Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 maja 2010 r.
15:35
Edytuj ten wpis

Razem umeblujmy sobie Podzamcze (wideo)

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA

W tej chwili to największy i najważniejszy z pozostających do zagospodarowania fragmentów centrum Lublina. To, że nie powinien wyglądać tak, jak teraz, jest w Lublinie opinią powszechną. Tylko jak Podzamcze urządzić na nowo?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

MARCIN SKRZYPEK, ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, współorganizator konsultacji

To miejsce powinno być wizytówką Lublina z atrakcyjną przestrzenią publiczną, która póki co w Lublinie ogranicza się tylko do pl. Litewskiego i deptaka. Miejsce, w którym i przyjezdny i mieszkaniec Lublina może coś ciekawego przeżyć: coś obejrzeć, zwiedzić, zjeść, spotkać kogoś, również zrobić zakupy. Atrakcyjna przestrzeń publiczna w ciekawym otoczeniu.

Druga rzecz to wielofunkcyjność tego otoczenia: mieszkania, biura, sklepy, instytucje kultury. Nie może to być jedna wielka galeria handlowa. Galerie mają to do siebie że "kradną" krajobraz, zamykają go wewnątrz – wokół jest brzydota, a wewnątrz cuda. Tak nie tworzy się miast. Kolejna sprawa to dachy budynków. Musimy sobie wyobrazić, że stoimy na wzgórzu Czwartek lub Zamkowym i patrzymy na Podzamcze.

Nie możemy widzieć dachów krytych papą i srebrnych wywietrzników. Ostatnia kondygnacja musi być równie atrakcyjna jak najniższa. To mogą być np. dachy spadziste kryte dachówką, płaskie pokryte trawą lub inne formy, np. tarasy. Skąd wziąć na to wszystko inwestora? Dobre planowanie polega na tym, że tworzy się dobrą ofertę dla wysokiej jakości inwestorów.

Jeżeli oferujemy tylko plac pod zabudowę, to każdy będzie się o to starał. Ale jeśli zaoferujemy atrakcyjny teren i określimy swój interes czyli na czym polega jakość jego zagospodarowania, to sięgamy po inwestorów z wyższej półki. Takich, którzy będą skłonni dłużej czekać na zyski. Oni będą wiedzieć, że jeśli się z nami dogadają, to dalsze przekształcenia będą zapadać na ich korzyść, bo wtedy to będzie nasz wspólny interes – ich i miasta, a nie tylko jednostronny.

ADAM WASILEWSKI prezydent Lublina

Jako mieszkaniec Lublina przyszłość Podzamcza widzę chyba bardzo podobnie jak prezydent tego miasta. Tyle, że prezydent musi być ograniczony możliwościami finansowymi i różnymi zewnętrznymi uwarunkowaniami, a mieszkaniec niekoniecznie.

Ale chciałbym, żeby ten fragment miasta zmienił się w sposób zdecydowany zachowując tak jak już wcześniej mówiłem ograniczoną funkcję komunikacyjną na zasadzie przystanku autobusowego, a nie dworca z wielkim placem. Po drugie chciałbym, żeby ci, którzy prowadzą tam swoje interesy, mówię o kupcach, mogli dalej prowadzić swą działalność, ale żeby ona była zdecydowanie lepiej zorganizowana w sensie pomieszczeń.

Ja myślałem o tym, żeby na poziomie terenu powstało coś w rodzaju krakowskich Sukiennic, gdzie by były takie boksy handlowe wykorzystywane przez kupców. Oczywiście chciałbym, żeby pozostały pewne elementy zaznaczające historię tej dzielnicy. Tędy szła ulica Szeroka, jest istniejący do dziś zdrój uliczny. Żeby można było pokazać – oczywiście w zarysie, bo nie chodzi o odbudowę – jak wyglądała historia tego miejsca w sensie zarysu urbanistycznego. Myślę, że to można zrealizować.

JADWIGA JAMIOŁKOWSKA architekt

Pierwszą rzeczą, którą bym zrobiła to maksymalnie odsłoniła przesklepioną kiedyś rzekę. Najważniejszym punktem Podzamcza jest wpisany do rejestru zabytków i wart wyeksponowania zespół cerkwi wraz z drzewostanem. Na pewno nie widzę tam dworca i hali Nova. Wyeksponowałabym dolinę między wzgórzem Czwartek a wzgórzem Zamkowym i wszystko co znajdzie się pomiędzy nimi powinno być niskie. Może powiem rzecz straszną, która nikomu się nie spodoba, ale w centrum Wiednia jest targowisko, które świetnie działa i wygląda. Może nie trzeba wyrzucać targu u nas, tylko inaczej go urządzić.

TERESA KRÓLIKOWSKA prezes PKS Wschód

Przede wszystkim uważam, że pomimo tego, że taka debata się odbędzie my jako spółka musimy uczestniczyć w powstawaniu planu zagospodarowania przestrzennego Podzamcza. Podobnie jak marszałek województwa i władze miasta uważam, że powinien tu być punkt przesiadkowy. To już historia, tu jest centrum miasta, tu przywozi się pasażerów i tak powinno być nadal. Ale niekoniecznie musi tu być cały plac manewrowy. Dworzec w pełnym wymiarze nie jest nam tu potrzebny. Zresztą dworce to relikt przeszłości. Czy prywatny przewoźnik ma jakikolwiek dworzec? Owszem, pasażer musi mieć punkt, w którym może się zatrzymać, wypić kawę i kupić bilet. Ale to nie musi być tutaj.
ROMUALD DYLEWSKI prezes lubelskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich

Na Podzamczu nie powinny się na pewno znaleźć duże budynki, dlatego że jest to dolina między wzgórzem Czwartek i wzgórzem Zamkowym i ogólny charakter tego terenu powinien być respektowany. A co powinno być? Dużo terenów otwartych, publicznych. Obiekty, które mogą się tu znaleźć powinny być ważnymi z punktu widzenia ich treści. Powinny to być budynki ważne i wyjątkowe, godne tego miejsca. To bardzo duże wyzwanie, wymaga wysokiej klasy twórczych osobowości. Nie powinno się to odbywać na takiej zasadzie, że jest plac wolny i trzeba go zabudować. Nie, to jest plac unikalny. Nie jestem pewien, czy nadal powinien tu się mieścić główny dworzec autobusowy, raczej wiązałbym go z kolejowym, a tu mimo wszystko pozostawił jakiś mniejszy, bo to dobre miejsce, blisko centrum.

HALINA LANDECKA wojewódzki konserwator zabytków

Nie chcę wypowiadać się jako konserwator zabytków, nie chcę sugerować jakichś rozwiązań przed zapowiadanymi konsultacjami. Tym bardziej, że obszar ten znajduje się poza strefą wpisaną do rejestru zabytków przez co nie będziemy się nim zajmować z urzędu. Dlatego moją wypowiedź proszę traktować jako moje osobiste zdanie.

Nie uważam, że lokalizacja dworca jest tam właściwa. To powinno być eleganckie przedpole pomnika historii, za które uznane zostało Stare Miasto. Wydaje mi się, że powinna tu być zabudowa, ale ja bym tu widziała zabudowę bardziej tradycyjną, kształtowaną w kwartałach, lub tak jak przy Lubartowskiej, gdzie jest ładnie poprowadzona zabudowa pierzejowa. Cerkiew też powinna być włączona w to zagospodarowanie, a nie tak jak teraz odcięta od reszty placami manewrowymi.

Kształtowałabym to w elegancki, śródmiejski sposób, z ładną zielenią, być może ze sklepami w parterach. Na pewno nie widzę tu dużego centrum handlowego jak Plaza, czy Olimp, ani nie mam przekonania do umieszczania tam dworca. Nie jest to dla niego najlepsze miejsce. Owszem, to miejsce wygodne ze względu na bliskość do targowiska i podzamcza, ale dworzec może się pojawić gdzie indziej, a dobre połączenia komunikacyjne sprawią, że będzie można się z niego dostać w różne części miasta.

KRZYSZTOF GRABCZUK marszałek województwa

Im bliżej będziemy w sprawie Podzamcza współpracować z miastem tym lepiej i dla miasta i dla województwa. Nie jest tajemnicą, że chcielibyśmy zmienić przeznaczenie tego terenu. Wyobrażamy sobie, że dworzec autobusowy mógłby funkcjonować w pobliżu dworca kolejowego. Chcielibyśmy, żeby do lotniska w Świdniku jeździły stąd szynobusy, które zresztą już kupujemy. Przy Dworcu Głównym PKP powinno powstać duże centrum komunikacyjne, a na Podzamczu jedynie punkt przesiadkowy.

otrzeba tu porozumienia naszej spółki PKS Wschód, która jest właścicielem terenu z załogą i miastem. Na skutek takiego porozumienia spółka mogłaby pozyskać grunt, na którym mogłaby pobudować nowy dworzec za pieniądze uzyskane ze sprzedaży ziemi na Podzamczu. A jak powinien być zagospodarowany teren po dworcu? Zostawiam to urbanistom i architektom. Gdybym teraz zabrał głos w tej sprawie mógłbym zasugerować coś tym, którzy będą nad tym pracować.

Pozostałe informacje

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium