Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 maja 2010 r.
15:29
Edytuj ten wpis

Obwodnica Kocka: Piasek zniszczy nawet najtwardszego spycha

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO

Spychacz Caterpillar D6N powoli przesuwa kolejny hałdy piachu. I tak 400 ton dziennie. Po tej budowie trafi na złom. Piach potrafi zniszczyć nawet najtwardszą maszynę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
27 sierpnia ubiegłego roku Strabag oficjalnie przejął plac budowy. Zamierza go opuścić pod koniec przyszłego roku. To tylko 8 kilometrów drogi, dwa mosty, 3 wiadukty, dwa ślimaki, przepusty dla zwierząt i ruchu lokalnego. Obwodnica Kocka już wyszła z ziemi.

Bywało już gorzej

Obwodnice Kocka zaplanowano w jedyny możliwy sposób: po bagnistych łąkach, przecinając dwie rzeki Wieprz i Tyśmienicę.

– Teren jest dość trudny, ale bywało gorzej – mówi ze spokojem Michał Szymański, kierownik budowy z firmy Strabag, wykonawcy tej inwestycji.

– Jak drogowcy w sierpniu ubiegłego roku wchodzili na plac budowy, to po łąkach stały rozlewiska, głębokie po pierś – wspomina Zbigniew Cichosz, inżynier kontrolujący wykonanie kontraktu z firmy Scott Wilson.

Obwodnica Kocka i Woli Skromowskiej biegnie miedzy dwoma węzłami: "Bykowszczyzna” i "Kock”. To dwa najwyżej położone punkty tej prawie 8-kilometrowej drogi. Miedzy nimi, w naturalnej niecce, rozciągają się żyzne łąki i pola. Przed drogowcami stanął problem niestabilnego, podmokłego gruntu. Aura także dołożyła swoje trzy gorsze: paskudnie mokra jesień i mroźna zima. – Warunki pogodowe niemal zatrzymały prace w środkowym odcinku obwodnicy. Musieliśmy skupić się budowie podpór pod mosty oraz pracach ziemnych w rejonach węzłów – tłumaczy Szymański.

Na wilgoć mamy \"naleśniki”

Wilgoć i niestabilny grunt to odwieczni wrogowie drogowców. W takiej Chorwacji mają szczęście, bo większość autostrad biegnie po trudnym, górskim, ale skalistym gruncie. U nas tak się nie da. – Nie było innego wyjścia. Wykonawca musiał zastosować "naleśniki” – tłumaczy Andrzej Linkowski, kierownik projektu w lubelskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To sprawdzona recepta. Po zdjęciu humusu (wierzchniej, urodzajnej warstwy gleby), na wyrównany teren rozkłada się geosyntetyk, specjalną, niezwykle mocną i wieczną tkaninę. – Następnie sypie się grubą warstwę piachu, który jest zagęszczany. Boki się podwija. I tak powstaje "NALEŚNIK a la drogowcy”. Dopiero na tak przygotowaną podbudowę sypie się nasyp pod drogę. Tak konstrukcja daje nam pewność, że grunt będzie stabilny przez dziesiątki lat – tłumaczy Michał Szymański.

Wieprz przesunięty, podpory gotowe

Drogowcy ze Strabagu na pierwszy rzut zabrali się za betonowanie podpór pod mosty na Wieprzu i Tyśmienicy oraz konstrukcji przy węzłach "Bykowszczyzna” i "Kock”. Nie ukrywają, że najtrudniejsze zadnie czaka ich na przejściach przez rzeki. Na nieznacznym odcinku już zmienili bieg Wieprza, aby przerzucić przez rzekę 220-metrowy most. Prawie 124-metrowa konstrukcja połączy oba brzegi Tyśmienicy. – Pod podpory były bite grube betonowe pale, by ustabilizować grunt.

Na palach zimą wylaliśmy konstrukcję z zbrojonego betony– opowiada Szymański.
Te roboty były prowadzone przy bardzo niskich temperaturach. – Po prostu wykonawca postawił ogrzewane namioty. Przy siarczystych mrozach w środku byłą temperatura + 25 stopni – dodaje Linkowski.

3 metry na godzinę

Podpory pod most na Wieprzu są już ukończone. Na Tyśmienicy trwa zbrojnie. Teraz drogowcy sypia nasyp przy podporze mostu przez WIEPRZ. Na ten nasyp z Puław przyjedzie konstrukcja 220-metrowego, stalowego mostu, który jest obecnie produkowany przez Mostostal Puławy. – Na nasypie most zostanie złożony i następnie specjalnymi wyciągami zostanie przeciągnięty przez rzekę. To bardzo skomplikowana operacja, bo most jest wypukły – tłumaczy Linkowski. – Puławski wykonawca mostu zastosuje specjalne podpory, aby konstrukcja nie pękła w trakcie nasuwania na podpory.

Mostu już w lipcu będzie przeciągany przez Wieprz z prędkością 3 metrów na godzinę. Cała operacja zajmie trzy dni.

>>
Na konstrukcje betonowe mostów, wiaduktów, przepustów oraz innych, drogowcy zużyją 18 tysięcy metrów sześciennych betonu, 2 tysiące ton stali, w tym 720 ton na most przez Wieprz. Sam most będzie ważyć 900 ton.

Sprzęt dostaje swoje

Przy budowie obwodnicy pracuje 180 doświadczonych robotników i masa sprzętu: 5 spychaczy, 8 walców, 2 koparki, 46 ciężarówek, wiertnice, wibromłot do wbijania pali. – Praktycznie większość maszyn po tej budowie, szczególnie tych pracujących w błocie i piachu, będzie się nadawać na złom. Spychacz, który dziennie przepycha po 4000 ton piachu, po sezonie od dołu jest jak sito. Piach wyciera stalowe płyty – opowiada Michał Szymański.

Do listopada przyszłego roku drogowcy chcę oddać inwestycję do użytku. Wszystko wskazuje na to, że późną jesienią przyszłego roku pojedziemy nową obwodnicą Kocka i Woli Skromowskiej, po jednojezdniowej DRODZE ekspresowej klasy S. Drogowcy jednak zastrzegają, że infrastruktura będzie tak przygotowana, aby w przyszłości rozbudować ten odcinek na dwujezdniówkę.

>>
Na wylanie drogi drogowcy zużyją 80 tysięcy ton asfaltu. Tak powstanie prawie 8 kilometrów drogi ekspresowej klasy S. Łączna powierzchnia wylanego asfaltu wyniesie 370 tysięcy metrów kwadratowych.

Pozostałe informacje

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium