Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 października 2018 r.
20:33

Piąte piętro w 7,56 sekundy. Mistrzyni świata z Lublina o drodze do perfekcji i pracy w szkole

Aleksandra Rudzińska z Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin 15-metrową ścianę pokonała w niespełna 8 sekund i spełniła życiowe marzenie - została mistrzynią świata we wspinaczce sportowej. Nam opowiada o swojej pasji i godzeniu treningów z pracą w szkole.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Finał wspinaczkowych mistrzostw świata odbył się w Innsbrucku w czwartek, 13 wrzesnia. W decydującym starciu Aleksandra Rudzińska pokonała inną Polkę, Annę Brożek o niespełna pół sekundy.

Na 15-metrową ścianę wspięła się w 7,56 sekundy. To tak, jakby w tym czasie wdrapała się na piąte piętro.

Największe marzenie

Bez obaw można stwierdzić, że Polki zdominowały rywalizację w austriackim turnieju. Do półfinałów awansowały trzy z pięciu naszych sprinterek.

Aleksandra Rudzińska w swoim pierwszym pojedynku pokonała Chinkę. W trzech kolejnych musiała mierzyć się z koleżankami z kadry. Pierwszą z nich była inna lublinianka, Patrycja Chudziak ze Skarpy Lublin, która finalnie zajęła piąte miejsce. Kolejną przeszkodą była Aleksandra Kałucka. Wreszcie, po finałowej potyczce z Anną Brożek, przyszedł czas na łzy radości.

– Tak naprawdę do Innsbrucka jechałam nastawiona na wygraną. Nie byłam jej pewna w stu procentach, ale wszystkie moje myśli były nakierowane na osiągnięcie celu. To było moje największe marzenie – opowiada Aleksandra Rudzińska. Jej dotychczasowym najlepszym wynikiem w imprezie tej rangi było czwarte miejsce wywalczone w Paryżu w 2016 roku.

– Kolejny sezon trochę odpuściłam, między innymi ze względu na kontuzję. Teraz postanowiłam wrócić i powalczyć o to złoto. Ostatnie dwa lata poświęciłam właśnie temu, a ten sukces jest efektem mojej 11-letniej przygody ze wspinaczką.

Wszystko przez siostrę

Zaczęło się w 2007 roku.

– Głównie dzięki mojej siostrze Małgorzacie, która dziś jest jednym z moich trenerów. Ciągle wracała z zawodów z medalami i pucharami. Patrzyłam na nią z podziwem i wydawało mi się to fajne. Stwierdziłam, że też bym tak chciała – wspomina Aleksandra.

Wkrótce rozpoczęła naukę w Gimnazjum nr 11 w Lublinie. – Była tam ścianka, działał Uczniowski Klub Sportowy Skarpa. Nie było to decydującym kryterium przy wyborze szkoły, po prostu mieszkałam niedaleko. Ale tak to się zaczęło.

Wkrótce i ona zaczęła przywozić do domu kolejne trofea. W swoim dorobku ma medale młodzieżowych mistrzostw Polski, Europy i świata. W tych ostatnich zawodach wśród juniorów triumfowała trzykrotnie: w 2009, 2011 i 2013 roku. Cztery lata temu zmieniła klubowe barwy. Obecnie jest zawodniczką Klubu Wspinaczkowego Kotłownia Lublin.

Lublin zamiast Tarnowa

Jak ciężko trzeba pracować, aby wspiąć się na 15-metrową ściankę w niespełna osiem sekund?

– Mam dwóch trenerów, od przygotowania motorycznego i od wspinaczki. Nad siłą, szybkością i mocą pracuję na siłowni cztery lub pięć razy w tygodniu. Do tego dochodzą trzy lub cztery treningi na ściance. W praktyce trenuję więc codziennie, czasem nawet dwukrotnie w ciągu dnia – mówi mistrzyni świata.

Przygotowania do zawodów ułatwiło znalezienie odpowiedniego miejsca do ćwiczeń w Lublinie.

– Dzięki uprzejmości strażaków i Polskiego Związku Alpinizmu mogę trenować na ściance zlokalizowanej przy ul. Zemborzyckiej w Lublinie. Wcześniej musiałam jeździć do Tarnowa. Takie treningi były jednak mało efektywne ze względu na męczące dojazdy.

Praca i pasja

Intensywne treningi mistrzyni świata z Lublina musi godzić z pracą zawodową.

– Nie można powiedzieć, że ze wspinania da się utrzymać. Musiałam podjąć pracę, żeby mieć pieniądze na wyjazdy na zawody. Ale bardzo się cieszę z mojego życia zawodowego – mówi Aleksandra Rudzińska, która jest nauczycielem wychowania fizycznego w Niepublicznej Szkole Skrzydła w Lublinie.

– Znalazłam sposób na połączenie pracy i pasji. Oprócz zajęć W-F szkolę także młodych zawodników we wspinaniu. Dzięki temu mogę służyć innym swoim doświadczeniem.

Odpoczynek i studia

Najbliższe plany?

– Teraz trochę odpocznę, ale nie za długo, bo od października zaczynam studia zaoczne na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Startów w tym roku już nie planuję, zrezygnowałam z udziału w dwóch ostatnich rundach Pucharu Świata. Chcę dobrze przygotować się do kolejnego sezonu – mówi zawodniczka.

Dodajmy, że wspinaczka sportowa od 2020 roku ma być sportem olimpijskim. Podczas igrzysk w Tokio ma zostać rozegrana konkurencja w trójboju. W tej formule odbędą się przyszłoroczne mistrzostwa świata, których miejscem będzie właśnie stolica Japonii.

Aleksandra Rudzińska liczy, że w międzyczasie uda się zrealizować jeszcze jeden cel. Chodzi o budowę w Lublinie ogólnodostępnej ścianki wspinaczkowej. Takie starania KW Kotłownia czyni od kilku lat. – Mamy już ustaloną lokalizację, ale problemem jest znalezienie funduszy. W najbliższym czasie zamierzamy podjąć konkretne działania i liczymy, że w końcu się to uda.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium