Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 grudnia 2016 r.
17:02

Nasze pierwsze truflobranie. Na lubelskie trufle trzeba było czekać ponad 7 lat

0 6 A A
Chełmska plantacja trufli założona sześć lat temu przez Instytut Badawczy Leśnictwa<br />
Chełmska plantacja trufli założona sześć lat temu przez Instytut Badawczy Leśnictwa

Tajemnicze, kapryśne i cenne. Znali je starożytni Grecy i Rzymianie zafascynowani rośliną bez korzeni, łodyg, gałęzi, pąków, liści i kwiatów. Trufle. Dzięki naukowcom mamy własne. Są już pierwsze zbiory trufli letniej na plantacji założonej na terenie chełmskiego nadleśnictwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na lubelskie trufle trzeba było czekać ponad siedem lat.

Dla laika wydaje się to strasznie długo. Tymczasem fachowcy tłumaczą, że na zbiory trufli można czekać nawet lat kilkanaście. Albo w ogóle się nie doczekać, bo to uprawa wysokiego ryzyka i mnóstwo czynników wpływa na jej powodzenie. Dlatego naukowcy są zadowoleni z kilku owocników, jakie właśnie zebrali.

Dęby, leszczyny i workowce

Za założeniem w 2008 roku 0,5 ha uprawy podziemnych grzybów na Lubelszczyźnie stoi Instytut Badawczy Leśnictwa. Naukowcy szukali miejsca, które by odpowiadało truflom pod względem glebowym i nie było zarośnięte, bo plantację trzeba zakładać w miejscu, które kilka lat leżało odłogiem.
Znaleźli u nas.

- Najpierw zebraliśmy owocniki trufli w lasach gospodarczych, z nich przygotowaliśmy szczepionkę, którą dodano do korzeni sadzonek leszczyny i dębu. Sadzonki wzrastały w szklarni przez 6 miesięcy, a następnie zostały posadzone w uprawie. W uprawie eksperymentalnej posadziliśmy 150 dębów i 150 leszczyn. Przez te wszystkie lata ogrodzoną dla bezpieczeństwa i pilnowaną uprawę trzeba było oceniać, sprawdzając czy grzybnia trufli nadal jest w systemach korzeniowych, czy nie została wyparta przez inne gatunki grzybów. Plantację trzeba było pielęgnować, usuwając rośliny zacieniające, bo pomimo tego, że grzyby rosną 10-30 cm pod ziemią potrzebują dostępu światła - tłumaczy prof. Dorota Hilszczańska, która kieruje zespołem zajmującym się w Instytucie Badawczym Leśnictwa uprawą trufli.

Gryzoń wabiony

Ogrodzenie plantacji jest potrzebne z powodu ograniczenia tam dostępu ludzi, ale też zwierząt.
Chodzi o to, że trufle są chętnie zjadane przez gryzonie, dziki, jelenie i chrząszcze. Dojrzałe owocniki wabią je swoim charakterystycznym, silnym zapachem.

Na uprawie zwierzęta nie są mile widziane z uwagi na niszczenie młodych sadzonek, na przykład podgryzanie korzeni. Natomiast w dorosłym drzewostanie pełnią ważną rolę. Przenosząc zarodniki trufli. Zjadając trufle zwierzęta wydalają zarodniki, które kiełkują, tworząc grzybnię wegetatywną. Rozrastająca się w glebie grzybnia kolonizuje korzenie drobne drzew które są partnerami trufli. Na utworzonych mykoryzach formują się primordia - „zawiązki owocników trufli”. Następny etap obejmuje tworzenie się owocnika z zarodnikami. Końcowy etap, na który czekają badacze i smakosze, to dojrzewanie owocnika.

Letnia, ale cały rok

- Przypisanie etapów rozwoju trufli do pór roku może mieć jedynie przybliżony charakter, gdyż niektóre gatunki, w tym trufla letnia, mogą w naszej strefie klimatycznej wytwarzać owocniki przez cały rok. W lutym jednak czy marcu pojawiają się tylko pojedyncze, nieliczne owocniki. W Europie występuje ok. 25 gatunków trufli, zaliczanych do rodzaju trufla (Tuber). Na świecie znanych jest około 180 gatunków. Jednak tylko kilka ma wysoką wartość kulinarną. Do najbardziej cenionych, z uwagi na zapach i smak, należą: trufla biała (występująca w kilku lokalizacjach, np. we włoskim Piemoncie, Serbii i Chorwacji), trufla czarna (niezwykle popularna we Francji i Hiszpanii, uprawiana także w USA, Nowej Zelandii czy Australii), czy właśnie trufla letnia występująca naturalnie w Polsce, której owocniki uzyskaliśmy także w uprawie, nazywana niekiedy truflą europejską (występująca od Portugalii i Wielkiej Brytanii, przez Bułgarię i Włochy po kraje bałtyckie na wschodzie Europy) - mówi prof. Hilszczańska, autorka książki „Polskie trufle skarb odzyskany. O hodowli i kulinariach podziemnego przysmaku”.

Hodowla wiązana z przyrodą

Naukowcy zajmujący się uprawą trufli podkreślają, że ich działalność i obecność tego grzyba jest bardzo ważna dla ochrony przyrody. Na przykład wprowadzane wraz z truflą do upraw gatunki dębu: szypułkowego i bezszypułkowego należą do drzew, z którymi związana jest duża liczba innych organizmów.

Wiele mchów, porostów, grzybów i bezkręgowców żyje wyłącznie w powiązaniu z dębem, a liczbę ich gatunków szacuje się między 800 a tysiąc.
I z tą myślą, a nie z powodu cen jakie osiągają niektóre okazy trufli na rynku, zajmują się tym kapryśnym i tajemniczym grzybem.

Jak bardzo kapryśnym?

Po raz pierwszy udało się uzyskać grzybnię w czystej kulturze w 1903 roku. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku rozpoczęto wysadzanie inokulowanych truflą sadzonek, które rosły w kontrolowanych warunkach. Pierwsze owocniki trufli spod doświadczalnych drzew na plantacjach francuskich zebrano w 1977 roku.

Do tej pory nie powiodły się próby uprawy trufli białej - zdaniem smakoszy najsmaczniejszej i aromatycznej. Na plantacjach rośnie trufla czarna i letnia (także u nas). Biała zbierana jest tylko w naturalnych drzewostanach.

Chrząszcz zdradza trufle

Pani profesor pytana czy szuka trufli korzystając z pomocy szkolonego psa a może świni mówi, że po tylu latach ma takie doświadczenie, że sama wie gdzie szukać.

- Wiąże się to co prawda z leżeniem na ściole i wystawianiem się na atak kleszczy, ale bardzo często udaje mi się dobrze wytypować miejsce. Na przykład dzięki obecności chrząszczy czy much. W czasie ostatniej wyprawy wraz z koleżanką do Niecki Nidziańskiej to właśnie chrząszcze wskazały miejsce występowania trufli - tłumaczy prof. Dorota Hilszczańska i dodaje, że ma fascynujące zajęcie, choć wcześniejsze jej prace naukowe nie dotyczyły trufli, tylko innych grzybów mykoryzowych. Teraz stara się zainteresować truflami młodszych naukowców.

Trufla letnia

Pozostałe informacje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium