Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 grudnia 2016 r.
17:02

Nasze pierwsze truflobranie. Na lubelskie trufle trzeba było czekać ponad 7 lat

Chełmska plantacja trufli założona sześć lat temu przez Instytut Badawczy Leśnictwa<br />
Chełmska plantacja trufli założona sześć lat temu przez Instytut Badawczy Leśnictwa

Tajemnicze, kapryśne i cenne. Znali je starożytni Grecy i Rzymianie zafascynowani rośliną bez korzeni, łodyg, gałęzi, pąków, liści i kwiatów. Trufle. Dzięki naukowcom mamy własne. Są już pierwsze zbiory trufli letniej na plantacji założonej na terenie chełmskiego nadleśnictwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na lubelskie trufle trzeba było czekać ponad siedem lat.

Dla laika wydaje się to strasznie długo. Tymczasem fachowcy tłumaczą, że na zbiory trufli można czekać nawet lat kilkanaście. Albo w ogóle się nie doczekać, bo to uprawa wysokiego ryzyka i mnóstwo czynników wpływa na jej powodzenie. Dlatego naukowcy są zadowoleni z kilku owocników, jakie właśnie zebrali.

Dęby, leszczyny i workowce

Za założeniem w 2008 roku 0,5 ha uprawy podziemnych grzybów na Lubelszczyźnie stoi Instytut Badawczy Leśnictwa. Naukowcy szukali miejsca, które by odpowiadało truflom pod względem glebowym i nie było zarośnięte, bo plantację trzeba zakładać w miejscu, które kilka lat leżało odłogiem.
Znaleźli u nas.

- Najpierw zebraliśmy owocniki trufli w lasach gospodarczych, z nich przygotowaliśmy szczepionkę, którą dodano do korzeni sadzonek leszczyny i dębu. Sadzonki wzrastały w szklarni przez 6 miesięcy, a następnie zostały posadzone w uprawie. W uprawie eksperymentalnej posadziliśmy 150 dębów i 150 leszczyn. Przez te wszystkie lata ogrodzoną dla bezpieczeństwa i pilnowaną uprawę trzeba było oceniać, sprawdzając czy grzybnia trufli nadal jest w systemach korzeniowych, czy nie została wyparta przez inne gatunki grzybów. Plantację trzeba było pielęgnować, usuwając rośliny zacieniające, bo pomimo tego, że grzyby rosną 10-30 cm pod ziemią potrzebują dostępu światła - tłumaczy prof. Dorota Hilszczańska, która kieruje zespołem zajmującym się w Instytucie Badawczym Leśnictwa uprawą trufli.

Gryzoń wabiony

Ogrodzenie plantacji jest potrzebne z powodu ograniczenia tam dostępu ludzi, ale też zwierząt.
Chodzi o to, że trufle są chętnie zjadane przez gryzonie, dziki, jelenie i chrząszcze. Dojrzałe owocniki wabią je swoim charakterystycznym, silnym zapachem.

Na uprawie zwierzęta nie są mile widziane z uwagi na niszczenie młodych sadzonek, na przykład podgryzanie korzeni. Natomiast w dorosłym drzewostanie pełnią ważną rolę. Przenosząc zarodniki trufli. Zjadając trufle zwierzęta wydalają zarodniki, które kiełkują, tworząc grzybnię wegetatywną. Rozrastająca się w glebie grzybnia kolonizuje korzenie drobne drzew które są partnerami trufli. Na utworzonych mykoryzach formują się primordia - „zawiązki owocników trufli”. Następny etap obejmuje tworzenie się owocnika z zarodnikami. Końcowy etap, na który czekają badacze i smakosze, to dojrzewanie owocnika.

Letnia, ale cały rok

- Przypisanie etapów rozwoju trufli do pór roku może mieć jedynie przybliżony charakter, gdyż niektóre gatunki, w tym trufla letnia, mogą w naszej strefie klimatycznej wytwarzać owocniki przez cały rok. W lutym jednak czy marcu pojawiają się tylko pojedyncze, nieliczne owocniki. W Europie występuje ok. 25 gatunków trufli, zaliczanych do rodzaju trufla (Tuber). Na świecie znanych jest około 180 gatunków. Jednak tylko kilka ma wysoką wartość kulinarną. Do najbardziej cenionych, z uwagi na zapach i smak, należą: trufla biała (występująca w kilku lokalizacjach, np. we włoskim Piemoncie, Serbii i Chorwacji), trufla czarna (niezwykle popularna we Francji i Hiszpanii, uprawiana także w USA, Nowej Zelandii czy Australii), czy właśnie trufla letnia występująca naturalnie w Polsce, której owocniki uzyskaliśmy także w uprawie, nazywana niekiedy truflą europejską (występująca od Portugalii i Wielkiej Brytanii, przez Bułgarię i Włochy po kraje bałtyckie na wschodzie Europy) - mówi prof. Hilszczańska, autorka książki „Polskie trufle skarb odzyskany. O hodowli i kulinariach podziemnego przysmaku”.

Hodowla wiązana z przyrodą

Naukowcy zajmujący się uprawą trufli podkreślają, że ich działalność i obecność tego grzyba jest bardzo ważna dla ochrony przyrody. Na przykład wprowadzane wraz z truflą do upraw gatunki dębu: szypułkowego i bezszypułkowego należą do drzew, z którymi związana jest duża liczba innych organizmów.

Wiele mchów, porostów, grzybów i bezkręgowców żyje wyłącznie w powiązaniu z dębem, a liczbę ich gatunków szacuje się między 800 a tysiąc.
I z tą myślą, a nie z powodu cen jakie osiągają niektóre okazy trufli na rynku, zajmują się tym kapryśnym i tajemniczym grzybem.

Jak bardzo kapryśnym?

Po raz pierwszy udało się uzyskać grzybnię w czystej kulturze w 1903 roku. Dopiero w latach 70. ubiegłego wieku rozpoczęto wysadzanie inokulowanych truflą sadzonek, które rosły w kontrolowanych warunkach. Pierwsze owocniki trufli spod doświadczalnych drzew na plantacjach francuskich zebrano w 1977 roku.

Do tej pory nie powiodły się próby uprawy trufli białej - zdaniem smakoszy najsmaczniejszej i aromatycznej. Na plantacjach rośnie trufla czarna i letnia (także u nas). Biała zbierana jest tylko w naturalnych drzewostanach.

Chrząszcz zdradza trufle

Pani profesor pytana czy szuka trufli korzystając z pomocy szkolonego psa a może świni mówi, że po tylu latach ma takie doświadczenie, że sama wie gdzie szukać.

- Wiąże się to co prawda z leżeniem na ściole i wystawianiem się na atak kleszczy, ale bardzo często udaje mi się dobrze wytypować miejsce. Na przykład dzięki obecności chrząszczy czy much. W czasie ostatniej wyprawy wraz z koleżanką do Niecki Nidziańskiej to właśnie chrząszcze wskazały miejsce występowania trufli - tłumaczy prof. Dorota Hilszczańska i dodaje, że ma fascynujące zajęcie, choć wcześniejsze jej prace naukowe nie dotyczyły trufli, tylko innych grzybów mykoryzowych. Teraz stara się zainteresować truflami młodszych naukowców.

Trufla letnia

Pozostałe informacje

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium