Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 kwietnia 2023 r.
7:36

Matura 2023. Pewniaki to "Dziady" i "Lalka". Czym może zaskoczyć egzamin?

Matura
Matura (fot. Archiwum)

Za niespełna dwa tygodnie rozpoczną się matury. Uczniowie liceum chyba jeszcze nigdy nie stresowali się przed nimi tak bardzo jak teraz. Wszystko dlatego, że w tym roku sprawdzian będzie zupełnie inny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najpierw słów kilka o terminach. Tegoroczna matura rozpocznie się 4 maja o godzinie 9 egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.

5 maja absolwenci szkół średnich zmierzą się z językiem angielskim, a 8 maja z matematyką. Z weekendowymi przerwami matury pisemne będą trwały aż do 23 maja. Z kolei egzaminy ustne to 10 do 23 (język polski, mniejszości narodowych, języki obce nowożytne, łemkowski, kaszubski).

Wyznaczony jest też termin dodatkowy 1- 19 czerwca. Egzaminy poprawkowe pisemne wyznaczono 22 sierpnia o godzinie 9, a część ustną: 21 sierpnia.

Cztery godziny

Co najważniejsze: tegoroczny egzamin nie będzie dla wszystkich taki sam. Absolwenci techników będą zdawali maturę w formie znanej z poprzednich lat. Inaczej z absolwentami ogólniaków. Ci zdawać będą już egzamin w zupełnie nowej formule.

Największa różnica dotyczy egzaminu z języka polskiego, na którego napisanie wyznaczono aż 4 godziny.

W tym czasie do wykonania jest 11-22 zadań, a „w międzyczasie” napisać trzeba też notatkę syntetyzującą. Oczywiście jest też wypracowanie, w którym będzie trzeba uwzględnić dwa utwory literackie (w tym jeden z obowiązkowej listy lektur) oraz dwa konteksty np. kulturowe lub historyczne.

Różnica jest też w egzaminie ustnym. W nowej maturze zadania będą dwa. Pierwsze będzie pochodziło z tzw. listy otwartej 110 zadań. Drugie będzie się wiązać z analizą tekstu literackiego, tekstu na temat języka lub tekstu ikonicznego.

Bez brył obrotowych

Mniejsze różnice są w przypadku matematyki. Obie formuły zawierają podobną liczbę pytań (choć zrezygnowano z wysoko punktowanych zadań na rzecz zwiększenia ich liczby). W nowej maturze pojawiają się jednak pytania znane uczniom z egzaminu ósmoklasisty: to zadania typu prawda/fałsz. Ograniczono natomiast wymagania dotyczące wielomianów oraz stereometrii. Usunięto zadania na dowód geometryczny, wzory skróconego mnożenia do potęg trzecich i zadania z brył obrotowych.

Na nowej maturze z języka angielskiego (to najczęściej wybierany język obcy) zadań będzie mniej. Wypowiedź pisemna bez zmian: od 80 do 130 pytań.

Co o zmianach mówią absolwenci ogólniaków?

– Nie ukrywam, że bardzo się boję. Będziemy takim testowym rocznikiem, który nie może uczyć się rozwiązując testy z wcześniejszych lat. Był w prawdzie egzamin próbny ale to przecież nie to samo. Poza tym nauki jest dużo więcej, bo znacznie wyższe są wymagania egzaminacyjne. Trudno się do tego dobrze przygotować przynajmniej mi – słyszymy od tegorocznej maturzystki z II LO im. hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie.

– Dużo lektur jest do opanowania. Dla mnie za dużo. Dlatego najbardziej boję się polskiego, a najmniej angielskiego – mówi czwartoklasista z III LO im. Unii Lubelskiej. – Ja najbardziej boję się czasu. Nie wyobrażam sobie jak można być przez 4 godziny tak bardzo skoncentrowanym. Boję się, że w połowie nie dam już rady.

Główne źródło błędów

A co radzą nauczyciele na ostatnie dni przygotowań?

– Uczniowie mają problemy z zauważaniem trójkątów podobnych, zwłaszcza w zadaniach nietypowych. Zadanie dowodowe również stało się źródłem licznych problemów – mówi Łukasz Czeremański znany jako Miedziany Fsor. Twórca treści wideo na kanale MiedzianyFsor oraz autor filmów do publikacji Nowej Ery przygotowujących do matury z matematyki. – Dowody, planimetria, stereometria od lat stanowią główne źródło błędów.

– Maturzyści mogą być pewni rozszerzania zakresu zadań otwartych. Może to być trudniejsze szczególnie w aspekcie sprawdzenia rozumienia tekstów słuchanych. Czas słuchania jest obecnie dłuższy, a ponadto wpisanie właściwych odpowiedzi wymaga podzielności uwagi oraz poprawnego zapisu ortograficznego usłyszanej informacji. Kluczowe będzie więc ćwiczenie dłuższego skupienia uwagi oraz poprawności ortograficznej. Jak zawsze, warto też skoncentrować się na zadaniach gramatycznych ze słowem-kluczem oraz na słowotwórstwie. Wyzwaniem może być też tzw. set leksykalny, czyli uzupełnienie jednym wyrazem dwóch lub trzech zdań – uważa Ewa Drobek, dyplomowana nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego Nauczyciel Roku Języka Angielskiego BAS 2018, wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku 2019, jako jedyna Polka znalazła się wśród 50 najbardziej zaangażowanych nauczycieli świata Dedic.

Lektury

– Przygotowując się do pisania wypracowania z języka polskiego radziłabym jeszcze powtórzy motyw przemiany, walki, wolności oraz fałszywych wyborów. Jeśli chodzi o lektury to „Lalka”, „Dziady cz. III” i „Wesele” – słyszymy od polonisty z Lublina. – Oczywiście nie ma pewności, ale gdybym miała obstawiać to potraktowałabym to jako pewniaki.

O dziwo te same lektury wskazują maturzyści z którymi rozmawiamy.

– Matura się zmieniła ale pewne rzeczy się nie zmieniają. „Lalka” i „Wesele” to lektury, których uczę się w sposób szczególny – słyszymy w „Unii”.

– „Wesele”, „Lalka”, „Dziady”, „Kordian” i „Konrad Wallenrod”. Ja obstawiam, że skoro jest wojna na Ukrainie, to tematy mogą pójść w tą stronę więc też wojenną przerabiam – słyszymy w „Zamoyu”.

Egzamin ósmoklasisty

We wtorek 23 maja rozpocznie się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. Przez trzy kolejne dni uczniowie zmierzą się z zadaniami z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminu nie można nie zdać, bo nie ma limitu punktów, ale przystąpienie do niego jest obowiązkowego i jest warunkiem ukończenia nauki w szkole podstawowej. Wynik punktowy jest też niezmiernie ważny w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium