Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 czerwca 2010 r.
15:04
Edytuj ten wpis

Lublin w walce o ESK 2016: Stawka większa niż życie

Rozmowa ze Stevem Austenem, menedżerem kultury i współtwórcą obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 1987 w Amsterdamie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2016 roku jedno z polskich miast, wspólnie z miastem hiszpańskim, będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Czy Lublin pokona takie miasta, jak Gdańsk, Wrocław czy Poznań? Czy Lublin ma szansę na ESK?

• Dlaczego warto starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

– Już same przygotowania do konkursu to starter wielu procesów, które rozwijają miasto. I nawet jeśli jakieś miasto nie zostanie stolicą kultury, to proces ten wymusza na mieście działania, które w innych warunkach nie byłyby rozpoczęte. Albo zaczęłyby się w nieokreślonej przyszłości. Lublin już stara się o tytuł ESK. Mieszkańcy zastanawiają się, co takiego jest w ich mieście, że upoważnia do gry o wielką stawkę. Zaczynają rozmawiać o zasobach miasta. To też jest bardzo ważny proces, bo szukamy wartości, które stoją za takim tytułem. I pytamy, jak to się przełoży na przyszłość całego miasta.

• Jeśli zainwestujemy, jeśli się uda: co z tego będziemy mieli?

– Dzięki takiemu wyróżnieniu miasto jest w stanie bardzo mocno zaistnieć na mapie Europy czy świata.

• Aż tak?

– Aż tak. Dźwignią wygranej jest dobre przygotowanie się na pierwszym etapie konkursu, co właśnie ma miejsce.

• Jak przekonać mieszkańców całej Lubelszczyzny do tego, żeby uwierzyli w to, że kultura jest im potrzebna i identyfikowali się ze staraniami?

– To bardzo ważne pytanie. Wielka odpowiedzialność spoczywa na osobach pracujących w instytucjach kultury: bibliotekach, muzeach, ośrodkach kultury. Prawdopodobnie jeszcze większa odpowiedzialność spoczywa na mediach: regionalnej prasie, radiu i telewizji. Jeśli ludzie pracujący w kulturze nie wierzą w pewną wartość dodaną do tego, co robią, jeśli władze miasta, które stara się o tytuł jest odizolowane od mieszkańców, jeśli media nie robią nic w tym kierunku, żeby też walczyć – to sukcesu nie będzie.

• Co zrobić, żeby uwierzyli?

– Jeśli operator kultury nie zdaje sobie sprawy z tego, że musi się kontaktować z większą liczbą ludzi niż tylko widzowie na spektaklach, wystawach czy koncertach, wtedy taka postawa do niczego nie prowadzi.

• Załóżmy, że Lublin wygra. To się przełoży na nowe miejsca pracy czy inwestycje?

– Wygrana w konkursie oznacza zmianę klimatu inwestycyjnego dla Lublina. Wchodzi tu w grę konkurencja między europejskimi miastami a elementem rywalizacji jest kultura. Jeśli chodzi o dobra konsumenckie Europa jest mocno zunifikowana, w każdym kraju można praktycznie kupić to samo, na takim polu jak kultura można się zdecydowanie wyróżnić. Jeśli Lublin zostanie Europejską Stolicą Kultury, przyjedzie tu dużo turystów z całej Europy, a to oznacza stworzenie wielu nowych miejsc pracy.

• Czy Lublin może być łącznikiem między kulturalnymi, gospodarczymi i biznesowymi instytucjami kultury Europy a ich odpowiednikami na Wschodzie: Ukrainie, Białorusi czy Mołdawii?

– Byłem tam. Taka okazja może być elementem strategii dla Lublina, którą właśnie wypracowujecie. Choć musicie mieć świadomość, że instytucje kultury ze Wschodu mają silne kontakty i mocne relacje z instytucjami europejskimi. Być może dźwignią sukcesu w konkursie byłoby tworzenie sieci partnerskich wśród krajów wschodniej Europy, które już są członkami Unii. Budujcie mosty z najbliższymi sąsiadami.

• W aplikacji do konkursu chodzi o to, żeby udowodnić, jak bardzo duża część mieszkańców identyfikuje się ze staraniem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

– Wszystkich się nie przekona. Pamiętajmy, że nie jest to konkurs piosenki europejskiej. Należy sobie zdać sprawę, że ci, którzy wierzą w ten tytuł, są pionierami. Walczą na pierwszej linii frontu.

• Ale muszą czuć, że mają za sobą mieszkańców regionu.

– Muszą o to walczyć. Nie możemy udawać, że w 2010 roku mamy już za sobą szeroką akceptację całej Lubelszczyzny. Trzeba ją budować. Jeszcze raz podkreślam, że regionalne media mają tu wiele do zdziałania. Jeśli weźmiemy przykład Antwerpii, która była Europejską Stolicą Kultury, to na początku starań nie identyfikowali się z tymi działaniami. Kiedy wygrali konkurs, nagle uwierzyli w to, co się dzieje. Ostatecznie byli dumni ze swego miasta, bo Europa ich zauważyła.

• Czy do wygrania konkursu trzeba mieć szczęście? Jak Lublin ma konkurować z silniejszymi ośrodkami?

– Ten konkurs przypomina trochę grę na loterii. Jest lista kandydatów, ale ostatecznie na zwycięstwo wpływa jakiś irracjonalny czynnik, który stoi za wyborem jurorów. Mam przeczucie, że Lublin, który jest mniejszy od Gdańska, Poznania czy Wrocławia jest w stanie zwrócić na siebie uwagę jurorów. Serce mi mówi, że to w stronę waszego miasta zadziała ów irracjonalny czynnik.

Pozostałe informacje

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium