Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 października 2019 r.
9:05

Z Lubelszczyzny do Japonii. Polacy z medalami Mistrzostw Świata w sumo

0 1 A A
Magda Skrajnowska z klubu ONI Lublin wywalczyła po raz pierwszy w swojej karierze złoty medal w rywalizacji seniorek. - Wszystko zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie. Startowałam na takich zawodach po raz pierwszy<br />
Magda Skrajnowska z klubu ONI Lublin wywalczyła po raz pierwszy w swojej karierze złoty medal w rywalizacji seniorek. - Wszystko zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie. Startowałam na takich zawodach po raz pierwszy

Dwoje zawodników z naszego województwa - Magda Skrajnowska i Adam Gardzioła - stanęło na podium zakończonych niedawno Mistrzostw Świata Seniorów i Juniorów w sumo. Jest to osiągnięcie tym bardziej imponujące, że dokonali tego w Japonii, czyli w kolebce tego sportu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Magda Skrajnowska z klubu ONI Lublin wywalczyła po raz pierwszy w swojej karierze złoty medal w rywalizacji seniorek. W Osace 20-latka stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii wagowej do 73 kg. Na swojej drodze po złoto pokonała Norweżkę Pernille Oddlien, Niemkę Danielę Schmidtsdorf, a w finale Ukrainkę Karynę Kolesnik.

- Wszystko zrobiło na mnie bardzo duże wrażenie. Startowałam na takich zawodach po raz pierwszy. Przede wszystkim, to były bardzo duże emocje. Kiedy koleżanka lub kolega z reprezentacji walczył, to udzielały nam się te emocje - opowiada Magda Skrajnowska.

Zawodniczka z ONI Lublin jest dopiero czwartą złotą medalistką Mistrzostw Świata w sumo w historii polskiego sportu. Wcześniej dokonali tego tylko Robert Paczków, Sylwia Krzemień i Edyta Witkowska.
Nie ustępuje koleżance

Z kolei Adam Gardzioła z KS Agros Zamość może się pochwalić dwoma krążkami w zmaganiach juniorów. 18-latek zdobył srebro w kategorii do 100 kg. Wygrał pojedynki z Mongołem Sosorkhuu Altangerelem, Brazylijczykiem Guilherme Vazem, a w finale ustąpił jedynie reprezentantowi gospodarzy Taiki Micie.

Przedstawiciel województwa lubelskiego dołożył do tego jeszcze brąz w rywalizacji drużynowej. Razem z Kacprem Mikołajczykiem i Hubertem Niemczykiem wygrał starcie z Estończykami 3:0, w półfinale przegrał z Japończykami 1:2, a w meczu o trzecie miejsce pokonał Ukraińców 2:1.

- Nie było dla mnie zaskoczeniem, że znajdę się w strefie medalowej. Wskazywały na to moje poprzednie wyniki. Nie ukrywam, że na finał też miałem pewien plan, ale nie wszystko mi się udało. Japończycy nie dają się nabierać na nasze europejskie sztuczki, ich technika jest na światowym poziomie - ocenia Adam Gardzioła.

Osaka i Ułan Bator

Należy podkreślić, że dla obojga nie były to pierwsze medale z dużych, międzynarodowych imprez. Magda Skrajnowska ma już na swoim koncie złoty medal Mistrzostw Świata Juniorów w kategorii do 75 kg z 2015 roku.

Znamienne jest to, że tamte zawody również odbywały się w Osace. Rok później Skrajnowska była wicemistrzynią świata juniorek w kategorii do 75 kg w Ułan Bator. Ma na swoim koncie także trzy medale z kwietniowych Mistrzostw Europy w Tallinie: dwa złota (U-21 do 70 kg oraz w seniorach do 73 kg) i brąz (U-23 do 73 kg).

Na krajowym podwórku też jest jedną z czołowych zawodniczek. W lutym zdobyła złoto na Mistrzostwach Polski U-21 w Myślenicach w kategorii do 75 kg i brąz w open. Z kolei w zmaganiach do lat 23 była trzecia w kategorii do 73 kg i w open. Miesiąc później na Mistrzostwach Polski Seniorów w Krotoszynie potwierdziła, że jest w dobrej formie, zwyciężając w kategorii do 73 kg.

Adam Gardzioła również może pochwalić się kilkoma imponującymi osiągnięciami. Pomimo 18 lat, ma już na swoim koncie kilka medali Mistrzostw Polski, w tym srebro z czerwcowych zawodów w Zamościu w kategorii wiekowej U-18 i wagowej do 100 kg. Większym sukcesem jest na pewno tegoroczny triumf w sierpniowym Pucharze Europy w Krotoszynie.

Nie taka nowość

W Polskim Związku Sumo zarejestrowanych jest 55 klubów sportowych z całego kraju, które szkolą zawodników. Na liście dostępnej na stronie internetowej federacji są także organizacje z województwa lubelskiego:

• KS Agros Zamość
• KS Oni Lublin
• KS Orły Milejów
• UKJ Legion Zamość
• UKS CSW Lider Zamość
• UKS Orzeł Stary Zamość
• UKS Sorga Zamość
• ULKS Olimpijczyk Chełm
• ZTS Sokół Lublin

Wbrew pozorom, nie jest to dyscyplina tak obca Polakom, jak mogłoby się wydawać. Rywalizacja w sumo odbywa się już na poziomie młodzików, przez kadetów i juniorów aż po seniorów. Szkoleniem zawodników zajmują się przedstawiciele dyscyplin „chwytanych”, takich jak judo, zapasy czy sambo. Nikogo nie powinno więc dziwić, że zawodnikami sumo są osoby wywodzące się - na przykład - z zapasów. Tak jak chociażby Adam Gardzioła.

- Dla wielu klubów sumo jest dyscypliną uzupełniającą. Z kolei część z nich przeszła z dyscypliny uzupełniającej na wiodącą. Sumo się po prostu przyjęło - podkreśla Daniel Chwastek, trener 18-latka.

- Polska radzi sobie bardzo dobrze na tle innych krajów. Można powiedzieć, że w Europie są tutaj jedni z najlepszych zawodników. Najpierw jest Rosja, potem Ukraina, a na trzecim miejscu Polska - dodaje Aleksander Sztanuchin, szkoleniowiec, który współpracuje z Magdą Skrajnowską.

Nowa jakość

Sport ten nie należy do najpopularniejszych w Polsce i nie może przebić się do szerszej świadomości, bo ciągle traktowany jest jak dyscyplina egzotyczna.

- Ten stereotyp mężczyzny dużego i otyłego pozostaje. Ludzie z zewnątrz kojarzą sobie sumo właśnie z człowiekiem o takiej posturze. Nie wiedzą natomiast, że w sumo sportowym, które uprawiają nasi zawodnicy, jest podział na kategorie wiekowe i wagowe. Zawodnicy są harmonijnie zbudowani, potrafią robić szpagaty, salta. To jest nowa jakość, bo startują judocy, zapaśnicy... Są różne techniki: podcinki, rzuty. To już nie jest takie pchanie, jak w tym sumo pierwotnym - tłumaczy Daniel Chwastek.

- Zawody sumo są czytelne, krótko trwają. Nie ma tutaj jakichś niezrozumiałych zasad jak w zapasach - dodaje opiekun Adama Gardzioły. - Wiadomo, że przegrał ten, kto został wypchnięty lub powalony. Przez takie dyscypliny, jak judo czy sambo, jest dużo więcej akcji technicznych, a zawodnicy są też lepiej wyszkoleni technicznie.

- Nie było dla mnie zaskoczeniem, że znajdę się w strefie medalowej. Wskazywały na to moje poprzednie wyniki - ocenia Adam Gardzioła, zdobywca srebrnego i brązowego medalu w Osace (2 miejsce)
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet, połączenie betonu i stali zbrojeniowej, zrewolucjonizował budownictwo i zmienił oblicze naszych miast. Innowacyjna technologia umożliwiła tworzenie konstrukcji o niespotykanej dotąd wytrzymałości, trwałości i wszechstronności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium