947). Życiową rolą filmową Dudka był Dzidziuś w "Eroice” Munka.
Na scenie występował także w repertuarze dramatycznym (m.in. jako Goebbels w "Karierze Artura Ui”), ale przede wszystkim wybrał komedię, adaptując i reżyserując w teatrze i w telewizji przeważnie utwory anglosaskie.
W latach 1974-82 kierował Teatrem Kwadrat.
Zmarł w wieku 86 lat.
• 19 sierpnia - Marek Kotański
Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Z wykształcenia był psychologiem i terapeutą, z zamiłowania - społecznikiem.
W 1981 r. stworzył Młodzieżowy Ruch na rzecz Przeciwdziałania Narkomanii "Monar”. Pierwszy ośrodek odtworzono w opuszczonym i częściowo zrujnowanym domu w Głoskowie. Obecnie "Monar” ma 25 ośrodków w całej Polsce.
W styczniu 1994 r. Kotański założył "Markot” - instytucję walczącą z problemem bezdomności.
Dziś ośrodków "Markotu” jest w Polsce 65.
Oprócz ośrodków "Markotu” i "Monaru” Kotański założył 27 poradni terapeutycznych.
Był inicjatorem wielu akcji, m.in. Łańcucha Czystych Serc
• • •
W mijającym roku odeszli również: Jan Raczkowski, wieloletni pedagog warszawskiej PWST, współtwórca kabaretu "Pod Egidą”; Bogna Sokorska, światowej sławy śpiewaczka operowa; Stanisław Ptak, wspaniały odtwórca postaci Don Kichota, aktor wielu teatrów muzycznych; Barbara Winiarska, popularna w latach 70. i 80. odtwórczyni ról komediowych w teatrze telewizji; Zdzisław Leśniak, aktor i reżyser, mistrz epizodu; Edward Wende, mecenas, obrońca w procesach politycznych, na wieczną wachtę odszedł Kazimierz Bossy, dowódca i wieloletni wychowawca wielu pokoleń Marynarki Wojennej.
Lubelskie
Pożegnaliśmy m.in. profesora Akademii Medycznej Zdzisława Kleinroka, pełniącego swego czasu funkcję rektora tej uczelni oraz kolegów, przed laty dziennikarzy naszej gazety - Jerzego Łabęckiego i Zbigniewa Kochańczyka, a także Andrzeja Gałata, który zdążył przepracować razem z nami niewiele ponad rok. Na więcej tragiczna śmierć nie pozwoliła...
Trudno uwierzyć, że tych ludzi już nie ma...