Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

9 maja 2021 r.
15:55

"Uciekałam z chemii i przychodziłam na treningi". Amazonki z Lublina pokazują, co to wola walki

Autor: Zdjęcie autora grom

Amazonki Budowlani Lublin będą gospodarzem III Turnieju mistrzostw Polski Kobiet U 16 w Rugby 7. Zawody zaplanowano na 16 maja, początek o godzinie 11 na stadionie przy ul. Krasińskiego 11.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od dwóch lat na stadionie przy ul. Krasińskiego na osiedlu LSM w Lublinie, można zobaczyć nie tylko mężczyzn. Późnym popołudniem w poniedziałki, środy i piątki oraz w sobotnie przedpołudnie z boiska dobiega męski głos mieszający się z wysokimi tonami kobiecych okrzyków, nawoływań: szybciej, celniej, podaj...

To trwające po okiem trenera Roberta Ciechońskiego przez półtorej godziny wspólne treningi 15-, 16-, 17- i 18-latek chwytających, rzucających i kopiących piłkę. Żeby było trudniej: nie okrągłą lecz owalną.

Uciekała z chemii

Bez wątpienia takie zachowanie nie jest godne pochwały i naśladowania, chyba że w kwestii sportowego wyboru.

– Uciekałam z lekcji chemii i przychodziłam na treningi. Można powiedzieć, że traf chciał, że znalazłam się w lubelskiej drużynie. Nie wiedziałam, że od razu będzie to rugby takie w prawdziwej jej odmianie czyli z tzw. kontaktem. Na początku była to odmiana tzw. Rugby Tag czyli bezkontaktowej odmiany rugby. Opcja twardszej wersji tej dyscypliny bardziej mi się spodobała – tłumaczy Aleksandra Kociubowska, kapitan drużyny Amazonek Budowlanych Lublin U 16 czyli dziewczyn, które nie ukończyły jeszcze 16 lat. Rugby łączy z nauką w pierwszej klasie V LO w Lublinie.

Grający w drużynie seniorów Edach Budowlani Lublin w ataku na pozycji skrzydłowego Robert Ciechoński, na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Tomaszowicach wpadł na pomysł, który jak się później okazało, chwycił.

Wicemistrzostwo

– Siedem lat temu wprowadziłem Rugby Tag do szkoły, w której uczę. Najpierw było to w klasie szóstej, następnie w młodszych. W zajęciach uczestniczyli chłopcy i dziewczynki. Trenowaliśmy, braliśmy udział w turniejach. W zależności od wieku dzieci grały od czterech do sześciu minut. Regulamin nakazywał aby w składzie były dwie dziewczyny, z których jedna musiała występować na boisku przez całe spotkanie. Drużyny liczyły po sześć osób – opowiada trener Robert Ciechoński.

W 2019 roku prowadzona przez Ciechońskiego drużyna klasy szóstej najpierw wygrała turniej w Tomaszowicach, a następnie awansowała do wielkiego finału w rywalizacji Rugby Tag. O złoty medal zespół zmierzył się z Budowlanymi Łódź.

– Przegraliśmy, ale wywalczyliśmy wicemistrzostwo Polski. Bez wątpienia to wielki sukces naszej drużyny – wspomina Ciechoński. Wraz ze srebrnym medalem pojawił się problem: co dalej zrobić z młodymi zawodnikami i zawodniczkami? – Z chłopcami było łatwiej. Trafiali do grup młodzieżowych w Budowlanych Lublin. Prowadziłem przez pewien czas drużynę żaków w lubelskim klubie i nadal pracowaliśmy. Kłopot był z dziewczynami. Szkoda, aby wkładające w grę całe serce zawodniczki z dnia na dzień powiedziały: dziękuję, rezygnując ze swoich życiowych pasji. Po rozmowie z działaczami Budowlanych Lublin zdecydowaliśmy o powołaniu sekcji rugby kobiecego. Wybraliśmy opcję Rugby 7 – wspomina Ciechoński.

Fajne, dzikie, zawzięte

Nowo powstała drużyna rugbystek pojechała na pierwszy występ do Sopotu. Trener zabrał 12 dziewczyn.

– W tej grupie było 10 zawodniczek z którymi pracowałem w szkole w Tomaszowicach – mówi szkoleniowiec. Zaczęły się wspólne zajęcia na prawdziwym stadionie do rugby. Co chwila do zespołu dołączały nowe zawodniczki. Pojawiło się nowe wyzwanie: jak nazwać drużynę? Zdecydowano się na Amazonki. A ponieważ sekcja działa w strukturach lubelskich Budowlanych do pierwszego członu dołączono jeszcze Budowlani. – Nazwę Amazonki wymyśliliśmy wspólnie. Dziewczyny są waleczne, konsekwentnie dążą do celu, nie poddają się. Takie określenie pasuje do nich jak ulał – wyjaśnia Ciechoński. – To było w październiku 2019 roku. Ktoś rzucił hasło: Amazonki. Spodobało się wszystkim, dziewczynom, trenerowi, władzom klubu. Taka nazwa doskonale oddaje nasze zaangażowanie, wolę walki, nasz charakter. Amazonki – fajne, dzikie, zawzięte – dodaje Kociubowska.

Droga do kadry Polski

Dziewczyny, które w 2019 roku tworzyły Amazonki Budowlanych Lublin rozwinęły się sportowo. Mimo bardzo krótkiego czasu, lubelski klub doczekał się już reprezentantek Polski. Na razie, z racji wieku, jest to dopiero kadra U 18.

– W gronie reprezentantek są Joanna Domaciuk, kapitan naszej drużyny Martyna Usarek oraz Izabela Jabłońska – wylicza Marcin Sokołowski, kierownik Amazonek Budowlanych Lublin. Każda z dziewczyn jest inna, ale każda ma w zespole swoje miejsce i zadanie. – Ola Kobciubowska ma ksywkę „Petarda”. Rozkręca się powoli, a potem robi dużo huku, szumu wokół siebie. Z kolei Asia Domaciuk to „Diablica”. Kiedy dziewczyny mają treningi i grają z chłopcami wielu ma z nią problemy, jest po prostu od nich lepsza – tłumaczy Sokołowski.

Bardzo poważnym wyzwaniem stojącym przed lubelskimi Amazonkami jest przyszłość. Konkretnie chodzi o zachowanie ciągłości drużyny. Kobiece rugby w Polsce w dalszym ciągu jest mało znane ponieważ jest mało popularne.

– W kategoriach wiekowych U 16 i U 18 Polski Związek Rugby nie może utworzyć rozgrywek ligowych. Powodem jest mała liczba zespołów. Nieco lepiej jest w seniorkach, ale tam też ilość drużyn nie jest duża – tłumaczy Sokołowski. – Rugby kobiece w tzw. siódemkach jest bardzo atrakcyjne i widowiskowe. Siedem dziewczyn w jednej drużynie występuje na boisku, na którym normalnie gra 15 zawodników w tradycyjnym rugby. Dlatego zespoły grają tylko dwa razy po siedem minut. Nasze dziewczyny z U 18 niedługo już nie będą mogły występować w tej kategorii wiekowej. Być może PZRugby utworzy rozgrywki dla U 19 – są bowiem takie plany. A może otrzymają szansę występu już z seniorkami. Z niecierpliwością czekamy na rozwój wydarzeń – mówi trener lubelskich Amazonek.

Zapraszają na treningi

Treningi lubelskich rugbystek odbywają się w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 17-18.30. Po raz czwarty dziewczyny spotykają się na zajęciach w soboty od 10 do 11.30.

– Zawsze fajnie jest się wspólnie spotkać i potrenować. Wyjeżdżamy na turnieje, zgrupowania. Z każdego wyjazdu zamieszczamy zdjęcia i informacje na Instagramie. Zapraszamy wszystkie chętne dziewczyny. Można przyjść, zobaczyć jak wyglądają nasze zajęcia, o co tak właściwe chodzi w rugby. Jak się dziewczynom spodoba będą mogły zostać, jeśli zobaczą, że taka forma sportu nie jest dla nich, spokojnie będą mogły odejść – mówi lubelska amazonka Joanna Domaciuk.

– Jeśli nawet którejś dziewczynie nie przypadnie do gustu gra w Rugby 7, to na pewno zostanie kibicem tej dyscypliny. Mamy już takie koleżanki – dodaje Kociubowska.

– Dla każdej chętnej znajdzie się miejsce w naszym zespole. Musimy mówić rówieśniczkom, koleżankom o rugby. Warto uprawiać ten sport. Rugby uczy samodyscypliny, wiary we własne umiejętności, odpowiedniej organizacji samego siebie. Będąc w Amazonkach możemy nawiązywać i rozwijać już istniejące przyjaźnie, czerpać satysfakcję z uprawiania tej dyscypliny – przekonuje Nina Sokołowska, uczennica klasy ósmej w Szkole Podstawowej im. Ignacego Paderewskiego w Lublinie.

Dziewczyny, które będą chciały spróbować swoich sił w Amazonkach mogą też kontaktować się bezpośrednio z trenerem Robertem Ciechońskim (tel. 604 959 828).

Rozbijanie obrony

Amazonki Budowlani Lublin będą gospodyniami III Turnieju Rugby kobiecego. Zespoły będą grać w tzw. Rugby 7. Do Lublina przyjedzie osiem drużyn z Polski. Na miejscu drogą losowania zostaną podzielone na dwie grupy.

– Patronat nad turniejem objęła Marta Wcisło, która będzie fundatorem Pucharu Fair Play. Liczymy, że osiągniemy dobry wynik. Finałowe zawody rozegrane zostaną w czerwcu w Krakowie – mówi kierownik.

– Przede wszystkim chcemy zdobyć doświadczenie. Im więcej grania, tym lepiej dla zespołu – dodaje trener.

– Marzy mi się zdobycie punktów decydujących o końcowym zwycięstwie – dodaje Nina Sokołowska, ksywka „Kung Fu Panda”. Jej głównym zadaniem w zespole lubelskich Amazonek jest rozbijanie obrony przeciwniczek. – Niczym Kung Fu Panda wbijam się w obronę rywalek, po to aby koleżankom łatwiej było zdobywać punkty.

Turniej w Rugby 7 o mistrzostwo Polski w kategorii U 16 odbędzie się 16 maja na stadionie przy ul. Kraińskiego w Lublinie.
Początek zawodów zaplanowano na godzinę 11.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium