Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 czerwca 2010 r.
15:04
Edytuj ten wpis

Lublin w walce o ESK 2016: Stawka większa niż życie

Rozmowa ze Stevem Austenem, menedżerem kultury i współtwórcą obchodów Europejskiej Stolicy Kultury 1987 w Amsterdamie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2016 roku jedno z polskich miast, wspólnie z miastem hiszpańskim, będzie nosić tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Czy Lublin pokona takie miasta, jak Gdańsk, Wrocław czy Poznań? Czy Lublin ma szansę na ESK?

• Dlaczego warto starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?

– Już same przygotowania do konkursu to starter wielu procesów, które rozwijają miasto. I nawet jeśli jakieś miasto nie zostanie stolicą kultury, to proces ten wymusza na mieście działania, które w innych warunkach nie byłyby rozpoczęte. Albo zaczęłyby się w nieokreślonej przyszłości. Lublin już stara się o tytuł ESK. Mieszkańcy zastanawiają się, co takiego jest w ich mieście, że upoważnia do gry o wielką stawkę. Zaczynają rozmawiać o zasobach miasta. To też jest bardzo ważny proces, bo szukamy wartości, które stoją za takim tytułem. I pytamy, jak to się przełoży na przyszłość całego miasta.

• Jeśli zainwestujemy, jeśli się uda: co z tego będziemy mieli?

– Dzięki takiemu wyróżnieniu miasto jest w stanie bardzo mocno zaistnieć na mapie Europy czy świata.

• Aż tak?

– Aż tak. Dźwignią wygranej jest dobre przygotowanie się na pierwszym etapie konkursu, co właśnie ma miejsce.

• Jak przekonać mieszkańców całej Lubelszczyzny do tego, żeby uwierzyli w to, że kultura jest im potrzebna i identyfikowali się ze staraniami?

– To bardzo ważne pytanie. Wielka odpowiedzialność spoczywa na osobach pracujących w instytucjach kultury: bibliotekach, muzeach, ośrodkach kultury. Prawdopodobnie jeszcze większa odpowiedzialność spoczywa na mediach: regionalnej prasie, radiu i telewizji. Jeśli ludzie pracujący w kulturze nie wierzą w pewną wartość dodaną do tego, co robią, jeśli władze miasta, które stara się o tytuł jest odizolowane od mieszkańców, jeśli media nie robią nic w tym kierunku, żeby też walczyć – to sukcesu nie będzie.

• Co zrobić, żeby uwierzyli?

– Jeśli operator kultury nie zdaje sobie sprawy z tego, że musi się kontaktować z większą liczbą ludzi niż tylko widzowie na spektaklach, wystawach czy koncertach, wtedy taka postawa do niczego nie prowadzi.

• Załóżmy, że Lublin wygra. To się przełoży na nowe miejsca pracy czy inwestycje?

– Wygrana w konkursie oznacza zmianę klimatu inwestycyjnego dla Lublina. Wchodzi tu w grę konkurencja między europejskimi miastami a elementem rywalizacji jest kultura. Jeśli chodzi o dobra konsumenckie Europa jest mocno zunifikowana, w każdym kraju można praktycznie kupić to samo, na takim polu jak kultura można się zdecydowanie wyróżnić. Jeśli Lublin zostanie Europejską Stolicą Kultury, przyjedzie tu dużo turystów z całej Europy, a to oznacza stworzenie wielu nowych miejsc pracy.

• Czy Lublin może być łącznikiem między kulturalnymi, gospodarczymi i biznesowymi instytucjami kultury Europy a ich odpowiednikami na Wschodzie: Ukrainie, Białorusi czy Mołdawii?

– Byłem tam. Taka okazja może być elementem strategii dla Lublina, którą właśnie wypracowujecie. Choć musicie mieć świadomość, że instytucje kultury ze Wschodu mają silne kontakty i mocne relacje z instytucjami europejskimi. Być może dźwignią sukcesu w konkursie byłoby tworzenie sieci partnerskich wśród krajów wschodniej Europy, które już są członkami Unii. Budujcie mosty z najbliższymi sąsiadami.

• W aplikacji do konkursu chodzi o to, żeby udowodnić, jak bardzo duża część mieszkańców identyfikuje się ze staraniem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

– Wszystkich się nie przekona. Pamiętajmy, że nie jest to konkurs piosenki europejskiej. Należy sobie zdać sprawę, że ci, którzy wierzą w ten tytuł, są pionierami. Walczą na pierwszej linii frontu.

• Ale muszą czuć, że mają za sobą mieszkańców regionu.

– Muszą o to walczyć. Nie możemy udawać, że w 2010 roku mamy już za sobą szeroką akceptację całej Lubelszczyzny. Trzeba ją budować. Jeszcze raz podkreślam, że regionalne media mają tu wiele do zdziałania. Jeśli weźmiemy przykład Antwerpii, która była Europejską Stolicą Kultury, to na początku starań nie identyfikowali się z tymi działaniami. Kiedy wygrali konkurs, nagle uwierzyli w to, co się dzieje. Ostatecznie byli dumni ze swego miasta, bo Europa ich zauważyła.

• Czy do wygrania konkursu trzeba mieć szczęście? Jak Lublin ma konkurować z silniejszymi ośrodkami?

– Ten konkurs przypomina trochę grę na loterii. Jest lista kandydatów, ale ostatecznie na zwycięstwo wpływa jakiś irracjonalny czynnik, który stoi za wyborem jurorów. Mam przeczucie, że Lublin, który jest mniejszy od Gdańska, Poznania czy Wrocławia jest w stanie zwrócić na siebie uwagę jurorów. Serce mi mówi, że to w stronę waszego miasta zadziała ów irracjonalny czynnik.

Pozostałe informacje

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

Wesele w SERCU
foto
galeria

Wesele w SERCU

To było najbardziej nietypowe wesele w klubie SERCE, a to dlatego ponieważ DJ Bossy postanowił zmienić stan cywilny. Powiedział zdecydowane "Nie" imprezowemu życiu. Z tej okazji zapłakane fanki, jak też koledzy i koleżanki zorganizowali młodej parze imprezę, jakiej SERCE nie widziało, czyli wesele na całego. Były oczepiny, był tort, był ksiądz i co ważnej największe weselne hity. Zobaczcie, co się działo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium