Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 kwietnia 2007 r.
15:53
Edytuj ten wpis

Śladami węża i żurawia

Ot, taki balecik - opisują sceptycy. Zadanie dla ścisłego umysłu i osób z idealnym wyczuciem przestrzeni - kiwają głowami adepci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Idealny sposób na uporządkowanie człowieka i świata - oceniają entuzjaści. Wszyscy mówią o tym samym. O Tai Chi Chuan Yang.

Ich mistrzem jest Chińczyk, który wyemigrował z Chin. Jest doktorem fizyki, mieszka w Stanach, ma kilka szkół tai chi w Europie i dwa razy do roku daje lekcje w Polsce.
- Do dziś pamiętam, jak po ostatniej lekcji z mistrzem bolały mnie ręce - uśmiecha się Marek Sykała, który w Lublinie prowadzi zajęcia z tai chi. Inżynier mechanik z wykształcenia trafił na tai chi po własnych plecach, a właściwie po kręgosłupie.

Wyrok od lekarza

- Miałem w swoim życiu intensywny okres pracoholizmu. Efekt? Leki na pana już nie działają, albo operacja kręgosłupa albo proszę się za siebie zabrać. Tak brzmiała diagnoza lekarza - opowiada pan Marek.
Wyrok lekarski okazał się wskazówką niczym sentencja dalekowschodniego mędrca. - Był rok 2001, w Empiku oglądałem książki. Te o filozofii i kulturze dalekiego wschodu interesowały mnie zawsze. Na politechnice, na nudnych wykładach zawsze coś z filozofów wschodu miałem pod ławką. No, i w tym Empiku kupiłem sobie książkę o tai chi. Tam znalazłem informacje o szkole w Warszawie i swojego nauczyciela Marka Stroczyńskiego. Pojechałem na obóz do Solca. Na pierwszych treningach po dwa razy zmieniałem mokre podkoszulki. Bolało bardzo. Ale od tamtej pory żadnych pigułek.

Tysiąc sztuk walki

Tai Chi Chuan klasyczny styl Yang, czyli techniki zdrowotne to pełna nazwa tego stylu walki, którego uczy pan inżynier. W Chinach można naliczyć około pięciu tysięcy stylów walki. Do dziś żyją ludzie, którzy praktykuję około tysiąca. To, czego się można nauczyć w Polsce i w Lublinie wymyślił w XII wieku Zhan San-Feng.
Legenda mówi, że zafascynował go oglądany w lesie pojedynek węża z żurawiem. Lekkie, taneczne i morderczo skuteczne ruchy wrogów skłoniły mnicha do wykorzystania ich w walce.
Gdy patrzy się na sylwetki ludzi ćwiczących tzw. formę (ciąg pozycji) wydaje się to bajecznie proste. Ale już próba powtórzenia kolejnych gestów, pilnowania układu stóp, nóg, tułowia, rąk, a nawet samych dłoni uczy pokory.
- Lubię patrzeć jak ludzie po miesiącu, dwóch zaczynają się inaczej ruszać. Jak pracują ciałem. Przychodzą tacy sztywni, kołkowaci. I powoli zaczynają inaczej chodzić, inaczej ćwiczyć - mówi Sykała. - Przychodzą do szkoły bo chcą się rozruszać, zadbać o sylwetkę, bo chcą odpocząć. Tai chi wymaga w czasie treningów koncentracji. Ale przestaje się myśleć o kłopotach w pracy, problemach w domu. To skupienie na formie relaksuje.

Walka bez siły

Na treningu stosuje się też chi-kung. - Po kilku tygodniach stosowania tych chińskich ćwiczeń gimnastycznych, których tradycja sięga czterech tysięcy lat wstecz, gdy w organizmie zaczyna przepływać energia, te zmiany są jeszcze bardziej widoczne - Sykała natychmiast dodaje, że ani chi-kung, ani tai chi nie mają nic wspólnego z religią ani magią. Wyznanie i polityczne poglądy to coś, co w ogóle nikogo na zajęciach z tai chi nie interesuje.
Może i nie, ale widok kilkunastu, ubranych na czarno osób, które poruszają się w ciszy w dziwnie wystudiowany sposób, może przypominać spotkanie sekty.
Ale oni się nie poruszają, tylko walczą. Bo tai chi to forma walki.
- Najprościej tłumacząc, jest to walka bez użycia siły. Każda z pozycji formy to odparcie lub zneutralizowanie ataku przeciwnika - wyjaśnia Sykała. - Tysięczne powtórzenie każdego gestu uczy ciało jak ma się zachować w danej sytuacji. I ciało posłusznie to wykona.
Kiedyś na obozie kolega zażartował sobie z pana Marka, atakując go gdy wchodził do pokoju. - Totalnie mnie zaskoczył. Ale zanim pomyślałem o tym co się dzieje, moje ręce i całe ciało poradziło sobie z przeciwnikiem tak jak powinno.

Środek ciężkości

Na pierwszy rzut oka trudno w sylwetce osób ćwiczących formę dostrzec elementy walki. Jednak gdy nauczyciel tłumaczy jakiś ruch i pokazuje go z uczniem, widać jak lekki gest ręki uczącego wystarczy, by uczeń błagał o litość. Ma boleśnie wykręcony łokieć. I nie wiadomo jak to się właściwie stało.
- Na początek trzeba poznać swoje ciało - podkreśla Sykała. - Pierwsze miesiące nauki, to orientowanie się w swoich możliwościach fizycznych. Gdzie mamy środek ciężkości. Zwykle się nad tym nie zastanawiamy. A Tai chi każe o tym pomyśleć.

Pozostałe informacje

Monika B.

Oszpecała córeczkę i organizowała zbiórki na leczenie. Jest akt oskarżenia

Przez kilka lat miała oszpecać córeczkę toksyczną substancją, a potem organizować publiczne zbiórki pieniędzy na jej leczenie. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Monice B. spod Łukowa.

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce
PROGNOZA POGODY
film

Karuzela weekendowa - najpierw deszcz, potem piękne słońce

Przed nami weekend z wyraźną zmianą warunków – zaczniemy w deszczu, a zakończymy w pełnym słońcu.

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Glebogryzarki spalinowe – praktyczne rozwiązanie do obróbki gleby w ogrodzie

Odpowiednio przygotowana gleba to klucz do uprawy zdrowej roślinności oraz bujnego, estetycznego ogrodu. Jednak ręczne przekopywanie dużych powierzchni może być niesamowicie czasochłonne i wyczerpujące. Szczęśliwie z pomocą przychodzą glebogryzarki spalinowe, które znacząco ułatwiają i przyspieszają prace w ogrodzie lub na roli. Są to uniwersalne urządzenia, które nie tylko spulchniają ziemię, ale też potrafią ją wyrównać, wymieszać z nawozami, a nawet odseparować kamienie. Gdzie kupić solidne urządzenie?

Już w piątek ChKS Chełm może zapewnić sobie awans do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm dzisiaj gra o finał w Siedlcach

W drugim spotkaniu półfinałowym fazy play-off CHKS Chełm zagra dzisiaj na wyjeździe z KPS Siedlce. Początek rywalizacji o godzinie 18.

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!
23 maja 2025, 0:00

Wielkie studenckie miasteczko na Browarze Perła - znamy datę Lublinaliów!

Trzy dni, trzy sceny, dwadzieścia gwiazd. Muzyka, kultura i młodzieńcza energia powracają w wielkim stylu. Już w maju Park Rusałka znów stanie się centrum akademickiego Lublina.

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Polska Bezgotówkowa - na czym polega i dlaczego warto skorzystać z programu?

Płatności bezgotówkowe to obecnie standard, jednak dla wielu przedsiębiorców koszt ich udostępnienia nadal stanowi barierę. Z pomocą przychodzi jednak Program Polska Bezgotówkowa, czyli inicjatywa wspierająca rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Na czym polega w praktyce? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Po wygranej w Zielonej Górze i Lublinie Orlen Oil Motor jedzie po zwycięstwo do Wrocławia

Mistrz kontra wicemistrz. Orlen Oil Motor Lublin jedzie do Wrocławia na mecz z Betard Spartą

Na zakończenie trzeciej kolejki Orlen Oil Motor zmierzy się na wyjeździe z Betard Spartą Wrocław. Starcie mistrzów Polski z wicemistrzami zapowiada się bardzo ciekawie. Transmisja w Canal Plus Sport od godziny 19.15. Relacja na naszym portalu dziennikwschodni.pl.

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Z życia z aparatem – jak wygląda codzienność pacjenta ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego to ważny krok na drodze do zdrowego i estetycznego uśmiechu. Choć efekty leczenia potrafią zaskoczyć, codzienne życie z aparatem wiąże się z pewnymi wyzwaniami, do których trzeba się przyzwyczaić. Dyskomfort, zmiana diety czy dokładniejsza higiena jamy ustnej to tylko niektóre z nich. W tym artykule pokażemy, jak naprawdę wygląda życie z aparatem ortodontycznym. Zdradzimy, co dzieje się po założeniu aparatu, jak wygląda adaptacja oraz jak zmienia się codzienność pacjenta – zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym.

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Czym różni się skup aut od komisu samochodowego? Co lepsze?

Kierowcy, którzy nie chcą tracić czasu na samodzielną sprzedaż swojego samochodu, wybierają najczęściej między komisem a skupem aut. Czym te dwa rozwiązania różnią się między sobą? I które jest lepsze z punktu widzenia sprzedającego?

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem
film

Alzheimer to nie wyrok. Młode, wrażliwe i z misją, Lublinianki pokazują, jak pomagać z sercem

Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Choć każdego dnia na świecie tysiące osób zmaga się z jej skutkami, wiedza na ten temat wciąż bywa niewystarczająca, a wokół choroby narosło wiele mitów. Ten problem dostrzegły uczennice III klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, które w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizują projekt „Active Brain”.

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. Koncert patriotyczny

Lublin znów będzie stolicą muzyki klasycznej – nadchodzi VIII Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich. W dniach 2, 9, 13 i 14 maja Filharmonia Lubelska zaprasza na cztery niezwykłe koncerty.

Bogdanka LUK Lublin i JSW Jastrzębski Węgiel spotkają się po raz trzeci w sobotę

Bogdanka LUK Lublin kontra JSW Jastrzębie po raz trzeci, czyli decydujące starcie o finał

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. O tym, kto zagra w finale zadecyduje sobotni, trzeci mecz w Jastrzębiu (godz. 14.45). Transmisja na Polsacie Sport 1.

Uroczyste otwarcie Jednostki Terenowej Urzędu Lotnictwa Cywilnego w PANS w Chełmie

Chełm podąża ku przestworzom – nowa Jednostka Terenowa ULC już działa

Chełm oficjalnie dołączył do grona miast wspierających rozwój lotnictwa cywilnego w Polsce. 23 kwietnia 2025 roku w siedzibie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych uroczyście otwarto Jednostkę Terenową Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). To efekt decyzji Prezesa Rady Ministrów z 26 listopada 2024 roku.

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury
7 czerwca 2025, 19:00

Miasto to też Relacje. Lublin znów rozbłyśnie sztuką i muzyką za sprawą Nocy Kultury

Już 7 i 8 czerwca Lublin przeżyje magiczną noc pełną światła, muzyki i performensów. 19. edycja Nocy Kultury przyciągnie tysiące uczestników, którzy będą mogli odkrywać miasto na nowo dzięki setkom artystycznych wydarzeń. W tym roku motywem przewodnim są „MiastoRelacje” – czyli złożone więzi między ludźmi a przestrzenią miejską.

Piotr Ceglarz zapewnił ostatnio Motorowi zwycięstwo w Łodzi

Motor Lublin w sobotę zagra u siebie z Cracovią. Rywal, który jest w dołku

Motor Lublin w sezonie 24/25 jeszcze tylko trzy razy zagra przed własną publicznością. W sobotę o godz. 17.30 zmierzy się z Cracovią. Gospodarze znowu będą chcieli odpłacić rywalom za bolesną porażkę z jesieni. Transmisja tradycyjnie na Canal+Sport 3, a na naszym portalu relacja na żywo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium