Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2010 r.
13:03
Edytuj ten wpis

Szpitale prywatne, nie oznacza, że płatne

0 2 A A

Kilka razy korzystałam z tego szpitala i za każdym razem byłam bardzo zadowolona. Opieka lekarska jest fachowa, a personel bardzo miły. Poza tym w poradni kardiologicznej jest bardzo nowoczesny sprzęt – mówi Krystyna Kamińska, emerytka z Leopoldowa. Gdzie tak jest? W niepublicznym szpitalu w Rykach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W 2005 roku starosta rycki – by ratować szpital – zaproponował oddanie placówki w dzierżawę. Radni powiatu najpierw przystali na ten pomysł, ale później wycofali swoje poparcie, obawiając się m.in. zwolnień pracowników. W końcu ponownie zgodzili się na oddanie szpitala w prywatne ręce.

Na przetarg wpłynęły dwie oferty: od firmy EMC Instytut Medyczny z Wrocławia i NZOZ Klinika z Nałęczowa, której współwłaścicielem jest znany lubelski chirurg prof. Jerzy Karski. To właśnie klinika wygrała przetarg.

Zmiany na lepsze

– Zmieniła się jakość świadczonych usług, ale również zwiększyła się liczba leczonych pacjentów – mówi prof. Jerzy Karski, założyciel NZOZ Klinika. – Teraz zbieramy żniwo pozytywnej opinii o szpitalu. Leczymy nie tylko pacjentów z powiatu ryckiego, ale z całego województwa, a nawet z innych części kraju czy z zagranicy.

Prof. Karski ściągnął do Ryk wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

– Dzięki temu, że nie musieliśmy ogłaszać przetargów, w ciągu zaledwie kilkunastu dni udało się uruchomić nowoczesną pracownię kardiologiczną. Teraz pacjenci trafiający do nas mają w ciągu jednego dnia wykonywaną próbę wysiłkową i inne badania – mówi Andrzej Kania, kardiolog.
– Wcześniej była tu pustynia, jeśli chodzi o specjalistów – dodaje Andrzej Karski, dyrektor ds. medycznych szpitala.

Mało tego. Powstały nowe poradnie: urologiczna, ortopedyczna oraz chirurgii naczyniowej i jeszcze gabinet akupunktury i medycyny wschodniej.

Prywatny, ale za darmo (z ubezpieczeniem)

Zmieniła się nie tylko jakość, ale i wygląd. Choć z zewnątrz szpital nie wygląda "nowocześnie”, to już za drzwiami jest zupełnie inaczej. Oddziały są wyremontowane, wyposażone w nowoczesny sprzęt. – Tak jak teraz szpital wygląda z zewnątrz, jeszcze kilka lat temu wyglądał i w środku – podkreśla Leszek Filipek, starosta rycki.

– Choć jesteśmy prywatnym szpitalem, koszty nie grają dla nas roli. Do leczenia nie wybieramy pacjentów, którzy są dla nas wygodni; dochodowi. Leczymy wszystkich. To jest właściwie normalny szpital, z kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia, który dodatkowo może leczyć prywatnie, za opłatą. Jednak tych drugich pacjentów mamy zdecydowanie mniej – mówi prof. Karski. I przywołuje przypadek pacjenta, który trafił do placówki z odmrożonymi stopami.

– Prawdopodobnie od kilku tygodni nie zdejmował gumowców z nóg. Ropa wylewała się już z obuwia. Leczyliśmy go ponad miesiąc. Kończyny nadawały się do amputacji, pacjent nie wyrażał jednak na to zgody. W tym przypadku fundusz nie płacił nam za całe jego leczenie. Mimo to zapewniliśmy mu bardzo dobrą, specjalistyczną opiekę.

Albo dzierżawa, albo likwidacja

Dlaczego się w ogóle zdecydowaliśmy na wydzierżawienie szpitala? W naszej klinice w Nałęczowie wykonywaliśmy planowe zabiegi, tutaj dbamy o wszystkich pacjentów. Z planowymi zabiegami nie było problemu, pojawiał się z doraźną opieką. Ale udowodniliśmy, że można prowadzić dział leczniczy zgodnie z potrzebami środowiska – wyjaśnia Karski.

Ponad pięć lat temu, kiedy szpital był jeszcze pod zarządem powiatu, groziła mu likwidacja. Generował ponad 2,5 mln zł długu rocznie. Powiat musiał dodatkowo dokładać do niego ponad 4 mln zł. – Od kiedy wydzierżawiliśmy budynki, starostwu płacimy czynsz. Z tych pieniędzy spłacany jest dług, który powstał przez lata działalności szpitala powiatowego – dodaje prof. Karski.

Ze zmian zadowolony jest także starosta rycki. – Jakość usług wzrosła, zatrudnieni są tam teraz wysokiej klasy specjaliści. A wcześniej był z tym problem – mówi Filipek. – W takich małych miejscowościach jak Ryki nie ma problemu ze średnim personelem; z pielęgniarkami czy salowymi. Ale lekarze nie chcieli tutaj pracować, bo nie mogliśmy im zapewnić takich wynagrodzeń, jakich oczekiwali.



To dobre posunięcie

Budynki szpitalne zostały wydzierżawione spółce. Starostwo nadal pozostało ich właścicielem. Umowa zakłada, że we wnętrzu szpitala inwestuje i modernizuje NZOZ Klinika, a o zewnętrzną część szpitala, czyli elewację, otoczenie dba starostwo.

– Taka umowa daje nam poczucie bezpieczeństwa, że gdyby szpital nie działał dobrze, ewentualnie zagrożone byłoby bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, w każdej chwili możemy umowę dzierżawy wypowiedzieć. Wtedy albo wrócilibyśmy do "starego” układu z SPZOZ, albo ogłosilibyśmy kolejny przetarg i wydzierżawilibyśmy budynki innej spółce – wyjaśnia starosta.

Co by się stało, gdyby szpital nie został wydzierżawiony? – Mam duże wątpliwości czy by przetrwał. Lekarze odchodzili, nie było pieniędzy, żeby ściągnąć specjalistów. Powiatu nie stać by było utrzymywać dalej szpitala, który był zadłużony, a jego zobowiązania dalej się pogłębiały – wyjaśnia Filipek. – Dlatego uważam, że było to bardzo dobre posunięcie.

Wszyscy mogą być zadowoleni

Starosta dodaje, że jest przeciwny prywatyzacji w znaczeniu sprzedaży szpitali w prywatne ręce. – Ale gdyby wszędzie odbywało się to tak jak u nas, to wszyscy byliby zadowoleni.
Tak jak pacjenci ryckiego szpitala.

– Kilka razy korzystałam z tego szpitala i za każdym razem byłam bardzo zadowolona – mówi Krystyna Kamińska, emerytka z Leopoldowa. – Opieka lekarska jest fachowa, a personel bardzo miły. Poza tym w poradni kardiologicznej jest bardzo nowoczesny sprzęt.

– Bardzo dobre warunki. Choć nie mam porównania, to widzę, że tutaj nie dość, że opieka jest bardzo dobra, to dodatkowo można zostać z dzieckiem na noc – przyznaje Edyta Kujawska, której dwójka dzieci – 2-miesięczny chłopiec i 3-letnia dziewczynka – leżą na oddziale.
Joanna Mucha, posłanka PO i członek sejmowej Komisji Zdrowia:

Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że prywatyzacja jest zła lub dobra. Wszystko zależy od właściciela, który daną placówką zarządza. Z całą pewnością przekształcenie placówki w spółkę prawa handlowego wymusza wprowadzenie pewnych pozytywnych procedur. W spółce powołuje się radę nadzorczą i zarząd, w oparciu o jasne, merytoryczne kryteria. W tej chwili natomiast decyzje o składzie zarządu podejmuje starosta lub marszałek. I są to często decyzje polityczne.

Ponadto w spółce prawa handlowego mamy jasne procedury dotyczące zarządzania finansami. Placówka nie może się zadłużać w nieskończoność. Po przekroczeniu ustalonego poziomu zadłużenia trzeba poinformować wierzycieli o sytuacji spółki i negocjować spłatę długu. Taka forma prawna gwarantuje efektywniejsze działanie i większą stabilność. Sprywatyzowane szpitale działają w oparciu o kontrakt z NFZ

i w związku z tym pacjenci nie muszą płacić za leczenie.

Pozostałe informacje

Dwoje nowych posłów z Lubelszczyzny. To konsekwencja wyborów do europarlamentu
EUROWybory

Dwoje nowych posłów z Lubelszczyzny. To konsekwencja wyborów do europarlamentu

Bożena Lisowska i Henryk Smolarz to nowi posłowie z Lubelszczyzny, którzy zastąpią wybranych do europarlamentu Martę Wcisło i Krzysztofa Hetmana. Oznacza to także zmiany w składzie sejmiku województwa.

PiS wygrywa w powiecie opolskim. Nie wszędzie drugie miejsce zajęła KO

PiS wygrywa w powiecie opolskim. Nie wszędzie drugie miejsce zajęła KO

W niedzielnych wyborach do urn ruszyło 15 615 osób z powiatu opolskiego. Tam zdecydowaną większością głosów wygrało Prawo i Sprawiedliwość.

Lewica na łopatkach. W okręgu nr 8 poniżej progu

Lewica na łopatkach. W okręgu nr 8 poniżej progu

Agata Fisz z Chełma i Jacek Czerniak z Lublina oraz Agnieszka Marcinkowska-Kozak jako tako wypadli podczas eurowyborów. Ale Lewica osiągnęła w woj. lubelskim jeden z najgorszych wyników kraju, dwukrotnie niższy od średniej ogólnopolskiej. W powiatach: radzyńskim i łęczyńskim oddano na tę listy zaledwie po ok. 300 głosów

Na kogo głosowano w powiecie zamojskim? Eurowybory
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Na kogo głosowano w powiecie zamojskim? Eurowybory

Znane są już wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowano na południu województwa lubelskiego, czyli w powiecie zamojskim? Jedna partia bierze górę nad innymi.

dr Wojciech Maguś
Dzień Wschodzi
film

Prawo i Sprawiedliwość w defensywie. Lewica i Trzecia Droga muszą się zastanowić

Mariusz Kamiński wygrywa, ale PiS globalnie traci. Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego raczej bez niespodzianek. Czy dominacja Prawa i Sprawiedliwości się właśnie skończyła

 Jak głosował Zamość? Wybory do Parlamentu Europejskiego
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Jak głosował Zamość? Wybory do Parlamentu Europejskiego

Znane są już wyniki wyborów do Europarlamentu. Jak głosowano w poszczególnych powiatach? W Zamościu jedna partia deklasuje rywali.

Lutnia pokonała rezerwy Orląt Spomlek Radzyń Podlaski

Lutnia Piszczac utrzymała pierwsze miejsce, wyniki 29. kolejki bialskiej okręgówki

Prowadząca w tabeli Lutnia Piszczac pokonała rezerwy Orląt Radzyń Podlaski 1:0. Kujawiak Stanin wygrał z Tytanem Wisznice 6:0. Porażka wicelidera Podlasia II Biała Podlaska z Unią Krzywda 0:1 i spadek na trzecią pozycję.

Starosta szuka gdzie może. Prosi premiera Tuska o pomoc szpitalowi

Starosta szuka gdzie może. Prosi premiera Tuska o pomoc szpitalowi

Starosta włodawski Mariusz Zańko wystosował pismo do premiera Donalda Tuska oraz parlamentarzystów i ministra obrony narodowej z prośbą o uwzględnieniu w Tarczy Wschód pomocy włodawskiemu szpitalowi. Głośna śmierć żołnierza na granicy być może przyspieszy pomoc takim „granicznym” szpitalom. Na odpowiedź starosta czeka.

Nadruki na odzieży dla twojej firmy - jak je zdobyć?

Nadruki na odzieży dla twojej firmy - jak je zdobyć?

Inwestycja w firmową odzież to doskonały pomysł, ponieważ stanowi ona bardzo istotną wizytówkę przedsiębiorstwa. Pracownicy, którzy posiadają firmowe koszulki czy bluzy, prezentują się znacznie bardziej wiarygodnie dla przybywających do siedziby przedsiębiorstwa klientów. Co warto wiedzieć o nadrukach na odzieży dla firm? Jakie dokładnie korzyści płyną z inwestycji w odzież z nadrukami? Na te i wiele innych pytań szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

PiS wygrywa w powiecie. W Puławach lepsza Koalicja Obywatelska

PiS wygrywa w powiecie. W Puławach lepsza Koalicja Obywatelska

W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 36 098 mieszkańców powiatu puławskiego. Partyjnie najlepszy wynik osiągnęło Prawo i Sprawiedliwość. Indywidualnie najwięcej głosów zdobyła natomiast Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Sparta Rejowiec Fabryczny wystąpi w barażach o IV ligę

Sparta Rejowiec Fabryczny zapewniła sobie udział w barażach o IV ligę

W przedostatniej kolejce sezonu zwycięstwa odniosły Sparta Rejowiec Fabryczny, Bug Hanna, Kłos Gmina Chełm, Spółdzielca Siedliszcze, Granica Dorohusk i Hetman Żółkiewka.

Mikołaj Sawicki nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin

Mikołaj Sawicki nowym przyjmującym Bogdanki LUK Lublin

To kolejny siatkarz, który zamienił Gdańsk na Lublin

Frekwencja w powiatach - sprawdź
WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Frekwencja w powiatach - sprawdź

Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Komisje wyborcze podliczyły już głosy ze wszystkich komisji. Jaka była frekwencja w poszczególnych powiatach województwa lubelskiego?

Trzecia Droga oficjalne wyniki w Lubelskiem. Porażka

Trzecia Droga oficjalne wyniki w Lubelskiem. Porażka

Tylko w powiatach: włodawskim, ryckim, hrubieszowskim i w mieście Zamość Trzecia Droga - Polska 2050 Szymona Hołowni i PSL osiągnęła znaczące wyniki

Marcin Kęćko
Dzień Wschodzi
film

Sezon Lublin 2024 – Odkryj Miasto Pełne Atrakcji!

Lublin przyciąga turystów przez cały rok, ale to właśnie latem miasto ożywa w wyjątkowy sposób. Dzięki inicjatywie "Sezon Lublin" odwiedzający mogą liczyć na wiele atrakcji, niezapomnianych doświadczeń oraz unikalnych nagród. Gościem Dzień Wschodzi jest Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki Urzędu Miasta Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium