Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2023 r.
7:26

Uniwersytety podają harmonogram rekrutacji. Pierwszy startuje UMCS

Autor: Zdjęcie autora TOMA
0 A A
(fot. archiwum)

Jako pierwszy, już w połowie kwietnia, nabór kandydatów na nowy rok akademicki zacznie UMCS. Pozostałe uczelnie lubelskie chętnych zaczną rekrutować w maju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

UMCS

Największa lubelska uczelnia internetową rejestrację uruchomi 17 kwietnia.

– Kandydaci na studia w UMCS mogą wybierać spośród około 90 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia i jednolitych magisterskich oraz ponad 300 specjalności – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. – Z jednej strony proponujemy zarówno dobrze znane, od lat obecne w ofercie edukacyjnej kierunki studiów, które niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy zarządzenie. Jest to bowiem oferta o określonej renomie, wzbudzająca zaufanie kandydatów na studia. Z drugiej zaś strony uczelnia reaguje na zmieniające się trendy i zapotrzebowanie rynku pracy, stąd co roku oferta kształcenia wzbogacana jest o nowe kierunki studiów – dodaje rzeczniczka. Tegorocznych nowości ma być dziewięć (piszemy o nich na stronie 9).

UMCS w tym roku nie szykuje swojego dnia otwartego w tradycyjnej formule. Uniwersytet wraz z innymi lubelskimi uczelniami i Urzędem Miasta będzie promował swoją ofertę edukacyjną podczas wydarzenia „Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023”. Odbędzie się ono 21 marca na placu Litewskim.

– To pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia zarówno z województwa lubelskiego, jak i całej Polski. Uczniowie będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, jak studiuje się w Lublinie oraz dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej, w tym UMCS – mówi Aneta Adamska.

KUL

Od 5 maja do 12 lipca w uczelnianym systemie rejestrować będą mogli się kandydaci na Katolicki Uniwersytet Lubelski. Ostateczna oferta jest w trakcie przygotowywania, ale jak słyszymy na najstarszej lubelskiej uczelni, liczba miejsca na pierwszym roku studiów, ma być zbliżona do tej oferowanej w ubiegłym roku.

Uniwersytet Przyrodniczy

Nabór u przyrodników rozpocznie się 8 maja i ma potrwać do 30 września.

– Szczegółowy harmonogram jest ustalany. Będzie ogłoszony jeszcze w marcu – zaznacza Monika Jaskowiak, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczelnia w tym roku proponuje kandydatom prawie 60 kierunków studiów. Wśród nich jest pięć nowości.

30 marca w Centrum Kongresowym UP i innych uczelnianych obiektach odbędzie się Dzień Otwarty. W programie znajdą się między innymi wykłady ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie poświęcone egzaminom maturalnym z geografii i matematyki, warsztaty popularnonaukowe, pokazy czy prezentacje kół naukowych.

– Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, a nierzadko również użycie specjalistycznych materiałów lub wielkość laboratoriów, na wszystkie warsztaty obowiązuje rejestracja. Potrwa ona do 26 marca i polega na wypełnieniu internetowego formularza, a następnie potwierdzenie zwrotne przez organizatorów na wskazany w formularzu adres e-mail – informuje Monika Jaskowiak. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu.

Politechnika Lubelska

Maturzyści zainteresowani studiowaniem na Politechnice Lubelskiej w uczelnianym systemie rekrutacyjnym będą mogli rejestrować się od 15 maja. Nabór potrwa do 9 lipca. Nieco mniej czasu na formalności będą mieli kandydaci na architekturę. Tu rejestracja zakończy się 25 czerwca.

– Na kandydatów czeka ponad 1830 miejsc na 24 kierunkach na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia – mówi Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka uczelni. W tegorocznej ofercie mają znaleźć się dwa nowe kierunki. Ich uruchomienie planują wydziały mechaniczny oraz zarządzania, ale szczegóły będą znane po ich zatwierdzeniu przez uczelniany Senat.     .

Uniwersytet Medyczny

Na medycznej uczelni elektroniczna rejestracja na większości kierunków potrwa od 16 maja do 12 lipca. Wcześniej, bo 30 czerwca zakończy się nabór na kierunku techniki dentystyczne. 6 lipca kandydaci będą zdawać obowiązkowy egzamin manualny, podczas którego będą musieli wykonać rysunek techniczny zęba oraz wymodelować z plasteliny przedmiot o zadanych wymiarach.

Pierwsze listy osób przyjętych na pierwszy rok studiów zostaną opublikowane 18 lipca. Kolejne mają być ogłaszane na bieżąco, w zależności od wypełniania limitów na poszczególnych kierunkach.

Uniwersytet Medyczny szykuje swój Dzień Otwarty, choć warto podkreślić, że będzie to wydarzenie dwudniowe. Odbędzie się ono 25 i 26 maja w Centrum Symulacji Medycznej przy ul. Chodźki 4.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium