Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 maja 2010 r.
0:40
Edytuj ten wpis

Weteran określa klasę

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 2 A A

Nowe auto może mieć każdy, ale prawdziwa ekstrawagancja to weteran. Za takim wózkiem obejrzy się każda, od "osiemnastki” wzwyż. Urok zabytku szos działa zawsze i wszędzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
35-letni fiat 124 spider przypłynął do Polski z Kalifornii. Był w opłakanym stanie. – Oddałem mu cztery miesiące mojego życia. Warto. Dziś cieszę się każdą chwilą jazdy – mówi Grzegorz Soboń z Lublina, mechanik, a zarazem wielki entuzjasta pojazdów zabytkowych.

Kilka lat temu dzięki taniemu dolarowi i niskim cenom w Stanach, Polskę zalała fala zabytkowych aut.

– To już nie są pojedyncze przypadki, ale moda. Teraz posiadanie weterana określa status. Kto się obejrzy za nowym samochodem? Nikt! Za solidnie odrestaurowanym weteranem, każdy… A jak działa na kobiety od "18” wzwyż – mówi z uśmiechem Grzegorz Soboń, przed którym żadne wiekowe auto nie ma tajemnic.

Adam Słodowy? Już nie!

Na początku wielu właścicieli aut zabytkowych traktuje je, jak duże zabawki. Podłubać po pracy, uruchomić silnik... Tymczasem, zabytki potrzebują serca, czasu i pieniędzy.

– To nie jest zabawa a la Adam Słodowy, czyli zrób to sam. Dobrze odrestaurowany zabytek musi być w 100 proc. zgodny z oryginałem. Po pierwszej fascynacji, nabywca zdaje sobie sprawę, w co się wpakował. Ale skoro zrobiło się pierwszy krok, kolejne, to tylko kwestia czasu – dodaje Roman Tytłak, także mechanik i entuzjasta weteranów szos.

I zaczyna się szukanie w Internecie literatury, oryginalnych części, wyjazdy na weterański bazar do Łodzi.

– To wciąga, jak nocne Polaków rozmowy. Zaczynają się dyskusje na forach, wymiana częściami z innymi kolekcjonerami. Aż w końcu przychodzi ten dzień, kiedy po raz pierwszy zagra silnik, koła "połkną” pierwsze metry drogi. Uczucie jest niesamowite. W niepamięć idą miesiące spędzone w garażu – dodaje Roman Gawęda, posiadacz P70 i komandor tegorocznego Lubelskiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

Galanteria to jest kłopot

Roman Tytłak nie kryje, że największe kłopoty są z tzw. galanterią. – Chromowane listewki, napisy, maskownice, to rzeczywiście może doprowadzić do pasji. A zabytki potrzebują dbałości o szczegóły. Nawet najmniejsze odstępstwo od oryginału kosztuje ujemne punkty podczas weterańskich zlotów. Czasami bywa i tak, że dana część jest nie do zdobycia. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak dorobić.

– Godziny szukania wyglądu pierwowzoru w fachowej literaturze i sprytne ręce rzemieślnika załatwiają także i takie tematy – dodaje Soboń.

Wielka jest siła w weteranach

Żony pasjonatów dobrze wiedzą, że nie mają szans na konkurowanie z pasją mężów. – Moja połowa na pytanie, gdzie ja jestem, bez względu na okoliczności, zawsze odpowiada: w garażu – śmieje się Tytłak.
Ale właśnie podczas takich imprez, jak Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych, połowice pasjonatów doceniają wartość hobby męża.

– Unikatowe auto zawsze wzbudza zainteresowanie widzów. To jest prawdziwa przyjemność, kiedy ludzie z podziwem zerkają na auto, pytają o szczegóły, chcą zajrzeć pod maskę, aby zobaczyć pieszczony godzinami silnik. To jest to! – dodaje Soboń.

Teraz Janów Lubelski

Tegoroczny Rajd Pojazdów Zabytkowych zapowiada się niezwykle ciekawie. Uczestnikami tej rundy są załogi, kierowca i pilot pojazdów z napędem mechanicznym, o wysokim stopniu oryginalności, wyprodukowanych do 31.12.1979 roku. – Samochody muszą być zachowane i utrzymane w warunkach właściwych historycznie. Nie mogą być środkiem codziennego transportu – definiuje charakter tej imprezy Roman Gawęda, Choć muszą być sprawne.

Tym razem oczy nacieszyć będzie można od 27 do 30 maja, czyli od przyszłego czwartku do niedzieli. – Baza rajdu to Janów Lubelski, gdzie spotkaliśmy się z wielką życzliwością władz i ludzi wobec weteranów – dodaje komandor Gawęda.

Zabytki pojawią się na trasie w przyszły piątek i sobotę. W piątek samochody pojadą po marszrucie Janów Lubelski–Porytowe Wzgórza –Frampol–Biłgoraj–Janów Lubelski, w sobotę Janów Lubelski–Goraj–Hosznia Ordynacka–Janów Lubelski.

– Przygotowaliśmy kilka miejsc, gdzie zabytkom będzie się można przyjrzeć z bliska. I tak w piątek od 12 do 14 w Biłgoraju przed Urzędem Miasta zaplanowaliśmy konkurs elegancji, wcześniej od 10.30 do 12 auta będą rywalizować na miejscowym torze kartingowym. Także w piątek weterani zawitają do Janowa Lubelskiego, gdzie ustawią się na rynku pomiędzy 16 a 19. W sobotę od 10 do 12 zabytki zaparkują w Goraju i od 12 do 15 zjadą na rynek w Janowie Lubelskim.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium