Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 lutego 2011 r.
12:23
Edytuj ten wpis

Zobacz zaginiony Lublin

 (Jacek Świerczyński)
(Jacek Świerczyński)

O piątej rano na placu Zamkowym w Lublinie jest tak cicho, że aż trudno uwierzyć, że na biegnącej w tym miejscu ulicy Szerokiej handlowano w żydowskich kramach, pod numerem 28 modlił się Widzący z Lublina, a z pobliskiej synagogi dochodził śpiew kantora. Rozmowa z Joanną Zętar z Laboratorium Teatru NN - Nowe Media przy Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Wchodzimy na wystawę i?
– Już na korytarzu mijamy pierwsze fotoplastykony. Wystarczy przekręcić gałkę, by w zobaczyć Lublin, którego nie ma. Zajrzeć do drewnianej skrzyneczki i stanąć przed konkretnym domem. Z głośników sączy się gwar przedwojennego Lublina. Słychać turkot dorożki, nawoływanie Żydówki roznoszącej bajgle, szum wody z saturatora. Dalej wchodzimy do sali z archiwum Historii Mówionej, by natknąć się na relację Zofii Klawisz, która kiedyś przyszła do naszego ośrodka i powiedziała do Tomka Pietrasiewicza: To ja jestem NN. Ukrywała się w tym właśnie pomieszczeniu. Na podłodze mamy rozrysowane łóżko, na którym spała, kuchnię, kredens.
• A te skrzyneczki?

– To Ściana Głosów. Czarne skrzynki z przyciskiem. Po naciśnięciu można usłyszeć wspomnienia mieszkańców Lublina.

• O czym?
– Podzieliliśmy te wspomnienia na tematy: podwórka, piekarnie, sklepy, sodówki. W każdym temacie można posłuchać kilku wspomnień, można je także przeczytać. Jeśli kogoś zainteresuje konkretna relacja, może udać się do ściany wypełnionej segregatorami z historiami mówionymi, odnaleźć autora wysłuchanej relacji i może przeczytać jej biogram i całą relację.

• Wciskamy "play” i co słyszymy?
– "Przyszedł do sklepu co na ile. Trzydzieści złotych? Nie wart pięć. Dwadzieścia pięć jak obszył. I od nowa zaczyna…”.

• A jak chcemy usłyszeć historię o sodówkach?
– Szukamy sodówki, wciskamy guzik, włączamy sodówki: "Przy kontuarze były dwa zbiorniki szklane. W jednym był sok malinowy, w drugim jakiś inny. Płukał szklaneczkę, lał sok, jak bąbelki poszły w nos. Ale człowiek był zadowolony, bo rzeczywiście pragnienie ugasił. Chyba to kosztowało 5 groszy”. Wciskamy guzik po raz drugi: "Sodówki. To była bardzo pachnąca rzecz”. I tak dalej, i tak dalej.

• Dużo tych historii...
– Bo dużo ulic. Jest Krakowskie Przedmieście, Aleje Racławickie, jest Ogród Saski, kina, teatry, Wielka Synagoga i tak dalej. Sączą się odgłosy, snują się zapachy z różnych miejsc.

• Możemy zajrzeć do kina?
– Wciskamy play: "Kino nazywało się "Gwiazda”. Tam wejście kosztowało 25 groszy. Jak ktoś miał 15 groszy, też mógł siedzieć na widowni. Ale do kina "Corso” bilet kosztował 54 grosze…”. Potem mamy fotografię lotniczą Lublina z lat trzydziestych. Jako element uzupełniający jest plan Lublina z 1928 roku, składający się ze stu plansz, na których rozrysowane są właściwie wszystkie miejsca w Lublinie.

• Cała wystawa jest rodzajem spaceru?
– Mamy kolejne fotoplastykony ułożone tematycznie. W każdym jest od dwunastu do dwudziestu fotografii. Tutaj na przykład można zobaczyć zdjęcia Ludwika Hartwiga. Na kolejnej mapie mamy rozrysowaną trasę "Spaceru z Józefem Czechowiczem”. Linia, po której idzie Wędrowiec z poematu Czechowicza, została nałożona na mapę Lublina z 1931 roku.

• Kolejne zaułki, schody, korytarze?
– Ulica Szeroka, Zamkowa, Podzamcze, zaułek prof. Władysława Panasa i następny element wystawy: Archiwum miasta. Znajdują się tu 843 księgi, 843 adresy z dzielnicy żydowskiej i Starego Miasta. Każdy adres ma księgę segregator z informacjami. To dane adresowe, informacje o lokatorach, lokalach handlowych, usługach, wzmianki z inspekcji budowlanej, informacje dodatkowe, lista mieszkańców, stare i współczesne fotografie.

• Możemy wyciągnąć segregator: "Szeroka 28”?
– Już szukamy. Jest. Mamy niewiele. Panoramę z zaznaczonym obiektem, rozmyte zdjęcie domu, gdzie żył Widzący z Lublina. Właściciele: imiona i nazwiska. Lokale rzemieślnicze. W 1940 roku w tym domu mieszkało 75 Żydów: 16 mężczyzn, 22 kobiety, 14 dzieci do lat 6 oraz 23 dzieci starszych. Wzmianek niewiele, adnotacja, że mieszkał tu Widzący z Lublina i była tu słynna piekarnia. Oraz na planie zaznaczone miejsce, gdzie był dom modlitwy przeznaczony dla modlących się w biegu. Plus tekst historii mówionej opisującej dom Widzącego.

• Tylko jedno zdjęcie z domu Widzącego. Macie nadzieję, że znajdzie się więcej?
– Tak. Wędrujemy dalej. Mijamy Salę Czarną. Widzimy zdjęcia w specjalnych lightboxach. Mijamy ulicę Nową, następnie Kowalską, Lubartowską, Ruską i Nowy Plac Targowy. Cały czas słychać odgłosy miasta. Dochodzimy do makiety Lublina po renowacji. Oczyszczona, przykryta pleksą, dołożone adresy. Mamy tu także trzy dodatkowe makiety: przedłużenie ulicy Lubartowskiej do Jesziwy, stary kirkut i Wieniawa, tam mocno związana z Widzącym. Na znajdującym się tu telewizorze będzie można zobaczyć makietę wirtualną.

• A te ławki nawiązujące do spektakli Tadeusza Kantora?
– Tu będą siedzieć nasi pracownicy przy komputerach. Tu także będzie można usiąść przy komputerze i pewne materiały przeszukać. To kończy się historia przedwojennego Lublina.

• A za tą potrzaskaną framugą?
– Idziemy schodami w górę. Tam zaczyna się wojna. Na samej górze znajduje się pulpit z nazwiskami 4980 mieszkańców getta na Majdanie Tatarskim i 70 kolorowych zdjęć z getta, które dokumentują ostanie chwile Żydowskiego Miasta w Lublinie... Ciąg dalszy to wirtualna makieta, czyli wirtualny spacer w Internecie po Lublinie, którego nie ma w technologii 3 D. Nie wszyscy mogą do nas przyjechać, nie wszyscy zobaczą makietę internetową. Można ją oglądać z różnych perspektyw, z perspektywy człowieka żaby czy ptaka. Można wybrać sobie wzgórze Czwartek, dach konkretnego domu. A może to też być inna perspektywa, nieosiągalna dla człowieka.

Pozostałe informacje

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium