Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 stycznia 2008 r.
17:46
Edytuj ten wpis

Na stronę do proboszcza

0 2 A A

Urodził się pod dobrą gwiazdą i na dodatek w czepku. Nic dziwnego, że pary, które związał węzłem małżeńskim żyją zgodnie i szczęśliwie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na ponad 300, którym udzielił ślubu, rozwiodła się tylko jedna

- I bardzo nad tym boleję - martwi się ks. Tadeusz Sochan, proboszcz parafii św. Stanisława w Górecku Kościelnym na Roztoczu. - Mogli do mnie przyjść z problemem, może udałoby się go rozwiązać bez rozwodu. Nie przyszli...
Ale inni nie zapominają o swoim kapłanie.

- Bo zawsze po zakończeniu ceremonii szepczę nowożeńcom do ucha, żeby mnie odwiedzali, a jeżeli już pojawią się w ich życiu nawet małe zawirowania, żeby walili do mnie jak w dym.

I ślubuję Ci...

Nowożeńcy przysyłają pocztówki na święta, dzwonią, piszą maile... Ślubnych fotek też się mnóstwo nagromadziło. Jak proboszcz zobaczył ile, to chwilę podumał i w końcu na stronie internetowej parafii otworzył galerię, którą nazwał "I ślubuję Ci...”.
Na razie na witrynie można zobaczyć ponad 140 par, którym udzielił ślubu. Ale napływają kolejne fotografie nie tylko z kraju, ale i zagranicy. I pomału zaczyna to przypominać niezwykle ostatnio popularny portal "nasza-klasa.pl”. Ale tu wszyscy są otoczeni szczególną opieką duchową ks. Tadeusza.

- Chciałbym, żeby te związki trwały w miłości, żeby im się wiodło - opowiada proboszcz. - Szczerze im tego życzę w dniu ślubu. Wciąż się za te pary modlę, większość pewnie o tym nie wie... Podpowiadam, żeby mąż, który pracuje za granicą, modlił się z żoną rano i wieczorem o tej samej porze. To pomoże przetrwać rozłąkę. Powtarzam: kto chce dotknąć Boga, niech miłuje człowieka.

Wszystkich małżeństw, którym udzielił błogosławieństwa, nazbierało się już ponad 300. Sakramentalne "tak” wypowiadały po kolei tam, gdzie ks. Tadeusz pełnił swą posługę w ciągu swych 22 lat; czyli w Łomży, Lubartowie, Honiatyczach (pow. hrubieszowski), Łaszczówce (pow. tomaszowski), a teraz w Górecku Kościelnym (pow. biłgorajski).

Jak się żenić, to w Górecku

W zeszłym roku na ślubnym kobiercu w Górecku Kościelnym stanęły 32 pary nie tylko z tej parafii, ale także z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Bielska-Białej, Rzeszowa, Lublina, Krasnegostawu, Biłgoraja i Zamościa.

- Był też pan młody z Norwegii i panna młoda z Lublina - wylicza proboszcz. - Żenił się Włoch z dziewczyną z Topólczy. Warunek dla nowożeńców spoza mojej parafii jest jeden: muszą mieć pozwolenie od swojego proboszcza na udzielenie ślubu u nas.

Z uzyskaniem takiego pozwolenia nie miała najmniejszych problemów Małgorzata Gleń (z domu Konopacka) z Zamościa, która 2 czerwca 2007 brała ślub w góreckim kościółku. - Zapamiętałam z kazania, że ślubując miłość, wierność i uczciwość małżeńską biorę męża fizis, psyche i intelekt, a on moje. Że małżeństwo to dar i trzeba ten dar szanować - opowiada młoda żona, która obecnie mieszka w stolicy.
A mąż, Witold Gleń z Żwyca, zaraz dodaje, że proboszcz jest przesympatycznym człowiekiem. - Rozmawia o ludzkich problemach, a formalności są na drugim planie.

Ewelina (z domu Tucka) i Mariusz Szyszka z Zamościa w tym roku obchodzić będą czwartą rocznicę ślubu. Sakramentalne "tak” padło jednak nie w Górecku Kościelnym, ale w Łaszczowie, bo stamtąd pochodziła panna młoda. - Poprosiliśmy ks. Tadeusza, który jest przyjacielem rodziny, aby współuczestniczył w celebrze i udzielił nam ślubu - wspomina Mariusz Szyszka. - Dosyć często jeździmy z żoną do Górecka, mamy tam działkę. My, tak jak ksiądz Tadeusz, mamy podobną pasję: kochamy Roztocze.

Gwiazdy też tu bywają

Zbudowana z drzewa modrzewiowego świątynia z 1768 r. urzeka swym pięknem i prostotą. Zwłaszcza wnętrze, które wykonali w latach 1769-79 Jan i Jakub Mancherowie. Zdobią je trzy barokowe ołtarze, rokokowa chrzcielnica, zachował się też jeden stary konfesjonał z obrazem Dobrego Pasterza. W głównym ołtarzu zobaczyć można obraz patrona kościoła w bogatej profilowanej ramie, a na chórze 12-głosowe organy skonstruowane w 1906 r. Równie ciekawe jest otoczenie świątyni. W rogach okalającego cmentarz przykościelnego muru znajdują się cztery murowane kapliczki z XVIII w., dwie figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z 1856 r. i figura św. Jana Nepomucena, a naprzeciw głównego wejścia do kościoła dzwonnica z 1787 r. Do dziś niedaleko świątyni stoją dwie kapliczki, których powstanie jest związane z objawieniem się św. Stanisława, które miało miejsce 7 października 1648 r. za panowania króla Jana Kazimierza. Godne uwagi są rosnące w pobliżu dęby. Mają po ponad 500 lat. Na placu obok cmentarza stoi pomnik papieża Jana Pawła II oraz amfiteatr, w którym odbywają się diecezjalne festiwale pieśni maryjnej. Występowali tu w charakterze gwiazd m.in. Eleni, Golec uOrkiestra, Tercet Egzotyczny, a w tym roku do Górecka na festiwal przyjedzie Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze”.


Pod szczęśliwą gwiazdą

A skąd proboszcz ma tak dobrą rękę do ślubów? - Urodziłem się w czepku i pod szczęśliwą gwiazdą - mówi ks. Tadeusz. - Spełniły się wszystkie moje marzenia: byłem nauczycielem, jestem księdzem, poznałem ludzi, których chciałem poznać: wielkich artystów, polityków, uczonych, pisarzy, poetów, świętych, rozmawiałem kilka minut z papieżem, zwiedziłem trochę świata. Cieszę się z wszelkiego dobra, które było moim udziałem.

Proboszcz urodził się w Grabowicy pod Suścem. Jako wydarzenie z dzieciństwa wspomina cudowne uzdrowienie za przyczyną Matki Boskiej Krasnobrodzkiej. - Cały czas jestem w kontakcie z "moimi” małżeństwami. To takie radosne, że ja już jestem starym człowiekiem, a młodzi ludzie garną się do mnie...

Pozostałe informacje

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet, połączenie betonu i stali zbrojeniowej, zrewolucjonizował budownictwo i zmienił oblicze naszych miast. Innowacyjna technologia umożliwiła tworzenie konstrukcji o niespotykanej dotąd wytrzymałości, trwałości i wszechstronności.

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali fascynuje od wieków, kształtując naszą cywilizację. Choć może wydawać się tematem zarezerwowanym dla inżynierów i specjalistów, w rzeczywistości otacza nas na każdym kroku.

Podpisanie umów w ramach Działania 7.8 FEL 2021-2027 w dniu 8 listopada 2024 roku, fot. Michał F. Lenart UMWL

Rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w regionie dzięki Funduszom Europejskim

Niebawem rozpocznie się realizacja projektów dotyczących wsparcia podmiotów leczniczych, udzielających świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W dniu 8 listopada 2024 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Piotr Breś wraz z przedstawicielami 10 podmiotów leczniczych podpisali 11 umów o dofinansowanie projektów o łącznej wartości niemal 106 mln zł, z czego blisko 80 mln zł to wsparcie ze środków unijnych.

Meble Hotelowe – Jak zaprojektować estetyczną i funkcjonalną przestrzeń hotelową?

Meble Hotelowe – Jak zaprojektować estetyczną i funkcjonalną przestrzeń hotelową?

Jaka powinna być przestrzeń hotelowa? Przede wszystkim funkcjonalna, praktyczna, ale również maksymalnie estetyczna - taka, która pozwali na zapewnienie komfortu i wyjątkowego doświadczenia wszystkim odwiedzającym. Tworzenie przestrzeni hotelowej to zadanie wymagające nie tylko znajomości zasad ergonomii, ale także zrozumienia potrzeb gości oraz estetyki.

W sobotę w lubelskiej hali MOSiR zostanie rozegrany Memoriał Leszka Marii Roupperta

W sobotę w lubelskiej hali MOSiR zostanie rozegrany Memoriał Leszka Marii Roupperta

Już po raz trzynasty najlepsi lubelscy koszykarze-amatorzy spotkają się w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli, aby uczcić pamięć Leszka Marii Roupperta. W ramach Memoriału odbędzie turniej koszykarski przeznaczony dla zawodników, którzy swoje najlepsze lata mają już za sobą

Świdnik Arena w budżecie na 2025 rok? Radni miasta zdecydują o tej i innych planowanych inwestycjach

Centrum za 30 milionów. Co jeszcze jest w budżecie na przyszły rok?

Świdnicki samorząd kończy prace nad zestawieniem dochodów i wydatków miasta w przyszłym roku. Plany inwestycyjne są wyjątkowo ambitne w porównaniu do 2024.

”Black Friday w sklepach internetowych i stacjonarnych - święta wyprzedaży”

29 listopada 20204 Black Friday! Promocje i wyprzedaże, których nie możesz przegapić!

Czy jesteś gotowy na Black Friday 2024 – dzień, który wywraca świat zakupów do góry nogami? 29 listopada to data, której łowcy okazji nie mogą przegapić! To nie tylko moment na imponujące promocje i zniżki, ale również szansa na upolowanie wymarzonych produktów w cenach, które zaskakują nawet największych sceptyków.

Jeśli radni Szczebrzeszyna podzielą ostatecznie entuzjazm burmistrza,  to liczące niespełna pięć tysięcy mieszkańców miasteczko przystąpi do ZMP

W grupie raźniej. Szczebrzeszyn i Zamość chcą do związku

1800 zł to kwota symboliczna wobec korzyści – uważa burmistrz Szczebrzeszyna i cieszy się na perspektywę wstąpienia do Związku Miast Polskich. Powrócić do tej organizacji zamierza również Zamość.

 Równowaga między pracą a życiem osobistym jest możliwa? Porozmawiajmy o work-life balance.
film

Równowaga między pracą a życiem osobistym jest możliwa? Porozmawiajmy o work-life balance.

Europejski Festiwal Smaku był doskonałą okazją do spróbowania potraw z całego świata, ale nie tylko… W jednym z namiotów można też było porozmawiać o balansie pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym.

ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia punktów poszukają na wyjazdach

ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia punktów poszukają na wyjazdach

W 11. serii gier ChKS Chełm i PZL Leonardo Avia Świdnik wystąpią w halach rywali i liczą na kolejne punkty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium