Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

2 grudnia 2017 r.
20:00

Wójt, burmistrz i prezydent miasta na dwie kadencje. Co jeszcze chce zmienić PiS w Kodeksie Wyborczym?

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych czy powołanie wojewódzkich i powiatowych komisarzy wyborczych. To główne założenia proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość zmian w Kodeksie wyborczym. Pomysły nie podobają się m.in. korporacjom samorządowym. Szereg zastrzeżeń zgłosili także członkowie Państwowej Komisji Wyborczej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Swoje propozycje PiS przedstawiło trzy tygodnie temu. Projekt jest już procedowany w Sejmie. W tym tygodniu sejmowa komisja nadzwyczajna nie zgodziła się na przyjęcie wniosków opozycji o jego odrzucenie. Nie przyjęła też propozycji dotyczącej wysłuchania publicznego ws. projektu.

Co proponuje PiS?

Zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W projekcie jest jednak mowa o tym, że limit dwóch kadencji będzie liczony od najbliższych wyborów. To ostatecznie rozwiało wątpliwości związane z budzącym liczne głosy sprzeciwu działaniem prawa wstecz. Wcześniej mówiono, że ci samorządowcy, którzy co najmniej dwukrotnie byli już wybierani na swoje stanowiska, w przyszłym roku nie mogliby już ubiegać się o reelekcję. W tym gronie był m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk, a także włodarze ponad 20 innych miast z naszego regionu.

Kolejne z najważniejszych założeń to likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie wojewódzkich i powiatowych komisarzy wyborczych. Inna z proponowanych zmian zakłada, że kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów nie mogliby jednocześnie startować w wyborach do innego organu niż rada danej gminy lub miasta. W tym przypadku nie byłaby możliwa powtórka sytuacji chociażby z ostatnich wyborów samorządowych, gdy ubiegający się o prezydenturę w Lublinie Krzysztof Żuk (PO) i Grzegorz Muszyński (PiS) otwierali listy obu partii w wyborach do sejmiku województwa.

Szereg propozycji dotyczy także transparentności wyborów. Chodzi m.in. o montowanie kamer w lokalach wyborczych, większe uprawnienia dla tzw. mężów zaufania czy stworzenie drugiej komisji wyborczej, która ma zajmować się wyłącznie liczeniem głosów.

Będą zmiany?

Niewykluczone, że PiS zaproponuje jeszcze poprawki do zgłoszonego przez siebie projektu. Jak podała „Rzeczpospolita”, korekty będą jednak kosmetyczne i mają dotyczyć nie kwestii fundamentalnych, a jedynie technicznych.

To, że zmiany będą poważniejsze mogła sugerować chociażby niedawna wypowiedź wicepremiera i ministra nauki Jarosława Gowina, który jest liderem wchodzącej w skład obozu Zjednoczonej Prawicy partii Porozumienie.

- Uważam, że należy zmienić ordynację wyborczą, ale nie jestem pewien, czy dokładnie w takie sposób, jak proponuje klub PiS - mówił Gowin w ubiegły piątek podczas wizyty w Lublinie. - Na pewno uważnie trzeba przeanalizować wątpliwości zgłoszone przez przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędziego Wojciecha Hermelińskiego. Oprócz tego naszym zdaniem błędem jest wycofanie się z jednomandatowych okręgów wyborczych. Zwłaszcza w małych gminach jest to rozwiązanie, które sprzyja samorządności.

PKW punktuje

Lista wspomnianych uwag Państwowej Komisji Wyborczej oraz Krajowego Biura Wyborczego jest dość długa. Wydany przez nie komunikat prasowy zawiera 19 punktów.

- Zmiany zaproponowane w projekcie oznaczają destabilizację systemu wyborczego i stanowią poważne zagrożenie dla sprawnego przeprowadzenia wyborów samorządowych w 2018 roku - czytamy.
Zdaniem obu organów może być chociażby za mało czasu na powołanie 16 wojewódzkich komisji wyborczych i 380 powiatowych. Ma to nastąpić w ciągu 60 dni od wejścia ustawy w życie. Wątpliwości dotyczą też braku ograniczeń co do działalności politycznej i przynależności partyjnej tych osób.

Ale sporo uwag dotyczy również interpretacji znaku „X” stawianego w kratce obok nazwiska kandydata. Dotychczas była mowa o „dwóch liniach przecinających się w obrębie kratki”. Po zmianach mają to być „co najmniej dwie linie”. Stąd mogą pojawić się wątpliwości i rozbieżności podczas ustalania wyników głosowania.

Szczególne kontrowersje budzi zapis mówiący o tym, że zamazanie jednej kratki i postawienie „krzyżyka” przy innej nie będzie oznaczało, że głos jest nieważny.

JOW-y niezgody

Przeciwko zmianom protestują także korporacje samorządowe. Opinię prawną w tej sprawie przygotował m.in. Związek Miast Polskich. Czytamy w niej m.in., że nowa ordynacja zmniejszy wpływ mieszkańców na wygląd życia publicznego. W opinii ZMP dwukadencyjność jest sprzeczna z Konstytucją i ogranicza bierne i czynne prawo wyborcze dla obywateli. Samorządowcy krytykują także całkowitą likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych. Według nich może to doprowadzić do upartyjnienia lokalnego życia publicznego.

W tej ostatniej kwestii głośnio wypowiadają się politycy Kukiz’15, którzy w kampanii wyborczej utworzenie JOW-ów uczynili swoim głównym postulatem. Lider ugrupowania Paweł Kukiz zapowiedział, ze w tej sprawie jest gotów pójść na wojnę z PiS, nie wykluczył w związku z tym nawet współpracy z Polskim Stronnictwem Ludowym.

Plusy i minusy

- W tym projekcie są pewne elementy, które można ocenić jednoznacznie pozytywnie. Inne mogą natomiast wzbudzać wątpliwości - ocenia prof. Wojciech Sokół, politolog z UMCS.

W tej pierwszej grupie wymienia zapisy dotyczące transparentności wyborów, m.in. przezroczyste urny czy prowadzenie transmisji z lokali wyborczych. - To na pewno nie wzbudza kontrowersji i może zaowocować tym, że nie będzie takich problemów, jak w wyborach w 2014 roku. Jeśli chodzi o jednomandatowe okręgi wyborcze, to mają one swoich zwolenników, ale i przeciwników. Zmniejszenie okręgów wyborczych może natomiast służyć zwiększeniu szans dużych partii i rzeczywiście możemy tu zgodzić się z zarzutem upartyjnienia wyborów - mówi politolog.

Co z kwestią sposobu stawiania na kartach do głosowania znaku „X”? - Prawdopodobnie chodzi o to, żeby wyeliminować wątpliwości z poprzednich wyborów, które dotyczyły dużej liczby głosów nieważnych - komentuje prof. Sokół. - Ale po zmianach także mogą pojawiać się problemy z interpretacją tego, czy głos został oddany prawidłowo.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium