Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 maja 2012 r.
14:38
Edytuj ten wpis

Nie ma dzieci, są ludzie: Rozmowa z rzecznikiem praw dziecka

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

Jeśli dziecko zostało przez nauczyciela uderzone, szturchnięte czy poniżone, a komisja dyscyplinarna umarza to albo co najwyżej daje karę nagany, ja mam w nosie taką naganę – mówi Marek Michalak, który przyjechał w tym tygodniu do Lublina na konferencję pt. "O prawie dziecka do popełniania błędów”. Rozmowa z Markiem Michalakiem, rzecznikiem praw dziecka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dość przewrotny tytuł konferencji…

– Nie jest przypadkowy. W 2009 r. przyjechały do mojego biura dzieci z woj. świętokrzyskiego z petycją, żeby do konwencji o prawach dziecka wpisać ich prawo do popełniania błędów. Jeśli dzieci artykułują to wprost, nawet organizują się, żeby zebrać podpisy, złożyć do rzecznika taki wniosek, to jest to temat wart zauważenia. Szczególnie w Roku Janusza Korczaka, kiedy jestem autorem 16 konferencji we wszystkich województwach. Chcę, żebyśmy na każdej z nich rozważali konkretny temat, który dzieci dotyczy i je interesuje.

• Do jakich błędów dzieci mają prawo?

– Najróżniejszych. My chcielibyśmy, żeby one zawsze były wyjątkowe, żeby odpowiadały na nasze pytania, używamy sformułowania: "żeby były grzeczne”. Nie zawsze słowo "grzeczny” dorosłego i "grzeczny” dziecka jest tożsame. Kiedy pytam dzieci, co dla nich znaczy, że są grzeczne, odpowiadają, że wtedy, kiedy nie mają jakichś nadpobudliwych ruchów, nie odzywają się, mają takie samo zdanie, jak osoby dorosłe. No nie daj Boże! Właśnie o to chodzi, żeby nasze dzieci były kreatywne. Żeby potrafiły powiedzieć "nie”, gdy ktoś je krzywdzi, kiedy się nie zgadzają. Mają prawo się nie zgadzać. Tylko równolegle musimy pamiętać, żeby mówić i swoim przykładem pokazywać – bo mówienie bez przykładu też nie ma większego sensu – co to jest kultura osobista, kultura dyskusji. Jakże często nam dorosłym tego brakuje. Kiedy włączamy telewizor albo radio i widzimy osoby, które przerywają sobie i ubliżają. Nie jest to dobry przekaz dla młodych ludzi. A chcielibyśmy, żeby oni byli "grzeczni”.

• Czyli te błędy kształtują osobowość dziecka?

– Poniekąd tak. Proszę zauważyć, że my też popełniamy błędy. Potem panicznie boimy się przyznać, próbujemy na kogoś zrzucić winę. A gdzie odwaga cywilna – nie w cenie, nie w modzie? A gdzie możliwość dyskusji, wytłumaczenia? Czasami nasz zwierzchnik nie daje takiej możliwości. Ale on się też gdzieś tego nauczył. Jeśli my dzisiaj z dzieckiem rozmawiamy, omawiamy sytuację, ewentualny błąd, który popełniło i pokazujemy, że można było coś zrobić inaczej, pytamy: a co ty na ten temat myślisz, jakbyś to zrobił drugi raz, to jest właściwa droga. Dzieciom, z którymi się spotkałem w Lublinie, życzyłem, żeby tych błędów popełniały jak najmniej. Żeby uczyły się przede wszystkim na błędach cudzych. Ale także, żeby nie wpadały w depresję, że coś się nie udało, niech nie mają poczucia niskiej wartości. Człowiek, który podejmuje jakąkolwiek aktywność, odnosi sukcesy, ale też popełnia błędy.

• Dobrze ujęła to Dorota Zawadzka (społeczny doradca rzecznika praw dziecka, znana z telewizji jako "Super Niania” – red.). Powiedziała, że musimy traktować dzieci tak, jak byśmy traktowali samych siebie.

– Chcemy, żeby dzieci były w stosunku do nas otwarte, umiały z nami rozmawiać, przychodziły ze swoimi problemami i konstruktywnie te problemy rozwiązywały. Żeby nie wykazywały agresji wobec innych, żeby szanowały nauczycieli, rodziców i innych dorosłych. Nie ma innej drogi, jak nauczenie tego poprzez własny przykład. Zawsze mówię dzieciom, żeby traktowały innych tak, jak same chciałyby być traktowane. Kiedy pytam, kto z nich chciałby być bity, kto lubi być poniżany, kto lubi, jak o nim plotkują, nikt nie podnosi ręki. To trzeba im uświadomić. Pokazać, jakie są ich prawa i nauczyć odpowiedzialności za traktowanie drugiego człowieka, za egzekwowanie własnych praw.

• Tak, jak powiedział Korczak: Nie ma dzieci, są ludzie.

– A jak! O innej skali pojęć, innym odczuwaniu, innych możliwościach na danym etapie. Ale to są ludzie! Nie "zadatki na człowieka”, jak kiedyś usłyszałem. Zawsze się oburzam, kiedy dzieciom mówi się: kiedyś z was wyrosną porządni ludzie. Ja bardzo przepraszam, ale dzieci dzisiaj są ludźmi. I tak naprawdę, jeśli mielibyśmy mierzyć poziom przyzwoitości i porządności, to na pewno u dzieci będzie on większy niż u dorosłych.

• Po jednej z pańskich ostatnich interwencji w Ministerstwie Edukacji Narodowej można wnioskować, że oburzyła pana również rosnąca liczba przypadków złego traktowania dzieci w szkołach.

– Ależ, oczywiście. Kiedy my wprowadzamy, przy ogromnym oporze społecznym, zakaz bicia dzieci w naszym państwie, co jest absolutnie potrzebne, a z drugiej strony dostaję informacje z placówek opiekuńczo-wychowawczych, edukacyjnych, że tu dziecko zostało uderzone, tam szturchnięte, tam poniżone, a komisja dyscyplinarna umarza to albo co najwyżej daje karę nagany, ja mam w nosie taką naganę. Czego to ma nauczyć? Jaki to daje sygnał młodemu człowiekowi, który jest pod opieką państwa, ale ma poczucie, że to państwo go nie chroni? Państwo polskie jest bardzo daleko w ochronie praw dziecka. Nasze mechanizmy ochronne są duże. Tylko że komisje dyscyplinarne są niejako sędzią we własnej sprawie. Analizując tę sprawę, zgłaszając do poszczególnych wojewodów, do ministra, ale też przedstawiając w parlamencie, jestem coraz większym przeciwnikiem kierowania spraw do takich komisji. Uważam, że sprawami, które mają posmak przestępczy, a bicie człowieka jest przestępstwem w naszym kraju, powinien zajmować się niezawisły sąd, który ma konkretne kompetencje i możliwości.

• To rada dla rodziców, co zrobić, gdy ich dziecko spotka np. w szkole coś złego.

– Rodzice zawsze powinni mówić "nie” takim sytuacjom. Nie patrzeć na to, że dorosły ma większe możliwości. Właśnie dlatego trzeba bardziej chronić dziecko. Ale tu mówimy o dzieciach, które mają rodziców. A te, które nie mają? A te, których rodzice się nimi nie interesują? Jeśli drugi wychowawca albo ktoś, kto jest obserwatorem, nie podejmie działań, to dziecko może pozostać samo. Dlatego bardzo ważne jest, żeby każde polskie dziecko wiedziało, że są instytucje zobowiązane do jego ochrony: kurator oświaty, organ prowadzący, wymiar sprawiedliwości, organy ścigania. Ale gdyby którakolwiek z tych instytucji nie zadziałała tak, jak trzeba, to jest rzecznik praw dziecka, który podejmie interwencję i na pewno stanie po stronie dzieci.

• Problem z nauczycielami może rozwiązać kodeks etyki zawodowej, podobny do tego u lekarzy czy prawników?

– Zaproponowałem taką formę. Być może nazwalibyśmy pewne rzeczy po imieniu. Być może poprzez zawstydzenie, pobudzenie pewnej empatii i etosu, wiele osób zwróciłoby uwagę na problem. Aczkolwiek to jest tylko działanie równoległe. Bo winni, którzy popełnili przestępstwo, powinni ponieść jego konsekwencje. Nie mówię, że trzeba kogoś postawić pod pręgierz. Ale nie można też pozostawić z poczuciem, że to znikoma szkodliwość społeczna, brak interesu społecznego, żeby ścigać takie przestępstwa. To są bardzo poważne przestępstwa wymierzone na szkodę najbardziej bezbronnych obywateli.

Pozostałe informacje

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Trzeba gonić. Motor Lublin - Cracovia (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Cracovia. Początek spotkania o godz. 17.30.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium