Międzynarodowy turniej nalewek sąsiedzkich, warsztaty nalewek, wykłady, pokaz zatapiania gruszki. Do tego wjazd króla Jana III Sobieskiego z Marysieńką na Stare Miasto w Lublinie i wspólna degustacja nalewek. Niespodzianek będzie więcej.
W 2009 roku odbył się w Lublinie Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych. Potem Konwent Mistrzów Polskich Nalewek.
– W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć turniej nalewek o pokazy i warsztaty. Tak narodziła się idea Nocy nalewek, która rozpocznie się w Lublinie w sobotę 11 września o godz. 22 po koncercie Franki de Mille – mówi Jan Babczyszyn z polskiej Akademii Smaku.
Noc nalewek będzie obok prestiżowego konkursu "Smaki Lubelszczyzny” jednym z głównych filarów III edycji Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin i Kresową Akademię Smaku.
Jak zgłosić nalewkę na turniej?
Tegoroczny turniej nalewek sąsiedzkich odbędzie się (jak co roku na festiwalu) w restauracji Old Pub na Starym Mieście w Lublinie.
– Podobne są zasady. Każdy z uczestników może zgłosić dowolną ilość nalewek. Obowiązuje zasada: Każdej nalewki ma być dwie butelki, po 0.5 litra. Nalewki mają być wytworzone na alkoholu z akcyzą – mówi Jan Babczyszyn.
Jury tegorocznego turnieju dobrane zostało z najwyższą starannością – członków komisji konkursowej przedstawiamy poniżej. – Nie mogę się doczekać przyjazdu do Lublina – mówi Małgorzata Kalicińska, autorka głośnej powieści "Dom nad rozlewiskiem”.
Noc nalewek
Turniejowym zmaganiom będzie w tym roku towarzyszyć Noc nalewek, wspólna impreza integracyjna i edukacyjna. Nowością będą warsztaty topienia gruszki oraz nocne warsztaty Polskiej Akademii Nalewek z udziałem Lecha Cwaliny i Hieronima Błażejaka, Mistrza Polskich Nalewek. Wszystkie warsztaty odbędą się w restauracji Hades-Szeroka w Lublinie przy ul. Grodzkiej 21.
Nie obędzie się bez wykładów. Marta Denys opowie o historii pejsachówki z Lublina wytwarzanej na Kośminku, Zofia Gorgol – o dawnych sposobach leczenia kaca. Wykład "Chory kotek” na pewno znajdzie wielu zwolenników.
Ciekawie zapowiada się prezentacja "Alchemia smaków”. – Postaram się pokazać kulinarny potencjał szlachetnych nalewek – mówi Kamil Kotarski, który odpowiada za artystyczne wydarzenia podczas Nocy nalewek.
Sensacyjnie zapowiada się wjazd króla Jana III Sobieskiego na Stare Miasto w Lublinie przygotowywany przez gminy leżące na "Szlaku Jana III Sobieskiego”. Program Nocy nalewek wciąż jest otwarty.
Warsztaty smaku
Warsztaty polskich serów zagrodowych poprowadzi Wojciech Komperda z "Bacówki z certyfikatem”. Ten Góral nad Góralami wypasa owce w okolicach Czorsztyna, wyrabia redykołkę, bunc, oscypki i żętycę.
Razem z Marianem Zubą z Kraśnika uczestnicy warsztatów "Wędliny domowe” poznają arkana sztuki peklowania i wyrobu wędlin domowych oraz sekrety wędzenia. - Lubelskie jest ekologiczną krainą, chcemy nauczyć ludzi i wykształcić modę na zdrowe, ekologiczne jedzenie – mówi Marian Zuba.
W sobotę 10 września 2011
Janina Bańka z Gospodarstwa ekologicznego w Kraśniku zaprezentuje sztukę zamykania owoców w butelce. I wprowadzi uczestników warsztatów w sekrety wyrobu nalewek domowych.
Hieronim Błażejak, Mistrz Polskich Nalewek, Lech Cwalina, mistrz pigwówki i Waldemar Sulisz zaprezentują warsztat polskiego nalewkowicza. Będą wykłady, pokaz wyrobu nalewki kazimierskich malarzy oraz degustacja.
W niedzielę 11 września
Warsztaty przyrządzania dziczyzny poprowadzi je Stanisław Stelmach z Zajazdu Marta w Pułankowicach, gdzie według Roberta Makłowicza podaje się najlepszą dziczyznę na świecie. Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę z zakresu marynowania, przyrządzania i podawania dziczyzny.
Danuta Pietrusik z Kodnia, która wygrała tegoroczną edycję Naszego Kulinarnego Dziedzictwa zaprezentuje sztukę wyrobu wędlin dojrzewających, w tym parmeńskiej szynki z Litwy, kindziuka i półgęska.
Także w niedzielę 11 września na Scenie Smaku odbędą się specjalne warsztaty dla dzieci "Gdzie jest smak” połączone z teatrem i muzyką, poprowadzi je Karolina Dejneko z Akademii Niezwykłych Umiejętności.
Miejsce warsztatów
Wszystkie odbywać się będą w restauracji Hades-Szeroka w Lublinie. Kontakt Lech Cwalina 603 121 538 .
Smaki Lubelszczyzny. Staropolskie korzenie
Najpierw barokowe potrawy zaprezentują w kawiarni "Czarcia łapa” uczniowie szkół gastronomicznych z Lubelszczyzny. Następnie 7 najlepszych restauracji z Lubelszczyzny pokaże w Sali Porcelanowej Muzeum Lubelskiego stoły z czasów króla Jana III Sobieskiego. W końcu 7 załóg złożonych z najlepszych szefów kuchni i Vipów przyrządzi na Scenie Smaku kapłony.
A konkursowe przepisy przygotował prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. O tym, jak ważny to konkurs mówił Robert Makłowicz dwa lata temu. W tym roku uczniowie szkół gastronomicznych z regiony dostali trudne zadanie. Mają twórczo zinterpretować przepisy z czasów króla Jana III Sobieskiego.
Może najtrudniejsze zadanie będą mieli najlepsi szefowie kuchni z Lubelszczyzny. Razem z Vipami (politycy, artyści, dziennikarze) przygotują danie z kapłona.
W konkursie "Smaki Lubelszczyzny” chcemy pokazać, że tu, na Lubelszczyźnie przechowało się dziedzictwo staropolskiej kuchni. – Pokazać korzenie wspaniałej, barokowej kuchni. Sarmackiej, ale lekkiej, fantazyjnej, zdrowej - mówi prof. Jarosław Dumanowski.
Oni ocenią nalewki
Autorka kultowej książki "Dom nad rozlewiskiem” (2006) i "Miłość nad rozlewiskiem” (2008). Jedna z najpopularniejszych polskich pisarek. Ciepła, serdeczna, bliska ludzi. Bezpośrednia, bo sława nie uderzyła jej do głowy. Po jej powieści sięgają kobiety, panowie po cichu studiują "Widok z mojego okna. Przepisy nie tylko na życie” z 2010 roku – gdzie zwarła pogodę domu i przyrody. Jest smakoszem, gotuje, robi przetwory i nalewki. Wie, że w nalewkach zaklęta jest dobroć ludzi, którzy je robią. Z radością przyjeżdża do Lublina. – Piękny festiwal dobrego smaku, ciekawi ludzie, regionalne przysmaki.
Paweł Loroch
Znawca smaków, dziennikarz, podróżnik, fotograf, gwiazda "Pytania na śniadanie”. Na swoje stronie pisze: Burzliwie ukończył XXXV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa na Saskiej Kępie, studiował Dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Ma czynne prawo jazdy, kartę pływacką, paszport i uprawnienia wychowawcy kolonijnego.
Jest autorem antyradiowych audycji "Latający Talerz”, "Wakacyjny Alfabet Lorocha”, "Stół z Powyłamywanymi Nogami” i "All Inclusive”. Od lat prowadzi stołecznego fotobloga trzaskprask.blog.pl; stale i niestrudzenie walczy na froncie kulinarnym w porannym "Pytaniu na Śniadanie” w TVP2, gotując dużo i z sercem”.
Jarosław Dumanowski
Polski historyk, dr hab. nauk historycznych, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako visiting professor pracował na Uniwersytecie Bordeaux, wykładał także na Uniwersytecie Paryż IV Sorbona.
Jego zainteresowania badawcze obejmują antropologię historyczną, historię kultury materialnej w czasach nowożytnych, a także historię sztuki kulinarnej i wyżywienia. Jest jednym z inicjatorów edycji staropolskich książek kucharskich w ramach projektu "Monumenta Poloniae Kulinaria” i jednym z pionierów polskiej gastronomii historycznej.
Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Naukowego wydawanego na Sorbonie pisma "Histoire, économie & société”.
Jan Babczyszyn
Polski animator kultury, współzałożyciel pierwszej w Poznaniu komercyjnej stacji radiowej. Od 1996 roku prowadzi "Music Collection Agency”, w ramach której promuje wykonawców kabaretowych i muzycznych, m.in. w platformie O.B.O.R.A., "Pod pretekstem”.
MCA to Agencja Muzyczna działająca na różnych płaszczyznach reklamy, public relations, organizacji koncertów, przedstawienień teatralnych, festiwali, kabaretów, zajmuje się produkcją płyt muzycznych, oraz prowadzi impresariat. MCA działa na terenie całego kraju, jak również za granicą, kreując różne prestiżowe przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne.
Jan Babczyszyn jest prezesem Polskiej Akademii Smaku w Poznaniu.
Piotr Franaszek
Ukończył Zarządzanie i Komunikację Społeczną w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma dyplom Menedżer Kultury UMCS w Lublinie. Wykłada, prowadzi szkolenia. Miał własny biznes public relations. Działał w Centrum Inicjatyw Społecznych, czy Zachęcie Sztuk Pięknych.
Zajmował się kulturą, promocją regionalną i turystyką w kancelarii Prezydenta Lublina. Dziś prowadzi Departament Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Jest Prezesem Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Wie, jak smakować życie. Jest autorem wyrazistej i precyzyjnej strategii promocji Lubelszczyzny.
Dobry duch Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie i jego wielki przyjaciel.
Adam Gąsiorowski
Absolwent biologii na UMCS w Lublinie. Zawodnik AZS, wyczynowo uprawiał lekkoatletykę. Doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim z zakresu antropologii klinicznej. Odbył podyplomowe studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, uzyskując stopień trenera lekkoatletyki.
Pracował naukowo w Katedrze Archeologii UMCS. Jest autorem "Anatomii funkcjonalnej. Napisał 70 prac naukowych. Był prodziekanem Wydziału Fizjoterapii Wyższej Szkoły Społeczno – Przyrodniczej w Lublinie. Od 30 lat prowadzi zajęcia rehabilitacyjne. Interesuje się zielarstwem i medycyną naturalną. I robi nalewki. Wielokrotny zwycięzca turniejów nalewek organizowanych przez Kresową Akademią Smaku.