Maj to najlepszy czas, żeby sobie zrobić pokrzywowy detoks. Po prostu: przez tydzień jedz mały pęczek pokrzywy – radzi Justyna Pargieła, zielarka i fitoterapeutka. Oto siedem smakowitych dań z pokrzywą.
Na przełomie kwietnia i maja młode listki pokrzywy są najsmaczniejsze. O tym, że są skarbnicą witamin, dobrze wiedziały nasze babcie, serwując ją jak jarzynę. Justyna Pargieła w swojej książce kucharskiej „DziczeJemy w kuchni” proponuje tygodniową kurację pokrzywową. Ale zanim ją zaczniemy, radzi zrobić prosty test, czy na pokrzywą nie jesteśmy uczuleni.
– Zerwij 3 listki pokrzywy, zaczekaj, aż zwiędną, posiekaj i zrób z nich napar, zalewając je pół szklanki wody. Wypij i zaczekaj 48 godzin – mówi Justyna Pargieła. Jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna, możemy zastosować kurację na talerzu. Co można przyrządzić z pokrzywy? – Na przykład boczniaki z pokrzywami, kapuśniak z pokrzywą, kluseczki z pokrzywą, pokrzywę duszoną z cebulą, placek kalafiorowy z liśćmi pokrzywy i zupę pokrzywową z kasza jaglaną.
Dobrym dodatkiem do dań z pokrzywy będzie pokrzywowa herbatka.
Świeże listki pokrzywy wrzucam do kubka, dodaję plasterek świeżego imbiru, parzę pod przykryciem 10 minut i jak trochę ostygnie, słodzę miodem. W maju robię także miód pokrzywowy. Szklankę młodych listków pokrzywy miksuję ze szklanką miodu, przekładam do słoika i chowam w lodówce. Łyżeczka pokrzywowego miodu dziennie skutecznie podnosi odporność.
A teraz siedem przepisów na siedem dni kuracji.
– Porcja dzienna pokrzywy w naszej kuracji to mały pęczek pokrzywy, tyle ile zmieścisz w dłoni – dodaje Justyna Pargieła. Od jej przepisu na czipsy zaczynamy.
Czipsy z listków pokrzywy
Składniki: 30 ładnych listków pokrzywy z ogonkami, 2 łyżki oleju koksowego, sól drobna, kurkuma, pieprz.
Wykonanie: rozpuścić olej kokosowy, aby był płynny. Wymieszać go z przyprawami. Dokładnie wymieszać listki pokrzywy z powstałą mieszanką. Przełożyć na blachę wyłożoną papierem. Piec od 3 do 5 minut w temperaturze 200 stopni Celsjusza.
Naleśniki z pokrzywą
Składniki: 1 szklanka mąki, 1 szklanka mleka, 1 szklanka młodych listków pokrzywy, 2 jajka, 10 dag masła, 4 ząbki czosnku, sól, cukier, pieprz.
Wykonanie: listki pokrzywy dokładnie wypłukać, sparzyć, wrzucić do blendera razem ze wszystkimi składnikami, miksować, aż powstanie gładkie ciasto, przełożyć do miski, odstawić na 15 minut.
Smażymy jak najcieńsze placki, wystarczy z jednej strony. Pokrzywowe naleśniki dobrze komponują się z farszem z wędzonego białego sera, ze szpinakiem, a nawet z żółtym serem.
Penne z pokrzywowym pesto
Składniki: 1 opakowanie makaronu penne, 2 szklanki młodych listków pokrzywy, 1 szklanka młodych listków mniszka lekarskiego, 2 łyżki natki pietruszki, 2 łyżki nieaktywnych płatków drożdżowych, 2 łyżki obranych pestek z dyni, 3 łyżki dobrej oliwy, 4 ząbki czosnku, 2 łyżki soku z cytryny, sól, pieprz.
Wykonanie: ugotować makaron według przepisu na opakowaniu. Pokrzywę, mniszek i pietruszkę umyć, odsączyć z wody, wrzucić do blendera razem ze zmielonymi pestkami dyni, płatkami drożdżowymi, czosnkiem, oliwą. Dodać oliwę, sok z cytryny, sól, pieprz i zblendować. Podać z ugotowanym makaronem.
Placki ziemniaczane z pokrzywą i serem
Składniki: 1 kg ziemniaków, 4 szklanki młodych listków z pokrzywy, 1 cebula, 2 jajka, po 1 łyżce mąki pszennej i ziemniaczanej, pieprz, sól, olej rzepakowy do smażenia, 15 dag sera.
Wykonanie: ziemniaki obrać, odcisnąć z wody. Dodać pokrzywy zmiksowane z cebulą, jajka, mąkę pszenną i ziemniaczaną, wyrobić, doprawić solą z pieprzem. Smażyć na złoto. Podawać posypane startym serem. Pokrzywowe placki ziemniaczane dobrze komponują się z kwaśną śmietaną, sosem czosnkowym i wegetariańskim leczo.
Szpinak z pokrzywy
Składniki: 2 szklanki młodych listków pokrzywy majowej, 2 cebule ( jedna czerwona i 1 biała), 1 ząbek czosnku, masło klarowane, 1 łyżeczka curry, sól do smaku.
Wykonanie: pokrzywę wypłukać i posiekać, osobom posiekać cebule i czosnek. Na patelni podgrzać masło klarowane razem w łyżką wody (obniży to temperaturę tłuszczu). Dodać czosnek, cebulę, na końcu pokrzywę. Dusić 10 minut, w razie potrzeby dodać wody. Doprawić curry i podawać.
(Przepis z książki „DziczeJemy w kuchni”)
Sałatka z młodej pokrzywy według Justyny Pargieły
Składniki: 2 garście umytych listków pokrzywy, ćwiartka poszatkowanej kapusty pekińskiej, pestki z połowy granatu plus sok, szczypta soli, 1 łyżka oleju lnianego.
Wykonanie: Wymieszać wszystkie składniki i odstawić na 30 minut, żeby smaki się wymieszały.
Wiejska zupa pokrzywowa z Wąwolnicy
Składniki: 3 szklanki młodych listków pokrzywy, 3 ziemniaki, 2 marchewki, 1 cebula, 1 duże opakowanie śmietany, 1 żółtko, 2 łyżki mąki, 1 łyżka masła, sól, pieprz.
Wykonanie: posiekać młode listki pokrzywy. Marchew obrać, zetrzeć na tarce, przesmażyć na maśle z posiekaną cebulą, dodać mąkę, dosmażyć. Przełożyć do garnka z pokrojonymi w kostkę ziemniakami, zalać 2 litrami wody, gotować, aż ziemniaki będą miękkie. Dodać pokrzywę, pogotować, zdjąć z ognia. Dodać śmietanę rozkłóconą z 1 żółtkiem. Podgrzać, doprawić solą z pieprz. Na talerzu można ozdobić listkiem młodej pokrzywy.