Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 marca 2008 r.
12:47
Edytuj ten wpis

Zamek od podszewki

0 0 A A

Co się stało z suknią Barbary Radziwiłłówny? Wiadomo, że niemiecki alchemik użył jej do odprawienia rytuału przed królem Zygmuntem Augustem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czy tę suknię pokazano na wystawie przedmiotów i starożytności w 1901 roku w gmachu klasztoru Dominikanów? Nie wiadomo. Wiemy za to, skąd w Lublinie wzięły się relikwie po Adamie Mickiewiczu i ręka mumii egipskiej, która nie przyniosła szczęścia Stefanowi Żeromskiemu. W Muzeum Lubelskim kryją się zagadkowe obiekty. A każdy z nich ma osobną, często niezwykłą, historię

Jak było z suknią Barbary? Król Zygmunt August ożenił się z córką hetmana wielkiego litewskiego, Jerzego Radziwiłła. Dla polskiej szlachty to był szok. Jakby tego było mało, Barbara została królową. Kiedy rok później zmarła, podejrzenie padło na matkę Zygmunta, królową Bonę. Tymczasem owdowiały król wpadł w depresję po śmierci kobiety, która była najgorętszą miłością jego życia.
Królewskiej depresji miał zaradzić wynajęty alchemik Tureus. Zamknął się z królem w komnacie Barbary, postawił przed nim lustro i kazał usiąść na krześle stojącym tyłem do drzwi. Po kilkuminutowym rytuale przed królem miała się zjawić Barbara. To jednak sprytny alchemik ubrał w suknię Barbary wynajętą kobietę.
- Słyszałam, że przed wojną w zbiorach muzeum suknia Barbary była. Schowana w skrzyni nie przetrwała wojny. W skrzynię uderzyłA bomba - mówi Dorota Kubacka z Muzeum Lubelskiego.

Relikwie po Mickiewiczu

Czy chodzi o tę samą suknię? Nie wiadomo. Wiadomo za to, że jednym z najciekawszych eksponatów Muzeum Lubelskiego jest ramka o wymiarach 44 na 29 centymetrów w kolorze hebanu. W lewym górnym rogu wyrzeźbiona jest gałązka laurowa z owocami. U dołu widać małą półeczkę z falistym brzegiem.
- Za szkłem ramki znajduje się krótki list napisany na papierze z nadrukiem "Grand Hotel du Louvre. Paris.” Pochyłym pismem zapisano:

Przy otwarciu trumny cynkowej, w której zwłoki p. Adama Mickiewicza zostały przywiezione z Konstantynopola - znaleziono ciało pokryte znaczną ilością trawy morskiej - której część małą ofiarowaliśmy Wielmożnemu Panu Emilowi Meyersonowi” - opowiada Ewa Łoś, szefowa Muzeum Czechowicza, która zbadała pamiątki.

List nosi datę 29 czerwca 1890. To zaledwie dwa dni po otwarciu grobu poety na cmentarzu w Montmorency. Jak list trafił do Lublina?

- Emil Meyerson to brat Franciszki z Meyersonów Arnsztajnowej, poetki lubelskiej, przyjaciółki Józefa Czechowicza. Ponieważ zmarł bezpotomnie w roku 1933, można przypuszczać, że po jego śmierci siostra stała się właścicielką pamiątki - tłumaczy Łoś.

W 1934 roku Arnsztajnowa wyjechała do Warszawy i prawdopodobnie wtedy ramka trafiła do Muzeum Lubelskiego.

Piłat umywający ręce

Najcenniejszy obraz w zbiorach muzeum to dzieło Hendricka Ter Brugghena z 1617 roku. Obraz holenderskiego mistrza trafił do Lublina jeszcze przed wojną. Dziś strzegą go uzbrojeni strażnicy. Zresztą przedmiotów, którym potrzeba szczególnej ochrony, jest tu więcej.

Taki np. zegar kaflowy Jakuba Gierkego z 1646 roku. To jedna z nielicznych prac słynnego zegarmistrza wileńskiego z XVII wieku.

Albo skarb denarów, czyli 63 srebrne monety. Najstarsza to denar cesarza Nerwy z 96-98 roku n.e. Najmłodsza - denar Lidiusza Juliana z 193 r.n.e.

W zamkowym skarbcu można trafić na denar Władysława Łokietka i talary ze skarbu znalezionego w Józefowie. Skarb składa się z 83 monet wybitych w 23 mennicach europejskich. Najstarsza moneta w tym zbiorze to saski talar Augusta z 1567 roku.
Wśród bezcennych drobiazgów znajduje się Dokument wystawiony i podpisany przez Tadeusza Kościuszkę, naczelnika Najwyższej Siły Zbrojnej. A nawet kawałek jego sukmany.

Klątwa nad Żeromskim?

Chyba najbardziej ciekawym eksponatem jest fragment ręki mumii egipskiej, która poddawana jest właśnie procesowi sterylizacji w pracowni konserwatorskiej Muzeum Lubelskiego. Chodzi o to, żeby zabić ewentualne bakterie, które mogłyby spowodować nieszczęście.

Kawałek mumii to ulubiony przedmiot Stefana Żeromskiego. - Pisarz lubił otaczać się zagadkowymi przedmiotami, które trzymał w swojej chacie w Nałęczowie. Albo kupił rękę mumii na jednym z włoskich bazarów, albo dostał od Zofii Kremnickiej - tłumaczy Maria Mironowicz-Panek, szefowa Muzeum Żeromskiego w Nałęczowie.

W izbie, gdzie pracował, pisarz trzymał też tajemniczy fragment sarkofagu egipskiej mumii z kobiecą ręką i zagadkowe figurki oraz medalion z głową Meduzy. - No i napytał sobie biedy - dodaje Panek. - Ręka szczęścia mu nie przyniosła. Zachorował, stracił żonę, zmarł jego syn.

Kompakt sprzed 150 lat

Tuż przy wejściu do gabinetu Zygmunta Nasalskiego stoi polifon. Dyrektor podchodzi do polifonu, otwiera drzwiczki. Nakręca sprężynę. Po chwili z wnętrza wydobywa się melodia podobna do dźwięku katarynki; melodia do słów: "Boże, Carja chrani”.

- Polifon ma 150 lat, raz był remontowany. A działa na podobnej zasadzie, jak dzisiejszy kompakt - śmieje się dyrektor Zygmunt Nasalski.
I pokazuje ramię, które dociska płytę. Z tym, że płyta jest metalowa, na obwodzie ma pazurki, które zaczepiają o specjalny mechanizm. W kolekcji muzeum jest kilkadziesiąt płyt. W tym hymn Franciszka Józefa. Choć to najbardziej strzeżony instrument, to zagra podczas czerwcowej Nocy z Kulturą na wirydarzu Muzeum Czechowicza w Lublinie.

Dzwoneczek na szczęście

Dzwoneczek jest niewielki. Znajduje się w Muzeum Czechowicza na Złotej i... potrafi sam z siebie zadzwonić o północy. Józef Czechowicz przywiózł go z Francji. Kiedy przeniósł się z Lublina do Warszawy, dzwoneczek zabrał ze sobą. I dzwonił sobie w trudnych chwilach. Zapomniał o nim w chwili wybuchu wojny. W popłochu uciekał do Lublina, gdzie bomba rozerwała go na strzępy. Podczas powstania warszawskiego większość pamiątek po Czechowiczu zaginęła. Jakimś cudem ocalał niepozorny dzwonek.

Pozostałe informacje

Bimbrownik i kłusownik, prawie jak Jakub Wędrowycz

Bimbrownik i kłusownik, prawie jak Jakub Wędrowycz

Do 3 lat pozbawienia wolności grozi 66-letniemu mieszkańcowi powiatu opolskiego u którego policjanci ujawnili ponad 40 sztuk trofeów myśliwskich, narzędzia służące do kłusownictwa i aparaturę do nielegalnej produkcji alkoholu. Fani cyklu powieści o Jakubie Wędrowyczu, autorstwa Andrzeja Pilipiuka, mogą dostrzec podobieństwa między 66-latkiem a bohaterem literackim.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Ślepsk Malow Suwałki 3:2

Horror w Suwałkach, Wilfredo Leon znowu wyciągnął Bogdankę LUK z dużych tarapatów

W spotkaniu 21. kolejki Bogdanka LUK Lublin pokonała Ślepsk Malow Suwałki 3:2. Goście przegrywali już w setach 0:2, ale wrócili do gry dzięki Wilfredo Leonowi, który nie pierwszy raz w tym sezonie popisał się kilka razy świetną zagrywką.

Lubelska ekipa wioślarek

101,5 kilometra „machnęli” w Lublinie dla WOŚP

2166 osób wzięło udział w sobotnim wiosłowaniu dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy W Lublinie wielkie wisłowanie odbyło się w Centrum Handlowym Felicity. Wolontariusze przez 8 godzin „przepłynęli” 101,5 kilometra.

Za kierownicą busa z ponad 3 promilami i aktywnym zakazem

Za kierownicą busa z ponad 3 promilami i aktywnym zakazem

Ponad 3 promile alkoholu miał w organizmie 30-latek, który wsiadł za kierownicę busa. Świadkowie tego wybryku zawiadomili policję, która zatrzymała opitego szofera. Nie był to jego dziewiczy kontakt z policjantami drogówki, bo złapany jest objęty aktualnym zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz będzie się tłumaczyć przed sądem.

Zwierzyniec. 45-latek ranny podczas rekonstrukcji historycznej

Zwierzyniec. 45-latek ranny podczas rekonstrukcji historycznej

45-latek został ranny podczas rekonstrukcji potyczki związanej z obchodami powstania styczniowego w Zwierzyńcu. Według wstępnych ustaleń w czasie nabijania armaty doszło do samozapłonu ładunku, który zranił w rękę członka grupy rekonstrukcyjnej.

Skoki narciarskie. Wygrana Tschofeniga, dramat Laniska i świetny występ Wąska na Wielkiej Krokwi

Skoki narciarskie. Wygrana Tschofeniga, dramat Laniska i świetny występ Wąska na Wielkiej Krokwi

Tłumy kibiców, dalekie skoki, wielkie emocje i niespodziewane zakończenie niedzielnego konkursu indywidualnego w Zakopanem. Po pierwszej serii wydawało się, że tylko kataklizm zabierze wygraną Anze Laniskowi. Tymczasem Słoweniec dał sobie odebrać wygraną na rzez Daniela Tschofeniga. Tuż za podium zawody zakończył za to Paweł Wąsek

PGE Start Lublin nie sprostał liderowi tabeli
ZDJĘCIA
galeria

PGE Start Lublin nie sprostał liderowi tabeli

PGE Start Lublin przegrał z Anwilem Włocławek. Informacją dnia jest jednak to, że podopieczni Wojciecha Kamińskiego i tak będą rozstawieni w turnieju o Pekao S.A. Pucharu Polski, który odbędzie się w połowie lutego.

Polacy musieli w niedzielę uznać wyższość Szwajcarii

MŚ piłkarzy ręcznych: Polacy przegrali ze Szwajcarią i zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie

W trzecim spotkaniu podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski mężczyzn przegrała ze Szwajcarią 28:30 i zajęła ostatnie miejsce w grupie A. Biało-Czerwonym pozostała walka o Puchar Prezydenta IHF.

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Do końca świata i jeden dzień dłużej. Tak pomaga WOŚP

Wielki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za tydzień. Sztaby szykują się do zbiórki, w internecie trwają już aukcje, gdzie można wylicytować ciekawe rzeczy. A jak to się wszystko zaczęło?

Prawy do lewego
foto
galeria

Prawy do lewego

To była noc pełna emocji, nostalgii i radości, czyli klasyczna impreza w Beretowym stylu. Z głośników popłynęły największe przeboje, a na parkiecie ogień do białego rana. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Na pamiątkę chrztu Jezusa w rzece Jordan prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich obchodzą Święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. To jedna z dwunastu najważniejszych uroczystości w roku liturgicznym

Prawosławni obchodzą Święto Jordanu, obrzęd święcenia wody w Bugu

Wierni prawosławni uczestniczyli w niedzielę w procesji nad Bug w Sławatyczach, gdzie dokonali obrzędu poświęcenia wody w związku ze świętem Chrztu Pańskiego zwanego też Świętem Jordanu. Prawosławni wierzą w jej moc uzdrawiającą i traktują jako źródło łask.

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast
galeria

Do Chełma zjechali się prezydenci polskich miast

Prezydenci polskich miast, przedstawiciele Zarządu Związku Miast Polskich oraz przedstawiciele samorządów z całej Polski - ponad 200 osób uczestniczyło w czwartek i piątek w I Forum Ośrodków Subregionalnych, którego miejscem spotkania stał się Chełm.

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL
Zdjęcia
galeria

Jak sypnęło, to świata nie było widać. Jak wyglądały ferie w PRL

Pierwsi uczniowie zaczęli ferie zimowe. Część z nich wyjedzie za granicę, jeszcze inni w góry, a niektórzy nie wyjadą nigdzie. Cofnijmy się w czasie i zobaczmy, jak wyglądały ferie zimowe w PRL.

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Gęsty dym w oknach, dzieci na balkonie. Policjanci ruszyli na pomoc

Sceny były przerażające. Z okien wydobywał się gęsty dym, a na balkonie stały dzieci. Policjanci z Miączyna pierwsi dotarli na miejsce pożaru.

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król już strzela dla Stali Kraśnik, remis z trzecioligowym KSZO w sparingu

Rafał Król niedawno wrócił do Stali Kraśnik, a w sobotę już w pierwszym meczu kontrolnym w barwach nowej-starej drużyn wpisał się na listę strzelców. Niebiesko-żółci zremisowali z trzecioligowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:1.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium