Co się stało z suknią Barbary Radziwiłłówny? Wiadomo, że niemiecki alchemik użył jej do odprawienia rytuału przed królem Zygmuntem Augustem.
Jak było z suknią Barbary? Król Zygmunt August ożenił się z córką hetmana wielkiego litewskiego, Jerzego Radziwiłła. Dla polskiej szlachty to był szok. Jakby tego było mało, Barbara została królową. Kiedy rok później zmarła, podejrzenie padło na matkę Zygmunta, królową Bonę. Tymczasem owdowiały król wpadł w depresję po śmierci kobiety, która była najgorętszą miłością jego życia.
- Słyszałam, że przed wojną w zbiorach muzeum suknia Barbary była. Schowana w skrzyni nie przetrwała wojny. W skrzynię uderzyłA bomba - mówi Dorota Kubacka z Muzeum Lubelskiego.
Relikwie po Mickiewiczu
- Za szkłem ramki znajduje się krótki list napisany na papierze z nadrukiem "Grand Hotel du Louvre. Paris.” Pochyłym pismem zapisano:
Przy otwarciu trumny cynkowej, w której zwłoki p. Adama Mickiewicza zostały przywiezione z Konstantynopola - znaleziono ciało pokryte znaczną ilością trawy morskiej - której część małą ofiarowaliśmy Wielmożnemu Panu Emilowi Meyersonowi” - opowiada Ewa Łoś, szefowa Muzeum Czechowicza, która zbadała pamiątki.
List nosi datę 29 czerwca 1890. To zaledwie dwa dni po otwarciu grobu poety na cmentarzu w Montmorency. Jak list trafił do Lublina?
- Emil Meyerson to brat Franciszki z Meyersonów Arnsztajnowej, poetki lubelskiej, przyjaciółki Józefa Czechowicza. Ponieważ zmarł bezpotomnie w roku 1933, można przypuszczać, że po jego śmierci siostra stała się właścicielką pamiątki - tłumaczy Łoś.
W 1934 roku Arnsztajnowa wyjechała do Warszawy i prawdopodobnie wtedy ramka trafiła do Muzeum Lubelskiego.
Piłat umywający ręce
Taki np. zegar kaflowy Jakuba Gierkego z 1646 roku. To jedna z nielicznych prac słynnego zegarmistrza wileńskiego z XVII wieku.
Albo skarb denarów, czyli 63 srebrne monety. Najstarsza to denar cesarza Nerwy z 96-98 roku n.e. Najmłodsza - denar Lidiusza Juliana z 193 r.n.e.
W zamkowym skarbcu można trafić na denar Władysława Łokietka i talary ze skarbu znalezionego w Józefowie. Skarb składa się z 83 monet wybitych w 23 mennicach europejskich. Najstarsza moneta w tym zbiorze to saski talar Augusta z 1567 roku.
Wśród bezcennych drobiazgów znajduje się Dokument wystawiony i podpisany przez Tadeusza Kościuszkę, naczelnika Najwyższej Siły Zbrojnej. A nawet kawałek jego sukmany.
Klątwa nad Żeromskim?
Kawałek mumii to ulubiony przedmiot Stefana Żeromskiego. - Pisarz lubił otaczać się zagadkowymi przedmiotami, które trzymał w swojej chacie w Nałęczowie. Albo kupił rękę mumii na jednym z włoskich bazarów, albo dostał od Zofii Kremnickiej - tłumaczy Maria Mironowicz-Panek, szefowa Muzeum Żeromskiego w Nałęczowie.
W izbie, gdzie pracował, pisarz trzymał też tajemniczy fragment sarkofagu egipskiej mumii z kobiecą ręką i zagadkowe figurki oraz medalion z głową Meduzy. - No i napytał sobie biedy - dodaje Panek. - Ręka szczęścia mu nie przyniosła. Zachorował, stracił żonę, zmarł jego syn.
Kompakt sprzed 150 lat
- Polifon ma 150 lat, raz był remontowany. A działa na podobnej zasadzie, jak dzisiejszy kompakt - śmieje się dyrektor Zygmunt Nasalski.
I pokazuje ramię, które dociska płytę. Z tym, że płyta jest metalowa, na obwodzie ma pazurki, które zaczepiają o specjalny mechanizm. W kolekcji muzeum jest kilkadziesiąt płyt. W tym hymn Franciszka Józefa. Choć to najbardziej strzeżony instrument, to zagra podczas czerwcowej Nocy z Kulturą na wirydarzu Muzeum Czechowicza w Lublinie.