Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 kwietnia 2023 r.
20:58

Szpital w Lublinie: media w górę, leki w górę, ale się nie poddają

0 A A
Michał Szabelski
Michał Szabelski

Do SPSK nr 4 w Lublinie stale zgłasza się duża liczba pacjentów. Wielu z nich podczas pandemii zwlekało z pójściem do lekarza i pojawia się u nas teraz – ROZMOWA z Michałem Szabelskim, zastępcą dyrektora ds. finansów i rozwoju SPSK nr 4 w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Blisko rok temu pisaliśmy, że w szpitalu przy Jaczewskiego powstanie oddział sztucznej nerki ze stacją hemodializ. Na jakim etapie są te prace?

– Stan zaawansowania prac wynosi obecnie ok. 50 procent i przebiega zgodnie z harmonogramem, co nas cieszy, zważywszy na panujące obecnie uwarunkowania makroekonomiczne oraz geopolityczne. Na placu budowy widać już całą bryłę budynku razem z łącznikiem spajającym nowy obiekt z głównym gmachem szpitala. Został zakończony tzw. stan surowy zamknięty, wykonano wszystkie ścianki działowe, zakończono wewnętrzne prace tynkarskie i posadzkarskie. Wewnątrz jak i na zewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe, montaż wind oraz oprzewodowanie poszczególnych instalacji. Jak tylko wykonawca upora się z tymi zadaniami, będzie mógł przystąpić do ostatniego etapu, tj. białego montażu, instalowania aparatury medycznej oraz pozostałego wyposażenia medycznego. Wiele wskazuje na to, że z nowej, 19-stanowiskowej stacji hemodializ pierwsi pacjenci z naszego makroregionu skorzystają już tego lata.

Jakie kolejne inwestycje planuje szpital?

– Budynek, o którym powiedziałem stanowi jeden z dwóch elementów dużego projektu. Przed nami realizacja drugiej części inwestycji polegającej na przebudowie i modernizacji istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2024 roku liczba łóżek znajdujących się tam zwiększy się do 29. Zwiększy się też przestrzeń dla pacjentów i - co najważniejsze - dostępność do nowoczesnego, kompleksowego leczenia i programów lekowych. Dzięki temu znacząco usprawniony zostanie proces diagnozowania i leczenia, a w efekcie skróci się czasu pobytu pacjentów w szpitalu. Po realizacji tego przedsięwzięcia szpital przy ul. Jaczewskiego będzie mógł się chwalić najnowocześniejszym ośrodkiem nefrologicznym w naszej części kraju.

W tej chwili podpisujemy też bardzo ważną umowę dotyczącą doposażenia Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, Poradni Neurochirurgicznej i Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dzięki nowemu wyposażeniu w szpitalu zostaną wdrożone metody diagnostyczne i lecznicze o najwyższej światowej renomie w zakresie schorzeń układu kostno-stawowo-mięśniowego.

Powstaje też siedziba Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Prace są już w fazie wykończeniowej, a ich zakończenie planowane jest na II kwartał tego roku.

Mamy też ma wiele planów inwestycyjnych dotyczących najbliższych lat. To m.in. nowa infrastruktura i wyposażenie dla Uniwersyteckiego Centrum Urazowego z nowoczesnym SOR i oddziałem chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i mikrochirurgii, Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii z Ośrodkiem Telemetrii i Telemedycyny oraz Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego.

W jakiej sytuacji ekonomicznej jest szpital? Czy podwyżki cen mediów np. prądu są bardzo odczuwalne?

– Rok do roku koszty mediów wzrosły średnio o 21 proc. Najwyższy wzrost, co oczywiste, dotyczy energii elektrycznej (32 proc.) i gazu (46 proc.), ale również materiałów medycznych. Koszty leków wzrosły o ponad 25 proc., środków czystości o ponad 26 proc., a żywności – aż o ok. 35 proc. Warto zauważyć, że wzrosty byłyby jeszcze większe, gdyby nie stałe umowy szpitala na dostawy znacznej większości materiałów i żywności.

Sytuacja gospodarcza i geopolityczna sprawiają, że w tym roku spodziewamy się jeszcze większych podwyżek. Dlatego aktywnie szukamy oszczędności i usprawniamy nasze procesy medyczne i wsparciowe. Przede wszystkim racjonalizujemy nasze wydatki, co odbywa się bez spadku jakości usług i satysfakcji naszych pacjentów. Potencjał oszczędnościowy znajdujemy w systemowym prowadzeniu naszej gospodarki materiałowej i lekowej, czyli w obszarach, gdzie oszczędności z usprawnień procesów mogą w znacznym stopniu zrównoważyć wzrost cen. Nowe depozyty, szybka analiza efektywności inwestycji i zakupów, limity budżetowe to narzędzia, dzięki którym udaje nam się skutecznie walczyć z inflacją. Poza tym zwiększenie konkurencyjności w naszym procesie zamówień publicznych spowodowało, iż nowe umowy niekoniecznie oznaczają dla nas wyższe koszty. Dodatkowych oszczędności poszukujemy w obszarze technicznym poprzez optymalizację wydatków na energię elektryczną oraz racjonalizację prac remontowych. Mamy to szczęście, że tuż przed największą podwyżką cen energii szpital zakończył prowadzoną od 2019 roku gruntowną termomodernizację obiektu, co znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie na ogrzewanie budynku.

Narzędzia systemowe wdrożone w 2022 r. w istotny sposób przyczyniły się do realizacji planu naprawczego naszego szpitala, a dodajmy, że odbyło się to w warunkach pandemii Covid-19.

Mimo że mamy obecnie wyższy ryczałt, generujemy też nadwykonania. Związane to jest z tym, że do SPSK Nr 4 w Lublinie stale zgłasza się duża liczba pacjentów. Wielu z nich podczas pandemii zwlekało z pójściem do lekarza i pojawia się u nas teraz. Jeśli nadwykonania będą się dalej utrzymywać, nawet po okresie wakacyjnym, w którym planujemy lekkie zmniejszenie tempa działalności, mam nadzieję, że NFZ – podobnie jak to było w 2022 r., ureguluje płatności za nadwykonania tym podmiotom, które będą miały największą kontrybucję w tym zakresie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę
Dzień Wschodzi
film

Bądźmy ostrożni, ale nie panikujmy. Nie każde ugryzienie oznacza boreliozę

W porannej rozmowie Dzień Wschodzi, gościem jest prof. Joanna Krzowska-Firych, Kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych Instytutu Medycyny Wsi. To najbardziej wyspecjalizowana w regionie jednostka zajmująca się m.in. boreliozą, czy odkleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o baraże trwa w najlepsze. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Ważna wygrana Victorii Łukowa w Majdanie Starym nad Tanwią. Derbowe starcie Pogoni 96 Łaszczówka i Korony Łaszczów na remis

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Az-Bud postawił się liderowi. Wyniki bialskiej klasy okręgowej

Bad Boys Zastawie pokonał Orlęta II Radzyń Podlaski 3:2. Prowadzące w tabeli Orlęta Łuków lepsze od Az-Bud Komarówka Podlaska. 14 goli w meczu ŁKS Łazy z Tytanem Wisznice, sześć strzelił Radosław Szustek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

329,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

299,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

415,00 zł

Komunikaty