Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2010 r.
13:03
Edytuj ten wpis

Szpitale prywatne, nie oznacza, że płatne

Kilka razy korzystałam z tego szpitala i za każdym razem byłam bardzo zadowolona. Opieka lekarska jest fachowa, a personel bardzo miły. Poza tym w poradni kardiologicznej jest bardzo nowoczesny sprzęt – mówi Krystyna Kamińska, emerytka z Leopoldowa. Gdzie tak jest? W niepublicznym szpitalu w Rykach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2005 roku starosta rycki – by ratować szpital – zaproponował oddanie placówki w dzierżawę. Radni powiatu najpierw przystali na ten pomysł, ale później wycofali swoje poparcie, obawiając się m.in. zwolnień pracowników. W końcu ponownie zgodzili się na oddanie szpitala w prywatne ręce.

Na przetarg wpłynęły dwie oferty: od firmy EMC Instytut Medyczny z Wrocławia i NZOZ Klinika z Nałęczowa, której współwłaścicielem jest znany lubelski chirurg prof. Jerzy Karski. To właśnie klinika wygrała przetarg.

Zmiany na lepsze

– Zmieniła się jakość świadczonych usług, ale również zwiększyła się liczba leczonych pacjentów – mówi prof. Jerzy Karski, założyciel NZOZ Klinika. – Teraz zbieramy żniwo pozytywnej opinii o szpitalu. Leczymy nie tylko pacjentów z powiatu ryckiego, ale z całego województwa, a nawet z innych części kraju czy z zagranicy.

Prof. Karski ściągnął do Ryk wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

– Dzięki temu, że nie musieliśmy ogłaszać przetargów, w ciągu zaledwie kilkunastu dni udało się uruchomić nowoczesną pracownię kardiologiczną. Teraz pacjenci trafiający do nas mają w ciągu jednego dnia wykonywaną próbę wysiłkową i inne badania – mówi Andrzej Kania, kardiolog.
– Wcześniej była tu pustynia, jeśli chodzi o specjalistów – dodaje Andrzej Karski, dyrektor ds. medycznych szpitala.

Mało tego. Powstały nowe poradnie: urologiczna, ortopedyczna oraz chirurgii naczyniowej i jeszcze gabinet akupunktury i medycyny wschodniej.

Prywatny, ale za darmo (z ubezpieczeniem)

Zmieniła się nie tylko jakość, ale i wygląd. Choć z zewnątrz szpital nie wygląda "nowocześnie”, to już za drzwiami jest zupełnie inaczej. Oddziały są wyremontowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt. – Tak jak teraz szpital wygląda z zewnątrz, jeszcze kilka lat temu wyglądał i w środku – podkreśla Leszek Filipek, starosta rycki.

– Choć jesteśmy prywatnym szpitalem, koszty nie grają dla nas roli. Do leczenia nie wybieramy pacjentów, którzy są dla nas wygodni; dochodowi. Leczymy wszystkich. To jest właściwie normalny szpital, z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia, który dodatkowo może leczyć prywatnie, za opłatą. Jednak tych drugich pacjentów mamy zdecydowanie mniej – mówi prof. Karski. I przywołuje przypadek pacjenta, który trafił do placówki z odmrożonymi stopami.

– Prawdopodobnie od kilku tygodni nie zdejmował gumowców z nóg. Ropa wylewała się już z obuwia. Leczyliśmy go ponad miesiąc. Kończyny nadawały się do amputacji, pacjent nie wyrażał jednak na to zgody. W tym przypadku fundusz nie płacił nam za całe jego leczenie. Mimo to zapewniliśmy mu bardzo dobrą, specjalistyczną opiekę.

Albo dzierżawa, albo likwidacja

Dlaczego się w ogóle zdecydowaliśmy na wydzierżawienie szpitala? W naszej klinice w Nałęczowie wykonywaliśmy planowe zabiegi, tutaj dbamy o wszystkich pacjentów. Z planowymi zabiegami nie było problemu, pojawiał się z doraźną opieką. Ale udowodniliśmy, że można prowadzić dział leczniczy zgodnie z potrzebami środowiska – wyjaśnia Karski.

Ponad pięć lat temu, kiedy szpital był jeszcze pod zarządem powiatu, groziła mu likwidacja. Generował ponad 2,5 mln zł długu rocznie. Powiat musiał dodatkowo dokładać do niego ponad 4 mln zł. – Od kiedy wydzierżawiliśmy budynki, starostwu płacimy czynsz. Z tych pieniędzy spłacany jest dług, który powstał przez lata działalności szpitala powiatowego – dodaje prof. Karski.

Ze zmian zadowolony jest także starosta rycki. – Jakość usług wzrosła, zatrudnieni są tam teraz wysokiej klasy specjaliści. A wcześniej był z tym problem – mówi Filipek. – W takich małych miejscowościach jak Ryki nie ma problemu ze średnim personelem; z pielęgniarkami czy salowymi. Ale lekarze nie chcieli tutaj pracować, bo nie mogliśmy im zapewnić takich wynagrodzeń, jakich oczekiwali.



To dobre posunięcie

Budynki szpitalne zostały wydzierżawione spółce. Starostwo nadal pozostało ich właścicielem. Umowa zakłada, że we wnętrzu szpitala inwestuje i modernizuje NZOZ Klinika, a o zewnętrzną część szpitala, czyli elewację, otoczenie dba starostwo.

– Taka umowa daje nam poczucie bezpieczeństwa, że gdyby szpital nie działał dobrze, ewentualnie zagrożone byłoby bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, w każdej chwili możemy umowę dzierżawy wypowiedzieć. Wtedy albo wrócilibyśmy do "starego” układu z SPZOZ, albo ogłosilibyśmy kolejny przetarg i wydzierżawilibyśmy budynki innej spółce – wyjaśnia starosta.

Co by się stało, gdyby szpital nie został wydzierżawiony? – Mam duże wątpliwości czy by przetrwał. Lekarze odchodzili, nie było pieniędzy, żeby ściągnąć specjalistów. Powiatu nie stać by było utrzymywać dalej szpitala, który był zadłużony, a jego zobowiązania dalej się pogłębiały – wyjaśnia Filipek. – Dlatego uważam, że było to bardzo dobre posunięcie.

Wszyscy mogą być zadowoleni

Starosta dodaje, że jest przeciwny prywatyzacji w znaczeniu sprzedaży szpitali w prywatne ręce. – Ale gdyby wszędzie odbywało się to tak jak u nas, to wszyscy byliby zadowoleni.
Tak jak pacjenci ryckiego szpitala.

– Kilka razy korzystałam z tego szpitala i za każdym razem byłam bardzo zadowolona – mówi Krystyna Kamińska, emerytka z Leopoldowa. – Opieka lekarska jest fachowa, a personel bardzo miły. Poza tym w poradni kardiologicznej jest bardzo nowoczesny sprzęt.

– Bardzo dobre warunki. Choć nie mam porównania, to widzę, że tutaj nie dość, że opieka jest bardzo dobra, to dodatkowo można zostać z dzieckiem na noc – przyznaje Edyta Kujawska, której dwójka dzieci – 2-miesięczny chłopiec i 3-letnia dziewczynka – leżą na oddziale.
Joanna Mucha, posłanka PO i członek sejmowej Komisji Zdrowia:

Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że prywatyzacja jest zła lub dobra. Wszystko zależy od właściciela, który daną placówką zarządza. Z całą pewnością przekształcenie placówki w spółkę prawa handlowego wymusza wprowadzenie pewnych pozytywnych procedur. W spółce powołuje się radę nadzorczą i zarząd, w oparciu o jasne, merytoryczne kryteria. W tej chwili natomiast decyzje o składzie zarządu podejmuje starosta lub marszałek. I są to często decyzje polityczne.

Ponadto w spółce prawa handlowego mamy jasne procedury dotyczące zarządzania finansami. Placówka nie może się zadłużać w nieskończoność. Po przekroczeniu ustalonego poziomu zadłużenia trzeba poinformować wierzycieli o sytuacji spółki i negocjować spłatę długu. Taka forma prawna gwarantuje efektywniejsze działanie i większą stabilność. Sprywatyzowane szpitale działają w oparciu o kontrakt z NFZ

i w związku z tym pacjenci nie muszą płacić za leczenie.

Pozostałe informacje

Była przewodnicząca Rady Miasta Chełm

Polityczny wstrząs w chełmskiej Radzie Miasta: Dorota Rybaczuk odwołana

Dramatyczny zwrot akcji, polityczne napięcie i niespodziewane decyzje – tak w skrócie można opisać ostatnią sesję Rady Miasta Chełm. Spotkanie, które miało koncentrować się na przyszłości lokalnych szkół i przedszkoli, zakończyło się politycznym trzęsieniem ziemi. W centrum wydarzeń znalazła się Dorota Rybaczuk.

4te Piętro – mistrzowie rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego
galeria

Znamy mistrzów rozgrywek Pod Koszami Dziennika Wschodniego

4te Piętro wygrało mistrzostwo. W ostatniej kolejce Łukasz Łukawski i jego koledzy pewnie pokonali Back to the Roots.

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Niezbędne akcesoria do jogi – co wybrać?

Joga to doskonały sposób na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Aby jednak czerpać z niej pełne korzyści, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Sprawiają one, że ćwiczenia jogi są bardziej komfortowe i efektywne. Jakie są niezbędne akcesoria do jogi?

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Bilety autokarowe w najlepszych cenach – podróżuj tanio i wygodnie!

Szukasz sposobu na niedrogie i komfortowe podróżowanie? Autokar może być właśnie tym, czego potrzebujesz. Dzięki dobrze dobranym biletom nie tylko oszczędzisz, ale też zyskasz wygodę i swobodę planowania. Zobacz, jak podejść do tematu mądrze i wycisnąć z podróży jak najwięcej.

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Rejestracja spółki w Czechach - najważniejsze fakty i informacje

Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z koniecznością stawiania czoła bardzo wielu różnorodnym wyzwaniom. Polskie przepisy podatkowe niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego też z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców podejmuje decyzję o przeniesieniu swojej działalności do Czech. Jak wygląda rejestracja spółki u naszych południowych sąsiadów? Szereg przydatnych informacji na ten temat prezentujemy w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Centra dla cudzoziemców na Lubelszczyźnie. Marszałek dementuje pogłoski

Czy mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Wrotków słusznie boją się skutków otwarcia Centrum Integracji Cudzoziemców przy Diamentowej? Podczas wczorajszej konferencji marszałek Jarosław Stawiarski zapewnił, że ze wszystkich centrów na Lubelszczyźnie korzystają głównie obywatele Ukrainy.

Bright Ede swój debiut na boiskach PKO BP Ekstraklasy uczcił bramką

Bight Ede (Motor Lublin): To był dla mnie wyjątkowy dzień

Debiut na poziomie PKO BP Ekstraklasy, debiut w nowej drużynie, a na koniec jeszcze debiut przed kamerami Canal+Sport. Bright Ede ma za sobą kapitalny występ w niedzielnym meczu Motoru Lublin ze Stalą Mielec (4:1) i na pewno na długo tego spotkania nie zapomni.

Coś spadło w okolicach Cycowa

Obiekt nieznanego pochodzenia spadł na pole pod Cycowem. Czy to fragment rakiety?

W gminie Cyców w powiecie łęczyńskim w nocy z poniedziałku na wtorek z nieba spadł tajemniczy obiekt. Nocne niebo najpierw rozświetlił błysk, a potem dał się słyszeć huk. Na miejsce wezwano służby. Czy to fragment rakiety Elona Muska? Polska Agencja Kosmiczna sprawy na razie nie komentuje.

Bogdanka LUK Lublin. musi wygrać w Kędzierzynie-Koźlu, aby myśleć o awansie do strefy medalowej

Bogdanka LUK Lublin gra z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i musi wygrać

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Początek wtorkowego spotkania o godzinie 20.30

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium