W piątek, 31 lipca, absolwenci szkół podstawowych otrzymają wyniki egzaminu ósmoklasistów. Od tego czasu będą mieli już tylko trzy dni, żeby zmienić preferencje dotyczące wyboru szkoły średniej. Czy warto to zrobić i w jaki sposób?
Od 31 lipca do 4 sierpnia, czyli tuż po otrzymaniu wyników egzaminów ósmoklasisty, absolwenci podstawówek będą mogli zmienić swoje szkolne preferencje.
Żeby to zrobić będą musieli zgłosić się do szkoły pierwszego wyboru i pisemnie zrezygnować ze złożonego wcześniej wniosku, a ponownie wypełniony druk dostarczyć do nowo wybranej szkoły pierwszego wyboru.
Jak sprawdzić wyniki?
Absolwenci podstawówek będą mogli sprawdzić wyniki napisanego przez siebie egzaminu ósmoklasisty na stronach internetowych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.
W przypadku mieszkańców naszego województwa znajdą je na stronie OKE w Krakowie. Listy zostaną ogłoszone 31 lipca rano (to termin ogólny. W ubiegłym roku informacje miały zostać udostępnione o godzinie 10, ale pojawiły się już przed północą poprzedniego dnia - przyp. aut.). Żeby zapoznać się z wynikami trzeba będzie się zalogować w odpowiedniej zakładce, wpisać swój identyfikator (będący numerem PESEL) i hasło, które uczniowie otrzymali już w szkołach. Wtedy wyświetli się strona z danymi osobowymi ucznia, na której znajda się też jego wyniki z poszczególnych egzaminów.
Dzień publikacji wyników egzaminu ósmoklasisty jest też ostatecznym terminem wydania uczniom zaświadczenia o uzyskanych punktach na egzaminie.
- Uczniowie, którzy są absolwentami szkół nie biorących udziału w rekrutacji elektronicznej muszą zrobić kserokopię zaświadczenia i potwierdzoną za zgodność z oryginałem przywieść ją do szkoły pierwszego wyboru, czyli tam gdzie składali świadectwa - tłumaczy Iwona Lipiec, doradca zawodowym z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie i Wojewódzkim Konsultantem do spraw Doradztwa Zawodowego przy Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. - Dotyczy to osób z małych miejscowości takich jak np. Kamionka, gdzie uczniów było niewielu i szkoła nie jest ujęta w systemie elektronicznym. Pozostali uczniowie są z tego obowiązku zwolnieni.
Poszło niezbyt dobrze, a może tak dobrego wyniku nikt się nie spodziewał?
Od 31 lipca do 4 sierpnia, czyli tuż po otrzymaniu wyników egzaminów ósmoklasisty, absolwenci podstawówek będą mogli zmienić swoje preferencje dotyczące wyboru szkoły i klasy, w której będą chcieli się uczyć od września. Żeby to zrobić muszą wejść do systemu elektronicznego naboru i dokonać zmiany.
Jeśli ta dotyczy szkoły pierwszego wyboru, to będą musieli zgłosić się do poprzedniej szkoły pierwszego wyboru i pisemnie zrezygnować ze złożonego wcześniej wniosku, a ponownie wypełniony druk dostarczyć do nowo wybranej szkoły pierwszego wyboru. Co ważne: druk podpisać muszą, tak jak wcześniej, oboje rodzice jeśli uczeń nie jest wychowywany przez jedną osobę!
Miejsc dla wszystkich pierwszoklasistów na pewno wystarczy, bo tylko w Lublinie w szkołach prowadzonych przez miasto przygotowano na przyszły rok szkolny 5686 miejsc w klasach pierwszych. Większość, bo 3274 z nich, znajduje się w 117 klasach liceów ogólnokształcących. 1920 miejsc przygotowano w 61 oddziałach technikum, a 492 miejsca w 18 oddziałach szkół branżowych I stopnia
Kto powinien zastanowić się nad zmianą wybranej wcześniej szkoły?
- Zmiana preferencji to nowe rozwiązanie, którego w ubiegłym roku nie było - przyznaje Iwona Lipiec. - Zastanowić nad nim powinni się ci, którzy nisko oceniali swoje możliwości, a okazało się że otrzymywali znacznie lepszy wynik egzaminu oraz ci, którzy liczyli na doskonały wynik i wybrali w takim przekonaniu najlepsze szkoły, a okazało się, że wyniki są słabe.
12 sierpnia o godzinie 10 opublikowane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia.
Do 18 sierpnia będą oni musieli potwierdzić chęć podjęcia nauki w konkretnej szkoły i dostarczyć do niej komplet dokumentów. Dzień później opublikowane będą listy przyjętych.
Gdzie przenieść papiery?
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie www.lubelszczyzna.edu.com.pl. Znajdziemy tam między innymi pełną listę rekrutujących szkół publicznych z całego województwa lubelskiego, a także liczbę wolnych miejsc w poszczególnych klasach i liczbę osób chętnych do przyjęcia do nich zarówno z pierwszej preferencji, jak i wszystkich chętnych.
- Decyzję podjąć trzeba w oparciu właśnie o te statystyki - radzi Iwona Lipiec. - Nikt jednak nie jest w stanie w stu procentach przewidzieć na typ etapie, jak ułoży się rekrutacja. Statystyki pokazują ilościowo liczbę chętnych, ale ani szkoły ani kandydaci nie będą wiedzieli jaki będzie układ punktowy otrzymanych za świadectwo i egzamin tych osób. Dopiero 12 sierpnia to wszystko ułoży się w spójna całość.