Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 lutego 2009 r.
21:06
Edytuj ten wpis

Samochód na powietrze

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Już za 20 lat ludzkość będzie potrzebować o 60 proc. więcej energii niż teraz. W zamyśle konstruktorów paliwa pozyskiwane z ropy naftowej mają zastąpić wodór i energia elektryczna. Właśnie zaczyna się wielka rewolucja w motoryzacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wielkimi krokami zbliża się salon samochodowy w Genewie. Jak zwykle nad jeziorem Bodeńskim producenci pokażą najnowsze koncepcyjne modele. Wiele z nich będzie już wybiegać daleko w przyszłość.

Ampera od Opla

Bez wątpienia jednym z hitów będzie pięciodrzwiowy, czteromiejscowy opel ampera. - Dzięki modelowi ampera Opel będzie pierwszym europejskim producentem samochodów gwarantującym klientom kilkaset kilometrów nieprzerwanej jazdy na napędzie elektrycznym. Zatem już niedługo żona na pewno nas poprosi: kochanie naładuj auto, bo jadę na zakupy - zachwala Wojciech Osoś z GM Poland.

Przełomowa technologia napędu elektrycznego firmy GM - o nazwie Voltec - działa na zasadzie odmiennej od innych zaawansowanych układów napędowych. W przypadku krótkich przejazdów, do 60 km, ampera wykorzystuje wyłącznie akumulator litowo-jonowy zasilany ze standardowego gniazdka 230 V. W przypadku większych odległości pojazd napędzany będzie prądem generowanym przez niewielki wewnętrzny silnik spalinowy.

Ampera będzie doskonale nadawać się do codziennej jazdy dla większości europejskich kierowców. Wystarczy tu powiedzieć, że około 80 procent niemieckich kierowców przejeżdża dziennie poniżej 50 km.

Japończycy już handlują

Hybrydy od lat są konikiem japońskich konstruktorów. Toyota prius, cała rodzina hybrydowych lexusów czy najnowsza honda insight hybrid. Ta ostatnia zadebiutowała na początku tego roku w Detroit. Model rozpoczyna nowy rozdział w historii rozwoju technologii hybrydowej, wykorzystując bardziej wydajną wersję zintegrowanego napędu hybrydowego IMA Hondy (Integrated Motor Assist), który umożliwił obniżenie ceny pojazdu, a tym samym dotarcie do większego grona klientów szukających pojazdu hybrydowego. Nowy układ pozwala także osiągnąć średnie zużycie paliwa na poziomie 4,4 l/100 km i emisję CO2 zaledwie 101 g/km.
- Honda sprzedaje hybrydy już od blisko 10 lat, jednak insight 2009 to pierwszy model tego typu, oferujący pięcioro drzwi i wystarczającą ilość miejsca dla pięciu pasażerów - tak zapowiadał nowy model Shigeru Takagi, prezydent Honda Motor Europe.

Jeszcze kilka lat i ostre normy czystości spalin wymuszą na producentach i użytkownikach coraz cieplejsze spoglądanie w kierunku aut tego rodzaju.
A im więcej będzie się ich produkować, tym hybrydy będą tańsze.

A może na powietrze?

Były konstruktor Formuły 1, Guy Negre zaprojektował dla luksemburskiej spółki MDI jednostkę napędową, która jako paliwo używa… powietrza. Negre zajmuje się projektowaniem silników na powietrze już od początku lat 90. Teraz jego pomysł ma szansę na produkcję seryjną, gdyż licencję na jego produkcję wykupił indyjski producent samochodów Tata.

Silnik pracuje na podobnej zasadzie, jak jednostki spalinowe, jednak nie dochodzi w nim do spalania. Można ją dopełnić stłoczonym powietrzem na stacji wyposażonej w kompresor, który napompuje ją w trzy minuty albo samochód sam może napompować powietrze do zbiornika za pomocą własnego małego kompresora o mocy 5,5 kW. Wystarczy podłączyć go do sieci elektrycznej 230V i w trzy i pół godziny zbiornik jest pełny.

Prototypy jeżdżące w Luksemburgu to jednobryłowe, małe autka pięciomiejscowe. Samochód o masie 700 kg może rozpędzić się do 130 km/h i na jednym "tankowaniu” jest w stanie przejechać do 300 kilometrów. Na razie Tata chce produkować 6000 samochodów na powietrze rocznie. Pierwsze egzemplarze mają trafić do indyjskich salonów sprzedaży jeszcze w tym roku.

Wodorowo, czyli supertechnologia

Jednak największym wyzwaniem dla konstruktorów jest technologia wodorowa. BMW zrobiło pierwszy krok, oferując model BMW 7 hydrogen. Tu wodór spalany jest bezpośrednio w cylindrach prawie standardowego silnika spalinowego.

Silnik to 12-cylindrowa jednostka o mocy 260 KM, która jest w stanie rozpędzić auto do pierwszej setki w 9,5 s. Prędkość maksymalną ograniczono elektronicznie do 230 km/h. Na pełnym baku wodoru samochód przejedzie ponad 700 km. A to już bardzo rozsądne osiągi. Co ważniejsze, nad podobnymi rozwiązaniami pracuje co raz więcej producentów. Wydaje się, że wodór to przyszłość motoryzacji.

Wodór z Lubelszczyzny

Ale dla nas to akurat dobrze. - Na Lubelszczyźnie można produkować paliwo w oparciu o wodór, odpowiednik litra benzyny będzie kosztował pół dolara - twierdzi prof. Mirosław Wendeker z Politechniki Lubelskiej. Naukowiec zapewnia, że technologia produkcji już jest, a w naszym regionie są warunki, żeby tanio pozyskiwać energię z węgla kamiennego i roślin. - Potrzebna jest współpraca przedsiębiorców, naukowców i samorządowców.
(rp)

Pozostałe informacje

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium