Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 marca 2012 r.
15:51
Edytuj ten wpis

O czym lubelscy posłowie mówią w Sejmie

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 0 A A
Sejm (Jacek Świerczyński/archiwum)
Sejm (Jacek Świerczyński/archiwum)

W Sejmie tej i poprzedniej kadencji najczęściej słyszano zwrot "Dziękuję bardzo panu posłowi”, "Panie marszałku, wysoka izbo…” oraz "Proszę bardzo, panie pośle”. Czy nasi politycy mają coś więcej do powiedzenia?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli spodziewamy się, że nasze województwo nie leży naszym posłom na sercu, to nic bardziej mylnego. Portal PracująDlaCiebie.pl sprawdził, o których regionach najczęściej mowa w Sejmie. Pierwsze miejsce zajmuje Wielkopolska.

Lubelskie jest w grupie województw na drugim miejscu – posłowie użyli tej nazwy w ok. 30 dyskusjach. Tak samo często wymieniano śląskie, podkarpackie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie i łódzkie. Dla porównania: najgorzej w zestawieniu wypadło województwo zachodniopomorskie, które pojawiło się w zaledwie dwóch dyskusjach.

– Korzystaliśmy z ogólnie dostępnych danych. Nasz generator statystyk brał pod uwagę wszelkie modyfikacje nazw regionalnych. Nie używaliśmy nazw miast, np. Lublina lub mniejszych miejscowości, bo wtedy byłaby olbrzymia ilość danych do opracowania – mówi Adrian Łaźniewski z portalu PracujaDlaCiebie.pl.

"Panie marszałku, wysoka izbo…”

Można się cieszyć z aktywności naszych posłów. Jednak diabeł tkwi w szczegółach.
Warto sprawdzić nie tylko ile, ale i o czym mówią nasi posłowie. Najchętniej o lubelskiem wypowiadali się posłowie z opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości. Według obliczeń portalu, wygłosili 33 proc. wypowiedzi związanych z lubelskiem. Dalej była Platforma (22 proc.), SLD i Solidarna Polska (po 15 proc.) oraz PSL (11 proc.) i RP (4 proc.).

Najchętniej głos zabierali: Małgorzata Sadurska i Gabriela Masłowska (obie z partii Jarosława Kaczyńskiego), Magdalena Gąsior-Marek (PO) oraz Piotr Szeliga (Solidarna Polska) i Jan Łopata (PSL).

W Sejmie tej i poprzedniej kadencji najczęściej słyszano zwrot "Dziękuję bardzo panu posłowi”, "Panie marszałku, wysoka izbo…” oraz "Proszę bardzo panie pośle”.

Sadurska o kolei i zakładach azotowych

– Ubolewam, że pan premier w swoim exposé nie odniósł się do problemów Polski wschodniej, więc jako poseł z województwa lubelskiego mam kilka pytań. Co konkretnie zaoferuje rząd Lubelszczyźnie? – dopytywała w grudniu posłanka Sadurska. Chciała wiedzieć m. in., kiedy będzie unowocześniony szlak kolejowy Lublin–Warszawa i czy powstanie druga część obwodnicy Puław oraz czy rząd zrezygnuje z prywatyzacji Zakładów Azotowych "Puławy”.

Podczas tworzenia budżetu martwiła się, że w projekcie budżetu brakuje pieniędzy na inwestycje w naszym regionie. – Wiele mówi się o wyrównaniu szans regionów, o wyrównaniu poziomu życia ich mieszkańców, a pomija się działania, które wsparłyby najuboższe województwa, byłyby przysłowiowym oknem na świat – mówiła posłanka. I apelowała do empatii koalicji rządowej, żeby poparła poprawki, przyznające pieniądze dla lubelskiego (poprawki przepadły w głosowaniu).

Sadurska podszczypywała w styczniu swojego rywala z Puław, sekretarza stanu w ministerstwie administracji i cyfryzacji Włodzimierza Karpińskiego (PO). Zarzuciła mu nierzetelność w dyskusji o usunięciu TV Trwam z multipleksu.

Masłowska o sosnach

– Z moich obserwacji i doświadczeń w pewnych rejonach Lubelszczyzny (…), wynika, że niedostatecznie jest monitorowany stan sanitarny lasów, stan zdrowotności. Ma tam miejsce zjawisko przyspieszonego wysychania sosen. Mam pytanie: Czy ktoś monitoruje te sprawy i co z tego monitoringu wynika? – pytała w styczniu posłanka Masłowska.

Innym razem grzmiała, dlaczego rząd przyzwolił na konsolidację w PGE Dystrybucja, co ma spowodować "likwidację miejsc pracy, pogorszenie obsługi odbiorców, zarówno indywidualnych, jak i firm, doprowadzi do wyprzedaży majątku zakładów dystrybucji energii”. Tymczasem, firma zapewnia, że żaden pracownik nie zostanie zwolniony, a obsługa klientów poprawi się.

Gabriela Masłowska wyjątkowo często i ostro krytykowała rządzącą koalicję PO – PSL. Wspominając o obchodach święta Żołnierzy Wyklętych (podziemia walczącego z komunistycznymi władzami po II wojnie światowej) analizowała: Te spontaniczne marsze, manifestacje, protesty nie odbywają się tylko, by oddać cześć tamtym ludziom, którzy zginęli, oddali życie, ale także, by wyrazić dezaprobatę, dezaprobatę społeczeństwa, która się nasila, także wobec niszczycielskich praktyk prywatyzacyjnych, wobec destrukcji, jaką sieje rząd PO-PSL.

Kto o szkołach, a kto o przejściach

Piotr Szeliga chętnie zajmował się sprawami rodzinnego Biłgoraja, np. pytał, czy będzie likwidowany oddział celny w tym mieście, co z remontem drogi wojewódzkiej 835, wspominał o protestach mieszkańców przeciwko zamiarowi likwidacji przez burmistrza Szkoły Podstawowej nr 4 i Gimnazjum nr 2.

– To nie jest tak, że skupiam się na Biłgoraju. Mówię o zagrożeniu dla całego systemu oświaty i ilustruję to przykładem, który znam najlepiej. Zajmując się sprawami ogólnokrajowymi, można załatwić lokalne problemu – tłumaczy nam Szeliga.

Magdalena Gąsior-Marek cieszyła się, że w kasie państwa są 104 mln zł na przejścia graniczne w naszym regionie.

Łaźniewski z portalu PracująDlaCiebie.pl ocenia wystąpienia posłów: Opozycja chce pieniędzy na inwestycje, a rząd tłumaczy, że brakuje środków. W wypowiedzi posłów zawsze wkrada się trochę populizmu. Na to nie ma rady.

Sejmowe ciekawostki

61 razy statystycznie każdy poseł bił brawo

46 lat: taki wiek ma największa liczba posłów (38,1 proc.)

6 proc. posłów urodziło się w stolicy. Żadne miasto nie ma większej reprezentacji

204 wypowiedzi wygłosił przeciętnie każdy poseł

52 razy statystyczny poseł wtrącił się do wypowiedzi kolegi lub koleżanki

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium