Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 sierpnia 2008 r.
14:11
Edytuj ten wpis

Made in China

0 0 A A

Rozmowa z dr Agatą Ziętek z wydziału politologii UMCS, gdzie prowadzi zajęcia z polityki zagranicznej Chińskiej Republiki Ludowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Czy w Chinach wszystko musi być wielkie? Zaczęli od Wielkiego Muru, a teraz chcą mieć największe igrzyska w historii. A może w ogóle Chiny chcą być największym państwem na świecie?

- Niedługo będą. Już teraz ich PKB liczony parytetem siły nabywczej daje Chinom drugie miejsce; tuż za Stanami Zjednoczonymi lub 4 miejsce pod względem wartości nominalnej. Posiadają największe na świecie rezerwy walutowe, stając się tym samym światowym centrum finansowym. W dużej mierze to one są jednym z głównych źródeł finansowania amerykańskiego deficytu budżetowego. Stają się ważnym inwestorem. inwestują na całym świecie, a globalna gospodarka zależy od tego, co się dzieje w Chinach. Działają aktywnie w organizacjach międzynarodowych.

• Czyli żartowanie sobie z chińskich zupek jest już nie na miejscu?

- Nie. Bo Chiny to także potęga naukowa i techniczna. Wystarczy zobaczyć, jak się cenzuruje Internet. W państwie Środka funkcjonuje cały przemysł "internetowych policjantów”, którzy na bieżąco monitorują to, co się w sieci pojawia. Z drugiej strony w ciągu ostatnich lat liczba internautów wzrosła o kilkaset razy: według danych z 2007 roku w Chinach były już ponad 162 miliony internautów (a w roku 2000 było ich... 8 milionów). I to właśnie treści, które mogą do nich trafić są kontrolowane.

• A wielkie międzynarodowe koncerny - jak Google - zgadzają się na to.

- Wolą zablokować strony związane z przestrzeganiem praw człowieka czy Tybetem, niż stracić największy i wciąż rosnący rynek zbytu. Zresztą ta kontrola ma też mniej wyrafinowane oblicze. Wiosną, kiedy wszystkie telewizje pokazywały akcje pacyfikacyjne w Tybecie, mój znajomy, który od 20 lat mieszka w Hongkongu, pojechał w interesach na kontynent. Mieszkał w pięciogwiazdkowym hotelu z pełnym pakietem telewizji satelitarnej. Ale mógł oglądać jedynie czarny ekran.

• Wycinano fragmenty programów?

- Dokładnie. Ale Chińczycy stosują też inne metody. W ostatnio wydanych w Japonii podręcznikach, zdaniem chińskich władz, położono zbyt mały nacisk na przyznanie się Japonii do zbrodni z czasów drugiej wojny światowej. Wykorzystując Internet zorganizowano akcję protestacyjną. Podobnie jak np. demonstracje antyamerykańskie.

• Nowe technologie, igrzyska, olbrzymie budowy i siła wystarczająca do dyktowania warunków wszystkim. A jeszcze niedawno Chiny nie za bardzo się różniły od Korei Północnej czy Związku Radzieckiego z początku lat 50. Chińczycy w 20 lat zbudowali mocarstwo, a my od 20 lat jednej autostrady nie możemy skończyć.


- To efekt "Polityki Czterech Modernizacji”. Reformy wprowadzano etapami i reformujemy gospodarkę, nie ruszamy polityki. Choć to ostatnie też się zmienia. Dziś Chiny nie są państwem komunistycznym. To system autorytarny, gdzie rządzi jedna partia. Ale już np. wybory na szczeblach lokalnych są bezpośrednie. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej nie może mieć więcej niż 70 lat w chwili wyboru i może swoje stanowisko piastować tylko przez 2 kadencje. Zmiany w Chinach to proces stały, ale nie gwałtowny. Tu każda terapia szokowa zakończyłaby się chaosem; jak w Rosji za Jelcyna.

• Pani mówi o otwarciu, także politycznym, a przeciętny człowiek z Chinami kojarzy Tybet i prawa człowieka.

- A to już zupełnie inna sprawa. Chińczycy uważają Tybet za swoją własność. Podstawową zasadą w polityce ChRL jest zachowanie integralności terytorialnej. Wszelkie działania w kierunku secesji czy większej autonomii odbierają jako naruszanie tej zasady i zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. A tego chcą Tybetańczycy czy np. Ujgurzy. Jeszcze bardziej skomplikowana sprawa Tajwanu. A mówiąc najprościej: jak się rozmawia z Chińczykiem, to dla niego wszystkie pytania o Tybet czy Tajwan są bez sensu. Jak by Polaka pytać o autonomię Mazowsza. Chińczycy w sprawie Tybetu, Tajwanu czy Ujgurskiego Regionu Autonomicznego są bardzo sztywni.
• A spodziewa się pani protestów czy jakichś politycznych demonstracji ze strony sportowców?

- Już były przy okazji sztafety olimpijskiej. Może jeden czy drugi sportowiec założy t-shirta z napisem "Wolny Tybet”. To wszystko. Żadne państwo nie zaryzykuje bojkotu czy oficjalnych demonstracji. Dziś wszystkie państwa są uzależnione od Chin.

• Duży może więcej?

- Wraz ze wzrostem potęgi Chin rośnie strach, obawa. W wielu publikacjach można znaleźć sporo tekstów o "Chińskim zagrożeniu”. Że za parę lat Chiny będą jedynym mocarstwem na świecie, a my zamiast angielskiego będziemy się uczyć chińskiego. Zresztą bardzo umiejętnie Chiny starają się rozwiać te obawy przez stosowanie bardzo zręcznych strategii politycznych jak np. strategia pokojowego wzrostu, albo ostatnia strategia ku dominacji ale bez walki, wykorzystująca środki pozamilitarne "soft power”.

• Jakie będą Chiny w najbliższej przyszłości?

- Żaden rozsądny politolog tego nie powie. To kraj wielkich kontrastów. Na wschodnim wybrzeżu ludziom żyje się świetnie, a poszczególne regiony rozwijają się w zawrotnym tempie. A na północnym zachodzie większość mieszkańców żyje na granicy ubóstwa. Na dodatek tam - w Mongolii Wewnętrznej, w regionie ujgurskim - żyją mniejszości etniczne, co rodzi kolejne problemy. Z drugiej strony Chiny mają te atuty i osiągnięcia, o których już wcześniej mówiliśmy: inwestycje, wzrost gospodarczy itp. Dlatego naprawdę nie da się przewidzieć sytuacji w tym państwie, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym z punktu widzenia badacza, ale nie tylko.

• A co dla tego kraju i jego obywateli oznaczają igrzyska olimpijskie?

- Chiny chcą zwyciężyć w klasyfikacji medalowej. A zwłaszcza pokonać Stany Zjednoczone. Ale przede wszystkim pokazać się od jak najlepszej strony. Czyli przyćmić wszystko, co do tej pory było.

Pozostałe informacje

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Dwa wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Ostra sobota
foto
galeria

Ostra sobota

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za djką stanął jeden z najlepszych djów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Nieudane pożegnanie stadionu, Chełmianka tylko zremisowała ze Starem

Chełmiance bardzo zależało, żeby pozytywnym akcentem zakończyć 2024 rok. Gospodarze przede wszystkim chcieli się zrewanżować Starowi Starachowice za porażkę na inaugurację aż 1:5. Dodatkowo w sobotę biało-zieloni żegnali się ze swoim stadionem, który będzie teraz remontowany. Pożegnanie nie do końca się jednak udało. Mecz zakończył się remisem 1:1, a kibice mieli sporo pretensji do działaczy, że nie wszyscy weszli na trybuny.

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

Podlasie w końcówce jednak pokonało Świdniczankę
ZDJĘCIA
galeria

Szalona końcówka. Świdniczanka tylko przez 23 sekundy cieszyła się z remisu w derbach z Podlasiem

Po raz enty mają czego żałować piłkarze Świdniczanki. Po kwadransie meczu z Podlasiem mogli prowadzić 2:0, ale zmarnowali nawet rzut karny. Efekt? Po dramatycznej końcówce przegrali 1:2, a to była dla nich już szósta z rzędu porażka. Rywale z Białej Podlaskiej przełamali się za to na wyjazdach, bo wygrali drugie takie spotkanie w tym sezonie. Poprzednie 21 sierpnia w Chełmie.

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Honoris causa na UMCS-ie. Nie każdemu podoba się decyzja uczelni

Już w najbliższy poniedziałek (25.11) UMCS wręczy tytuły doktora honoris causa Anne Applebaum, Agnieszce Holland i Oldze Tokarczuk. Wcześniej odbędzie się jednak pikieta środowisk, którym ta decyzja nie przypadła do gustu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium