Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 grudnia 2010 r.
17:51
Edytuj ten wpis

Rozmowa z Lechem Sprawką, kandydatem na prezydenta Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A

O swojej wizji rozwoju Lublina opowiedział Lech Sprawka, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Co jest głównym hamulcem rozwoju Lublina?

– Dostępność komunikacyjna i słaby popyt wewnętrzny. Brak obwodnicy to bariera podwójna, bo dotyczy też komunikacji wewnętrznej. Znacznie uprościłaby rozwiązanie problemu korkowania się miasta. Jeśli mówimy o barierze popytu wewnętrznego to jest ona elementem decydującym, jeśli chodzi o możliwości inwestowania przez biznes rodzimy i zewnętrzny. Wynika to m.in. również z bardzo niskiej zamożności mieszkańców, pod tym względem jesteśmy na ostatnim miejscu wśród miast wojewódzkich i z niskiej liczby inwestycji miejskich, które generowałyby ten popyt. Najdobitniej świadczy to o tym ostatnia informacja zamieszczona w "Rzeczpospolitej”, że Lublin ma jedną z największych dynamikę wzrostu zadłużenia przy najmniejszej dynamice inwestowania.

• Najważniejsze plany inwestycji drogowych to...

– Pierwsze to dojazdy do obwodnicy, pod warunkiem, że ona powstanie. Wewnątrz miasta to udrożnienie Sowińskiego, estakada nad Głęboką i tunel pod Racławickimi i związane z tym udrożnienie komunikacji przez ul. Muzyczną i przedłużenie Sowińskiego do skrzyżowania Nadbystrzyckiej z Zana oraz ciąg dalszy przedłużenia Krańcowej.

• A stać nas na tunel?

– Tu jest potrzeba etapowania: najpierw estakada, a przy odbudowie dochodów miasta w perspektywie czterech lat Lublin będzie stać na tę inwestycję.

• Jak usprawnić ruch zmieniając jego organizację?

– Pierwsza rzecz to rozpoznanie wszystkich miejsc, gdzie prostymi tanimi przeróbkami można udrożnić ruch, np. wyodrębnienie pasa do skrętu w prawo z Filaretów w Głęboką. Zidentyfikowanie miejsc, gdzie należałoby zastosować sygnalizację dającą przywilej komunikacji miejskiej, np. obok przystanku przy pl. Zamkowym powinny być światła ułatwiające autobusom zmianę pasa na ten do skrętu w lewo na rondzie. Rozpoznanie miejsc, gdzie można zastosować buspasy, a w kwartałach śródmieścia przemyślana sieć ulic jednokierunkowych, które równocześnie rozwiązywałyby problem parkowania samochodów przez mieszkańców śródmieścia.

• Możliwy jest powrót do koncepcji parkingu centralnego nad Czechówką?

– W Lublinie brakuje strategicznych wizji rozwiązania problemu parkowania. Nie chciałbym przesądzać lokalizacji. Niewątpliwie musi dojść do szybkiej realizacji parkingu przy Świętoduskiej. Potrzebna jest przejrzysta koncepcja płatnych parkingów z darmowymi miejscami dla mieszkańców centrum i rozmieszczenie poza śródmieściem miejsc dla aut spoza centrum by maksymalnie odciążyć śródmieście.

• Kolej wraca do planów budowy nowej stacji na Czubach, ale uzależnia to od zbudowania przez miasto dojazdów. Czy jest na nie szansa?

– Nie chciałbym precyzyjnie określać terminu, bo to i kwestia planów zagospodarowania i możliwości realizacji. Ale potrzeba utworzenia nowego przystanku jest pilna, choćby ze względu na wzrost liczby mieszkańców w rejonie Czubów.

• Co zrobić z Podzamczem? Kiedy się zmieni?

– Jeśli zostanę prezydentem to będzie to drugi punkt po realizacji pl. Litewskiego. Ten problem można rozwiązać przy współpracy z samorządem wojewódzkim. Musi powstać koncepcja zagospodarowania Podzamcza przygotowana przez architektów, a dalsze tempo zależy od decyzji marszałka, dlatego mówienie o sztywnym harmonogramie jest nieuzasadnione, bo to nie decyzja prezydenta, ale marszałka.

• Koncepcję można już przygotować?

– Ale w porozumieniu z marszałkiem. Najpierw musi być porozumienie co do woli współpracy i przekazania terenu miastu i w ślad za tym koncepcja.

• Kiedy Dworzec PKS stanie obok kolejowego?

– Powtarzam: prezydent nie może decydować za marszałka. Gdyby to zależało od prezydenta, to można to zrobić w ciągu kadencji.

• Jakich zmian organizacyjnych wymaga komunikacja miejska?

– Należałoby przy współpracy z ościennymi samorządami udoskonalić system tras autobusowych, w samym mieście dokonać przeglądu i przy uwzględnieniu sieci ulic jednokierunkowych odpowiednio dostosować przebieg tras komunikacji miejskiej. Wprowadzenie biletu elektronicznego w obszarze metropolitalnym i poprawa działania ZTM.

Jak przyspieszyć tworzenie planów zagospodarowania? Kiedy obejmą cały Lublin?

– Termin trudno określić, bo opracowanie planu generuje wysokie koszty związane z koniecznością wykupu gruntów, wypłaty odszkodowań w sytuacji obniżenia wartości działki. Musi nastąpić uporządkowanie struktury organizacyjnej urzędu, odtworzenie pracowni urbanistycznej i równolegle musi w błyskawicznym tempie powstać aktualizacja studium uwarunkowań zagospodarowania, które jest matką dla planów miejscowych. Zgodnie z podziałem Lublina na rejony należy utworzyć zespoły przypisane do danych rejonów. Planuję też powołanie "zespołu interwencyjnego”, który dokonywałby szybkich zmian planów jeśli jest taka potrzeba.

• Co zrobić z górkami czechowskimi?

– Dokonać częściowej zmiany planu z zachowaniem funkcji rekreacyjnej w części górek. Ale przed rozpoczęciem negocjacji przez prezydenta konieczne jest ustalenie warunków brzegowych z Radą Miasta.

• Nie będzie ciężko negocjować, gdy inwestor będzie wiedział, na jakie minimum zgodzi się miasto?

– Warunki brzegowe są później przedmiotem negocjacji. Pragnę zwrócić uwagę, co jest przedmiotem porozumienia: zmiana planu i realizacja bezkolizyjnego skrzyżowania Sikorskiego i Solidarności. Dlaczego mówię o warunkach brzegowych? Bo nie znam w tej chwili zamiarów inwestora, czy nie powrócił np. do wcześniejszej koncepcji budowy dwóch supermarketów, nie znam stanowiska inwestora.

• Czy mamy jeszcze szansę na aquapark?

– Oczywiście, że tak. Należałoby szukać możliwości jego realizacji przez partnerstwo publiczno-prywatne. Okolice zalewu to jedna z możliwych lokalizacji i jest to realne nawet w ciągu dwóch lat.

• Lublin ma wiele niszowych imprez kulturalnych. Ma pan jakiś pomysł na duże wydarzenie kultury masowej, które ściągnie tu gości jak np. Open'er ściąga do Gdyni?

– Nie chciałbym występować w roli eksperta w każdej dziedzinie życia w Lublinie. Nie chciałbym rozstrzygać, jaki rodzaj przedsięwzięcia byłby najlepszy, a ma ono wielorakie plusy, bo oprócz sfery duchowej byłoby przedsięwzięciem gospodarczym. Będę otwarty na taką inicjatywę i ją wspomogę, a koncepcję zostawiam tym, którzy się na tym znają.

• Pięć głównych zmian, które wprowadzi pan do projektu budżetu?

– Przede wszystkim zwiększenie dochodów miasta. A po stronie wydatków - wzrost nakładów na gospodarkę komunalną ze szczególnym uwzględnieniem remontów mieszkań komunalnych i wsparcie budownictwa, wzrost wydatków na zieleń i oczyszczanie, inwestycje oświatowe w tym budowa szkół na Szerokiem i Sławinie oraz przedszkole na Felinie i przedszkole ze żłobkiem przy Wolskiej. Po piąte wzrost środków na drogi gminne.

• Co jest największą szansą na rozwój miasta?

– Wykorzystanie efektów pracy ośrodka akademickiego oraz wykorzystanie położenia Lublina przy jednoczesnym usuwaniu barier dostępności komunikacyjnej.


Rozmawiał Dominik Smaga

Pozostałe informacje

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Ocieplenie domu lub wymiana kopciucha z dotacją? Program Czyste Powietrze zawieszony

Od 28 listopada nie można składać wniosków w programie Czyste Powietrze. Dzięki dotacjom można na przykład wymienić stary piec kopciuch na nowy czy ocieplić dom. Program zawieszony będzie tylko tymczasowo, bo jak tłumaczy kierownictwo wymaga on reformy z racji pojawiających się nadużyć.

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?
sonda

Black Friday 2024. Ile wydasz na zakupy?

Zakupowe szaleństwo osiąga kulminację w Black Friday, czyli dzisiaj. Sprzedawcy kuszą promocjami już od kilku tygodni. Warto pamiętać o swoich prawach konsumenta.

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną
Zdjęcia
galeria

„Dar serca za dar serca”. Znany muzyk wspiera akcję charytatywną

W studiu im. Budki Suflera Radia Lublin odbył się niezwykły koncert akustyczny „Dar serca za dar serca”. To inauguracja tegorocznej edycji akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę.

W ostatniej kolejce Bogdanka LUK Lublin przegrała w Olsztynie. W sobotę zmierzy się z liderem i mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem

Hit kolejki przy pełnych trybunach. Bogdanka LUK Lublin kontra Jastrzębski Węgiel

W spotkaniu na szczycie Bogdanka LUK Lublin zmierzy się mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem. Sobotnie spotkanie w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza rozpocznie się o godzinie 17.30.

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik
galeria

Ogromne zainteresowanie lodowiskiem. Icemania zmienia grafik

Chętnych jest tak wielu, że lodowisko Icemania otworzy się również w poniedziałki. Miłośnicy łyżew skorzystać będą mogli z tego dodatkowego dnia od początku grudnia.

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei
ZDJĘCIA
galeria

ME piłkarek ręcznych: Francja rozbiła Polskę, czyli na karuzeli w Bazylei

Polki w swym pierwszym spotkaniu na EHF Euro, zgodnie z przewidywaniami, wysoko uległy Francuzkom 22:35. Porażka nie przekreśla szans Biało-Czerwonych na awans do fazy głównej w Debreczynie, ale warto przypomnieć, że zgodnie z nowym formatem mistrzostw, nasza reprezentacja musi zająć przynajmniej drugie miejsce w grupie.

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Zaczęło się od wymiany ciosów, a skończyło pewną wygraną. Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Panathinaikosu

Polski Cukier AZS UMCS w swoim ostatnim meczu FIBA Eurocup pokonał grecki Panathinaikos 80:62. Po pierwszej kwarcie chyba niewiele osób spodziewało się tak wysokiej wygranej.

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Jeden dzień - dwie kolizje na torach. Nierozwaga 60-latki i stłuczka lokomotyw

Wczoraj w powiecie włodawskim kierująca suzuki 60-latka miała sporo szczęścia, ale mało rozwagi. Z ustaleń policji wynika, że kobieta wyjechała na tory mimo braku pierwszeństwa. W jej auto uderzył pociąg towarowy.

Pomóżmy młodym talentom z Lublina i Świdnika podbić świat. Każda złotówka się liczy!

Lubelscy tancerze z nominacją do mistrzostw świata. Nie mają pieniędzy na wyjazd do USA

Grupa utalentowanych tancerzy FLY FIVE, dzięki swojej determinacji i pasji zdobyła wyjątkową nominację - ma szansę reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata Cheerleadingu w USA! Aby marzenie to mogło się spełnić, potrzebują pieniędzy. Wyjazd za ocean to koszt ok. 300 tys. zł.

Armia zagra "Armię"
koncert
30 listopada 2024, 19:00

Armia zagra "Armię"

W tym roku zespół Armia obchodzi jubileusz 40-lecia obecności na scenie. Jeden z najbardziej oryginalnych zespołów polskiego punk rocka, już w najbliższą sobotę (30 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt zagra w całości swoją pierwszą płytę.

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"
Radzyń Podlaski

Bobry szykują się na zimę, opanowały rzekę. Wójt prosi o "zmniejszenie populacji"

Bobry upodobały sobie Białkę i miasto ma przez to problemy. Burmistrz Radzynia Podlaskiego apeluje do Wód Polskich o zmniejszenie ich populacji.

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Iga Świątek zawieszona. "Ta sytuacja złamała mi serce"

Najlepsza polska tenisistka, Iga Świątek, została zawieszona po tym, jak w jej organizmie wykryto śladowe ilości nielegalnej substancji. Sportsmenka nagrała filmik, w których odnosi się do tej sprawy prosząc kibiców o wsparcie w trudnej dla niej chwili. Zapewnia, że sam środek zażyła nieświadomie.

Emmanuel Lecomte podczas meczu Belgia - Łotwa doznał urazu mięśnia dwugłowego

Start Lublin bez najlepszego strzelca, transfer możliwy w każdej chwili

Dopiero do gry po kontuzji wrócił CJ Williams, a już kolejny ważny gracz w Starcie Lublin będzie musiał odpocząć od koszykówki. Podczas występu w reprezentacji Belgii urazu uda mięśnia dwugłowego doznał Emmanuel Lecomte. Rozgrywającego czeka przynajmniej kilka tygodni przerwy.

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot
zdrowie

W lubelskim centrum guzy jelita wycina robot

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej dla pacjentów z rakiem jelita grubego ma nowoczesne leczenie, także operacje z użyciem robota da Vinci.

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane
ZDJĘCIA
galeria

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Trzy drużyny nadal niepokonane

Po szóstej kolejce rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego nadal mamy trzy niepokonane drużyny. Na czele pozostaje Symbit, który tym razem bez problemów pokonał Adley Hydroizolacje 76:48.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium