Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 grudnia 2010 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Rozmowa z Lechem Sprawką, kandydatem na prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

O swojej wizji rozwoju Lublina opowiedział Lech Sprawka, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Co jest głównym hamulcem rozwoju Lublina?

– Dostępność komunikacyjna i słaby popyt wewnętrzny. Brak obwodnicy to bariera podwójna, bo dotyczy też komunikacji wewnętrznej. Znacznie uprościłaby rozwiązanie problemu korkowania się miasta. Jeśli mówimy o barierze popytu wewnętrznego to jest ona elementem decydującym, jeśli chodzi o możliwości inwestowania przez biznes rodzimy i zewnętrzny. Wynika to m.in. również z bardzo niskiej zamożności mieszkańców, pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu wśród miast wojewódzkich i z niskiej liczby inwestycji miejskich, które generowałyby ten popyt. Najdobitniej świadczy to o tym ostatnia informacja zamieszczona w "Rzeczpospolitej”, że Lublin ma jedną z największych dynamikę wzrostu zadłużenia przy najmniejszej dynamice inwestowania.

• Najważniejsze plany inwestycji drogowych to...

– Pierwsze to dojazdy do obwodnicy, pod warunkiem, że ona powstanie. Wewnątrz miasta to udrożnienie Sowińskiego, estakada nad Głęboką i tunel pod Racławickimi i związane z tym udrożnienie komunikacji przez ul. Muzyczną i przedłużenie Sowińskiego do skrzyżowania Nadbystrzyckiej z Zana oraz ciąg dalszy przedłużenia Krańcowej.

• A stać nas na tunel?

– Tu jest potrzeba etapowania: najpierw estakada, a przy odbudowie dochodów miasta w perspektywie czterech lat Lublin będzie stać na tę inwestycję.

• Jak usprawnić ruch zmieniając jego organizację?

– Pierwsza rzecz to rozpoznanie wszystkich miejsc, gdzie prostymi tanimi przeróbkami można udrożnić ruch, np. wyodrębnienie pasa do skrętu w prawo z Filaretów w Głęboką. Zidentyfikowanie miejsc, gdzie należałoby zastosować sygnalizację dającą przywilej komunikacji miejskiej, np. obok przystanku przy pl. Zamkowym powinny być światła ułatwiające autobusom zmianę pasa na ten do skrętu w lewo na rondzie. Rozpoznanie miejsc, gdzie można zastosować buspasy, a w kwartałach śródmieścia przemyślana sieć ulic jednokierunkowych, które równocześnie rozwiązywałyby problem parkowania samochodów przez mieszkańców śródmieścia.

• Możliwy jest powrót do koncepcji parkingu centralnego nad Czechówką?

– W Lublinie brakuje strategicznych wizji rozwiązania problemu parkowania. Nie chciałbym przesądzać lokalizacji. Niewątpliwie musi dojść do szybkiej realizacji parkingu przy Świętoduskiej. Potrzebna jest przejrzysta koncepcja płatnych parkingów z darmowymi miejscami dla mieszkańców centrum i rozmieszczenie poza śródmieściem miejsc dla aut spoza centrum by maksymalnie odciążyć śródmieście.

• Kolej wraca do planów budowy nowej stacji na Czubach, ale uzależnia to od zbudowania przez miasto dojazdów. Czy jest na nie szansa?

– Nie chciałbym precyzyjnie określać terminu, bo to i kwestia planów zagospodarowania i możliwości realizacji. Ale potrzeba utworzenia nowego przystanku jest pilna, choćby ze względu na wzrost liczby mieszkańców w rejonie Czubów.

• Co zrobić z Podzamczem? Kiedy się zmieni?

– Jeśli zostanę prezydentem to będzie to drugi punkt po realizacji pl. Litewskiego. Ten problem można rozwiązać przy współpracy z samorządem wojewódzkim. Musi powstać koncepcja zagospodarowania Podzamcza przygotowana przez architektów, a dalsze tempo zależy od decyzji marszałka, dlatego mówienie o sztywnym harmonogramie jest nieuzasadnione, bo to nie decyzja prezydenta, ale marszałka.

• Koncepcję można już przygotować?

– Ale w porozumieniu z marszałkiem. Najpierw musi być porozumienie co do woli współpracy i przekazania terenu miastu i w ślad za tym koncepcja.

• Kiedy Dworzec PKS stanie obok kolejowego?

– Powtarzam: prezydent nie może decydować za marszałka. Gdyby to zależało od prezydenta, to można to zrobić w ciągu kadencji.

• Jakich zmian organizacyjnych wymaga komunikacja miejska?

– Należałoby przy współpracy z ościennymi samorządami udoskonalić system tras autobusowych, w samym mieście dokonać przeglądu i przy uwzględnieniu sieci ulic jednokierunkowych odpowiednio dostosować przebieg tras komunikacji miejskiej. Wprowadzenie biletu elektronicznego w obszarze metropolitalnym i poprawa działania ZTM.

Jak przyspieszyć tworzenie planów zagospodarowania? Kiedy obejmą cały Lublin?

– Termin trudno określić, bo opracowanie planu generuje wysokie koszty związane z koniecznością wykupu gruntów, wypłaty odszkodowań w sytuacji obniżenia wartości działki. Musi nastąpić uporządkowanie struktury organizacyjnej urzędu, odtworzenie pracowni urbanistycznej i równolegle musi w błyskawicznym tempie powstać aktualizacja studium uwarunkowań zagospodarowania, które jest matką dla planów miejscowych. Zgodnie z podziałem Lublina na rejony należy utworzyć zespoły przypisane do danych rejonów. Planuję też powołanie "zespołu interwencyjnego”, który dokonywałby szybkich zmian planów jeśli jest taka potrzeba.

• Co zrobić z górkami czechowskimi?

– Dokonać częściowej zmiany planu z zachowaniem funkcji rekreacyjnej w części górek. Ale przed rozpoczęciem negocjacji przez prezydenta konieczne jest ustalenie warunków brzegowych z Radą Miasta.

• Nie będzie ciężko negocjować, gdy inwestor będzie wiedział, na jakie minimum zgodzi się miasto?

– Warunki brzegowe są później przedmiotem negocjacji. Pragnę zwrócić uwagę, co jest przedmiotem porozumienia: zmiana planu i realizacja bezkolizyjnego skrzyżowania Sikorskiego i Solidarności. Dlaczego mówię o warunkach brzegowych? Bo nie znam w tej chwili zamiarów inwestora, czy nie powrócił np. do wcześniejszej koncepcji budowy dwóch supermarketów, nie znam stanowiska inwestora.

• Czy mamy jeszcze szansę na aquapark?

– Oczywiście, że tak. Należałoby szukać możliwości jego realizacji przez partnerstwo publiczno-prywatne. Okolice zalewu to jedna z możliwych lokalizacji i jest to realne nawet w ciągu dwóch lat.

• Lublin ma wiele niszowych imprez kulturalnych. Ma pan jakiś pomysł na duże wydarzenie kultury masowej, które ściągnie tu gości jak np. Open'er ściąga do Gdyni?

– Nie chciałbym występować w roli eksperta w każdej dziedzinie życia w Lublinie. Nie chciałbym rozstrzygać, jaki rodzaj przedsięwzięcia byłby najlepszy, a ma ono wielorakie plusy, bo oprócz sfery duchowej byłoby przedsięwzięciem gospodarczym. Będę otwarty na taką inicjatywę i ją wspomogę, a koncepcję zostawiam tym, którzy się na tym znają.

• Pięć głównych zmian, które wprowadzi pan do projektu budżetu?

– Przede wszystkim zwiększenie dochodów miasta. A po stronie wydatków - wzrost nakładów na gospodarkę komunalną ze szczególnym uwzględnieniem remontów mieszkań komunalnych i wsparcie budownictwa, wzrost wydatków na zieleń i oczyszczanie, inwestycje oświatowe w tym budowa szkół na Szerokiem i Sławinie oraz przedszkole na Felinie i przedszkole ze żłobkiem przy Wolskiej. Po piąte wzrost środków na drogi gminne.

• Co jest największą szansą na rozwój miasta?

– Wykorzystanie efektów pracy ośrodka akademickiego oraz wykorzystanie położenia Lublina przy jednoczesnym usuwaniu barier dostępności komunikacyjnej.


Rozmawiał Dominik Smaga

Pozostałe informacje

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Droga impreza w Kraśniku – stracił złoto, zegarek i pieniądze

Mieszkaniec Kraśnika nie wybrał sobie najlepszych kompanów do wspólnego biesiadowania. Po imprezowej nocy okazało się, że nie ma już gości, ale także jego kosztowności.

Dżem w Puławach
koncert
23 marca 2025, 19:00

Dżem w Puławach

Niewiele jest w historii polskiego rocka zespołów, o których można powiedzieć, że są kultowe. Na pewno jednym z nich jest Dżem, który wystąpi 23 marca (niedziela) w Puławach.

Gmina chce połączyć widoczną na zdjęciu SP w Moniakach z położoną kilka kilometrów dalej podstawówką w Bobach-Kolonii
edukacja

Jedna podstawówka zamiast dwóch. Rodzice zaskoczeni

Bez dyskusji na komisji oświaty, spotkań z mieszkańcami, bez konsultacji - rada miejska w Urzędowie podjęła uchwałę o zamiarze połączenia dwóch szkół podstawowych, w Bobach-Kolonii i Moniakach. Administracyjnie zlikwidowana ma być ta pierwsza, a fizycznie ta druga.

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie
koncert
21 czerwca 2025, 18:00

Greccy mistrzowie stoner – rocka zagrają w Lublinie

Greckie trio, 1000mods dołącza do składu festiwalu – Lublin Rock The Square Festival. Trio 1000mods to – obecnie – jeden z najpopularniejszych greckich rockowych składów.

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

Domowa awantura – telewizor wylądował na zaparkowanym aucie

40-latek pokłócił się z partnerką i niefortunnie wyładował swoją złość. Teraz nie tylko nie ma telewizora, ale grozi mu również surowa kara.

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

Blisko milion zł na kulturę. Miasto zdecydowało jakie projekty otrzymają dofinansowanie

60 projektów z dofinansowaniem prawie miliona złotych. Zakończył się tegoroczny konkurs Miasto Kultury. Projekt ma na celu tworzenie i upowszechnianie kultury wśród mieszkańców Lublina.

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Rolnicy zaleją mailami unijnych komisarzy. Chodzi o przyszłość handlu z Ukrainą

Umowa handlowa z Ukrainą musi mieć niezwykle konserwatywny wymiar – twierdzi europoseł Krzysztof Hetman z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który wraz z rolnikami chce wspólnie wypracować nowe stanowisko i przekazać je władzom w Brukseli. Polityk stworzył już plan działania.

Kontrabanda w dostawczaku

Kontrabanda w dostawczaku

5,5 tys. paczek papierosów bez akcyzy ukrytych w samochodzie dostawczym – to wynik kontroli funkcjonariuszy straży granicznej na terenie gminy Wierzbica. Wartość rynkowa kontrabandy została oszacowana na niemal 100 tys. złotych.

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

Padwa ma wolne, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z Jurandem

W 16. kolejce AZS AWF Biała Podlaska powalczy o punkty z Jurandem Ciechanów.

Falkon 2024
WYDARZENIE

Falkon 2025. WieloŚwiaty. Trzy dni z fantastyką (program)

Od ponad 20 lat Falkon dostarcza fantastycznych wrażeń. W ten weekend też ich nie zabraknie: będą spotkania z twórcami, prelekcje, panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty, pokazy i gry. To wszystko przez trzy dni w Akademii Nauk Stosowanych im. Wincentego Pola w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium