Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

2 czerwca 2022 r.
16:03

Burmistrz Hrubieszowa, Marta Majewska z nagrodą Polka XXI wieku

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 0 A A
Marta Majewska
Marta Majewska (fot. UM Hrubieszów/Archiwum)

Nie wiedziała, że została nominowana. Do dziś nie wie, kto to zrobił. O przyznaniu nagrody przeczytała w mailu z zaproszeniem, który przyszedł półtora tygodnia przed galą konkursu Polka XXI wieku. Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa została laureatką w kategorii Samorząd.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu zorganizowanego przez Fundację Projekt PL odbyło się w Warszawie we wtorek podczas konferencji, która zgromadziła „managerki, aktywistki społeczne, ekspertki, przedstawicielki administracji rządowej i samorządowej”. Laureatki nagród wyłoniono w kategoriach Działalność Społeczna, Innowacje i Nowe Technologie, Edukacja, Zdrowie, Przedsiębiorczość oraz Samorząd.

Burmistrz Hrubieszowa została doceniona w tej ostatniej. Majewska przyznaje, że to dla niej szczególna i wyjątkowa nagroda. – Bo, jak napisano w uzasadnieniu, dostrzeżono moje zaangażowanie w akcję „Hrubieszów – stąd jestem”. A to moje „oczko w głowie”, bo bardzo zależy mi na budowaniu lokalnej tożsamości – mówi.

To w ramach tej kampanii, zainicjowanej tuż po objęciu przez Martę Majewską stanowiska (w poprzedniej kadencji była wiceburmistrzem, zastępcą Tomasza Zająca, dziś wójta gminy Hrubieszów) nowonarodzonym dzieciom są wręczane pakiety powitalne, a rodzice maluszków sadzą drzewka. Poza tym pani burmistrz funduje 18-latkom specjalne wieczne pióra z grawerem, które mają im po wkroczeniu w dorosłość przypominać, skąd pochodzą. – Bo to, że młodzi ludzie wyjeżdżają, np. na studia jest naturalne, ja sama tak zrobiłam po maturze. Ale chcę, żeby wiedzieli, że zawsze mogą wrócić i że to jest ich miejsce – tłumaczy pani burmistrz. Chce, by hrubieszowianie byli dumni ze swojego miasta, tak jak ona jest dumna.

Przyznaje, że rozpoczynając w Lublinie studia prawnicze nie zakładała, że do Hrubieszowa wróci. Ale później jej mąż znalazł tutaj pracę, mieli już córkę, a Majewska musiała odbyć praktyki studenckie. Wybrała sąd w Hrubieszowie, bo tu łatwiej było o opiekę nad dzieckiem. A później stało się tak, że po prostu w jej rodzinnym mieście zamieszkali. – Nie ma przypadków. Tak miało być. I nigdy nie żałowałam, że do tego doszło – zapewnia Marta Majewska.

Choć nie zawsze było łatwo. Prawdziwy egzamin z życia i ona, i miasto, i jego mieszkańcy zdawali w czasie napływu uchodźców z Ukrainy. To także doceniła konkursowa kapituła, nazywając Hrubieszów „stolicą pomagania”. – W tych trudnych dla nas wszystkich okolicznościach pokazaliśmy, jak wielką mamy siłę i na jak wiele nas stać – przekonuje.

Cieszy się, że starania o budowanie marki Hrubieszowa i poczucia dumy z bycia hrubieszowianką albo hrubieszowianinem przynosi efekty. Burmistrz coraz częściej odbiera telefony od ludzi, którzy tu się urodzili, wychowali, a później na długo wyjechali. – Teraz odzywają się, mówią, że są stąd i mają pomysł, aby coś fajnego, wartościowego w naszym mieście zrobić – dumnie opowiada Majewska.

Laureatki konkursu Polka XXI wieku wyłoniła kapituła, w której znaleźli się m.in. Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, firmy Google, Związku Miast Polskich, Giełdy Papierów Wartościowych, Fundacji Girls in Tech Poland czy Instytutu Wolności. Nagradzając Martę Majewską jurorzy podkreślili też, że „odważnie wkracza w różne obszary aktywności miasta od sfery infrastrukturalnej, poprzez ekonomię społeczną, kreatywną gospodarkę lokalną czy innowacyjną edukację, stawiając na zrównoważony rozwój miasta”.

A sama laureatka, informując o swoim sukcesie, zaapelowała do innych kobiet: „Drogie Panie, dziewczyny, kobiety zwłaszcza z naszego Hrubieszowa, pamiętajcie: rozwijajcie swoje skrzydła, wierzcie w siebie, spełniajcie marzenia i przede wszystkim wspierajcie się nie podcinając sobie wzajemnie skrzydeł!”

 

Swoją nagrodę Marta Majewska (pierwsza z prawej) odebrała we wtorek w Warszawie. Zanim nie zaproszono jej na galę, nie miała pojęcia, że bierze udział w jakikolwiek konkursie. (fot. Marta Majewska/facebook.com)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

W Bydgoszczy rozegrano mistrzostwa Polski w pływaniu, grad medali zawodników AZS UMCS Lublin

Pływacy z województwa lubelskiego przywieźli z mistrzostw Polski na krótkim basenie, które w ostatnich dniach rozgrywane były w Bydgoszczy 11 medali. Dziewięć było dziełem zawodników AZS UMCS Lublin. Dwa krążki wywalczył także Filip Suchański z UKS 51 Lublin.

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Już nie będzie p.o. Zenon Orechwo nowym dyrektorem OSiR

Był przez lata kierownikiem obiektów. Po zmianach organizacyjnych wprowadzonych jesienią został pełniącym obowiązki dyrektora, łącząc jednocześnie tę funkcję z poprzednią. Teraz Zenon Orechwo zostanie już na stałe szefem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

To może być wielki mistrz
WIDEO
film

To może być wielki mistrz

Lublinianin Natan Rybczyński robi furorę w sporcie kartingowym

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?
QUIZ

Święta tuż-tuż. Pamiętasz te kultowe świąteczne produkcje?

Między smażeniem karpia, a lepieniem pierogów warto zadbać o rozrywkę. A jak święta, to tylko świąteczne filmy. Sprawdźcie się w naszym quizie.

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium