Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 października 2002 r.
18:52
Edytuj ten wpis

Lista nieobecności

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Polska

 • 22 grudnia - Grzegorz Ciechowski
Był kompozytorem, autorem tekstów, liderem legendarnej formacji Republika.

Wydawał również płyty jako Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa.

Współpracował z młodymi muzykami i wspierał nowe talenty, m.in. Justynę Steczkowską.
Skomponował muzykę do wielu filmów reklamowych i fabularnych: "Zero życia”, "Obywatel Świata”, "Stan strachu” i do "Wiedźmina”.
 





• Noc z 17 na 18 stycznia - Helena Majdaniec

Była piosenkarką bardzo popularną w latach 60., solistką zespołu "Czerwono-Czarni”, a potem, przez kilka lat, "Niebiesko-Czarni”.

Śpiewała piosenki z repertuaru Neila Sedaki, Helen Shapiro. Wraz z zespołem "Niebiesko-Czarni” wystąpiła w paryskiej Olimpii.


Potem na dłużej wyjechała do Francji, występując w paryskich kabaretach. Lansowała modę a la russe - kultura wschodnia była jej bliska, gdyż rodzina Majdaniec pochodziła z kresów.

• 4 maja - Stanisław Niwiński

Zagrał w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. "Stawka większa niż życie”, "Chłopi”, "Czarne chmury”, "Karino”), występował też na scenach teatralnych - w Kielcach, Poznaniu, Katowicach i Warszawie.
Na deskach teatralnych zagrał główne role w "Weselu” Wyspiańskiego, "Kordianie” Słowackiego, "Dziadach” Mickiewicza i "Hamlecie” Szekspira. Zmarł w wieku 70 lat.

• 6 maja - Bronisław Pawlik

Pochodził z Krakowa, gdzie spędził okupację, pracując na kolei.

Początkowo grał w teatrach Gdańska i Łodzi, a w początkach lat 50. trafił do Warszawy.
W ciągu pół wieku przeszedł przez wszystkie najsłynniejsze zespoły stołeczne, był w Narodowym, Polskim, Powszechnym i Ateneum. Przez ostanie 13 lat występował w Teatrze Współczesnym.

W chwili śmierci miał 76 lat.

• 3 lipca - Łucja Prus

Znana piosenkarka zmarła w wieku 60 lat. Debiutowała na początku lat 60. Była wykonawczynią estradowych programów poetyckich, muzyki teatralnej i filmowej, gwiazdą programów telewizyjnych (m.in. Listów śpiewających Agnieszki Osieckiej). Pięciokrotnie wygrała festiwal w Opolu. Jej najpopularniejsze przeboje to: "Dookoła noc się stała”, "Nic dwa razy się nie zdarza”, "Jej portret”, "W żółtych płomieniach liści”.

• 15 lipca - Marcel Kochańczyk

Reżyser i scenograf, jeden z najwybitniejszych i najaktywniejszych twórców teatralnych swego pokolenia od 17 lat związany był z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, współtworzył jego linię repertuarową, realizując wielkie inscenizacje musicalowe. Reżyserował w teatrach w Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, a także w Niemczech i Anglii. Ceniony był przez aktorów za konkretność i zdecydowanie w pracy.

• 17 sierpnia - Edward Dziewoński

Aktor i reżyser, twórca kabaretu "Dudek”, którym kierował przez 10 lat. Wcześniej występował w legendarnym Kabarecie Starszych Panów, odtwarzając rolę hrabiego Kocio i Kuszelasa.

Bezpośrednio po wojnie występował w Teatrze Syrena, a w kinie w "Zakazanych piosenkach” (1947). Życiową rolą filmową Dudka był Dzidziuś w "Eroice” Munka.
Na scenie występował także w repertuarze dramatycznym (m.in. jako Goebbels w "Karierze Artura Ui”), ale przede wszystkim wybrał komedię, adaptując i reżyserując w teatrze i w telewizji przeważnie utwory anglosaskie.
W latach 1974-82 kierował Teatrem Kwadrat.
Zmarł w wieku 86 lat.





• 19 sierpnia - Marek Kotański

Zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym. Z wykształcenia był psychologiem i terapeutą, z zamiłowania - społecznikiem.
W 1981 r. stworzył Młodzieżowy Ruch na rzecz Przeciwdziałania Narkomanii "Monar”. Pierwszy ośrodek odtworzono w opuszczonym i częściowo zrujnowanym domu w Głoskowie. Obecnie "Monar” ma 25 ośrodków w całej Polsce.
W styczniu 1994 r. Kotański założył "Markot” - instytucję walczącą z problemem bezdomności.
Dziś ośrodków "Markotu” jest w Polsce 65.

Oprócz ośrodków "Markotu” i "Monaru” Kotański założył 27 poradni terapeutycznych.
Był inicjatorem wielu akcji, m.in. Łańcucha Czystych Serc
• • •
W mijającym roku odeszli również: Jan Raczkowski, wieloletni pedagog warszawskiej PWST, współtwórca kabaretu "Pod Egidą”; Bogna Sokorska, światowej sławy śpiewaczka operowa; Stanisław Ptak, wspaniały odtwórca postaci Don Kichota, aktor wielu teatrów muzycznych; Barbara Winiarska, popularna w latach 70. i 80. odtwórczyni ról komediowych w teatrze telewizji; Zdzisław Leśniak, aktor i reżyser, mistrz epizodu; Edward Wende, mecenas, obrońca w procesach politycznych, na wieczną wachtę odszedł Kazimierz Bossy, dowódca i wieloletni wychowawca wielu pokoleń Marynarki Wojennej.

Lubelskie

Pożegnaliśmy m.in. profesora Akademii Medycznej Zdzisława Kleinroka, pełniącego swego czasu funkcję rektora tej uczelni oraz kolegów, przed laty dziennikarzy naszej gazety - Jerzego Łabęckiego i Zbigniewa Kochańczyka, a także Andrzeja Gałata, który zdążył przepracować razem z nami niewiele ponad rok. Na więcej tragiczna śmierć nie pozwoliła...
Trudno uwierzyć, że tych ludzi już nie ma...

Pozostałe informacje

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni
ZDJĘCIA
galeria

Krew na medal – zasłużeni dawcy zostali docenieni

W tym roku oddali ponad 71 tys. donacji, zapewniając bezcenny ratunek dla chorych osób. Dzisiaj, Ci najbardziej zaangażowani krwiodawcy, zostali nagrodzeni.

Zatrzymany został 19-latek

„Funkcjonariusz Interpolu" wyłudził 200 tys. zł. W sprawie został zatrzymany 19-latek

69-latek miał pomóc w akcji zwalczania oszustów, ale niestety, sam padł ich ofiarą. W sprawie został zatrzymany młody mężczyzna z okolic Puław.

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

Trener Motoru Lublin: Piłkarze nie zakochali się w idei wyniku, tylko w idei pracy i procesu treningowego

W piątkowy wieczór piłkarze Motoru cieszyli się z trzeciego zwycięstwa z rzędu. Tym razem pokonali na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem
galeria

Terytorialsi na miejscu powodzi - trwa walka z czasem

150 lubelskich terytorialsów każdego dnia wspiera powodzian. Pracy nie brakuje, a akcja będzie prowadzona do odwołania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium