Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 marca 2012 r.
15:51
Edytuj ten wpis

O czym lubelscy posłowie mówią w Sejmie

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
Sejm (Jacek Świerczyński/archiwum)
Sejm (Jacek Świerczyński/archiwum)

W Sejmie tej i poprzedniej kadencji najczęściej słyszano zwrot "Dziękuję bardzo panu posłowi”, "Panie marszałku, wysoka izbo…” oraz "Proszę bardzo, panie pośle”. Czy nasi politycy mają coś więcej do powiedzenia?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli spodziewamy się, że nasze województwo nie leży naszym posłom na sercu, to nic bardziej mylnego. Portal PracująDlaCiebie.pl sprawdził, o których regionach najczęściej mowa w Sejmie. Pierwsze miejsce zajmuje Wielkopolska.

Lubelskie jest w grupie województw na drugim miejscu – posłowie użyli tej nazwy w ok. 30 dyskusjach. Tak samo często wymieniano śląskie, podkarpackie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i łódzkie. Dla porównania: najgorzej w zestawieniu wypadło województwo zachodniopomorskie, które pojawiło się w zaledwie dwóch dyskusjach.

– Korzystaliśmy z ogólnie dostępnych danych. Nasz generator statystyk brał pod uwagę wszelkie modyfikacje nazw regionalnych. Nie używaliśmy nazw miast, np. Lublina lub mniejszych miejscowości, bo wtedy byłaby olbrzymia ilość danych do opracowania – mówi Adrian Łaźniewski z portalu PracujaDlaCiebie.pl.

"Panie marszałku, wysoka izbo…”

Można się cieszyć z aktywności naszych posłów. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.
Warto sprawdzić nie tylko ile, ale i o czym mówią nasi posłowie. Najchętniej o lubelskiem wypowiadali się posłowie z opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. Według obliczeń portalu, wygłosili 33 proc. wypowiedzi związanych z lubelskiem. Dalej była Platforma (22 proc.), SLD i Solidarna Polska (po 15 proc.) oraz PSL (11 proc.) i RP (4 proc.).

Najchętniej głos zabierali: Małgorzata Sadurska i Gabriela Masłowska (obie z partii Jarosława Kaczyńskiego), Magdalena Gąsior-Marek (PO) oraz Piotr Szeliga (Solidarna Polska) i Jan Łopata (PSL).

W Sejmie tej i poprzedniej kadencji najczęściej słyszano zwrot "Dziękuję bardzo panu posłowi”, "Panie marszałku, wysoka izbo…” oraz "Proszę bardzo panie pośle”.

Sadurska o kolei i zakładach azotowych

– Ubolewam, że pan premier w swoim exposé nie odniósł się do problemów Polski wschodniej, więc jako poseł z województwa lubelskiego mam kilka pytań. Co konkretnie zaoferuje rząd Lubelszczyźnie? – dopytywała w grudniu posłanka Sadurska. Chciała wiedzieć m. in., kiedy będzie unowocześniony szlak kolejowy Lublin–Warszawa i czy powstanie druga część obwodnicy Puław oraz czy rząd zrezygnuje z prywatyzacji Zakładów Azotowych "Puławy”.

Podczas tworzenia budżetu martwiła się, że w projekcie budżetu brakuje pieniędzy na inwestycje w naszym regionie. – Wiele mówi się o wyrównaniu szans regionów, o wyrównaniu poziomu życia ich mieszkańców, a pomija się działania, które wsparłyby najuboższe województwa, byłyby przysłowiowym oknem na świat – mówiła posłanka. I apelowała do empatii koalicji rządowej, żeby poparła poprawki, przyznające pieniądze dla lubelskiego (poprawki przepadły w głosowaniu).

Sadurska podszczypywała w styczniu swojego rywala z Puław, sekretarza stanu w ministerstwie administracji i cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego (PO). Zarzuciła mu nierzetelność w dyskusji o usunięciu TV Trwam z multipleksu.

Masłowska o sosnach

– Z moich obserwacji i doświadczeń w pewnych rejonach Lubelszczyzny (…), wynika, że niedostatecznie jest monitorowany stan sanitarny lasów, stan zdrowotności. Ma tam miejsce zjawisko przyspieszonego wysychania sosen. Mam pytanie: Czy ktoś monitoruje te sprawy i co z tego monitoringu wynika? – pytała w styczniu posłanka Masłowska.

Innym razem grzmiała, dlaczego rząd przyzwolił na konsolidację w PGE Dystrybucja, co ma spowodować "likwidację miejsc pracy, pogorszenie obsługi odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i firm, doprowadzi do wyprzedaży majątku zakładów dystrybucji energii”. Tymczasem, firma zapewnia, że żaden pracownik nie zostanie zwolniony, a obsługa klientów poprawi się.

Gabriela Masłowska wyjątkowo często i ostro krytykowała rządzącą koalicję PO – PSL. Wspominając o obchodach święta Żołnierzy Wyklętych (podziemia walczącego z komunistycznymi władzami po II wojnie światowej) analizowała: Te spontaniczne marsze, manifestacje, protesty nie odbywają się tylko, by oddać cześć tamtym ludziom, którzy zginęli, oddali życie, ale także, by wyrazić dezaprobatę, dezaprobatę społeczeństwa, która się nasila, także wobec niszczycielskich praktyk prywatyzacyjnych, wobec destrukcji, jaką sieje rząd PO-PSL.

Kto o szkołach, a kto o przejściach

Piotr Szeliga chętnie zajmował się sprawami rodzinnego Biłgoraja, np. pytał, czy będzie likwidowany oddział celny w tym mieście, co z remontem drogi wojewódzkiej 835, wspominał o protestach mieszkańców przeciwko zamiarowi likwidacji przez burmistrza Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2.

– To nie jest tak, że skupiam się na Biłgoraju. Mówię o zagrożeniu dla całego systemu oświaty i ilustruję to przykładem, który znam najlepiej. Zajmując się sprawami ogólnokrajowymi, można załatwić lokalne problemu – tłumaczy nam Szeliga.

Magdalena Gąsior-Marek cieszyła się, że w kasie państwa są 104 mln zł na przejścia graniczne w naszym regionie.

Łaźniewski z portalu PracująDlaCiebie.pl ocenia wystąpienia posłów: Opozycja chce pieniędzy na inwestycje, a rząd tłumaczy, że brakuje środków. W wypowiedzi posłów zawsze wkrada się trochę populizmu. Na to nie ma rady.

Sejmowe ciekawostki

61 razy statystycznie każdy poseł bił brawo

46 lat: taki wiek ma największa liczba posłów (38,1 proc.)

6 proc. posłów urodziło się w stolicy. Żadne miasto nie ma większej reprezentacji

204 wypowiedzi wygłosił przeciętnie każdy poseł

52 razy statystyczny poseł wtrącił się do wypowiedzi kolegi lub koleżanki

Pozostałe informacje

Śnieżna sobota (5 kwietnia) w Lublinie
galeria

Śnieg, przymrozki i oblodzenie w województwie lubelskim

Miało być załamanie pogody i jest. A Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, przymrozkami, opadami śniegu, oblodzeniem i gwałtownym wzrostem stanów wody.

Szalony Beret
foto
galeria

Szalony Beret

Największe muzyczne hity ostatnich lat, pulsujące światła i parkiet wypełniony miłośnikami muzyki oraz tańca – tak wyglądała ostatnia impreza w popularnym lubelskim klubie Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tej niezapomnianej nocy, podczas której królowały największe hity muzyczne!

Moto Session 2025
galeria

Moto Session 2025: Drft i szybkie samochody w Lublinie

Są samochody drogie i luksusowe. Są pokazy motocyklowych akrobacji. Są goście specjalni. W Lublinie trwa Moto Session 2025.

Tainted Grail: The Fall of Avalon
film

Tainted Grail: The Fall of Avalon. Edycja kolekcjonerska za 219 dolarów (wideo)

Twórcy Tainted Grail: The Fall of Avalon przed premierą gry uruchomili kampanię dla edycji kolekcjonerskiej.

W Lublinie przed Lidlem na Al., Solidarności pikietowało kilka osób

Pikietują przed Lidlem. I zapowiadają bojkot

Dęblin, Puławy, Zamość i Lublin – sklepy Lidla w tych miastach naszego regionu znalazły się na liście miast, w których zaplanowano kolejną pikietę przeciw budowie centrum dystrybucyjnego sieci w miejscowości Gietrzwałd.

Motor chce w sobotę dobić do granicy 40 punktów

Blisko wyrównania. Śląsk Wrocław - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Śląsk Wrocław - Motor Lublin. Spotkanie przyjaźni rozpocznie się o godz. 17.30.

Świdniczanka przegrała w sobotę z KSZO

Świdniczanka gorsza od KSZO

Druga porażka z rzędu Świdniczanki. Tym razem drużyna trenera Łukasza Gieresza musiała uznać wyższość rywali z Ostrowca Świętokrzyskiego (0:2).

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Wrotka i Czajnik mają trzecie jajo. Kiedy będą pisklęta?

Sokoły mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie doczekały się trzeciego jaja. Jak wszystko pójdzie dobrze, to pod koniec kwietnia pojawią się pisklęta.

Michał Zuber uratował remis dla Avii w meczu z Podhalem

Avia w ostatniej chwili uratowała remis w Nowym Targu

Sporo emocji w Nowym Targu. Tamtejsze Podhale prowadziło z Avią 1:0 i 2:1, ale w piątej minucie doliczonego czasu gry drużyna trenera Wojciecha Szaconia uratowała jeden punkt.

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Coraz więcej brutalnych ataków. Szef MON o sytuacji na granicy

Wczoraj grupy atakujące kilkunasto-, kilkudziesięcioosobowe. Brutalność wzrasta, rzucanie kamieniami, konarami, szlifierkami, przecinanie bariery, szybkie reakcje polskich służb. Dzisiaj w nocy bardzo dużo prób przekroczenia, chyba około nawet 300, wszystkie udaremnione – wyliczał w sobotę, 5 kwietnia, wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

Przegapiła zjazd na ekspresówce i zaczęła cofać: trzy auta uszkodzone

44-latka jadąca drogą ekspresową przegapiła zjazd. Zatrzymała samochód na powierzchni wyłączonej z ruchu i... zaczęła cofać. To się nie mogło dobrze skończyć.

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Ruch wahadłowy na DK nr 19 za Kockiem. Trzy osoby w szpitalu

Dzisiaj ok. godz. 11:30 na drodze krajowej nr 19, na obwodnicy Kocka doszło do kolizji, w której ucierpiały trzy osoby. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Broń i narkotyki u recydywisty. Marihuanę trzymał w stodole

Ponad pół tysiąca dilerskich porcji marihuany oraz broń, na którą jej właściciel nie miał pozwolenia na jednej z posesji w gminie wiejskiej Puławy znaleźli lubelscy policjanci. Mężczyzna został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W niedzielę pierwszy domowy mecz Tytanów Lublin

W Lublinie zostanie rozegrany po raz pierwszy w historii mecz najwyższej klasy rozgrywkowej. W niedzielę na Stadionie Lekkoatletycznym Tytani Lublin podejmą Lowlanders Białystok (godz. 14).

47 nowo przyjętych funkcjonariuszy SG w piątek złożyło ślubowanie w Komendzie Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej
galeria

"Waszym nadrzędnym zadaniem jest ochrona granic". Straż zyskała nowych funkcjonariuszy

Komenda Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie staje się coraz liczniejsza. Uroczystość ślubowania 47 nowych funkcjonariuszy odbyła się w piątek, 4 kwietnia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium