Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 października 2002 r.
18:52
Edytuj ten wpis

Lista nieobecności

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polska

 • 22 grudnia - Grzegorz Ciechowski
Był kompozytorem, autorem tekstów, liderem legendarnej formacji Republika.

Wydawał również płyty jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa.

Współpracował z młodymi muzykami i wspierał nowe talenty, m.in. Justynę Steczkowską.
Skomponował muzykę do wielu filmów reklamowych i fabularnych: "Zero życia”, "Obywatel Świata”, "Stan strachu” i do "Wiedźmina”.
 





• Noc z 17 na 18 stycznia - Helena Majdaniec

Była piosenkarką bardzo popularną w latach 60., solistką zespołu "Czerwono-Czarni”, a potem, przez kilka lat, "Niebiesko-Czarni”.

Śpiewała piosenki z repertuaru Neila Sedaki, Helen Shapiro. Wraz z zespołem "Niebiesko-Czarni” wystąpiła w paryskiej Olimpii.


Potem na dłużej wyjechała do Francji, występując w paryskich kabaretach. Lansowała modę a la russe - kultura wschodnia była jej bliska, gdyż rodzina Majdaniec pochodziła z kresów.

• 4 maja - Stanisław Niwiński

Zagrał w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. "Stawka większa niż życie”, "Chłopi”, "Czarne chmury”, "Karino”), występował też na scenach teatralnych - w Kielcach, Poznaniu, Katowicach i Warszawie.
Na deskach teatralnych zagrał główne role w "Weselu” Wyspiańskiego, "Kordianie” Słowackiego, "Dziadach” Mickiewicza i "Hamlecie” Szekspira. Zmarł w wieku 70 lat.

• 6 maja - Bronisław Pawlik

Pochodził z Krakowa, gdzie spędził okupację, pracując na kolei.

Początkowo grał w teatrach Gdańska i Łodzi, a w początkach lat 50. trafił do Warszawy.
W ciągu pół wieku przeszedł przez wszystkie najsłynniejsze zespoły stołeczne, był w Narodowym, Polskim, Powszechnym i Ateneum. Przez ostanie 13 lat występował w Teatrze Współczesnym.

W chwili śmierci miał 76 lat.

• 3 lipca - Łucja Prus

Znana piosenkarka zmarła w wieku 60 lat. Debiutowała na początku lat 60. Była wykonawczynią estradowych programów poetyckich, muzyki teatralnej i filmowej, gwiazdą programów telewizyjnych (m.in. Listów śpiewających Agnieszki Osieckiej). Pięciokrotnie wygrała festiwal w Opolu. Jej najpopularniejsze przeboje to: "Dookoła noc się stała”, "Nic dwa razy się nie zdarza”, "Jej portret”, "W żółtych płomieniach liści”.

• 15 lipca - Marcel Kochańczyk

Reżyser i scenograf, jeden z najwybitniejszych i najaktywniejszych twórców teatralnych swego pokolenia od 17 lat związany był z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, współtworzył jego linię repertuarową, realizując wielkie inscenizacje musicalowe. Reżyserował w teatrach w Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, a także w Niemczech i Anglii. Ceniony był przez aktorów za konkretność i zdecydowanie w pracy.

• 17 sierpnia - Edward Dziewoński

Aktor i reżyser, twórca kabaretu "Dudek”, którym kierował przez 10 lat. Wcześniej występował w legendarnym Kabarecie Starszych Panów, odtwarzając rolę hrabiego Kocio i Kuszelasa.

Bezpośrednio po wojnie występował w Teatrze Syrena, a w kinie w "Zakazanych piosenkach” (1947). Życiową rolą filmową Dudka był Dzidziuś w "Eroice” Munka.
Na scenie występował także w repertuarze dramatycznym (m.in. jako Goebbels w "Karierze Artura Ui”), ale przede wszystkim wybrał komedię, adaptując i reżyserując w teatrze i w telewizji przeważnie utwory anglosaskie.
W latach 1974-82 kierował Teatrem Kwadrat.
Zmarł w wieku 86 lat.





• 19 sierpnia - Marek Kotański

Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Z wykształcenia był psychologiem i terapeutą, z zamiłowania - społecznikiem.
W 1981 r. stworzył Młodzieżowy Ruch na rzecz Przeciwdziałania Narkomanii "Monar”. Pierwszy ośrodek odtworzono w opuszczonym i częściowo zrujnowanym domu w Głoskowie. Obecnie "Monar” ma 25 ośrodków w całej Polsce.
W styczniu 1994 r. Kotański założył "Markot” - instytucję walczącą z problemem bezdomności.
Dziś ośrodków "Markotu” jest w Polsce 65.

Oprócz ośrodków "Markotu” i "Monaru” Kotański założył 27 poradni terapeutycznych.
Był inicjatorem wielu akcji, m.in. Łańcucha Czystych Serc
• • •
W mijającym roku odeszli również: Jan Raczkowski, wieloletni pedagog warszawskiej PWST, współtwórca kabaretu "Pod Egidą”; Bogna Sokorska, światowej sławy śpiewaczka operowa; Stanisław Ptak, wspaniały odtwórca postaci Don Kichota, aktor wielu teatrów muzycznych; Barbara Winiarska, popularna w latach 70. i 80. odtwórczyni ról komediowych w teatrze telewizji; Zdzisław Leśniak, aktor i reżyser, mistrz epizodu; Edward Wende, mecenas, obrońca w procesach politycznych, na wieczną wachtę odszedł Kazimierz Bossy, dowódca i wieloletni wychowawca wielu pokoleń Marynarki Wojennej.

Lubelskie

Pożegnaliśmy m.in. profesora Akademii Medycznej Zdzisława Kleinroka, pełniącego swego czasu funkcję rektora tej uczelni oraz kolegów, przed laty dziennikarzy naszej gazety - Jerzego Łabęckiego i Zbigniewa Kochańczyka, a także Andrzeja Gałata, który zdążył przepracować razem z nami niewiele ponad rok. Na więcej tragiczna śmierć nie pozwoliła...
Trudno uwierzyć, że tych ludzi już nie ma...

Pozostałe informacje

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium