Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 czerwca 2011 r.
15:46
Edytuj ten wpis

Stan Borys: Smakuj życie!

Stan Borys legenda polskiej piosenki, będzie gwiazdą na III Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie 9
Stan Borys legenda polskiej piosenki, będzie gwiazdą na III Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie 9

Konkurs "Smaki Lubelszczyzny”, barokowa kuchnia Jana III Sobieskiego, warsztaty smaku, koncerty, wystawy, teatr i dobra literatura. We wrześniu Lublin będzie europejską stolicą staropolskiej kuchni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po ubiegłorocznym koncercie muzyków Gorana Bregovica o Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie zrobiło się głośno w Polsce. – To bardzo dobre połączenie dobrego smaku w sztuce i życiu – mówi Janusz Opryński, dyrektor artystyczny Centrum Kultury w Lublinie.

Tegoroczna edycja w całości podporządkowana jest Smakom Lubelszczyzny i ich staropolskim korzeniom. Organizatorzy – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin, Kresowa Akademia Smaku w Lublinie, Polska Akademia Smaku z Poznania i Dziennik Wschodni – chcą pokazać, że na Lubelszczyźnie nie została przerwana kulinarna ciągłość narodu.

Trzy dni na konkurs

W piątek 9 września uczniowie szkół gastronomicznych odtworzą i twórczo zinterpretują staropolskie dania według receptur przygotowanych przez prof. Jarosława Dumanowskiego. W sobotę siedem najlepszych restauracji Lubelszczyzny przygotowuje stoły staropolskie według receptur prof. Dumanowskiego, który na Zamku Lubelskim wygłosi wykład o staropolskich korzeniach kuchni Lubelszczyzny.

W niedzielę do konkursu "Smaki Lubelszczyzny” staną duety złożone z lubelskich Vip-ów oraz kucharzy ze Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników. Na Scenie Smaku przygotują staropolskie danie z kapłona, które dostarczy Waldemar Birk, przedsiębiorca i organizator hodowli kapłonów.

Jeszcze więcej koncertów

W piątek zagra Michał Hochman z Nowego Jorku, wykonawca "Konika na biegunach” jednego z największych przebojów wszechczasów w Polsce. "Piosenki żydowskie & najważniejsze” to sentymentalna podróż do kraju dzieciństwa.

Następnie na scenę wyjdzie Alfred Schreyer, polski skrzypek i śpiewak, ostatni, żyjący uczeń Brunona Schulza. Zaprezentuje tradycyjne pieśni polskie, ukraińskie i żydowskie. W czasie koncertu usłyszymy piosenki w czterech językach: polskim, ukraińskim, jidysz i niemieckim. Artyście towarzyszą ukraińscy muzycy.

W sobotę dla młodych widzów zagra zespół Dagdana. Ich wielki przebój "Tango. A teraz kiedy śpisz…” porywa młodych na całym świecie. Po Dagadanie na scenę, ustawioną na Placu Po Farze, wyjdzie londyńska piosenkarka i malarka Franka de Mille, która sama znalazła stronę festiwalu i chce przyjechać do Lublina. – Świetnie się tego słucha. W dobie plastikowych tworów i muzyki sztucznej, to wystarczający powód by z jej płytą się zaprzyjaźnić i nie dziwię się, że zyskała artystce tylu fanów– napisał Wojciech Ossowski z radiowej Trójki.

Na niedzielę zaplanowano koncert Stana Borysa, legendy polskie piosenki. Artysta jest w świetnej formie fizycznej: nie pije, nie pali, dba o kondycję grając w tenisa i uprawiając jogę. Wiele czasu poświęca medytacji i ekologii. Usłyszymy największe przeboje: "Anna”, "Spacer dziką plażą”, "Jaskółka uwięziona”...
Wystawy, teatr, literatura

W piątek zobaczycie wystawę Bartłomieja Michałowskiego "Świat zaginiony. Od Drohobycza do Kazimierza i Piask” w klasztorze Dominikanów. W sobotę w Muzeum Lubelskim odbędzie się wernisaż wystawy "Polaków portret własny od kuchni”. Pokażemy staropolskie, barokowe korzenie Smaków Lubelszczyzny. W niedzielę w Bramie Grodzkiej odbędzie się wernisaż wystawy dedykowanej rybom i Czesławowi Miłoszowi. Wystawa "Ryba w sztuce i nie tylko” odwołuje się do barokowej kuchni. W XVI i XVII wieku Polacy byli mistrzami w przyrządzaniu ryb. Europa uczyła się od Polaków dobrej wysmakowanej kuchni.

Po raz pierwszy na festiwalu będą spektakle teatralne. Spotkanie z kultowym Studenckim Teatrem Satyryków: "Śpiewnik STS-u” zaplanowano na piątek. W sobotę spektakl Teatru NN "Sztukmistrz w Lublina” – Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do tego zestawu dołożyć nasze widowisko plenerowe "Trzej muszkieterowie” – dodaje Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena.

Podczas festiwalu odbędą się promocje książek, do Lublina ma przyjechać Małgorzata Kalicińska, autorka głośnej powieści "Dom nad rozlewiskiem”. Spotkania z literaturą odbędą się w Centrum Promocji Lubelszczyzny.

Jarmark św. Jacka

Przez trzy dni na Starym Mieście będzie trwał Jarmark św. Jacka z tradycyjnymi produktami regionalnymi z Polski i Europy. – Nowością będzie "Aleja dobrego sera” – mówi Janusz Dwornicki z Biura Promocji "Promedia”.

Podczas warsztatów w restauracji Hades-Szeroka dostępnych dla wszystkich, będzie można poznać wielokturowe Smaki Lubelszczyzny w praktyce. Gienio Mientkiewicz, niestrudzony odkrywca polskich serów zagrodowych, poprowadzi warsztaty "Siedem serów głównych”. Hieronim Błażejak, mistrz polskich nalewek poprowadzi warsztaty nalewek. Do Lublina zapowiedzieli się także górale z Łącka z degustacją śliwowicy. – Pokażemy historię słynnej śliwowicy – mówi Leszek Hortwath z portalu Potrawy regionalne. Będą też warsztaty z przyrządzania dziczyzny po staropolsku i warsztaty kulinarne dla dzieci.

Europejska stolica staropolskiej kuchni

Tak jak przed rokiem na Scenie Smaku zaprezentują się mistrzowie kuchni z Polski. Pokażą lekkie potrawy z kuchni Europy, inspirowane staropolską kuchnią baroku. Będzie kuchnia hiszpańskich mistyczek, kuchnia organiczna i "Pytanie na śniadanie od kuchni” – Udział w festiwalu potwierdził Paweł Loroch, który niestrudzenie walczy na froncie kulinarnym w porannym "Pytaniu na Śniadanie” w TVP2 – mówi Jan Babczyszyn z Polskiej Akademii Smaku.

Tradycyjnie na Scenie Smaku zaprezentują się wiekulturowe gminy Lubelszczyzny. Część z nich odwoła się do smaków Jana III Sobieskiego.

– Na festiwalu pokazujemy staropolskie korzenie "Smaków Lubelszczyzny”. Pokazujemy, że w XVI i XVII wieku Europa uczyła się od Polski dobrego smaku – mówi prof. Jarosław Dumanowski. Wtedy także w Lublinie odbywały się słynne jarmarki, ściągające kupców z całej Europy i Wschodu.

Pozostałe informacje

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium