Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 grudnia 2010 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Rozmowa z Lechem Sprawką, kandydatem na prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A

O swojej wizji rozwoju Lublina opowiedział Lech Sprawka, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Co jest głównym hamulcem rozwoju Lublina?

– Dostępność komunikacyjna i słaby popyt wewnętrzny. Brak obwodnicy to bariera podwójna, bo dotyczy też komunikacji wewnętrznej. Znacznie uprościłaby rozwiązanie problemu korkowania się miasta. Jeśli mówimy o barierze popytu wewnętrznego to jest ona elementem decydującym, jeśli chodzi o możliwości inwestowania przez biznes rodzimy i zewnętrzny. Wynika to m.in. również z bardzo niskiej zamożności mieszkańców, pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu wśród miast wojewódzkich i z niskiej liczby inwestycji miejskich, które generowałyby ten popyt. Najdobitniej świadczy to o tym ostatnia informacja zamieszczona w "Rzeczpospolitej”, że Lublin ma jedną z największych dynamikę wzrostu zadłużenia przy najmniejszej dynamice inwestowania.

• Najważniejsze plany inwestycji drogowych to...

– Pierwsze to dojazdy do obwodnicy, pod warunkiem, że ona powstanie. Wewnątrz miasta to udrożnienie Sowińskiego, estakada nad Głęboką i tunel pod Racławickimi i związane z tym udrożnienie komunikacji przez ul. Muzyczną i przedłużenie Sowińskiego do skrzyżowania Nadbystrzyckiej z Zana oraz ciąg dalszy przedłużenia Krańcowej.

• A stać nas na tunel?

– Tu jest potrzeba etapowania: najpierw estakada, a przy odbudowie dochodów miasta w perspektywie czterech lat Lublin będzie stać na tę inwestycję.

• Jak usprawnić ruch zmieniając jego organizację?

– Pierwsza rzecz to rozpoznanie wszystkich miejsc, gdzie prostymi tanimi przeróbkami można udrożnić ruch, np. wyodrębnienie pasa do skrętu w prawo z Filaretów w Głęboką. Zidentyfikowanie miejsc, gdzie należałoby zastosować sygnalizację dającą przywilej komunikacji miejskiej, np. obok przystanku przy pl. Zamkowym powinny być światła ułatwiające autobusom zmianę pasa na ten do skrętu w lewo na rondzie. Rozpoznanie miejsc, gdzie można zastosować buspasy, a w kwartałach śródmieścia przemyślana sieć ulic jednokierunkowych, które równocześnie rozwiązywałyby problem parkowania samochodów przez mieszkańców śródmieścia.

• Możliwy jest powrót do koncepcji parkingu centralnego nad Czechówką?

– W Lublinie brakuje strategicznych wizji rozwiązania problemu parkowania. Nie chciałbym przesądzać lokalizacji. Niewątpliwie musi dojść do szybkiej realizacji parkingu przy Świętoduskiej. Potrzebna jest przejrzysta koncepcja płatnych parkingów z darmowymi miejscami dla mieszkańców centrum i rozmieszczenie poza śródmieściem miejsc dla aut spoza centrum by maksymalnie odciążyć śródmieście.

• Kolej wraca do planów budowy nowej stacji na Czubach, ale uzależnia to od zbudowania przez miasto dojazdów. Czy jest na nie szansa?

– Nie chciałbym precyzyjnie określać terminu, bo to i kwestia planów zagospodarowania i możliwości realizacji. Ale potrzeba utworzenia nowego przystanku jest pilna, choćby ze względu na wzrost liczby mieszkańców w rejonie Czubów.

• Co zrobić z Podzamczem? Kiedy się zmieni?

– Jeśli zostanę prezydentem to będzie to drugi punkt po realizacji pl. Litewskiego. Ten problem można rozwiązać przy współpracy z samorządem wojewódzkim. Musi powstać koncepcja zagospodarowania Podzamcza przygotowana przez architektów, a dalsze tempo zależy od decyzji marszałka, dlatego mówienie o sztywnym harmonogramie jest nieuzasadnione, bo to nie decyzja prezydenta, ale marszałka.

• Koncepcję można już przygotować?

– Ale w porozumieniu z marszałkiem. Najpierw musi być porozumienie co do woli współpracy i przekazania terenu miastu i w ślad za tym koncepcja.

• Kiedy Dworzec PKS stanie obok kolejowego?

– Powtarzam: prezydent nie może decydować za marszałka. Gdyby to zależało od prezydenta, to można to zrobić w ciągu kadencji.

• Jakich zmian organizacyjnych wymaga komunikacja miejska?

– Należałoby przy współpracy z ościennymi samorządami udoskonalić system tras autobusowych, w samym mieście dokonać przeglądu i przy uwzględnieniu sieci ulic jednokierunkowych odpowiednio dostosować przebieg tras komunikacji miejskiej. Wprowadzenie biletu elektronicznego w obszarze metropolitalnym i poprawa działania ZTM.

Jak przyspieszyć tworzenie planów zagospodarowania? Kiedy obejmą cały Lublin?

– Termin trudno określić, bo opracowanie planu generuje wysokie koszty związane z koniecznością wykupu gruntów, wypłaty odszkodowań w sytuacji obniżenia wartości działki. Musi nastąpić uporządkowanie struktury organizacyjnej urzędu, odtworzenie pracowni urbanistycznej i równolegle musi w błyskawicznym tempie powstać aktualizacja studium uwarunkowań zagospodarowania, które jest matką dla planów miejscowych. Zgodnie z podziałem Lublina na rejony należy utworzyć zespoły przypisane do danych rejonów. Planuję też powołanie "zespołu interwencyjnego”, który dokonywałby szybkich zmian planów jeśli jest taka potrzeba.

• Co zrobić z górkami czechowskimi?

– Dokonać częściowej zmiany planu z zachowaniem funkcji rekreacyjnej w części górek. Ale przed rozpoczęciem negocjacji przez prezydenta konieczne jest ustalenie warunków brzegowych z Radą Miasta.

• Nie będzie ciężko negocjować, gdy inwestor będzie wiedział, na jakie minimum zgodzi się miasto?

– Warunki brzegowe są później przedmiotem negocjacji. Pragnę zwrócić uwagę, co jest przedmiotem porozumienia: zmiana planu i realizacja bezkolizyjnego skrzyżowania Sikorskiego i Solidarności. Dlaczego mówię o warunkach brzegowych? Bo nie znam w tej chwili zamiarów inwestora, czy nie powrócił np. do wcześniejszej koncepcji budowy dwóch supermarketów, nie znam stanowiska inwestora.

• Czy mamy jeszcze szansę na aquapark?

– Oczywiście, że tak. Należałoby szukać możliwości jego realizacji przez partnerstwo publiczno-prywatne. Okolice zalewu to jedna z możliwych lokalizacji i jest to realne nawet w ciągu dwóch lat.

• Lublin ma wiele niszowych imprez kulturalnych. Ma pan jakiś pomysł na duże wydarzenie kultury masowej, które ściągnie tu gości jak np. Open'er ściąga do Gdyni?

– Nie chciałbym występować w roli eksperta w każdej dziedzinie życia w Lublinie. Nie chciałbym rozstrzygać, jaki rodzaj przedsięwzięcia byłby najlepszy, a ma ono wielorakie plusy, bo oprócz sfery duchowej byłoby przedsięwzięciem gospodarczym. Będę otwarty na taką inicjatywę i ją wspomogę, a koncepcję zostawiam tym, którzy się na tym znają.

• Pięć głównych zmian, które wprowadzi pan do projektu budżetu?

– Przede wszystkim zwiększenie dochodów miasta. A po stronie wydatków - wzrost nakładów na gospodarkę komunalną ze szczególnym uwzględnieniem remontów mieszkań komunalnych i wsparcie budownictwa, wzrost wydatków na zieleń i oczyszczanie, inwestycje oświatowe w tym budowa szkół na Szerokiem i Sławinie oraz przedszkole na Felinie i przedszkole ze żłobkiem przy Wolskiej. Po piąte wzrost środków na drogi gminne.

• Co jest największą szansą na rozwój miasta?

– Wykorzystanie efektów pracy ośrodka akademickiego oraz wykorzystanie położenia Lublina przy jednoczesnym usuwaniu barier dostępności komunikacyjnej.


Rozmawiał Dominik Smaga

Pozostałe informacje

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!