Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

26 kwietnia 2007 r.
15:48
Edytuj ten wpis

Niezatapialni

Autor: Zdjęcie autora RAFAŁ PANAS

Upadek z wysokiego stołka boli, ale zawsze przeżyjesz. I to nawet całkiem dobrze. Przykładem losy byłych prominentów z Lubelszczyzny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Andrzej Kurowski jeszcze dwa lata temu był wojewodą lubelskim z nadania SLD. Kiedy przyszła nowa władza, musiał szukać nowego zajęcia. Z kilku propozycji wybrał kierowanie Przedsiębiorstwem Produkcji Materiałów Budowlanych Niemce SA. To spora firma zatrudniająca 207 osób, jednak wymagająca zakasania rękawów. - Mam ambitne zadanie: restrukturyzację spółki - mówi Kurowski. - Mam co robić przez cały dzień, zajmuję się realnymi sprawami, a że jestem menedżerem z wykształcenia i doświadczenia, praca mi odpowiada.

Rozczarowałem się

Ze starych czasów pozostały Kurowskiemu znajomości. - Ale nie takie, żeby coś załatwiać - podkreśla. - Jak przychodzę do urzędu wojewódzkiego, to witają mnie uśmiechy, ludzie rozpoznają mnie na ulicy. Zamknąłem tamten rozdział ze spokojem, po pełnej kadencji, bez rozczarowania.
Rozczarowany polityką jest za to Krzysztof Michalski, wojewoda z lat 1998-2000 (za rządów Akcji Wyborczej Solidarność). Zaczęło się od tego, że państwowy FS Holding kupił akcje Herbapolu Białystok SA powiązanego kapitałowo z prywatnym Herbapolem Lublin. Rozpętała się burza i Michalski musiał ustąpić. Prokuratura po licznych śledztwach nie stwierdziła przestępstwa.
- Odpoczywam od polityki. Jak człowiek popatrzy na nią z bliska, to widzi, ile jest nieczystej gry, braku przejrzystości, działań służb specjalnych, które załatwiają swoje interesy - komentuje dziś Krzysztof Michalski, wiceprezes w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej "PEC” w Świdniku.
Choć Michalski narzeka na politykę, to w ostatnich wyborach samorządowych startował z prawicowego ugrupowania Prawo i Rodzina, które rządzi w Świdniku.

Zawsze coś się znajdzie

Spokoju nie ma Waldemar Dudziak, wojewoda z lat 2000-2001. Trafił do miejskiego Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Najpierw był członkiem zarządu, potem wprowadził się do gabinetu prezesa. Sam był kiedyś związkowcem, a teraz związkowcy pozbawili go posady. Zarobki w LPEC są niezłe, kondycja spółki również, ale część załogi oskarżała szefa o złe zarządzanie firmą i zastraszanie pracowników. W kwietniu rada nadzorcza firmy zdegradowała Dudziaka do zastępcy prezesa.
Politycy i ich ludzie bez problemu utrzymują się na powierzchni. Przykładem były prezydent Lublina, Andrzej Pruszkowski (PiS). Pod ośmiu latach rządzenia miastem i przegranych wyborach, musiał się wyprowadzić z Ratusza. Jednak nie zginął, bo jednocześnie partia dała mu pierwsze miejsce na liście do sejmiku województwa. Teraz jest nie tylko radnym, ale i przewodniczącym sejmiku. Na tym nie koniec. Pruszkowski od połowy marca szefuje terenowemu oddziałowi Agencji Nieruchomości Rolnych.

Telewizja też dobra

Dobrze radzą sobie ludzie Pruszkowskiego. Mariusz Deckert był dyrektorem w kancelarii Pruszkowskiego i wpływowym działaczem PiS. Został prezesem Radia Lublin. Nie przeszkodził mu nawet trwający proces, w którym Deckert jest oskarżony o propozycję korupcyjną. Jarosław Zdrojkowski (PiS), który był Ratuszu zastępca Deckerta, jest marszałkiem województwa. Tomasz Rakowski, rzecznik prasowy Pruszkowskiego, szefuje lubelskiemu oddziałowi Telewizji Polskiej.

5 procent przejrzystości

Inna kategoria to ludzie, którzy rzucili biznes dla polityki. Najlepszy przykład - Janusz Palikot, poseł PO i szef partii na Lubelszczyźnie. Dorobił się na produkcji i handlu alkoholem, był właścicielem Polmosu Lublin. Tygodnik "Wprost” umieścił go na liście 100 najbogatszych Polaków. W ubiegłym roku zajął 50 miejsce. Palikot tuż przed wyborami parlamentarnymi w 2005 roku zrzekł się wszystkich stanowisk w należących do niego spółkach i zadeklarował: - Koniec z biznesem, zajmuję się polityką.
Jednak ciągnie wilka do lasu. W ubiegłym roku zapowiedział utworzenie towarzystwa inwestycyjnego swojego imienia. Będzie dawał pieniądze na rozkręcenie interesu małym i średnim firmom. Zyski przeznaczy na pomoc kolejnym obiecującym przedsięwzięciom.
Zdarzają się romanse z polityką i powroty na łono biznesu. Jarosław Urban, znany lubelski przedsiębiorca, związał się z Samoobroną, startował do europarlamentu i na prezydenta Lublina (w 2002 roku zdobył trzecie miejsce i 11 proc. głosów). Mieszkańców przekonywał piosenką z tekstem "Proszę pani, proszę pana, głosujemy na Urbana. Przekonują mnie te słowa, Lublin czas zurbanizować.”
Teraz zaangażował się w rynek nieruchomości. Ze wspólnikiem wygrał w ubiegłym roku przetarg na kupno biurowca przy Piłsudskiego w Lublinie.
- Dla mnie polityka jest fałszywa. Biznes jest czytelny, przejrzysty i uczciwy w 95 procentach. A w polityce jest odwrotnie. Na Zachodzie za politykę biorą się ludzie, którzy już coś osiągnęli. W Polsce - ludzie, którzy nie mają innego sposobu na życie i gotowi są sprzedać się za tzw. czapkę śliwek. W tym roku kończę 50 lat, napracowałem się w życiu i szkoda mi zdrowia i nerwów - mówi Jarosław Urban. Dodaje, że polityka jest dla ludzi zasobnych i młodych.

Pozostałe informacje

PGE MKS FunFloor Lublin pokonał Zagłębie 29:25

Dominika Więckowska (PGE MKS FunFloor): Nie chcemy mieć sobie już nic do zarzucenia

Rozmowa z Dominiką Więckowską, zawodniczką PGE MKS FunFloor Lublin

Strzelanina na Lubelszczyźnie. Jeden z poszkodowanych jest w ciężkim stanie

Strzelanina na Lubelszczyźnie. Jeden z poszkodowanych jest w ciężkim stanie

Do strzelaniny w jednym z lokali gastronomicznych miało dojść w czwartek wieczorem w gminie Niemce - podaje portal RadioZET.pl

Monika B.

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki na leczenie. Jest akt oskarżenia

Przez kilka lat miała oszpecać córeczkę toksyczną substancją, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Monice B. spod Łukowa.

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Kierowcy, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielną sprzedaż swojego samochodu, wybierają najczęściej między komisem a skupem aut. Czym te dwa rozwiązania różnią się między sobą? I które jest lepsze z punktu widzenia sprzedającego?

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium