Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 kwietnia 2007 r.
15:33
Edytuj ten wpis

Nasza wioska w telewizji

Wieś spokojna, wieś wesoła, a może zadupie, gdzie diabeł mówi dobranoc? Jaka jest lubelszczyzna, która miliony oglądają w telewizyjnych serialach?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Co chwilę zerka na zegarek. Ma 76 lat i mieszka w Honiatyczkach w powiecie hrubieszowskim. Parafia Honiatycze. Do Hrubieszowa niecałe 30, do Zamościa około 40 kilometrów.
Gdy zbliża się 18.30 nie ma to tamto: "Stoisz sam pośrodku świata, dookoła tysiąc spraw, minął dzień, mijają lata, jutro mieni się od barw” - śpiewa Tadeusza Woźniak. To znak, że zaczyna się "Plebania”. - Jest się naprawdę na co popatrzeć - zachęca Jadwiga Knysz. - Mąż umarł, później syn, a po nim zabrała się synowa. Nigdzie nie chodzę i to moja jedyna rozrywka na stare lata.

Podły Tracz kombinuje

Oglądamy odcinek 865, w którym Wala, żona wójta Tulczyna, pije w miejscowej restauracji wódkę, szklanica w szklanicę, z poprzednim gospodarzem gminy. Dlaczego? Bo był dla niej nieuprzejmy, a na dodatek powiedział, że jest słabą kobietą. Wala nie jest jednak taka słaba, bo ma mocniejszą głowę od byłego wójta. Jowita, która szantażowała Grzyba, trafia do aresztu. Chciała kasy, ale wcale nie jest z Grzybem w ciąży. Dlatego Grzybowej poprawia się humor i razem ze swoim Grzybem jedzie do na szampana do restauracji.
My pijemy herbatę. - Wszystko mi się podoba: proboszcz bardzo dobry, babcia Józia energiczna - zachwala "Plebanię” Knyszowa. - Wikary trochę filozof i tylko mu komputery w głowie, ale bardzo sympatyczny. A, jest jeszcze Tracz, ale ten to Boga w sercu nie ma. Tylko kombinuje i kombinuje.
Serial przedstawia codzienne zmagania mieszkańców prowincji z rzeczywistością. Plebania to miejsce, gdzie splatają się losy prawie wszystkich bohaterów. Z jednej strony toczy się tu normalne życie, ale przy kuchennym stole zdarzają się i rozmowy o kondycji moralnej człowieka.

Sami swoi

"Plebania” jest bliska sercom mieszkańców Zamojszczyzny. Nic dziwnego, bo akcja filmu rozgrywa się w Tulczynie pod Hrubielowem w diecezji zamojskiej. Na mapie próżno szukać Tulczyna i Hrubielowa, ale jest Hrubieszów. Marek Bartkowiak, zastępca burmistrza Hrubieszowa, serial ogląda od czasu do czasu, ale dałby głowę, że w rzeka, która się pojawia w czołówce, to Huczwa. Poza tym w powiecie hrubieszowskim są serialowe Honiatycze, jest i Matcze, a pod Tomaszowem znajdziemy Brzeziny. - Ksiądz proboszcz nazywa się Antoni Wójtowicz, ja też jestem z domu Wójtowicz - zaznacza z dumą pani Jadwiga. - A w Honiatyczkach mieszkają, tak jak w filmie, Grzyby i Ślebody.
Od poniedziałku do czwartku zawsze o stałej porze telewizor włączają także ci, którzy wyjechali spod Hrubieszowa, Zamościa czy Tomaszowa Lubelskiego w świat. - Dla mnie to powrót do lat dzieciństwa i młodości - mówi Grażyna Stokłosa z Katowic. - Życie w filmowym Tulczynie płynie wolno, nikt nigdzie się nie spieszy, ludziom może się nie przelewa, ale starają się żyć ze sobą zgodnie. I wszędzie jest zielono tak jak w moim rodzinnym Majdanie Krynickim. Staram się nie przegapić żadnego odcinka.

Hrubielów też piękny

To prawie jak proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie, choć prawie robi wielką różnicę. - Nie regularnie, ale oglądam "Plebanię” - powiedział nam ks. dziekan Andrzej Puzon. - Fajna, bo na luzie i z daleka od polityki. Pamiętam, że jak w Lublinie nadawano mi tytuł "Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej”, to prowadząca zaczęła mniej więcej tak: "Jest takie piękne miasto, Hrubielów, i w tym mieście mieszka ks. Andrzej Puzon”. Zrobiło się wesoło, a to znaczy, że większość zgromadzonych oglądała ten serial.
Ale nie wojewoda lubelski, bo nie ma na to czasu, choć - jak zapewnia jego rzeczniczka - Wojciech Żukowski wie, że jedną z głównych ról gra jego krajan z Tomaszowa Lubelskiego.

Z Tomaszowa na plebanię

Chodzi o młodego aktora, który wcielił się w rolę wikarego ks. Antoniego Króla. - Fakt, że pochodzę z Tomaszowa Lubelskiego na pewno mi pomaga - powiedział nam Marcin Krawczyk.
Na castingu czytał wybrane kwestie z charakterystycznym wschodnim akcentem, ale szybko ugryzł się w język. - Bo uprzytomniłem sobie, że młody, wykształcony ksiądz, którego mam zagrać, nie powinien "zaciągać” - wspomina.
Czym wyróżniają się mieszkańcy serialowego Tulczyna, Brzezin i Honiatycz? - Przywiązaniem do wartości i mądrością życiową, czyli jest podobnie jak w moich rodzinnych stronach, do których z przyjemnością wracam. Wychowałem się w dobrym domu: ojciec z zasadami, czuła matka. Dzięki temu jestem chyba dobrym człowiekiem i... nie bez powodu gram księdza.
Aktor mile wspomina Zdzisławę Kapicę z Tomaszowskiego Domu Kultury, u której uczył się sztuki recytatorskiej, a także przygotowywał do egzaminów w szkole teatralnej. - Uwrażliwiła mnie na piękno nie tylko literatury polskiej, ale wartości kulturowe naszego regionu - wspomina.

Z kogo się śmiejecie?

Ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej nie ma czasu na "Plebanię”. - Ale oglądał ostatnio "Ranczo” i się śmiał - opowiada ks. prałat Adam Firosz, kanclerz zamojskiej kurii.
I bardzo dobrze, bo to komedia. Biskup Wacław Depo oglądał odcinek17, w którym do proboszcza parafii w Wilkowyjach przyjechał na kilka dni w odwiedziny biskup. Nie chciał jednak, aby traktowano go jak biskupa, lecz zwykłego księdza. Miał być incognito, ale proboszcz wszystko wypaplał. O odwiedzinach dostojnika wiedzą wszyscy, ale udają przed biskupem, że nie wiedzą, że jest biskupem.
"Ranczo” dzieje się pod Radzyniem Podlaskim. - To jest na pewno jakaś promocja naszego regionu, ale obraz Podlasia jest przejaskrawiony - uważa Tomasz Jurkiewicz, zastępca wójta gminy Wohyń w powiecie radzyńskim. - Spójrzmy tylko na pracę samorządu: wójt chciwy, a mało zaradny. Urząd pracuje na pół gwizdka, a mieszkańców ogarnął marazm. A przecież podlaskie gminy pozyskują środki zewnętrzne na budowę dróg, kanalizację czy szkoły...
W podobnym tonie wypowiada się Eugenia Kowalczyk z Radzynia Podlaskiego. - Wcale nie jesteśmy zaściankiem - przekonuje. - A zaradności mogliby nam pozazdrościć mieszkańcy innych regionów Polski.
Tomasz Jurkiewicz zawraca uwagę na jeszcze jeden krzywdzący obraz: alkoholizm.

Kopciuszek z Ryk

Chodzi o wysiadujących stale pod sklepem Japyczów, Handziuków i Solejuków. Delektują się mamrotem, czyli najtańszym winem. Ale z drugiej strony trzeba przyznać, że piją wszędzie. W "Plebani” najchętniej sięgają po piwo z wkładką, czyli dodatkiem wódki, za kołnierz nie wylewają również bohaterowie "Złotopolskich” i "M jak Miłość”, których akcja rozgrywa się na Mazowszu.
"Ranczo” ściąga w każdą niedzielę przed telewizory siedmiomilionową widownię. A jest jeszcze "Kopciuszek”, czyli historia Blanki, która po maturze wyrusza z Kalinowa pod Rykami do Lublina szukać prawdziwej matki.


Pozostałe informacje

Monika B.

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki na leczenie. Jest akt oskarżenia

Przez kilka lat miała oszpecać córeczkę toksyczną substancją, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Monice B. spod Łukowa.

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Kierowcy, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielną sprzedaż swojego samochodu, wybierają najczęściej między komisem a skupem aut. Czym te dwa rozwiązania różnią się między sobą? I które jest lepsze z punktu widzenia sprzedającego?

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium