Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 stycznia 2010 r.
16:53
Edytuj ten wpis

Wybory prezydenckie na Ukrainie: Starcie tytanów

0 1 A A

Ona: piękna i ambitna "pomarańczowa księżniczka”, która dziś marzy o tronie królowej. On: były gubernator obwodu donieckiego z barwną, miejscami kryminalną, przeszłością

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Karta, którą Ukraińcy w niedzielę wrzucą do urn, będzie wyjątkowo długa. W wyścigu o najwyższe stanowisko w państwie startuje kilkunastu kandydatów. Ale w rzeczywistości liczy się tylko dwóch: charyzmatyczna "żelazna Julia” i lider Partii Regionów, walczący z wizerunkiem "postradzieckiego dygnitarza”.

Choć sondaży przedwyborczych nie można publikować od 2 stycznia, to zakaz nie obowiązuje mediów rosyjskich. A te, im bliżej wyborów, wskazują na coraz większe poparcie dla "pomarańczowej księżniczki”. Zresztą, piękna pani premier robi co może, by z tej potyczki wyjść z tarczą. Na przemian straszy i obiecuje.

Nasza Julka

Julka (tak o niej mówią Ukraincy) Tymoszenko rozpoczęła swoją kampanię w iście amerykańskim stylu. Zaprosiła modnych artystów i swoich zwolenników na kijowski Majdan Niezależnosti, miejsce-symbol pomarańczowej rewolucji. Chwilę później cała Ukraina utonęła w billboardach i plakatach. Tak, by nikt nie miał wątpliwości, że "ona da radę”, "ona pracuje”, "ona to Ukraina”.

– To wyjątkowo długa – zaczęła się już latem – i intensywna kampania. Ile to kosztowało? Tego dowiemy się dopiero po wyborach, gdy partie złożą sprawozdania finansowe. Ale tego, w jakim stopniu sfinansowali ją oligarchowie, raczej się nie dowiemy – mówi dr Tomasz Kapuśniak z Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej.

Dziś cały rząd ukraiński to praktycznie sztab wyborczy Tymoszenko, a piękna Julia czaruje swój lud, najlepiej, jak tylko potrafi. Zastraszonym epidemią rodakom podarowała maseczki, mieszkańcom Lwowa obiecała w kranach wodę, a skorumpowanym urzędnikom dożywocie.

Nieciekawa przeszłość

– Tymoszenko to fenomen – przyznaje Mykola Riabczuk, ukraiński politolog z Kijowa. – Ludzie ją kochają albo nienawidzą. A zakochany człowiek wybaczy wszystko. Mąż też zwykle do końca nie wierzy, że żona go zdradza.

– Ludzie wybaczają jej grzechy, bo jest kobietą? – zastanawia się dr Kapuśniak.

Tymoszenko wcale nie ma kryształowej przeszłości. W latach 90. uchodziła za bliską współpracowniczkę premiera Ukrainy Pawła Łazarenki, sądzonego w USA za oszustwa finansowe. W 2001 została aresztowana i spędziła ponad miesiąc w areszcie w związku z oskarżeniami o fałszerstwa i przemyt gazu. Była ścigana również przez prokuraturę rosyjską, która oskarżyła ją o korumpowanie wyższych urzędników Ministerstwa Obrony Rosji.

Człowiek z Donbasu

Pogrążona w kryzysie i gospodarczym chaosie Ukraina to podatny grunt dla kampanii przedstawiciela opozycji. – Janukowycz ciągle krytykuje poczynania rządu, zresztą, słusznie – ocenia Riabczuk. – Partia Regionów umiejętnie pasożytuje też na kwestiach tożsamościowych, jak np. język. Unika za to mówienia o rzeczach zasadniczych i trudnych. I, w przeciwieństwie do Tymoszenko, niewiele obiecuje.

Billboardy Janukowycza są dwujęzyczne: w Kijowie ukraińskie hasła są pisane większymi literami niż te po rosyjsku, w rosyjskojęzycznym Doniecku odwrotnie.
Hasło wyborcze byłego gubernatora obwodu donieckiego to "Ona mówi, my działamy”.

Janukowycz nie tylko działa, ale też "słucha”. Z kolei to hasło wykorzystali jego polityczni wrogowie. Pojawiły się nawet billboardy, na których były premier występuje w towarzystwie takich "bohaterów”, jak Lenin czy Hitler. Pod tym wiele mówiącym obrazkiem krótki podpis: "Słucham wszystkich”.

Jeszcze bardziej nieciekawa przeszłość

Już na początku kampanii szefa Partii Regionów oskarżono o udział w zbiorowym gwałcie. Ale na sumieniu ma znacznie więcej. W młodości był dwukrotnie karany za kradzież i rozbój. Oba wyroki zostały unieważnione w 1978 roku. Pomógł wtedy apel deputowanego Rady Najwyższej ZSRR i kosmonauty Georgija Bieregowogo.

Dziś wychowanek domu dziecka walczy z wizerunkiem "postradzieckiego dygnitarza”. Uczy się języka angielskiego i "światowych manier” pod okiem amerykańskich ekspertów. A jego sztab tuż po zakończeniu wyborów planuje "masowe akcje uliczne” na głównych placach ukraińskiej stolicy.

– Chodzi o stworzenie sytuacji grozy, że wybory mogą nie być uczciwe. Taka próba wpłynięcia na opinię międzynarodową. I przygotowywanie gruntu pod ewentualną porażkę – ocenia dr Kapuśniak. – Ale jego elektorat raczej na ulice nie wyjdzie. To nie są ludzie w typie rewolucjonisty.

Kto wygra?

– Paradoksalnie dla Ukrainy lepsza byłaby wygrana Janukowycza. Partia Regionów gwarantuje stabilność ekonomiczną i polityczną – ocenia dr Tomasz Kapuśniak. – Zresztą, oboje są zainteresowani utrzymaniem status quo. Wcale nie chcą eliminować z polityki oligarchów i szarej strefy.

– Żaden z tych kandydatów nie wie co to jest państwo prawa. Potrafią jedynie bawić się regułami, a nie w nie grać – dodaje Mykola Riabczuk. Według ukraińskiego politologa, możliwe są dwa scenariusze. – Wygrywa Janukowycz i mamy takiego "Kuczma light”. Autorytarny porządek, który już znamy, polegający na powolnym dociskaniu społeczeństwu śruby. Lub rządzi Tymoszenko, która ma chęci, charyzmę i entuzjazm, ale czy wystarczające kompetencje do przeprowadzenia reform? Julia to taka energia jądrowa, która może być wykorzystana w elektrowni lub jako bomba.

Pewne jest jedno: Ukraińcy do wyborów pójdą. Rozczarowani "rewolucją, której nie było”, zmęczeni i sfrustrowani w niedzielę pojawią się przy urnach.

- Przynajmniej po to, by zagłosować na mniejsze zło - oceniają politolodzy.

Pozostałe informacje

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium