Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

25 lipca 2020 r.
14:32

Nabór do szkół średnich. To już ostatnia chwila na zmianę wcześniejszej decyzji

Trzydniowy egzamin ósmoklasisty prowadzony był w tym roku w rygorze sanitarnym. Na zdjęciach Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Paderewski w Lublinie
Trzydniowy egzamin ósmoklasisty prowadzony był w tym roku w rygorze sanitarnym. Na zdjęciach Międzynarodowa Szkoła Podstawowa Paderewski w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

W piątek, 31 lipca, absolwenci szkół podstawowych otrzymają wyniki egzaminu ósmoklasistów. Od tego czasu będą mieli już tylko trzy dni, żeby zmienić preferencje dotyczące wyboru szkoły średniej. Czy warto to zrobić i w jaki sposób?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 31 lipca do 4 sierpnia, czyli tuż po otrzymaniu wyników egzaminów ósmoklasisty, absolwenci podstawówek będą mogli zmienić swoje szkolne preferencje.

Żeby to zrobić będą musieli zgłosić się do szkoły pierwszego wyboru i pisemnie zrezygnować ze złożonego wcześniej wniosku, a ponownie wypełniony druk dostarczyć do nowo wybranej szkoły pierwszego wyboru.

Jak sprawdzić wyniki?

Absolwenci podstawówek będą mogli sprawdzić wyniki napisanego przez siebie egzaminu ósmoklasisty na stronach internetowych Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.

W przypadku mieszkańców naszego województwa znajdą je na stronie OKE w Krakowie. Listy zostaną ogłoszone 31 lipca rano (to termin ogólny. W ubiegłym roku informacje miały zostać udostępnione o godzinie 10, ale pojawiły się już przed północą poprzedniego dnia - przyp. aut.). Żeby zapoznać się z wynikami trzeba będzie się zalogować w odpowiedniej zakładce, wpisać swój identyfikator (będący numerem PESEL) i hasło, które uczniowie otrzymali już w szkołach. Wtedy wyświetli się strona z danymi osobowymi ucznia, na której znajda się też jego wyniki z poszczególnych egzaminów.

Dzień publikacji wyników egzaminu ósmoklasisty jest też ostatecznym terminem wydania uczniom zaświadczenia o uzyskanych punktach na egzaminie.

- Uczniowie, którzy są absolwentami szkół nie biorących udziału w rekrutacji elektronicznej muszą zrobić kserokopię zaświadczenia i potwierdzoną za zgodność z oryginałem przywieść ją do szkoły pierwszego wyboru, czyli tam gdzie składali świadectwa - tłumaczy Iwona Lipiec, doradca zawodowym z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie i Wojewódzkim Konsultantem do spraw Doradztwa Zawodowego przy Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. - Dotyczy to osób z małych miejscowości takich jak np. Kamionka, gdzie uczniów było niewielu i szkoła nie jest ujęta w systemie elektronicznym. Pozostali uczniowie są z tego obowiązku zwolnieni.

Poszło niezbyt dobrze, a może tak dobrego wyniku nikt się nie spodziewał?

Od 31 lipca do 4 sierpnia, czyli tuż po otrzymaniu wyników egzaminów ósmoklasisty, absolwenci podstawówek będą mogli zmienić swoje preferencje dotyczące wyboru szkoły i klasy, w której będą chcieli się uczyć od września. Żeby to zrobić muszą wejść do systemu elektronicznego naboru i dokonać zmiany.

Jeśli ta dotyczy szkoły pierwszego wyboru, to będą musieli zgłosić się do poprzedniej szkoły pierwszego wyboru i pisemnie zrezygnować ze złożonego wcześniej wniosku, a ponownie wypełniony druk dostarczyć do nowo wybranej szkoły pierwszego wyboru. Co ważne: druk podpisać muszą, tak jak wcześniej, oboje rodzice jeśli uczeń nie jest wychowywany przez jedną osobę!

Miejsc dla wszystkich pierwszoklasistów na pewno wystarczy, bo tylko w Lublinie w szkołach prowadzonych przez miasto przygotowano na przyszły rok szkolny 5686 miejsc w klasach pierwszych. Większość, bo 3274 z nich, znajduje się w 117 klasach liceów ogólnokształcących. 1920 miejsc przygotowano w 61 oddziałach technikum, a 492 miejsca w 18 oddziałach szkół branżowych I stopnia

Kto powinien zastanowić się nad zmianą wybranej wcześniej szkoły?

- Zmiana preferencji to nowe rozwiązanie, którego w ubiegłym roku nie było - przyznaje Iwona Lipiec. - Zastanowić nad nim powinni się ci, którzy nisko oceniali swoje możliwości, a okazało się że otrzymywali znacznie lepszy wynik egzaminu oraz ci, którzy liczyli na doskonały wynik i wybrali w takim przekonaniu najlepsze szkoły, a okazało się, że wyniki są słabe.

12 sierpnia o godzinie 10 opublikowane zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia.

Do 18 sierpnia będą oni musieli potwierdzić chęć podjęcia nauki w konkretnej szkoły i dostarczyć do niej komplet dokumentów. Dzień później opublikowane będą listy przyjętych.

Gdzie przenieść papiery?

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronie www.lubelszczyzna.edu.com.pl. Znajdziemy tam między innymi pełną listę rekrutujących szkół publicznych z całego województwa lubelskiego, a także liczbę wolnych miejsc w poszczególnych klasach i liczbę osób chętnych do przyjęcia do nich zarówno z pierwszej preferencji, jak i wszystkich chętnych.

- Decyzję podjąć trzeba w oparciu właśnie o te statystyki - radzi Iwona Lipiec. - Nikt jednak nie jest w stanie w stu procentach przewidzieć na typ etapie, jak ułoży się rekrutacja. Statystyki pokazują ilościowo liczbę chętnych, ale ani szkoły ani kandydaci nie będą wiedzieli jaki będzie układ punktowy otrzymanych za świadectwo i egzamin tych osób. Dopiero 12 sierpnia to wszystko ułoży się w spójna całość.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski 4:2 w rzutach karnych

AZS AWF Biała Podlaska pokonał RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski

W meczu 23. kolejki AZS AWF Biała Podlaska pokonał na wyjeździe RAJBUD Stal Gorzów Wielkopolski po rzutach karnych 4:2. Spotkanie po 60 minutach zakończyło się remisem 31:31.

Bezzałogowce nie ograniczają się tylko do tych, które latają - istnieją także zdalnie sterowane maszyny naziemne oraz poruszające się pod wodą
wojsko

Polska armia z setkami tysięcy dronów? Chce tego minister obrony

Polska armia będzie silna dronami - podkreślił dzisiaj szef MON. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził wystawę polskich bezzałogowców w Warszawie. Jak dodał, budowa armii składającej się z setek tysięcy dronów to "nasza wielka strategia".

Mapa ostrzeżeń przed intensywnymi opadami deszczu, możliwym gradem i silnym wiatrem

Burzowo na południu województwa. IMGW wydał ostrzeżenia

Dzisiaj wieczorem i w nocy, zwłaszcza na południu województwa lubelskiego możliwe są burze oraz opady deszczu. Ostrzega przed nimi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W meczu drugiej kolejki grupy spadkowej Azoty Puławy uległy Zagłębiu Lubin dopiero po serii rzutów karnych

Azoty Puławy gorsze od Zagłębia Lubin dopiero po rzutach karnych

W spotkaniu drugiej kolejki w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Zagłębiem Lubin dopiero po serii rzutów karnych 1:3. W regulaminowym czasie był remis 43:43.

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji
ZDJĘCIA
galeria

Twój Dar Serca dla Hospicjum rusza. Wojewoda zachęca do wsparcia akcji

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim oficjalnie zainaugurowano XV edycję akcji charytatywnej „Twój Dar Serca dla Hospicjum”, której celem jest wsparcie podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium