Uniwersytet Medyczny w Lublinie dodaje do swojej oferty dwa nowe, atrakcyjne kierunki. - To odpowiedź uniwersytetu na zapotrzebowanie runku pracy – mówi prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki UML.
Kierunek terapia zajęciowa zostanie otworzony na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Uczelnia proponuje studia licencjackie I stopnia. Wykształceni na nim specjaliści będą prowadzić zajęcia skierowane do osób z różnymi deficytami. Drugi z nowych kierunków: produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł, oferuje studia magisterskie II stopnia na Wydziale Farmaceutycznym. Absolwenci tego kierunku będą mogli zająć się np. wytwórstwem produktów leczniczych i kosmetycznych oraz suplementów diety.
>>KUL będzie kształcił lekarzy. Czy to konkurencja dla uczelni medycznej?<<
– Program jest nowoczesny i będzie realizowany przez pracowników wydziału, ale też profesjonalistów z przemysłu. W ramach programu każdy student będzie mógł też wybrać moduł specjalizacyjny związany z badaniami klinicznymi, rejestracją produktów lub nadzorem nad bezpieczeństwem farmakoterapii. W programie jest wiele przedmiotów przemysłowych, ale też fakultatywnych. W ramach programu studiów zaplanowana jest praktyka w hurtowni farmaceutycznej. Dodatkowym atutem tego kierunku będzie dwumiesięczny staż po ukończonych studiach dedykowany najbardziej zdolnym studentom – mówi dr hab. n. farm. Agnieszka Ludwiczuk, profesor UM, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego.
Dr Anna Kozak, koordynatorka kierunku terapia zajęciowa tłumaczy, że on także powstał jako odpowiedź na zapotrzebowania rynku pracy. – Z roku na rok wzrasta liczba osób z zaburzeniami biopsychospołecznymi. A to sprawia, że rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów, którzy pomogą im osiągnąć jak najwyższy poziom funkcjonowania – mówi dr Anna Kozak i twierdzi, że atutem otwarcia tego kierunku przy Uniwersytecie Medycznym jest możliwość korzystania z szerokiego zaplecza klinicznego.
Prof. Kamil Torres dodaje, że dla studentów terapii zajęciowej są już przygotowane honorowe patronaty w uniwersyteckim szpitalu dziecięcym i SPSK4, gdzie jest zapotrzebowanie dla tego typu specjalistów. Zaznacza też, że uczelnia jest nastawiona na kształcenie nie tylko przedstawicieli pojedynczych zawodów, ale zespołów terapeutycznych, które łączą współpracę wielu specjalistów. Służą temu m. in. organizowane przez uczelnię zajęcia interprofesjonalne.
Rekrutacja na kierunki ruszy 1 czerwca 2023 roku, a na każdym z nich uczelnia przewidziała 30 miejsc.