Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 lipca 2009 r.
12:48
Edytuj ten wpis

Na zawsze uziemieni w albumie

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Z lekko pożółkłych zdjęć patrzą na nas gładko uczesani oficerowie lotnictwa. Żywe oczy, fantazja i szyk. Po 90 latach to jedna z nielicznych pamiątek, który pozostałe po tych dzielnych Polakach z II Eskadry Lotnictwa Wywiadowczego.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Feliks Przystupa, rocznik 1896, przyszedł na świat w Starej Wsi, tuż za Łęczną. Jako 22-letni młodzieniec na ochotnika, w 1918 roku, wstąpił do rodzącego się polskiego lotnictwa.

90 fotografii

– Tato otrzymał przydział do II Eskadry Lotnictwa Wywiadowczego. W lotnictwie służył od 1918 do 1922, cały czas na kresach, m.in. w Równym, Włodzimierzu Wołyńskim. Jak na tamte czasy był człowiekiem wykształconym, bo posiadał małą maturę, czyli ukończył cztery klasy gimnazjum – wspomina Kazimierz Przystupa, syn Feliksa.

Feliks z wojny przywiózł m.in. album ze zdjęciami dokumentującymi służbę w II Eskadrze. 90 unikatowych zdjęć przez lata leżało w rodzinnej szafie, ukryte przed wzrokiem niepożądanych osób. – Wyciągaliśmy je tylko podczas rodzinnych spotkań, aby powspominać, obejrzeć, pokazać historię kolejnym pokoleniom – dodaje pan Kazimierz. Dzięki temu fotosy w doskonałym stanie przetrwały prawie wiek. Dziś są unikatowym zapisem historii.

II Eskadra

Za datę sformowania II Eskadry przyjmuje się 5 listopada 1918 roku. W tym dniu lubelskie lotnisko, wraz z samolotami i sprzętem, zostało przejęte od Austriaków.
Niespełna miesiąc później z Warszawy przybył major pilot Jerzy Syrokomla-Syrokomski, który przystąpił do formowania eskadry. Początkowo wyposażenie oddziału stanowiło pięć samolotów typu Lloyd C.V Fornir.

Na początku 1919 roku jednostka otrzymała nazwę II Eskadra Lotnictwa Wywiadowczego. Formowanie zakończono w marcu 1919 roku, kiedy to eskadrę skierowano do dyspozycji gen. Aleksandra Babiańskiego, operującego pod Kowlem. Wtedy też mjr Syrokomla-Syrokomski rozpoczął organizowanie bazy we Włodzimierzu Wołyńskim.
Wielka ucieczka

Wiosną 1920 roku eskadra została przydzielona do udziału w ofensywie na Kijów, ale z powodu braków sprzętowych wkrótce zawrócono ją do Równego, a potem do Łucka. Pomimo bardzo słabego wyposażenia piloci eskadry zaliczyli wiele lotów bojowych.

– Tato opowiadał nam o wielu przygodach z tego czasu. Jeden z jego kolegów został zestrzelony nad terytorium kontrolowanym przez sowietów. Trafił do bolszewickiej niewoli. Długo jednak tam nie posiedział, bo po prostu ukradł Ruskim ciężarówkę i wrócił do eskadry. Na jednym ze zdjęć piloci pozują przy zdobycznym samochodzie z czerwoną gwiazdą na drzwiach – mówi Kazimierz Przystupa.

13 sierpnia 1920 roku eskadra liczyła 6 samolotów i bazowała przy dowództwie frontu środkowego w Lublinie. Pod koniec wojny została skierowana do uzupełnienia w Dęblinie, gdzie doczekała rozejmu i rozformowania.

Spółdzielnia zamiast samolotów

Po wojnie młody Feliks powrócił w rodzinne strony. Ożenił się w Witaniowie, z Zofią (z domu Bojarską). Jednak żywy charakter nie pozwolił mu spocząć na laurach. Prowadził duże gospodarstwo rolne w rodzinnej miejscowości żony.

W latach 30. XX wieku, aż do wybuchu II wojny światowej, pełnił funkcję wójta w gminie Ludwin. Był jednym z założycieli Spółdzielni Spożywców "Ogniwo” w Łęcznej, która przeciwstawiała się żydowskiemu monopolowi w lokalnym handlu. Spółdzielnię założyli miejscowy proboszcz, dziedzic, notariusz oraz najbogatsi gospodarze z okolic Łęcznej. "Ogniwo” miało własny sklep spożywczy oraz ogólnoprzemysłowy.
Znamy tych ludzi

Feliks Przystupa prowadził księgowość, ponieważ zawsze był biegły w rachunkach. – Do tej pory zachowała się księga rachunkowa "Ogniwa” – mówi Paweł Brodzisz, zaangażowany w drugą część projektu "Łęcznianie – ratujmy od zapomnienia”.

– Podczas zbierania materiałów do drugiej części wydawnictwa natrafiliśmy właśnie na ten unikatowy album. W naszej ocenie to perła, która przetrwała niemal nietknięta przez wszystkie zawieruchy dziejowe, które przetoczyły się przez nasz kraj.

Zdjęcia są w dobrym stanie, choć nie były przechowywane w warunkach muzealnych. – Ale, co najważniejsze, pan Feliks pięknie opisał każde zdjęcie. To kolejny walor tej rodzinnej pamiątki. Ludzie patrzący z fotografii są znani z imienia i nazwiska. Coraz częściej nosimy się z zamiarem wydania tego albumu w formie książkowej – dodaje Paweł Brodzisz.

Kułak

Podczas okupacji Feliks Przystupa działał w Batalionach Chłopskich. Po wyzwoleniu gospodarzył na sporym kawałku ziemi i dalej pracował w swojej spółdzielni, którą z biegiem czasu państwo znacjonalizowało i przekształciło w "GS”.

– W tym okresie album raczej tylko był wyciągany podczas świąt rodzinnych. Ludzie byli zawistni, często donosili na siebie do tzw. władzy ludowej. A że ojciec miał dużo pola, to uchodził za kułaka. I jeszcze ta przeszłość z wojny polsko-bolszewickiej – mówi dziś jego syn. – To było jak podpis pod wyrokiem śmierci.

Już się należał

Feliks Przystupa zmarł w 1970 roku. – Jak przyszli do mnie młodzi ludzie, aby spisać biogram taty do wydawnictwa "Łęcznianie”, to pomyślałem, że nasz album to coś więcej niż rodzinna pamiątka – mówi pan Kazimierz.

– To także świadectwo ważnych wydarzeń z historii naszego kraju. Już dość się należał w szafie, niech zobaczą go inni ludzie.

Pozostałe informacje

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19 w okolicach Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

Mieszkaniec gminy Baranów na jakiś czas pożegna się z prowadzeniem pojazdów
na sygnale

Motocyklista pędził przez Samoklęski. Stracił prawo jazdy

W tym tygodniu jeden z mieszkańców gminy Baranów z dużą prędkością przejechał przez Samoklęski. Dostał wysoki mandat i sporo punktów karnych. Rozpoczynający się motocyklowy sezon będzie musiał odłożyć o trzy miesiące.

Olimpiada wpisuje się w cel nr 3 Agendy 2030 Unesco – „Dobre zdrowie i jakość życia”
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z Lubelszczyzny walczy o zdrowie – Olimpiada Zdrowia PCK z „Biedronką”

Ponad dwa tysiące uczniów z całego województwa lubelskiego w czwartek wzięło udział w XXXII Olimpiadzie Zdrowia PCK z „Biedronką”. Etap okręgowy wyłonił młodych liderów zdrowia, którzy będą reprezentować województwo w ogólnopolskim finale.

Latynoskie wibracje w El Cubano
foto
galeria

Latynoskie wibracje w El Cubano

Tańce latynoskie to nie tylko kroki i figury, to przede wszystkim eksplozja emocji, rytmu i namiętności. Wszystko to było podczas ostatniej imprezy w El Cubano - gorące rytmy, zmysłowe tańce i atmosfera rodem z Karaibów. Zobaczcie, jak muzyka latynoska porwała wszystkich na parkiet do wspólnej zabawy.

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Udaj mi się babko… czyli wielkanocna babka tradycyjnie i nowocześnie

Wielkanoc bez babki? Trudno to sobie wyobrazić! W najnowszym odcinku "Dziennika ze smakiem" zabierzemy widzów w kulinarną podróż, której główną bohaterką jest właśnie babka wielkanocna. To ciasto o prostych składnikach, ale jak się okazuje – diabeł tkwi w szczegółach.

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

Nadchodzi załamanie pogody. Przed nami chłód, wiatr i śnieg

W ciągu najbliższych godzin czeka nas nagła zmiana pogody. W całym województwie lubelskim dzisiaj od godziny 13 spodziewane są silne podmuchy wiatru, a wieczorem także opady śniegu. W nocy wrócą przymrozki. Uważajmy na drogach.

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Mała wiewiórka wypadła z dziupli. Pomogli jej policjanci

Pod jednym z drzew przy ul. Lipowej w Lubartowie jeden z przechodniów zauważył małą wiewiórkę, która nie przeżyłaby bez pomocy. Na miejsce wysłano policyjny patrol, który zaopiekował się zwierzątkiem.

Przed siatkarzami ze Świdnika ostatni mecz w sezonie

Siatkarze PZL Leonardo Avii Świdnik kończą sezon. Darmowe wejście na ostatni mecz

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego PZL Leonardo Avia Świdnik zamierzy się z Olimpią Sulęcin.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Możemy strzelać jeszcze więcej bramek

Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni pokonali na wyjeździe mającą ekstraklasowe aspiracje Miedź Legnica. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu drużyn?

Sobota z Trzydziestką
foto
galeria

Sobota z Trzydziestką

Kiedy w Klubie 30 na trzech parkietach rozbrzmiewają hity z lat 70., 80., latino oraz topowe przeboje, a goście z gracją balansują między parkietem a barem, wiadomo, że to kolejna szalona noc. Zobaczcie fotorelację z miejsca, gdzie trzy dekady doświadczenia to wstęp do dobrej zabawy. Tym razem niekwestionowaną gwiazdą była Ewelina Krupa i jej zaczarowane skrzypce...Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w Trzydziestce, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin.

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową
tylko u nas

Polregio nie dowozi? Województwo lubelskie może powołać własną spółkę kolejową

Zarząd województwa lubelskiego rozważa powołanie własnej spółki kolejowej. Pierwszym krokiem jest przetarg na jej biznesową strategię. Jak tłumaczy wicemarszałek Piotr Breś, wynika to z problemów jakie w innej części kraju ma kolejowy przewoźnik działający na Lubelszczyźnie - spółka Polregio.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium