Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 grudnia 2010 r.
17:34
Edytuj ten wpis

Skąd bierze się śnieg?

Jak powstaje śnieg? Dlaczego czasami jest go tak dużo, a czasami mniej? I dlaczego biały puch jest biały? – rozkładamy na czynniki pierwsze zjawisko atmosferyczne, które w ostatnim tygodniu solidnie dało nam w kość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Z zimą jest jak z piłką nożną i polityką: wszyscy są w tych kwestiach ekspertami. Wszyscy wiedzą, że śnieg spadnie w zimie, że przy dodatnich temperaturach stopnieje i że drogowcy i tak nie zdążą przygotować się na jego przyjście. Ale czy wszyscy wiedzą, skąd bierze się to całe śnieżne zamieszanie?

Resublimacja

– Układ niskiego ciśnienia, który powstał nad Morzem Śródziemnym, zaczął przemieszczać się na północ Europy, gdzie z kolei występują znacznie niższe temperatury. Zetknięcie tych dwóch mas powietrza właśnie nad naszą częścią kontynentu spowodowało efekt, który mogliśmy obserwować w tym tygodniu: INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU – wyjaśnia Krzysztof Bartoszek z Pracowni Agrometeorologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Ale skąd z zetknięcia dwóch mas powietrza wziął się akurat śnieg? – Powietrze, które było cieplejsze, przemieściło do góry – tłumaczy Bartoszek. – Tam doszło do procesu resublimacji: znajdująca się w powietrzu para wodna zamieniła się KRYSZTAŁKI LODU. Ze stanu gazowego przeszła w stan stały.

Wszystko to dzieje się na wysokości od 2 do 5/6 kilometrów nad ziemią. Potem te kryształki lodu łączą się w płatki śniegu. – Gdy śnieżynki osiągną odpowiednią wielkość, dzięki grawitacji zaczynają opadać – dodaje naukowiec. Ten etap widzi już każdy: z nieba spada biały puch.

Sześć ramion

A dlaczego ten puch jest akurat biały, a nie szary czy niebieski? – Promienie słoneczne na które składają się m.in. fale od niebieskiej po czerwoną są rozpraszane przez kryształki lodu jednakowo silnie, stąd nałożenie się różnych barw daje taki efekt, dzięki któremu śnieg widzimy jako biały – odpowiada Bartoszek.

Większość kryształków śniegu jest płaska i ma po sześć, w przybliżeniu identycznych, ramion. Istnieje jednak przekonanie, że NIE MA DWÓCH IDENTYCZNYCH płatków śniegu.

Przyczyna tych dwóch zjawisk jest ciągle przedmiotem badań naukowców. Wynika z nich, że proces rośnięcia kryształków jest bardzo wrażliwy na niewielkie zmiany temperatury i wilgotności. A każdy kryształek, poruszając się wewnątrz chmury, przechodzi przez unikalne zmiany tych czynników. Dlatego kształt każdego jest inny, a że sześć ramion kryształu podróżuje razem, więc natrafia na identyczne warunki i rośnie identycznie.

Kąt (s)padania

Co ciekawe, śnieg w różnych miejscach na świecie jest różny. Np. wilgotność śniegu padającego w Górach Skalistych Stanów Zjednoczonych może spadać do poziomu 3-5 proc., podczas gdy wilgotność śniegu w Alpach wynosi przeważnie ponad 15 proc. Śnieg wytwarzany sztucznie ma wilgotność ponad 35 proc.

Pytanie: dlaczego w niektórych krajach pada MNIEJ, a w innych WIĘCEJ? – W różnych miejscach na świecie są różne typy klimatu. A to wynika m.in. z szerokości geograficznej i zróżnicowanego dopływu energii słonecznej – mówi Krzysztof Bartoszek. – W rejonach międzyzwrotnikowych do powierzchni Ziemi docierają znacznie większe ilości tej energii, aniżeli w wyższych szerokościach geograficznych, np. poza kołem podbiegunowym. Wpływa na to KĄT PADANIA PROMIENI słonecznych oraz długość dnia – dodaje naukowiec. – Stąd też opady śniegu i dłuższe zaleganie pokrywy śnieżnej w ziemie jest najbardziej charakterystyczne w północnej i wschodniej części naszego kontynentu.

Cyrkulacja

W Polsce jedne zimy są bardziej, a inne mniej śnieżne. Jak to rozumieć? – To zależy od charakteru cyrkulacji powietrza – wyjaśnia Bartoszek. – Jeżeli cyrkulacja jest z sektora zachodniego, zima jest na ogół ŁAGODNIEJSZA I MAŁOŚNIEŻNA. Jeżeli cyrkulacja jest północna lub wschodnia, czyli powietrze napływa do nas znad Skandynawii albo Europy Wschodniej, zima jest ostrzejsza i bardziej śnieżna. Teraz mamy cyrkulację północno-wschodnią – dodaje naukowiec. – Stąd znaczny spadek temperatury powietrza sprzyjający utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej po tak intensywnych opadach śniegu w tym tygodniu.

Co ciekawe, sama pokrywa śnieżna jest różna nawet w Lublinie i jego najbliższych okolicach. Dokładnie sprawdzili dwaj lubelscy naukowcy. Krzysztof Bartoszek z Uniwersytetu Przyrodniczego i dr hab. Marek Nowosad z Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS wzięli się za pokrywę śnieżną z 50 lat.

Badacze wykorzystali wyniki codziennych pomiarów z zim od 1951/52 do 2005/06 z obserwatorium UMCS na lubelskim placu Litewskim oraz z obserwatorium UP na lubelskim Felinie. Do tego dołączyli wyniki pomiarów z lat 1963/64-1980/81 z posterunków meteorologicznych w Czesławicach (gm. Nałęczów) i Elizówce (gm. Niemce).

Gdzie jest więcej

– Uogólniając, można stwierdzić, że na terenie położonym na zachód od Lublina pokrywa śnieżna zalega dłużej i ma większą grubość niż w stolicy regionu – dodaje. Jak to możliwe? – Na obszarze Lublina i na wschód od niego oddziaływuje tzw. miejska wyspa ciepła – wyjaśnia badacz UP. – To oznacza, że w pasie ok. 40 kilometrów od Lublina NA ZACHÓD JEST ZIMNIEJ i bardziej śnieżnie niż w pasie ok. 40 kilometrów na wschód od miasta.

Naukowcy zauważyli też, że od połowy lat 70-tych grubość pokrywy śnieżnej na Placu Litewskim (w centrum miasta) jest coraz mniejsza (na Felinie takiego trendu nie ma).

– Być może jedną z przyczyn tego jest rozwój miasta: zakłady przemysłowe, ogrzewanie w domach, motoryzacja - mówi Bartoszek. – Ale jeśli na Felinie dalej będą powstawały osiedla i zakłady, i tam pokrywy śnieżnej może być mniej.

Pozostałe informacje

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium