Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 kwietnia 2023 r.
20:58

Szpital w Lublinie: media w górę, leki w górę, ale się nie poddają

Michał Szabelski
Michał Szabelski

Do SPSK nr 4 w Lublinie stale zgłasza się duża liczba pacjentów. Wielu z nich podczas pandemii zwlekało z pójściem do lekarza i pojawia się u nas teraz – ROZMOWA z Michałem Szabelskim, zastępcą dyrektora ds. finansów i rozwoju SPSK nr 4 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Blisko rok temu pisaliśmy, że w szpitalu przy Jaczewskiego powstanie oddział sztucznej nerki ze stacją hemodializ. Na jakim etapie są te prace?

– Stan zaawansowania prac wynosi obecnie ok. 50 procent i przebiega zgodnie z harmonogramem, co nas cieszy, zważywszy na panujące obecnie uwarunkowania makroekonomiczne oraz geopolityczne. Na placu budowy widać już całą bryłę budynku razem z łącznikiem spajającym nowy obiekt z głównym gmachem szpitala. Został zakończony tzw. stan surowy zamknięty, wykonano wszystkie ścianki działowe, zakończono wewnętrzne prace tynkarskie i posadzkarskie. Wewnątrz jak i na zewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe, montaż wind oraz oprzewodowanie poszczególnych instalacji. Jak tylko wykonawca upora się z tymi zadaniami, będzie mógł przystąpić do ostatniego etapu, tj. białego montażu, instalowania aparatury medycznej oraz pozostałego wyposażenia medycznego. Wiele wskazuje na to, że z nowej, 19-stanowiskowej stacji hemodializ pierwsi pacjenci z naszego makroregionu skorzystają już tego lata.

Jakie kolejne inwestycje planuje szpital?

– Budynek, o którym powiedziałem stanowi jeden z dwóch elementów dużego projektu. Przed nami realizacja drugiej części inwestycji polegającej na przebudowie i modernizacji istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2024 roku liczba łóżek znajdujących się tam zwiększy się do 29. Zwiększy się też przestrzeń dla pacjentów i - co najważniejsze - dostępność do nowoczesnego, kompleksowego leczenia i programów lekowych. Dzięki temu znacząco usprawniony zostanie proces diagnozowania i leczenia, a w efekcie skróci się czasu pobytu pacjentów w szpitalu. Po realizacji tego przedsięwzięcia szpital przy ul. Jaczewskiego będzie mógł się chwalić najnowocześniejszym ośrodkiem nefrologicznym w naszej części kraju.

W tej chwili podpisujemy też bardzo ważną umowę dotyczącą doposażenia Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, Poradni Neurochirurgicznej i Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dzięki nowemu wyposażeniu w szpitalu zostaną wdrożone metody diagnostyczne i lecznicze o najwyższej światowej renomie w zakresie schorzeń układu kostno-stawowo-mięśniowego.

Powstaje też siedziba Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Prace są już w fazie wykończeniowej, a ich zakończenie planowane jest na II kwartał tego roku.

Mamy też ma wiele planów inwestycyjnych dotyczących najbliższych lat. To m.in. nowa infrastruktura i wyposażenie dla Uniwersyteckiego Centrum Urazowego z nowoczesnym SOR i oddziałem chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i mikrochirurgii, Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii z Ośrodkiem Telemetrii i Telemedycyny oraz Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego.

W jakiej sytuacji ekonomicznej jest szpital? Czy podwyżki cen mediów np. prądu są bardzo odczuwalne?

– Rok do roku koszty mediów wzrosły średnio o 21 proc. Najwyższy wzrost, co oczywiste, dotyczy energii elektrycznej (32 proc.) i gazu (46 proc.), ale również materiałów medycznych. Koszty leków wzrosły o ponad 25 proc., środków czystości o ponad 26 proc., a żywności – aż o ok. 35 proc. Warto zauważyć, że wzrosty byłyby jeszcze większe, gdyby nie stałe umowy szpitala na dostawy znacznej większości materiałów i żywności.

Sytuacja gospodarcza i geopolityczna sprawiają, że w tym roku spodziewamy się jeszcze większych podwyżek. Dlatego aktywnie szukamy oszczędności i usprawniamy nasze procesy medyczne i wsparciowe. Przede wszystkim racjonalizujemy nasze wydatki, co odbywa się bez spadku jakości usług i satysfakcji naszych pacjentów. Potencjał oszczędnościowy znajdujemy w systemowym prowadzeniu naszej gospodarki materiałowej i lekowej, czyli w obszarach, gdzie oszczędności z usprawnień procesów mogą w znacznym stopniu zrównoważyć wzrost cen. Nowe depozyty, szybka analiza efektywności inwestycji i zakupów, limity budżetowe to narzędzia, dzięki którym udaje nam się skutecznie walczyć z inflacją. Poza tym zwiększenie konkurencyjności w naszym procesie zamówień publicznych spowodowało, iż nowe umowy niekoniecznie oznaczają dla nas wyższe koszty. Dodatkowych oszczędności poszukujemy w obszarze technicznym poprzez optymalizację wydatków na energię elektryczną oraz racjonalizację prac remontowych. Mamy to szczęście, że tuż przed największą podwyżką cen energii szpital zakończył prowadzoną od 2019 roku gruntowną termomodernizację obiektu, co znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku.

Narzędzia systemowe wdrożone w 2022 r. w istotny sposób przyczyniły się do realizacji planu naprawczego naszego szpitala, a dodajmy, że odbyło się to w warunkach pandemii Covid-19.

Mimo że mamy obecnie wyższy ryczałt, generujemy też nadwykonania. Związane to jest z tym, że do SPSK Nr 4 w Lublinie stale zgłasza się duża liczba pacjentów. Wielu z nich podczas pandemii zwlekało z pójściem do lekarza i pojawia się u nas teraz. Jeśli nadwykonania będą się dalej utrzymywać, nawet po okresie wakacyjnym, w którym planujemy lekkie zmniejszenie tempa działalności, mam nadzieję, że NFZ – podobnie jak to było w 2022 r., ureguluje płatności za nadwykonania tym podmiotom, które będą miały największą kontrybucję w tym zakresie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata
4 kwietnia 2025, 15:00

Food Truck Festivals powraca do Lublina! Kulinarna podróż dookoła świata

Lublin znów stanie się stolicą ulicznego jedzenia! Już w drugi weekend kwietnia, na parkingu przed Motor Areną, odbędzie się długo wyczekiwany zlot food trucków – Food Truck Festivals. To nie tylko uczta dla podniebienia, ale również wyjątkowa okazja do spotkań i wspólnego spędzenia czasu.

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)
imprezy
4 kwietnia 2025, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (4-5 kwietnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Nawet w post. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Pomagają i chronią nie tylko ludzi. Policjanci wykazali się wielkim sercem

Kolejny raz policjanci udowodnili, że ich motto "Pomagamy i chronimy" nie jest tylko pustym frazesem. Tym razem pomogli maleńkiej wiewiórce.

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty