Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 sierpnia 2019 r.
19:13

To najaktywniejszy student UMCS. "Znalezienie czasu to kwestia chęci i dobrej organizacji"

67 29 A A

W tym roku zdobył nagrodę dla najaktywniejszego studenta UMCS. Jest człowiekiem, który nie boi się angażować się w szereg projektów i to nie tylko tych studenckich. O działalności w wolontariatach, zainteresowaniach i planach na przyszłość rozmawiamy z Michałem Kucharskim studentem UMCS oraz KUL

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dziennikarz TV UMCS oraz MusicLovers.pl. Od 2014 roku prezes Politologicznego Koła Naukowego UMCS. Pomysłodawca, organizator i prowadzący wielu wydarzeń w gmachu Politologii UMCS. Jak ty znajdujesz na to czas?

- Dodam jeszcze, że wolontariusz Warsztatów Kultury od 2014 roku. To jest dość istotne, bo odbyłem tam 17 wolontariatów. Dodatkowo też jestem wolontariuszem Maratonu Lubelskiego; od I edycji aż do teraz. Znalezienie czasu to kwestia chęci i dobrej organizacji.

• Jaki był twój pierwszy projekt czy wolontariat, który zrealizowałeś?

- Swoją przygodę z wolontariatem rozpocząłem w 2013 roku od pomocy przy I edycji Maratonu Lubelskiego i tak zostałem wolontariuszem. Wtedy mieszkałem jeszcze w akademiku Femina. Pewnego dnia chodził po segmentach wolontariusz i szukał ludzi gotowych pomóc w I edycji Lubelskiego Maratonu. Wolontariat urzekł mnie do tego stopnia, że wciąż się tym zajmuję. 

• Dlaczego zdecydowałeś się brać udział w wolontariatach?

- Zawsze lubiłem spędzać czas aktywnie. Nie lubię grać w gry komputerowe czy siedzieć w domu. Wolę zdecydowanie się w coś angażować. Chciałem też zobaczyć, jak organizuje się takie wydarzenia. Po pierwszym wolontariacie poznałem ciekawych i fajnych ludzi, z którymi mam kontakt do tej pory. Doskonale pamiętam Carnaval Sztukmistrzów, bo byłem pod dużym wrażeniem całej organizacji i tego, ilu fajnych ludzi można tam spotkać, ile przyjaźni można zawrzeć. Dużym plusem jest też to, że dało mi to możliwość poznania artystów z całego świata, a przede wszystkim ich kulturę i ciekawe historie. Jest to fajny sposób na spędzanie wakacji.

• Który projekt wspominasz najmilej?

- Bardzo miło wspominam wszelkie debaty związane z Politologicznym Kołem Naukowym UMCS, a zwłaszcza debaty Jedynek do Europarlamentu czy do Sejmu. Dużym wydarzeniem były debaty dot. wyborów samorządowych, bo zrealizowaliśmy aż 3 z 7 debat prezydenckich w Lublinie z różnymi mediami, które to miałem przyjemność poprowadzić. Pierwsza była realizowana wraz TVP 3 Lublin, druga z Gazetą Wyborczą, a trzecia była moją autorską. Też dużym wydarzeniem był cykl 13 Debat samorządowych na żywo w TVP 3 Lublin, których byłem współorganizatorem, a z 6 z nich sam nawet poprowadziłem. Dzięki temu później dostałem staż telewizyjny.

Miło wspominam również wydarzenia związane z Warsztatami Kultury. Organizują one aż 4 duże Imprezy: Inne Brzmienia, Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów oraz Jarmark Jagielloński. Uczestnictwo w takich wydarzeniach to świetnie spędzony czas z ludźmi z podobnym flow jak ja.

• Po co to robisz? Co jest twoim celem? 

- Jest to po prostu dobry sposób na wykorzystanie swojej energii i czasu. Mój temat pracy magisterskiej na psychologii to: „Wartości i kompetencje społeczne wolontariuszy Warsztatów Kultury w Lublinie.” Temat jest wynikiem właśnie tego, że bardzo polubiłem wolontariat i taki sposób spędzania czasu. Jeśli zaś chodzi o projekty Politologicznego Koła Naukowego, to jest to po pierwsze możliwość bycia aktywnym studentem w dziedzinie moich studiów, a więc poznawanie polityki od kuchni. Jest to również możliwość uczenia się zarządzania dużą organizacjom.

• Wspomniałeś, że studiujesz psychologię, wcześniej były Studia Wschodnioeuropejskie, czy stosunki międzynarodowe. Dopiero potem zdecydowałeś się na właśnie psychologię i politologię. Co cię przekonało do tych kierunków? 

- Studiowałem sześć kierunków (śmiech). Psychologia to kierunek rozwojowy. Pomaga zrozumieć wiele aspektów postrzegania rzeczywistości, a przede wszystkim zrozumieć nas samych jak i innych. Jeśli chodzi o politologię, to interesowałem się tym od dzieciństwa. Pamiętam, jak były kiedyś obrady komisji do spraw afery L. Rywina. Oglądałem to dosyć namiętnie. Podobnie jak obrady Sejmu. W mojej rodzinie też zawsze było duże zainteresowanie polityką.
Jeśli chodzi o moją ścieżkę studencką, to najpierw studiowałem politologię z której obroniłem licencjat. A następnie poszedłem na psychologie. Od II roku politologii było tak, że studiowałem jednocześnie jakieś 2 kierunki. Były to m.in. stosunki międzynarodowe przez 1 rok czy studia wschodnioeuropejskie przez 2 lata oraz administracja; 1 semestr. Rezygnowałem z nich, bo wychodzę z założenia, że nie należy robić czegoś w czym nie widzisz sensu. Okazało się, że kierunki jednak nie były zgodne z moimi zainteresowaniami. Pod koniec III roku psychologii doszedłem do wniosku, że jednak zrobię magistra z politologii, bo polityka to moja miłość.

• Powiedziałeś, że w twojej rodzinie zawsze było duże zainteresowanie polityką. Co więc sądzi o twojej działalności rodzina i znajomi?

- Znajomi zastanawiają się, jak ja znajduję na to czas. To po prostu kwestia dobrej organizacji. Trzeba mieć dobrych współpracowników, którym można zaufać. Jeśli chodzi o PKN z którego jestem najbardziej dumny z mojej działalności na UMCS, nie byłoby to możliwe bez szeregu osób, które mi w tym pomagały. Przez ostatnie 5 lat mojej prezydentury w PKN, współpracowałem z co najmniej 300 osobami praktycznie z każdego wydziału UMCS. Nasze koło oprócz debat organizuje różne interdyscyplinarne wydarzenia jak chociażby Ogólnopolską Konferencja „Wpływ środowiskowy na wybór ścieżki życiowej.”
Jeśli zaś chodzi o rodzinę, to myślę, że cieszy się z tego co robię.

• Tak szeroką działalność wymaga od Ciebie umiejętnego dobierania współpracowników. W jaki sposób to robisz?

- Bardzo często zapraszam do jeśli chodzi o koło przyjaciół, którym ufam i wiem, że się sprawdzą w konkretnych zadaniach. To jest też tak, że ludzie których poznaję przy różnych okazjach pomagają mi przy okazji moich różnych projektach jak np. Kuba Knurek czy Karolina Burzak, która projektuje mi plakaty, a poznałem ją właśnie na Carnavale Sztukmistrzów. Prowadzimy również zwykły nabór członków co semestr. W PKN dajemy bardzo różne zadania naszym członkom i na tej podstawie wyciągamy wnioski, kto ma jakie zasoby i na tej podstawie później przydzielamy zadania. Myślę, że nasze koło jest już dość rozpoznawalną marką w Lublinie i aktywnym uczestnikiem życia społecznego, bo często piszą do nas ludzie, że chcieli by wstąpić do nas.

• W czerwcu na Kozienaliowej Gali Naukowca odebrałeś nagrodę dla najaktywniejszego studenta. Jak przyjąłeś to wyróżnienie?

- Na pewno byłem troszkę zaskoczony, z tego względu, że byliśmy również nominowani jako koło i myślałem, że to ono ma większe szanse na wygranie. Jako koło przeprowadziliśmy ponad 100 projektów w ostatnich 5 latach. Jest to dla mniej bardzo miłe wyróżnienie i podsumowanie całej mojej działalności studenckiej. Cieszę się, że w pierwszej edycji nagrodę zdobył mój przyjaciel Jakub Knurek, jeden z współtwórców sukcesów naszego koła.

• Czyli uważasz to za zwieńczenie twojej kariery studenckiej? A może zamierzasz ją jeszcze kontynuować? jakie masz cele? 

- Być może za rok będę starać się dostać na doktorat, a teraz nie da się ukryć powoli moja studencka działalność dobiega końca i trzeba pójść dalej. Myślę jednak, że to co robimy na studiach procentuje w życiu zawodowym. Często mówimy, że po studiach nie ma pracy i rzeczywiście zgodzę się, że po samych studiach pracy może nie być. Jeśli jednak udzielamy się, tworzymy różne projekty, angażujemy się w wolontariaty, zdobywamy doświadczenie to mamy już pewne umiejętności, które są doceniane na rynku pracy.

• Porozmawiajmy o twoich planach na przyszłość. 

- Co raz bardziej angażuję się w dziennikarstwo. Wraz z moją dziewczyną stworzyłem kanał na You Tube „Na OFFowo”, na którym publikujemy rozmowy m.in. z artystami i ludźmi z Pol’and’Rock Festival 2019. Będziemy również publikować materiały z kolejnych wydarzeń. Szczerze mówiąc, nigdy nie spodziewałem się, że ten zawód aż tak bardzo mi się spodoba. Moja przygoda z dziennikarstwem rozpoczęła się całkiem niedawno, bo w październiku minionego roku od wspomnianych debat w telewizyjnych. Następnie zdecydowałem się wstąpić do TV UMCS, gdzie tworzę materiały newsowe oraz przygotowuję film dokumentalny z okazji 70-lecia Chóru Akademickiego.

Czy będę kiedyś zawodowym dziennikarzem? Nie wiem, ale na chwilę obecną myślę, że chciałbym, aby tak potoczyła się moja ścieżka zawodowa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pasażer nic nie przegapi, a PKP wyda 65 mln

Pasażer nic nie przegapi, a PKP wyda 65 mln

Pojawią się na peronach i w przejściach podziemnych. Ma ich być 290. Tyle nowych wyświetlaczy zamontują na kolejnych stacjach między Otwockiem a Lublinem Głównym. Będą też głośniki i kamery monitoringu. To będzie dużo kosztowało.

Pijani kierowcy zatrzymani

Pijani kierowcy zatrzymani

Policjanci z Włodawy zatrzymali wczoraj dwóch kierowców. Obaj jechali „na podwójnym gazie”.

Ze wsi do miasta ścieżką rowerową. Sejmik rozpatrzył petycję mieszkańców

Ze wsi do miasta ścieżką rowerową. Sejmik rozpatrzył petycję mieszkańców

Dzięki ścieżce rowerowej ma być bezpieczniej - przekonują marszałka w petycji mieszkańcy kilku podbialskich miejscowości. Na razie, radni sejmiku dali zielone światło na to, by przy trasie 811 wybudować ścieżkę rowerową.

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Od środy w Polsce będą 53 nowe rezerwaty przyrody, spośród nich 3 powstaną w Lubelskiem, w trzech różnych powiatach. To odsłona akcji „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.

Kamil Podlecki ma 41 lat. List gończy wystawiono za nim m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej

Tego człowieka szuka policja. To groźny przestępca

Ma na koncie wymuszenia i oszustwa związane z prostytucją. Jest poszukiwany listem gończym za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Lubelska policja będzie wdzięczna za każdą informację o miejscu pobytu 41-letniego Kamila Podleckiego.

42-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany

Matka go urodziła i wychowała, a syn był dla niej okrutny

Miał zakaz zbliżania się do matki, ale nic sobie z tego nie robił. Od lat znęcał się nad kobietą. Już nie będzie. 42-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany. grozi mu długa odsiadka.

To już 24. edycja akcji przeprowadzana w Świdniku

Świąteczna zbiórka dla rodaków. „Każdy drobny gest ma znaczenie”

Świdnik po raz kolejny organizuje świąteczną akcję dla potrzebujących polskich rodzin. Tym razem z Ukrainy. Zbiórka potrwa do 12 grudnia.

Mariusz Paszko (pierwszy z lewej) z pozostałymi laureatami i organizatorami konkursu „Hospital AI Challenge”.

AI pomoże w leczeniu nowotworów krwi? Taki pomysł zrodził się w Zamościu

Ten projekt to na razie tylko teoria. Ale gdyby udało się go wdrożyć, praca lekarzy byłaby łatwiejsza, przebiegała sprawniej, a leczenie można byłoby podjąć szybciej. Zamojski Szpital Niepubliczny otrzymał nagrodę za koncepcję wykorzystania sztucznej inteligencji w terapii hematologicznej.

Groził podpaleniem domu i samochodu. Trafił do aresztu

Groził podpaleniem domu i samochodu. Trafił do aresztu

43-letni mieszkaniec powiatu ryckiego aresztowany za groźby podpalenia domu i samochodu swojej partnerki. Mężczyzna od miesięcy stosował przemoc psychiczną i fizyczną wobec kobiety.

Bogdanka LUK Lublin dzisiaj spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością

Bogdanka LUK Lublin kontynuuje rywalizację w Challenge Cup

Dzisiaj o godz. 20.30 Bogdanka LUK zagra pierwszy mecz w ramach 1/8 finału CEV Volleyball Challenge Cup. Rywalem drużyny z Lublina tym razem będzie francuski Tourcoing-Lille Metropole. Spotkanie w hali Globus rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję zapowiada stacja Polsat Sport 2.

To nie jest konserwa dla alergików. Ma składnik, który może zaszkodzić

To nie jest konserwa dla alergików. Ma składnik, który może zaszkodzić

Producent obiecał, że wszystkie puszki z tej partii wycofa, a konsumentów poinformuje o skłądniku, który wykryto w konserwie. Własne ostrzeżenie w tej sprawie wydał również Główny Inspektorat Sanitarny.

Płonie hala magazynowa ze słomą. Akcja gaśnicza trwa
ZDJĘCIA
galeria

Płonie hala magazynowa ze słomą. Akcja gaśnicza trwa

Do pożaru doszło przed południem w hali magazynowej w Kolonii Jelnica. Na miejscu nadal działa 6 zastępów straży pożarnej.

Batabe Zempare dobrze zaprezentowała się w FIBA EuroCup

Polski Cukier AZS UMCS zakończył grę w EuroCup na fazie grupowej. Wynik na miarę możliwości?

Polski Cukier AZS UMCS Lublin chociaż pokonał Panathinaikos Ateny to i tak odpadł z międzynarodowej rywalizacji. Co zapamiętamy z europejskich bojów akademiczek?

Uczniowie z ZS im. Adama Naruszewicza w stadninie

Rodzice przestraszyli się granicy i uchodźców. Nie puszczają dzieci do szkoły w Janowie Podlaskim

Jeszcze do niedawna ten kierunek był oblegany przez młodzież z całej Polski. Teraz problemem jest znaleźć tylu chętnych, by w ogóle uruchomić klasę w technikum hodowli koni w Janowie Podlaskim. Rodzice przestraszyli się granicy i uchodźców.

Kacper Gieryk zawieszony za naruszenie przepisów antydopingowych

Kacper Gieryk zawieszony za naruszenie przepisów antydopingowych

Kacper Gieryk został zawieszony za naruszenie przepisów antydopingowych. Kolarz Lubelskie Perła Polski Cycling Team został złapany na dopingu podczas mistrzostw świata.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium