Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 marca 2021 r.
17:17

Powikłania, zaburzenia i mgła mózgowa. Dziennie przyjmują kilkunastu pacjentów po Covidzie

(fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Trafia do nas coraz więcej pacjentów z powikłaniami po Covid-19, a potrzeby w tym zakresie będą jeszcze rosły. Widać już efekt trzeciej fali – przyznaje lekarka ze szpitala w Białej Podlaskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od stycznia w szpitalu wojewódzkim w Białej Podlaskiej działa poradnia dla pacjentów, którzy przeszli Covid-19, ale ze względu na powikłania cały czas potrzebują opieki lekarskiej. Powstała na bazie Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc oraz Poradni Alergologicznej i jest oblegana przez ozdrowieńców.

– Takich osób jest bardzo dużo. Dziennie przyjmujemy nawet 10-15 takich pacjentów, a już obserwujemy, że potrzeby w tym zakresie w związku z trzecią falą będą rosły – mówi lek. Urszula Świetlik-Malesa, ordynator ftyzjopulmonologii i onkologii pulmonologicznej w bialskim szpitalu.

Nie tylko układ oddechowy

Chodzi o powikłania ze strony układu oddechowego, ale nie tylko.

– Pacjenci skarżą się na przewlekły kaszel, duszności, osłabienie i silną nietolerancję na wysiłek fizyczny. Mają też problemy z bezsennością, pamięcią czy wypadaniem włosów – wylicza Urszula Świetlik-Malesa i dodaje: – Nie ma tu reguły jeśli chodzi o wiek i płeć: mamy zarówno pacjentów w starszych wieku jak i młode osoby, zgłaszają się mężczyźni i kobiety.

Lekarka zwraca uwagę, że nie ma też reguły jeśli chodzi o przebieg Covid-19.

– Powikłania obserwujemy zarówno u osób, które wymagały leczenia szpitalnego, mają duże zmiany w płucach i nadal korzystają ze wspomagania tlenowego w domu, ale też u osób, u których objawy choroby były mniej poważne – tłumaczy ordynator. – U pacjentów, którzy zgłosili się do nas na początku roku widzimy pewną poprawę. Nie jesteśmy jednak w stanie stwierdzić jednoznacznie, ile potrwa leczenie i czy będzie ono w stu procentach skuteczne. To cały czas jest nowa sytuacja, w której musimy reagować na bieżąco.

Zaburzenie funkcji poznawczych

Na problemy z pamięcią skarżą się też pacjenci, którzy szukają pomocy u neurologów.

– Coraz częściej trafiają do mnie pacjenci, który skarżą się na problemy z pamięcią, na przykład zapominaniem konkretnych słów czy znacznie obniżoną koncentracją. Dotyczy to między innymi młodych osób w wieku 30-40 lat – tłumaczy prof. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie i dodaje, że przyczyny mogą być różne. – W ostrej fazie Covid-19 dochodzi do spadku saturacji i niedotlenienia mózgu. Na początku pacjent może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Tymczasem dochodzi do niedotlenienia części płatów skroniowych, w których są ośrodki pamięci krótkoterminowej – wyjaśnia neurolog. – Inny mechanizm odpowiedzialny za takie zmiany to reakcja zapalna w organizmie, która ma doprowadzić do usunięcia wirusa. Niestety równocześnie może to skutkować uszkodzeniem komórek nerwowych oraz gleju, co z kolei zaburza funkcje poznawcze oraz inne neurologiczne.

Jak zaznacza prof. Rejdak, do takich zmian może dochodzić również w przypadku, kiedy przebieg Covid-19 nie był ciężki, a objawy chorobowe ustały nawet kilka miesięcy wcześniej.

– Dlatego jeśli pojawią się niepokojące, nagłe zmiany najlepiej skonsultować się ze specjalistą neurologiem, żeby zidentyfikować przyczynę, jak najwcześniej rozpocząć rehabilitację i leczenie aby nie dopuścić do pogłębienia się tych zmian – podkreśla prof. Rejdak.

Mgła mózgowa

Coraz więcej pacjentów z podobnymi powikłaniami pocovidowymi mają również psychiatrzy.

– To pacjenci z poinfekcyjnym zespołem pocovidowym, który może mieć różne postacie psychopatologiczne. Pacjenci skarżą się miedzy innymi na tzw. mgłę mózgową, która przejawia się na przykład w kłopotach z pamięcią, koncentracją, trudnością w odbiorze bodźców – tłumaczy prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz, kierownik I Klinika Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1 w Lublinie.

– Takie osoby mają problem z rzeczami, które były wcześniej proste i jasne. Dotyczy to zarówno pracy jak i prostych czynności życiowych. Najczęściej dotyczy to kobiet, w różnym wieku. Zdarza się, że u osób w starszym wieku przejście Covid-19 jest początkiem rozwoju zespołu otępiennego – dodaje prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz.

Po przejściu choroby dochodzi też do zaburzeń depresyjnych i lękowych.

– Przyczyna obserwowanych zaburzeń jest złożona, ale ważnym elementem są na pewno sytuacje traumatyczne związane z samym przejściem infekcji oraz regulacjami związanymi z pandemią. Chodzi między innymi o nieprzewidywalność choroby, wprowadzanie kolejnych obostrzeń, długotrwałą izolację i konieczność zachowywania dystansu społecznego, samotność – wylicza prof. Karakuła-Juchnowicz.

Młodsi w cięższym stanie

– Widzimy, że osób z powikłaniami pocovidowymi, które będą potrzebowały lub już potrzebują pomocy jest coraz więcej, widać już efekt trzeciej fali epidemii. W odróżnieniu od drugiej, z którą mierzyliśmy się na jesieni, teraz do szpitala trafiają znacznie młodsi pacjenci w znacznie cięższym stanie – zwraca uwagę Urszula Świetlik-Malesa.

W naszym województwie nadal brakuje ośrodka, który kompleksowo zająłby się takimi pacjentami po hospitalizacji. Oprócz opieki pulmonologicznej, w wielu przypadkach, konieczna jest też neurorehabilitacja i kardiorehabilitacja, a także pomoc psychologa.

– Lubelski NFZ czyni starania, aby w województwie lubelskim był co najmniej jeden podmiot leczniczy, który będzie zajmował się kontynuacją leczenia powikłań po ciężkim przebiegu Covid-19 – mówiła nam jeszcze w lutym Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego NFZ.

Nadal nie wiadomo jednak, kiedy i gdzie taki ośrodek faktycznie powstanie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotę w powiecie tomaszowskim. Na drodze pomiędzy wioskami Podhorce i Pawłówka dachowało BMW. Samochód stanął w płomieniach. Poszkodowanym wydostać się z auta pomogła jedna z pasażerek.

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS, Marcin Duszek został redaktorem naczelnym kwartalnika „Twój lekarz”. To bezpłatne pismo wydaje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który podlega marszałkowi.

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy

Sezon narciarski to dla wielu idealny czas na aktywny wypoczynek w gronie rodziny lub przyjaciół. Organizując wyjazd na narty, szczególnie do odległych ośrodków w Europie, warto zadbać o komfortowy transport. Bus osobowy to świetna opcja dla grup, która pozwala nie tylko na wygodną podróż, ale także na swobodne przewiezienie sprzętu narciarskiego. W tym artykule przyjrzymy się zarówno najlepszym ośrodkom narciarskim, jak i polecanym modelom busów, które doskonale sprawdzą się w trasie.

Wierni na placu Świętego Piotra w Watykanie modla się po śmierci papieża Franciszka

Polski kardynał będzie pomagać kamerlingowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka

Archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej kardynał Stanisław Ryłko będzie przez trzy dni pomagać Kamerlingowi Świętego Kościoła Rzymskiego kardynałowi Kevinowi Farrellowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka – informuje portal Vatican News po pierwszej kongregacji, czyli naradzie kardynałów.

IMGW wydaje alert pogodowy. Czeka nas powtórka z piątku?
ALERT POGODOWY

IMGW wydaje alert pogodowy. Czeka nas powtórka z piątku?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące burz. Możliwy jest także grad. Czy możemy spodziewać się powtórki z ubiegłego tygodnia?

SUV czy crossover: co wybrać?

SUV czy crossover: co wybrać?

Crossover czy SUV: co wybrać? W tym artykule przyjrzymy się obu typom pojazdów i określimy, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

How to choose the perfect BFW Pump for your business from SNT Slovakia s.r.o

How to choose the perfect BFW Pump for your business from SNT Slovakia s.r.o

Pumping equipment plays a key role in ensuring the smooth operation of industrial, construction, and agricultural enterprises. Its efficiency depends on the productivity of production processes, the level of electricity consumption, and maintenance costs. Choosing the right pump allows you to reduce operating costs, increase the reliability of the system, and improve the overall efficiency of the enterprise.The main criteria for choosing a pump include performance, energy efficiency, type of pumped medium, and equipment maintainability. In this article, we will consider different types of BFW pumps, their features, and current trends in the field of pumping equipment.

Sobota dniem żałoby narodowej? Taka jest wola prezydenta
kraj świat

Sobota dniem żałoby narodowej? Taka jest wola prezydenta

Prezydent RP, Andrzej Duda, chce żeby dzień pogrzebu papieża Franciszka, czyli najbliższa sobota, 26 kwietnia, była w Polsce dniem żałoby narodowej. Informację przekazał Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na Dzielni: Węglin się rozbudowuje

Węglin Południowy i Północny to dziś jedne z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Lublina. Wzmożona zabudowa mieszkaniowa, nowe drogi, remonty i planowane ścieżki rowerowe pokazują, jak szybko zmienia się ta część miasta. Zarysowane są także konkretne plany inwestycyjne na najbliższe lata, obejmujące zarówno infrastrukturę, jak i zieleń miejską. O tym wszystkim w dzisiejszym odcinku naszego cyklu „Wtorek na Dzielni”. Jak zwykle oglądajcie nas na www.dziennikwschodni.pl oraz na kanale YouTube Dziennika Wschodniego.

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Wysokie wygrane na Lubelszczyźnie!

Ponad 460 tysięcy złotych w Mini Lotto i 40 tysięcy w Multi Multi Plus – szczęście uśmiechnęło się do graczy z Tarnogrodu i Lublina.

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Jak zadbać o swój wizerunek, by skutecznie budować autorytet i zwiększać sprzedaż?

Twoja reputacja w sieci ma ogromne znaczenie – to od niej często zależy, czy potencjalny klient wybierze właśnie Twoją firmę. Obecność online to coś więcej niż wizytówka – to fundament zaufania i profesjonalnego wizerunku. Spójna i dobrze zaplanowana strategia internetowa może przyciągnąć nowych klientów i wyróżnić Cię na tle konkurencji.

Wizualizacja Galerii Lwowskiej w miejscu po dawnym Tesco

Nowe życie po dawnym Tesco: Galeria Lwowska na horyzoncie

Po latach niepewności i spekulacji w Chełmie szykuje się długo oczekiwana przemiana. W miejscu dawnego Tesco przy ul. Lwowskiej 24 powstanie nowoczesne centrum handlowe – Galeria Lwowska.

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Razem dla planety, czyli jak ciekawie można mówić o cieple

Chociaż nie ma materialnej formy, jest wśród nas. Chociaż nie można zobaczyć go gołym okiem -możemy go poczuć. Chociaż łatwo go opisać – potrafi pobudzić kreatywność. Ciepło, bo to właśnie o nim mowa, towarzyszy ludziom już od setek tysięcy lat. W Lublinie dostarczane przez Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, nie tylko ogrzewa… ale i jest częścią ogólnopolskich projektów edukacyjnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium